Jesteś tutaj

Książka w latach wojny - cykl wykładów otwartych

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
12.09.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Książka w latach wojny - cykl wykładów otwartych

Zapraszamy do udziału w cyklu otwartych wykładów popularnonaukowych – Książka w latach wojny, które odbędą się we wrześniu w Filii Gdańskiej. Spotkania organizowane są w ramach podkreślenia wagi 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

12.09.2019, godz. 18.00Karabin i książka. Literatura na wojnie – wykład Artura Wodzyńskiego.

Artur Wodzyński (ur. 1988) - historyk, pracownik Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni, w przeszłości pracownik Biblioteki Narodowej, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki "W odwrocie i walce. Codzienność żołnierzy polskich podczas kampanii 1939 roku", współautor albumu "Życie codzienne żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939-1947". Obecnie przygotowuje pracę doktorską pod kierunkiem dr hab. Piotra Macieja Majewskiego.

19.09.2019, godz. 18.00Książka i gazeta jeniecka. O czytelnictwie w niemieckich obozach jenieckich w latach II wojny światowej – wykład Jana Daniluka.  

Jan Daniluk (ur. 1984) – doktor historii, absolwent i pracownik Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie aktualnie kieruje pracami uczelnianego muzeum. Pasjonat i badacz historii Gdańska i Sopotu (XIX-XX w.), w szerszej perspektywie zajmuje się historią II wojny światowej (w tym właśnie jeńców wojennych w niewoli niemieckiej) oraz Trzeciej Rzeszy. Członek Zarządu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Upamiętnienia Obozów Jenieckich w Szubinie.

26.09.2019, godz. 17.30Buntuję się, więc jesteśmy. O wpływie książki na konspirację – wykład Sebastiana Pawliny.

Sebastian Pawlina – historyk, pisarz, publicysta, na co dzień zajmuje się historią społeczną konspiracji oraz wpływem wojny na ludzką psychikę. Laureat Nagrody Historycznej POLITYKI za książkę Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Autor książki Wojna w kanałach, oraz współautor Wielkiej księgi Armii Krajowej. Współpracuje z Muzeum Historii Polski, „Gazetą Wyborczą” i „Polityką”.

Spotkania poprowadzone przez badaczy i znawców tematu oraz staną się pretekstem do szerszej dyskusji na temat literatury, czytelnictwa i życia codziennego podczas II wojny światowej.

Gdańska_książka_w_latach_wojny.png

Data wydarzenia: 
12.09.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: