Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Zwyczajne życie
Zwyczajne życie
 
[...] Mam metodyczny umysł(kiedy jakaś myśl chodzi mi po głowie, panuję nad wszelkimi jej rozgałęzieniami) i wrodzony talent do podporządkowania elementów. Przewiduję. Eliminuję. Klasyfikuję. Przyszpilam[...] I moje życie aż do tej pory było, ośmielę się stwierdzić, równie uporządkowane, jak moje biurko. Nigdy nic mi się nie przytrafiło. – wyznaje Suzanne, bohaterka powieści francuskiej pisarki.
Aż pewnego dnia niby stabilny świat pęka. I Suzanne nie jest w stanie niczego przewidzieć, właściwie sklasyfikować. Przestaje rozróżniać świat faktów od wyobrażeń własnego umysłu. Oko skierowane wyłącznie do wnętrza każe inaczej spostrzegać rzeczywistość...
Lydie Salvayre w swojej powieści zastanawia się jak bardzo może boleć tak zwane zwyczajne życie, czego tak naprawdę szukamy, a co znajdujemy i co gubimy po drodze. Czy można przejść bezkolizyjnie przez życie w pozycji określonej przez autorytet: plecy proste jak świeca, jedna ręka na stole, druga na sercu?
Salvayre zarzuca czytelnika pytaniami ukrytymi w monologu, a właściwie w słowotoku, w erupcji myśli Suzanne. Prosta, krótka składnia potęguje ekspresję wypowiedzi i oddaje w pełni stan paranoidalny bohaterki, która potrafi patrzeć na świat jedynie przez pryzmat „ja”. Może niektórzy tylko w szaleństwie potrafią zdać sobie sprawę, ile utracili, jakich szans nie wykorzystali?
Proza ta przyniesie satysfakcję smakoszom dobrej współczesnej literatury psychologicznej.
L.
 
Lydie Salvayre, Zwyczajne życie, przekład Ewa Wieleżyńska, Kraków 2006. Stron 122. Powieść ukazała się wydawnictwie Znak w serii Proza.
Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6).
Marzec 2007
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768