Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Foe

Foe

John Maxwell Coetzee południowoafrykański pisarz, laureat Nagrody Nobla jest znany w Polsce przede wszystkim jako autor Hańby czy wydanej niedawno powieści Powolny człowiek. Zwykle w swojej twórczości ukazuje postacie uwikłane w trudne sytuacje, układy, związki, stawia swoich bohaterów wobec tragicznych wyborów.

W książce zatytułowanej Foe Coetzee próbuje poprowadzić dialog ze znanym powszechnie tekstem Daniela Defoe Przypadki Robinsona Kruzoe. Dialog ten toczy się na kilku płaszczyznach. Coetzee igra z czytelnikiem, bawi się fabułą, oddaje naczelny głos kobiecie, która prowadzi całą narrację, podczas gdy w czasach Defoe nie byłoby to jednak możliwe. Czytelnik więc ma okazję dowiedzieć się, jak kobieta – rozbitek postrzega bezludną wyspę i Robinsona, wykreowanego przez angielskiego pisarza na herosa. Ten inny, kto wie, być może obiektywny punkt widzenia przekształca już samoistnie historię, która toczy się dalej po powrocie na stały ląd.

Powieść Defoe traktowana głównie jako literatura przygodowa, w ujęciu tego południowoafrykańskiego literata, już w nowej współczesnej formie staje się przede wszystkim lekturą filozoficzną. Coetzee postrzega świat jako rzeczywistość pełną wysp. Być może wyspa Robinsona jest jego przeznaczeniem lub karą? Czasami inni stają się obcy, a wtedy człowiek zostaje wyspą na własną prośbę lub z naznaczenia. Takiego losu doświadcza kobieta –
rozbitek, Piętaszek, a może i Defoe wprowadzony do powieści jako jej bohater.

Kolejny rozwijany tu wątek to problem komunikacji międzyludzkiej. Spotkanie dwóch istot to jak zderzenie różnych melodii. Nie zawsze osoby te chcą grać w duecie, nie zawsze potrafią, nie mogą. Powieść Foe podkreśla bariery komunikacyjne, niezgodność melodii, niewystarczalność słowa, jego nieprzystawalność do rzeczywistości a nawet jego brak. Stąd wyłania się trudność w przedstawieniu prawdy na płaszczyźnie powieści. „Każda historia [...] skrywa jakieś przemilczenie, [...] ukryty obraz, słowo nie wymówione”, więc czy ”pisanie władne jest się tworzyć z niczego”. Co jest historią w powieści, a co prawdą, czy w ogóle można mówić o autentyzmie i wreszcie, czy pisarz ma prawo „podejmować cudze historie i zwracać je światu w lepszym przyodzieniu”?
L.

J.M. Coetzee, Foe, przekł. Magdalena Konikowska, Kraków 2007. Stron 158. Książka ukazała się w wydawnictwie „Znak”.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Kwiecień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768