Jesteś tutaj

Warsztaty PiszMy 2019

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
20.03.2019

Warsztaty PiszMy 2019

Zapraszamy do udziału w naborze do trzeciej edycji warsztatów pisarskich PiszMy!

Ogłaszamy nabór do trzeciej edycji cyklicznych warsztatów pisarskich „PiszMy”!

Dowiedz się więcej o sztuce władania piórem, pracy redakcyjnej i rynku książki – informacje z pierwszej ręki.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość:

 • pracy na własnym tekstem pod okiem pisarza
 • pracować nad indywidualnymi projektami literackimi
 • pogłębić swoje umiejętności w pisaniu krótkich form prozatorskich
 • ćwiczyć konstruowanie opisu
 • pracować nad zapisem języka mówionego (sztuka pisania dialogów)
 • rozwinąć umiejętność opisu postaci, tworzenia postaci
 • nauki sztuki mocnego początku opowiadania na wybranych przykładach
 • kreowania świata literackiego na przykładzie wybranych fragmentów literackich
 • konstruowania fabuły
 • konstruowania konfliktu między bohaterami
 • pisania monologów i narracji wszystkowiedzącej

Ponadto:

 • dowiedzą się, skąd bierze się kreatywność i co ją „zastrasza”
 • jakie są przekonania na temat artystów
 • poznać narzędzia, pozwalające zrozumieć własne procesy twórcze
 • dowiedzą się, jak wygląda praca nad książką od strony redakcji
 • poznają realia rynku wydawniczego, dowiedzą się, jak rozmawiać z wydawcą
 • dowiedzieć się o typografii, składzie i graficznych aspektach książki

Warsztaty to dziesięć pięciogodzinnych spotkań w soboty od końca marca do czerwca 2019 r. oraz prace domowe! Koszt kursu: 300 zł.

Warsztaty są przeznaczone dla początkujących, pełnoletnich autorów. Nabór na warsztaty rozpocznie się 1 marca 2019 r. i trwać będzie do 20 marca 2019 r. Uczestnicy warsztatów zostaną wyłonieni przez Daniela Odiję na podstawie próbki tekstu.Cyfrową wersję tekstu (plik w formacie doc, docx, rtf, odt, pdf) prosimy przesyłać na adres: jan_piasecki_hlousek@wbpg.org.pl. Tekst nie powinien przekraczać 5400 znaków ze spacjami.

Uczestnicy, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału w warsztatach, zostaną o tym powiadomieni do 25.03. 2019 r.

Prosimy o uprzednie zapoznanie się z REGULAMINEM.

PROWADZĄCY WARSZTATY:

DANIEL ODIJA (ur. 1974) – prozaik, dziennikarz, animator kultury. Za swoją twórczość literacką wielokrotnie nagradzany. Autor zbioru opowiadań Szklana huta (2005) i Przezroczyste głowy (2018) oraz powieści Ulica (2001), Tartak (2005), Niech to nie będzie sen (2008) i Kronika umarłych (2010). Tartak i Kronika umarłych były m.in. nominowane do Literackiej Nagrody NIKE. Odija jest także autorem słuchowisk, komentarzy do filmów dokumentalnych, libretta do baletu „Sny o wolności” oraz współscenarzystą krótkometrażowego filmu fabularnego „Basia z Podlasia”, który otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2011. Na podstawie jego twórczości były wystawiane sztuki teatralne: "Tartak" w reż. Agnieszki Olsten oraz "Ulica" w reż. Iwo Vedrala. W 2017 ukazał się komiks, pt."Stolp" we współpracy z rysownikiem Wojciechem Stefańcem, który rozpoczyna tzw. "Tetralogię Bardo". Jego opowiadania zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a powieści ukazały się w przekładzie na język francuski, niemiecki, ukraiński i macedoński.

STANISŁAW DANECKI – redaktor, specjalista DTP, projektant graficzny. Od ponad 20 lat zajmuje się redagowaniem, projektowaniem i składem książek, a także nadzorem procesu poligraficznego. W latach 1998–2013 redaktor, sekretarz redakcji, następnie zastępca redaktora naczelnego w wydawnictwie słowo/obraz terytoria. Od 2013 roku współwłaściciel Wydawnictwa w Podwórku sp.j. Prowadził zajęcia z edytorstwa na gdańskiej polonistyce i warsztaty z nowoczesnych technik składu komputerowego w Podyplomowym Studium Translatorycznym na Uniwersytecie Gdańskim. Współpracował redakcyjnie z wieloma wydawnictwami i instytucjami kultury w Polsce, uczestnicząc w edycji i produkcji ponad 600 publikacji książkowych.

KATARZYNA DWORACZYK - z pasji trenerka komunikacji i artystka wizualna. Z wykształcenia też. Współtworzy międzynarodowy zespół trenerów skupionych wokół Porozumienia bez Przemocy. Pisze i rysuje, mówi, inspiruje na szkoleniach i konferencjach, mini - mediuje z i między dziećmi. Pochodzi z Gdyni (do której kiedyś wróci), mieszka w Poznaniu, w przyszłym roku leci do Irkucka. Uwielbia espresso, Jacquesa Lacana i widzieć horyzont.

LECH ZDROJEWSKI - urodzony w Sopocie (1954), absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (ASP) w Gdańsku, plastyk, fotograf, antropolog kultury, wychowawca, nauczyciel, wykładowca, dydaktyk, autor wielu mniejszych i większych kampanii reklamowych, projektant i autor aranżacji wnętrz oraz wystaw dla firm i w muzeach, projektant i wykonawca oprawy plastycznej Arboretum Wirty, autor ścieżek dydaktycznych w lasach, twórca sporej ilości znaków graficznych i image-u dla firm, autor wielu plakatów - w dużej mierze opartych o własną fotografię, kreator i autor portfoliów modeli i fotomodeli, wydawca katalogów i albumów; pasjonat portretu - poszukujący indywidualności portretowanego, „utrwalający” w obiektywie uciekające chwile i obrazy, miłośnik NATURY, FORMY i ŚWIATŁA, przeciwnik „photoshop-ingu”

MICHAŁ ALENOWICZ (wydawnictwo Wiatr od Morza) - z wykształcenia magister inżynier drogownictwa, z powołania tłumacz. Autor polskich przekładów dzieł m.in. Alistaira MacLeoda, Michaela Crummeya, Bernice Rubens i Matthew Kneale’a. W 2012 roku założył wydawnictwo Wiatr od Morza, specjalizujące się w prozie obcej i przywiązujące szczególną wagę do jakości przekładu. Jako wydawca stara się wyszukiwać przeoczone na polskim rynku perełki światowej literatury: prozę z najwyższej półki, która przenosi czytelników w czasie i przestrzeni, a przy tym budzi emocje i zmusza do myślenia. Do największych sukcesów wydawnictwa należy wypromowanie na polskim rynku nowofundlandzkiego poety i prozaika Michaela Crummeya, którego cztery powieści spotkały się w Polsce z niezwykle entuzjastycznym odbiorem.

Daty spotkań z wykładowcami:

 1. Daniel Odija                 30.03.2019 r.
 2. Stanisław Danecki        06.04.2019 r.
 3. Lech Zdrojewski           13.04.2019 r.
 4. Daniel Odija                 27.04.2019 r.               
 5. Stanisław Danecki        11.05.2019 r.
 6. Daniel Odija                 18.05.2019 r.    
 7. Katarzyna Dworaczyk   01.06.2019 r.
 8. Michał Alenowicz          08.06.2019 r.
 9. Daniel Odija                 15.06.2019 r.
 10. Daniel Odija                 22.06.2019

 piszmy2019_wydarzenie_fb.jpg

Data wydarzenia: 
20.03.2019
Udostępnij: