Teneryfa znana i nieznana
Teneryfa to największa i najludniejsza wyspa pochodzenia wulkanicznego w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Choć geograficznie leży na Atlantyku, około 300 km od Afryki, jest integralną częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej. Na Teneryfie znajdują się dwa obiekty wpisane na Listę UNESCO: wulkan Teide oraz zabytkowe miasto La Laguna. Miasto Candelaria to cel popularnych pielgrzymek do Sanktuarium Matki Boskiej z Candelarii – patronki Wysp Kanaryjskich. Prawie połowa wyspy jest objęta ochroną. Teneryfa jest także jednym z miejsc z najczystszym powietrzem w Hiszpanii.
Jeszcze w latach 50. sytuacja gospodarcza była tak dramatyczna, że wielu mieszkańców emigrowało do Wenezueli. Na początku lat 60. wyspa została przekształcona w strefę turystyczną, początkowo dla turystów brytyjskich. W 2016 roku na wyspę przybyło ponad 4 miliony turystów z całego świata. Teneryfa znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego i należy do tych nielicznych ośrodków turystycznych świata, w których sezon trwa cały rok. Słońce świeci tu przez ponad 300 dni w roku.
„Na spotkaniu chciałbym pokazać różne oblicza Teneryfy – głównie niesamowicie różnorodną przyrodę, jak las wawrzynowy w górach Anaga (rodzaj międzyzwrotnikowego lasu mglistego, specyficznego dla Makaronezji), suchy las sosnowy (sosna kanaryjska), pustynną kalderę wulkanu Teide, małe osady górskie. Dla kontrastu odwiedzimy też najsłynniejsze plaże, które przyciągają turystów z całego świata, a także historyczne miasta pełne zabytków z okresu zasiedlania Teneryfy przez konkwistadorów w XVI wieku”.
Zapraszam,
Andrzej Garski