Warsztaty PiszMy 2019
Ogłaszamy nabór do trzeciej edycji cyklicznych warsztatów pisarskich „PiszMy”!
Dowiedz się więcej o sztuce władania piórem, pracy redakcyjnej i rynku książki – informacje z pierwszej ręki.
Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość:
- pracy na własnym tekstem pod okiem pisarza
- pracować nad indywidualnymi projektami literackimi
- pogłębić swoje umiejętności w pisaniu krótkich form prozatorskich
- ćwiczyć konstruowanie opisu
- pracować nad zapisem języka mówionego (sztuka pisania dialogów)
- rozwinąć umiejętność opisu postaci, tworzenia postaci
- nauki sztuki mocnego początku opowiadania na wybranych przykładach
- kreowania świata literackiego na przykładzie wybranych fragmentów literackich
- konstruowania fabuły
- konstruowania konfliktu między bohaterami
- pisania monologów i narracji wszystkowiedzącej
Ponadto:
- dowiedzą się, skąd bierze się kreatywność i co ją „zastrasza”
- jakie są przekonania na temat artystów
- poznać narzędzia, pozwalające zrozumieć własne procesy twórcze
- dowiedzą się, jak wygląda praca nad książką od strony redakcji
- poznają realia rynku wydawniczego, dowiedzą się, jak rozmawiać z wydawcą
- dowiedzieć się o typografii, składzie i graficznych aspektach książki
Warsztaty to dziesięć pięciogodzinnych spotkań w soboty od końca marca do czerwca 2019 r. oraz prace domowe! Koszt kursu: 300 zł.
Warsztaty są przeznaczone dla początkujących, pełnoletnich autorów. Nabór na warsztaty rozpocznie się 1 marca 2019 r. i trwać będzie do 20 marca 2019 r. Uczestnicy warsztatów zostaną wyłonieni przez Daniela Odiję na podstawie próbki tekstu.Cyfrową wersję tekstu (plik w formacie doc, docx, rtf, odt, pdf) prosimy przesyłać na adres: jan_piasecki_hlousek@wbpg.org.pl. Tekst nie powinien przekraczać 5400 znaków ze spacjami.
Uczestnicy, którzy zostaną zakwalifikowani do udziału w warsztatach, zostaną o tym powiadomieni do 25.03. 2019 r.
Prosimy o uprzednie zapoznanie się z REGULAMINEM.
PROWADZĄCY WARSZTATY:
DANIEL ODIJA (ur. 1974) – prozaik, dziennikarz, animator kultury. Za swoją twórczość literacką wielokrotnie nagradzany. Autor zbioru opowiadań Szklana huta (2005) i Przezroczyste głowy (2018) oraz powieści Ulica (2001), Tartak (2005), Niech to nie będzie sen (2008) i Kronika umarłych (2010). Tartak i Kronika umarłych były m.in. nominowane do Literackiej Nagrody NIKE. Odija jest także autorem słuchowisk, komentarzy do filmów dokumentalnych, libretta do baletu „Sny o wolności” oraz współscenarzystą krótkometrażowego filmu fabularnego „Basia z Podlasia”, który otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2011. Na podstawie jego twórczości były wystawiane sztuki teatralne: "Tartak" w reż. Agnieszki Olsten oraz "Ulica" w reż. Iwo Vedrala. W 2017 ukazał się komiks, pt."Stolp" we współpracy z rysownikiem Wojciechem Stefańcem, który rozpoczyna tzw. "Tetralogię Bardo". Jego opowiadania zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, a powieści ukazały się w przekładzie na język francuski, niemiecki, ukraiński i macedoński.
STANISŁAW DANECKI – redaktor, specjalista DTP, projektant graficzny. Od ponad 20 lat zajmuje się redagowaniem, projektowaniem i składem książek, a także nadzorem procesu poligraficznego. W latach 1998–2013 redaktor, sekretarz redakcji, następnie zastępca redaktora naczelnego w wydawnictwie słowo/obraz terytoria. Od 2013 roku współwłaściciel Wydawnictwa w Podwórku sp.j. Prowadził zajęcia z edytorstwa na gdańskiej polonistyce i warsztaty z nowoczesnych technik składu komputerowego w Podyplomowym Studium Translatorycznym na Uniwersytecie Gdańskim. Współpracował redakcyjnie z wieloma wydawnictwami i instytucjami kultury w Polsce, uczestnicząc w edycji i produkcji ponad 600 publikacji książkowych.
KATARZYNA DWORACZYK - z pasji trenerka komunikacji i artystka wizualna. Z wykształcenia też. Współtworzy międzynarodowy zespół trenerów skupionych wokół Porozumienia bez Przemocy. Pisze i rysuje, mówi, inspiruje na szkoleniach i konferencjach, mini - mediuje z i między dziećmi. Pochodzi z Gdyni (do której kiedyś wróci), mieszka w Poznaniu, w przyszłym roku leci do Irkucka. Uwielbia espresso, Jacquesa Lacana i widzieć horyzont.
LECH ZDROJEWSKI - urodzony w Sopocie (1954), absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (ASP) w Gdańsku, plastyk, fotograf, antropolog kultury, wychowawca, nauczyciel, wykładowca, dydaktyk, autor wielu mniejszych i większych kampanii reklamowych, projektant i autor aranżacji wnętrz oraz wystaw dla firm i w muzeach, projektant i wykonawca oprawy plastycznej Arboretum Wirty, autor ścieżek dydaktycznych w lasach, twórca sporej ilości znaków graficznych i image-u dla firm, autor wielu plakatów - w dużej mierze opartych o własną fotografię, kreator i autor portfoliów modeli i fotomodeli, wydawca katalogów i albumów; pasjonat portretu - poszukujący indywidualności portretowanego, „utrwalający” w obiektywie uciekające chwile i obrazy, miłośnik NATURY, FORMY i ŚWIATŁA, przeciwnik „photoshop-ingu”
MICHAŁ ALENOWICZ (wydawnictwo Wiatr od Morza) - z wykształcenia magister inżynier drogownictwa, z powołania tłumacz. Autor polskich przekładów dzieł m.in. Alistaira MacLeoda, Michaela Crummeya, Bernice Rubens i Matthew Kneale’a. W 2012 roku założył wydawnictwo Wiatr od Morza, specjalizujące się w prozie obcej i przywiązujące szczególną wagę do jakości przekładu. Jako wydawca stara się wyszukiwać przeoczone na polskim rynku perełki światowej literatury: prozę z najwyższej półki, która przenosi czytelników w czasie i przestrzeni, a przy tym budzi emocje i zmusza do myślenia. Do największych sukcesów wydawnictwa należy wypromowanie na polskim rynku nowofundlandzkiego poety i prozaika Michaela Crummeya, którego cztery powieści spotkały się w Polsce z niezwykle entuzjastycznym odbiorem.
Daty spotkań z wykładowcami:
- Daniel Odija 30.03.2019 r.
- Stanisław Danecki 06.04.2019 r.
- Lech Zdrojewski 13.04.2019 r.
- Daniel Odija 27.04.2019 r.
- Stanisław Danecki 11.05.2019 r.
- Daniel Odija 18.05.2019 r.
- Katarzyna Dworaczyk 01.06.2019 r.
- Michał Alenowicz 08.06.2019 r.
- Daniel Odija 15.06.2019 r.
- Daniel Odija 22.06.2019