Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
23.11.1916
Ur. Tadeusz Hołuj (zm. 1985), prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta (Wiersze z obozu; Królestwo bez ziemi; Drzewo rodzi owoc; Powrót).

23.11.1922
Ur. Maria Ginter, polska malarka i pisarka, tłumaczka, żołnierz AK, więzień Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego, zawodowy kierowca ciężarówki; uprawiała narciarstwo, szybownictwo i jeździectwo, uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych, zdobywczyni pierwszych miejsc w 5 ogólnopolskich zawodach hippicznych, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w tenisie w 1949 r.; (obrazy: Konie w deszczu; cykl Wszechświat; Centaur; książki: Life in Both Hands; Galopem na przełaj; Z wiatrem pod wiatr; Ali baba i jego pieskie życie; Po rosie, po grudzie; Pół wieku wspomnień); zm. 26.08.2011.

23.11.1927
Zm. Stanisław Przybyszewski, dramaturg i powieściopisarz, eseista, inicjator otwarcia w Gdańsku polskiego gimnazjum oraz utworzenia „Naszego Domu”; (Confiteor; poematy prozą: Totenmesse; De profundis; Nad morzem; Androgyne; powieści: Homo sapiens; Dzieci Szatana; Synowie ziemi; Krzyk; dramaty: Złote runo; Śnieg ; pamiętniki: Moi współcześni); ur. 07.05.1868.

23.11.1933
Ur. Krzysztof Penderecki, polski dyrygent i kompozytor; (Tren – Ofiarom Hiroszimy; Pasja wg św. Łukasza; Jutrznia; Magnificat; Diabły z Loudun; Raj utracony).

23.11.1924
Ur. Aleksander Małachowski, publicysta, działacz polityczny; żołnierz AK, więziony przez NKWD; po wojnie prezes Klubu Krzywego Koła, od 1980 związany z "Solidarnością", współzałożyciel Unii Pracy, poseł na Sejm, wicemarszałek; współpracownik Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, czasopism społeczno-kulturalnych; zm. 26.01.2004.

23.11.1885
Rozpoczął się proces działaczy Wielkiego Proletariatu; zakończył się 20.12; Ludwik Waryński został skazany na 16 lat katorgi.

23.11.1970
Zm. Alf Prøysen, norweski pisarz, kompozytor, autor nowel, ballad i piosenek, światową sławę przyniósł mu cykl książek dla dzieci o maleńkiej pani Flakonik; ur. 23.07.1914.

23.11.1976
Zm. André Malraux, francuski pisarz i polityk, archeolog i orientalista; (Zdobywcy; Droga królewska; Dola człowiecza; Czasy pogardy; Czasy nadziei; Przemiana bogów; Głowa z obsydianu; Antypamiętniki; Przemijanie a literatura); ur. 03.11.1901.

23.11.1908
Ur. Konrad Jażdżewski, prof. zw., archeolog, badacz pradziejów Polski i Słowiańszczyzny; w l. 1948–1954 kierował wykopaliskami na Starym Mieście w Gdańsku; (Atlas do pradziejów Słowian; Pradzieje Europy Środkowej); zm. 21.04.1985.

23.11.1963
Zm. Zofia Rajczykowska-Wiśniewska, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; (Adiutanci i generał; Pani na Bałtyku); ur. 02.09.1916.

23.11.1915
Zm. Johannes Trojan, niemiecki pisarz i dziennikarz urodzony w Gdańsku; (Das Wustrower Königsschießen; Zwei Monat Festung; Berliner Bilder; Aus Wald und Heide; Aus Natur und Haus; Aus dem Reich der Flora; Erinnerungen; Fahrten und Wanderungen); ur. 14.08.1837.

23.11.1932
Ur. Hanna Domańska-Lifsches, historyk sztuki, konserwator zabytków, od 1946 r. związana z Sopotem; (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Żydzi znad Gdańskiej Zatoki; Gdański Zakon Synów Przymierza : dzieje żydowskiego wolnomularstwa w Gdańsku i Sopocie : lata 1899–1938; Opowieści sopockich kamienic; „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” : dzieje wolnomularzy Gdańska i Sopotu XVIII-XXI; Magiczny Sopot; Tajemniczy Sopot; Sopockie rozmaitości); zm. 10.09.2009.
O Bibliotece

 
   
Foe

Foe

John Maxwell Coetzee południowoafrykański pisarz, laureat Nagrody Nobla jest znany w Polsce przede wszystkim jako autor Hańby czy wydanej niedawno powieści Powolny człowiek. Zwykle w swojej twórczości ukazuje postacie uwikłane w trudne sytuacje, układy, związki, stawia swoich bohaterów wobec tragicznych wyborów.

W książce zatytułowanej Foe Coetzee próbuje poprowadzić dialog ze znanym powszechnie tekstem Daniela Defoe Przypadki Robinsona Kruzoe. Dialog ten toczy się na kilku płaszczyznach. Coetzee igra z czytelnikiem, bawi się fabułą, oddaje naczelny głos kobiecie, która prowadzi całą narrację, podczas gdy w czasach Defoe nie byłoby to jednak możliwe. Czytelnik więc ma okazję dowiedzieć się, jak kobieta – rozbitek postrzega bezludną wyspę i Robinsona, wykreowanego przez angielskiego pisarza na herosa. Ten inny, kto wie, być może obiektywny punkt widzenia przekształca już samoistnie historię, która toczy się dalej po powrocie na stały ląd.

Powieść Defoe traktowana głównie jako literatura przygodowa, w ujęciu tego południowoafrykańskiego literata, już w nowej współczesnej formie staje się przede wszystkim lekturą filozoficzną. Coetzee postrzega świat jako rzeczywistość pełną wysp. Być może wyspa Robinsona jest jego przeznaczeniem lub karą? Czasami inni stają się obcy, a wtedy człowiek zostaje wyspą na własną prośbę lub z naznaczenia. Takiego losu doświadcza kobieta –
rozbitek, Piętaszek, a może i Defoe wprowadzony do powieści jako jej bohater.

Kolejny rozwijany tu wątek to problem komunikacji międzyludzkiej. Spotkanie dwóch istot to jak zderzenie różnych melodii. Nie zawsze osoby te chcą grać w duecie, nie zawsze potrafią, nie mogą. Powieść Foe podkreśla bariery komunikacyjne, niezgodność melodii, niewystarczalność słowa, jego nieprzystawalność do rzeczywistości a nawet jego brak. Stąd wyłania się trudność w przedstawieniu prawdy na płaszczyźnie powieści. „Każda historia [...] skrywa jakieś przemilczenie, [...] ukryty obraz, słowo nie wymówione”, więc czy ”pisanie władne jest się tworzyć z niczego”. Co jest historią w powieści, a co prawdą, czy w ogóle można mówić o autentyzmie i wreszcie, czy pisarz ma prawo „podejmować cudze historie i zwracać je światu w lepszym przyodzieniu”?
L.

J.M. Coetzee, Foe, przekł. Magdalena Konikowska, Kraków 2007. Stron 158. Książka ukazała się w wydawnictwie „Znak”.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Kwiecień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520983     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768