Jesteś tutaj

WIELOSTRONNI: Agata Włodarczyk – warsztaty „Negocjacje z literaturą. Pisarstwo fana/odbiorcy/czytelnika w perspektywie równościowej”

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
24.05.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.00

WIELOSTRONNI: Agata Włodarczyk – warsztaty „Negocjacje z literaturą. Pisarstwo fana/odbiorcy/czytelnika w perspektywie równościowej”

Zapraszamy 24 maja (piątek) do Biblioteki pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113) na warsztaty pt. „Negocjacje z literaturą. Pisarstwo fana/odbiorcy/czytelnika w perspektywie równościowej”, które poprowadzi Agata Włodarczyk.

Na temat fandomu jako specyficznej grupy odbiorców literatury i kultury pojawia się ostatnio wiele prac. Najnowsza – „Historie fandomowe” Tomasza Pindela – ma się ukazać w wydawnictwie „Czarne” za niespełna dwa miesiące. Dyskusja o tej ogromnej kontrkulturze – a raczej, jak pisze Pindel, alterkulturze – wciąż jest obecna zarówno w perspektywie socjologicznej, jak i kulturoznawczej. 

Celem niniejszego warsztatu będzie dorzucenie cegiełki w tej dyskusji - przyjrzymy się bowiem z bliska wciąż nie w pełni opisanej praktyki fana/odbiorcy/czytelnika, którą jest tworzenie własnych fikcji literackich, nawiązujących do istniejących już dzieł literatury i kultury. Stanowią one specyficzną formę odbioru, gry z kulturą, zyskującą sobie coraz większą popularność. Jest to jednak popularność rozkładająca się bardzo nierównomiernie. 

Zastanowimy się, dlaczego, choć do odbiorców fandomowych przynależą zarówno mężczyźni, jak i kobiety, głos jako pisarki własnych fikcji zabierają przede wszystkim kobiety. Czym jest to spowodowane? Jak wygląda literatura fandomowa pisana przez kobiety i dlaczego takie, a nie inne tematy są przedmiotem jej zainteresowania? Razem poszukamy odpowiedzi na pytanie, czym są systemowe uprzedzenia, obecne również w alterkulturach, i jaki mają wpływ na nasze życie, za punkt wyjścia przyjmując kulturę popularną oraz nas samych. 

Warsztat poprowadzi Agata Włodarczyk, absolwentka psychologii na Uniwersytecie Gdańskim ze specjalizacją psychologii międzykulturowej i rodzaju. Aktualnie doktorantka na Katedrze Kulturoznawstwa tej samej uczelni, w badaniach naukowych interesuje się kulturą fanowską. Pracuje jako trenerka równościowa i antydyskryminacyjna, zajmuje się również edukacją popkulturową. 

Zapisy pod adresem: anna_gluszek@wbpg.org.pl 

Data wydarzenia: 
24.05.2019
Godzina rozpoczęcia: 
17.00
Udostępnij: