Jesteś tutaj

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
08.10.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
10:00

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

Już 8 października na AmberExpo odbędzie się druga edycja Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów, w którym uczestniczy także nasza biblioteka. Zapraszamy!

Ubiegłoroczne wydarzenie przyciągnęło kilka tysięcy osób powyżej 60. roku życia udowadniając, że po przejściu na emeryturę wciąż można aktywnie działać w wymiarze zawodowym, społecznym i kulturalnym. Podobnie jak za pierwszym razem, także teraz na seniorów czekać będą oferty zatrudnienia, bezpłatne badania medyczne, pokazy mody, a także spotkania z gwiazdami kina oraz koncert muzyczny.

Na stoisku biblioteki zaplanowaliśmy następujące atrakcje:

Od godz. 10:00 do 12:00 punkt informacyjny Akademia Umysłu® SENIOR EDU

„Pamięć z wiekiem zawodzi, ale można robić wiele, aby jak najdłużej zachować ją w dobrej formie! Sięgnij po nowoczesne rozwiązania i rozpocznij gimnastykę umysłu z wykorzystaniem komputerowych gier logicznych!”

Akademia Umysłu® SENIOR EDU – to treningi pamięci z wykorzystaniem edukacyjnych programów komputerowych. 100 – skutecznych ćwiczeń  rozwijających pamięć i koncentrację, z możliwością wyboru spośród wielu opcji i ustawień poziomu trudności realizowanych na 9-spotkaniach. Kurs gwarantuje możliwość nauki obsługi komputera przy jednoczesnym wykorzystaniu go do celów edukacyjnych. Podczas zajęć seniorzy dowiadują się jak dbać o zdrowie i umysł, aby chronić swój mózg przed starzeniem. Udział w grupowych zajęciach, czyli wspólny trening pamięci to także okazja do poznania nowych osób i nawiązania przyjaźni.

Od godz. 12:00 do 14:00 warsztaty Zapachnimy – warsztaty eko zapachów do domu z pracownią MAMYWENE.
Lubimy kiedy wokół nas roztacza się przyjemny zapach… Może ulubionym jest relaksująca lawenda, a może świeże cytrusy lub rozgrzewający cynamon? Podczas warsztatów każda osoba stworzy swoją kompozycję w specjalnym woreczku. Uszyjemy je z naturalnych tkanin (bawełny i lnu) dzięki czemu zapach olejków eterycznych będzie lepiej się rozprzestrzeniał. Ponadto dodamy ekologiczny pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów. Dzięki użyciu naturalnych składników woreczki będą pozbawione chemicznych dodatków, przez co bardziej przyjazne dla nas i środowiska.
Takie woreczki świetnie się sprawdzą w różnych pomieszczeniach, a także w szafie czy szufladzie. Zapach i ozdoba w jednym.

Przez cały czas na naszym stoisku będzie można oglądać wystawę „Ubierz się w książkę. Sleeveface dla seniorów”, skorzystać z bookcrossingu (wymiana książek używanych) , które także będzie można poczytać na miejscu. Na bibliotecznym stoisku będzie można także uzyskać informacje o najciekawszych zbliżających się imprezach i zajęciach proponowanych przez bibliotekę.

W 2018 r. debiutujący Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców Trójmiasta. Wydarzenie przyciągnęło do AmberExpo blisko 7 tys. osób poszukujących ofert zatrudnienia, nowinek ze świata technologii oraz mody. Nie inaczej będzie i tym razem, a cała oferta Festiwalu ponownie podzielona będzie na kilka tematycznych stref. Pierwsza dedykowana będzie osobom, które chcą pozostać aktywne w wymiarze zawodowym. W Strefie Pracy czekać na nich będzie 50 pracodawców, którzy zaprezentują kilkaset ofert pracy na pół etatu. Wśród wystawców znajdą się znane marki jak i lokalni przedsiębiorcy. Swój udział zapowiedział już m.in. popularny market budowlany Leroy Merlin, gigant ubezpieczeniowo-finansowy Nationale Nederlanden, sieć sklepów Zakłady Mięsne Nowak, CCC, a także ceniony producent kosmetyków AVON, restauracja McDonald’s czy szpital Copernicus. Wśród poszukiwanych pracowników będą m.in. sprzedawcy, kierowcy, pracownicy magazynowi, ochroniarze, pracownicy biurowi, pracowniyserwisów sprzątających, kasjerzy, opiekunowie dla dzieci, pracownicy infolinii, konserwatorzy czy ankieterzy.
 
W Strefie Zdrowego Stylu Życia na dojrzałych gdańszczan czekać będzie pełna analiza krwi (sprawdzanie m.in. poziomu glukozy, cholesterolu, HCV itp.), badania USG i EKG. Nie zabraknie specjalnych pojazdów medycznych – słuchobusu, osteobusu, dermobusu i mammobusu. Z kolei eksperckich porad udzielać będą specjaliści: psycholog, seksuolog, dietetyk i optyk. Ciekawych wskazówek udzielą ratownicy medyczni, którzy będą podpowiadać jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszenia, udaru, zawału oraz, jak opiekować się osobą chorą w domu.

W Strefie Mody i Urody sprawdzimy, co będzie modne w nadchodzącym sezonie, a także z bliska przyjrzymy się spektakularnym pokazom mody. Każdy senior będzie mógł także pod okiem ekspertów przejść niezwykłą metamorfozę uwzględniającą m.in. pełny makijaż i opiekę fryzjerską. Do korzystania z najlepszych kosmetyków zachęcać będą przedstawiciele Cherry Soap, Marion oraz firmy AVON. Wśród wystawców nie zabraknie także Janusza Wiśniewskiego, jednego z najlepszych polskich krawców.

Świat jutra będzie można podejrzeć w Strefie Nowych Technologii. W tym roku pokażemy nowoczesne urządzenia domowe - bezobsługowe odkurzacze, popularne termomiksy, elektryczne segwaye czy nowoczesne systemy prasowania. Seniorzy będą mogli również sprawdzić ofertę producenta elektrycznych skuterów, wózków inwalidzkich, hulajnóg, rowerów i mikroaut. Równie ciekawa będzie prezentacja rozwiązań z obszaru teleopieki. Dowiemy się m.in. jak funkcjonują czujniki upadku, telemedyczne opaski dla seniorów, a także poznamy inne gadżety ułatwiające codzienne funkcjonowanie osobom starszym.

Ambicją Festiwalu jest również mówienie o rzeczach ważnych. W Strefie Bezpieczeństwa, Informacji oraz Wolontariatu eksperci będą doradzać z zakresu prawa spadkowego i przechodzenia na emeryturę, a także udzielać wyjaśnień z obszaru prawa podatkowego. Nie zabraknie funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, którzy wyjaśnią, m.in. jak ustrzec się przed oszustwami, których ofiarami są najczęściej osoby starsze. Praktycznych wskazówek udzielać będą też pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy wyjaśnią na czym polega e-recepta i odpowiedzą na pytania dotyczące zasad korzystania ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, programu bezpłatnych leków dla seniorów czy kierowania na leczenie uzdrowiskowe.
   
Uczestników Festiwalu w inspirującą podróż zabiorą goście specjalni wydarzenia. Bohdan Łazuka, Teresa Lipowska i Ilona Łepkowska opowiedzą m.in. o tym, co jest w życiu najważniejsze i roli aktywności w dojrzałym wieku. Nie zabraknie także akcentu muzycznego. Swoje najważniejsze przeboje przypomni Eleni.

W Strefie Wypoczynku i Kultury do relaksu zaprosi miejska biblioteka, która pokaże swoje nowości wydawnicze, a przedstawiciele Teatru Wybrzeże i Opery Bałtyckiej zdradzą, co w najbliższych miesiącach znajdzie się w ich repertuarze. Nie zabraknie też projekcji
w kinie 7D, warsztatów, pokazów livecooking w wykonaniu Roberta Sowy i smacznego grilla. Na pasjonatów sztuki czekać będzie z kolei wystawa obrazów oraz zdjęć, a prawdziwe wyzwanie seniorom rzucą najmłodsi adepci gry w szachy. W międzypokoleniowej rozgrywce nareszcie poznamy odpowiedź czy w grze tej ważniejsza jest młodość czy doświadczenie.

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów odbędzie się 8 października 2019 r. w hali AmberExpo w Gdańsku. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 15:30.

Więcej informacji znaleźć można na www.festiwalaktywnosci.pl

/Łukasz Iwaszkiewicz, Gdański Urząd Pracy/

Data wydarzenia: 
08.10.2019
Godzina rozpoczęcia: 
10:00
Udostępnij: