Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
22.02.1810
Ur. Fryderyk Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista; zm. 17.10.1849. Niektóre źródła podają datę urodzin 1.03.

22.02.2000
Zm. Halina Auderska, powieściopisarka, dramatopisarka, autorka słuchowisk radiowych, publicystka, leksykograf; (Ścieżka przez pole; Ptasi gościniec; Babie lato); ur. 3.07.1904.

22.02.1857
Ur. Robert Baden-Powell (zm. 1941), gen. brytyjski, organizator chłopięcych oddziałów pomocniczych podczas wojny burskiej, a następnie drużyn skautów w Wielkiej Brytanii. 9.08.1907 r. zakończył się obóz na wyspie Browse’a; wydarzenie to uważane jest za początek skautingu.

22.02.1987
Zm. Andy Warhol, właśc. Andrew Warhola, amerykański plastyk, twórca pop-art, grafik, malarz i reż. filmowy; (Marylin Monroe; Liz Taylor; Butelki Coca-Coli; Puszki zupy pomidorowej Campbell’s); ur. 06.08.1927.

22.02.1992
Zm. Tadeusz Łomnicki, polski aktor i reżyser, prof. i rektor PWST w Warszawie (1971-1981), autor dramatów i esejów; (role filmowe m.in.: w Panu Wołodyjowskim i Potopie J. Hoffmana; Piątce z ulicy Barskiej; Pierwszym dniu wolności A. Forda; Pokoleniu; Niewinnych czarodziejach i Człowieku z marmuru A. Wajdy; Opowieści o „Dziadach” Adama Mickiewicza : Lawa T. Konwickiego; dramat Noe i jego menażeria; zbiór wspomnień i esejów Spotkania teatralne); ur.18.07.1927.

22.02.1848
Wybuchła tzw. rewolucja lutowa (22–24.02) we Francji, w wyniku której powstała II Republika. Wydarzenia we Francji uważane są za początek Wiosny Ludów w Europie.

22.02.1983
Zm. Mieczysław Jastrun, polski poeta, prozaik, eseista i tłumacz; (Rzecz ludzka; Fuga temporum; Z innego świata światło; Mickiewicz; Poeta i dworzanin : rzecz o Janie Kochanowskim; Dzienniki i wspomnienia; Smuga światła; Wizerunki : szkice literackie; Między słowem a milczeniem; Piękna choroba); ur. 29.10.1903.

22.02.1988
Zm. Stefan Majchrowski, polski prozaik, autor słuchowisk i adaptacji radiowych; (opowieści biograficzne: Pan Sienkiewicz; Pan Fredro; Dickens; O Julianie Niemcewiczu; Wincenty Pol; Opowieść o Józefie Wybickim; Niezwykłe postacie z czasów powstania listopadowego; powieści: Kopia i warkocze; Jezioro czarownic; Taniec nad jeziorem) ; ur. 13.03.1908.

22.02.1932
Ur. Anka Kowalska, poetka, powieściopisarka i dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL; (poezje: Credo najmniejsze; Wiersze z obozu internowanych; Racja stanu; powieść: Pestka); zm. 29.06.2008.

22.02.1805
Ur. Robert Reinick, poeta i malarz, do 1825 mieszkał w Gdańsku; muzykę do jego utworów skomponowali m.in. F. Schubert, R. Schumann, J. Brahms; zm. 7.02.1852.

22.02.1788
Ur. Arthur Schopenhauer, filozof; urodził się i spędził pierwszych 5 lat życia w Gdańsku; (Świat jako wola i przedstawienie; O wolności woli ludzkiej; O podstawie moralności); zm. 20.09.1860.

22.02.2007
Zm. Andrzej Balicki (ur. 1944), prof. dr hab., kierownik Katedry Statystyki UG, nauczyciel akademicki, współtwórca i pierwszy rektor (w l. 1999–2002) Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku.
O Bibliotece

 
   
Czarnobyl. Spowiedź reportera

Czarnobyl. Spowiedź reportera

Być może niewielu z nas pamięta, że kwiecień to miesiąc, w którym zdarzyła się tragedia o charakterze globalnym. Nikt nie jest w stanie przewidzieć w pełni skutków awarii w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku, ponieważ tak naprawdę nie ma kompletnych informacji na temat skali skażenia. Wiadomo jednak, że czas półrozpadu plutonu w ziemi wynosi średnio dwadzieścia cztery tysiące lat, a katastrofa nuklearna, bo tak postrzegany jest wypadek czarnobylski, nie pozostanie bez wpływu na środowisko naturalne nie tylko w bezpośredniej strefie skażenia.

Igor Kostin laureat pięciu nagród „World Press Photo”, stały współpracownik takich pism jak: „Time”,  „Newsweek”, „Paris-Match”, „Libération” i „Stern” jako fotoreporter dokumentował przebieg akcji ratunkowej po awarii w elektrowni na Ukrainie, jeszcze w ówczesnym Związku Radzieckim. Spowiedź reportera jest wstrząsającą relacją z miejsca zdarzenia, a jednocześnie hołdem oddanym wszystkim likwidatorom, którzy często gołymi rękami bądź łopatami wynosili radioaktywny grafit, aby inni pracujący nieustannie w strefie skażenia mogli budować sarkofag, który uratował Europę przed dalekosiężnymi skutkami promieniowania. Kostin przekazuje fakty, pokazuje rozmiar tragedii. Czytelnik na przykład może dowiedzieć się, że na wysokości trzystu metrów nad reaktorem poziom radioaktywności dochodził do tysiąca osiemset rentgenów na godzinę. W takich warunkach piloci helikopterów chorowali już w ciągu jednego lotu, maszyny przestawały funkcjonować, pozostawał więc człowiek – robot biologiczny.

Igor Kostin, obecnie cierpiący na chorobę popromienną, na swoich fotografiach opatrzonych komentarzem ukazuje świat dorodnej roślinności, kwitnącej jabłoni i bzu, które jednak nie pachną, pól i łąk śmierci, gdzie radioaktywność przekracza trzysta razy dopuszczalną normę. Album wypełniają zdjęcia ludzi niczego nieświadomych, bo radioaktywność jest niewidzialnym wrogiem, ale i ludzi cierpiących, wysiedlanych z rodzinnych wiosek, także schorowanych i tych którzy pozostali mimo wszystko...

„[...] Zrobiłem wiele fotoreportaży w mojej karierze zawodowej, ale to Czarnobyl zmienił moje życie, zrobił ze mnie innego człowieka. Dziś trudno mi żyć wśród innych. Nie rozumiem ich problemów: pogoń za pieniędzmi, szarzyzna dnia, banalne sprawy. Jest to niczym wobec ogromu nieszczęścia, jakie widziałem. Ta katastrofa odmieniła mnie moralnie.”
W książce Kostrina obraz mówi więcej niż słowo, bo katastrofa bywa przecież niewyrażalna, szczególnie wtedy gdy przeraża swoim ogromem.
L.

Igor Kostin, Czarnobyl. Spowiedź reportera,  przeł. Wiktoria Melech, Warszawa 2006. Stron 239. Książka ukazała się w Wydawnictwie Albatros Andrzej Kuryłowicz.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Kwiecień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1523470     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768