Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Czarnobyl. Spowiedź reportera

Czarnobyl. Spowiedź reportera

Być może niewielu z nas pamięta, że kwiecień to miesiąc, w którym zdarzyła się tragedia o charakterze globalnym. Nikt nie jest w stanie przewidzieć w pełni skutków awarii w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku, ponieważ tak naprawdę nie ma kompletnych informacji na temat skali skażenia. Wiadomo jednak, że czas półrozpadu plutonu w ziemi wynosi średnio dwadzieścia cztery tysiące lat, a katastrofa nuklearna, bo tak postrzegany jest wypadek czarnobylski, nie pozostanie bez wpływu na środowisko naturalne nie tylko w bezpośredniej strefie skażenia.

Igor Kostin laureat pięciu nagród „World Press Photo”, stały współpracownik takich pism jak: „Time”,  „Newsweek”, „Paris-Match”, „Libération” i „Stern” jako fotoreporter dokumentował przebieg akcji ratunkowej po awarii w elektrowni na Ukrainie, jeszcze w ówczesnym Związku Radzieckim. Spowiedź reportera jest wstrząsającą relacją z miejsca zdarzenia, a jednocześnie hołdem oddanym wszystkim likwidatorom, którzy często gołymi rękami bądź łopatami wynosili radioaktywny grafit, aby inni pracujący nieustannie w strefie skażenia mogli budować sarkofag, który uratował Europę przed dalekosiężnymi skutkami promieniowania. Kostin przekazuje fakty, pokazuje rozmiar tragedii. Czytelnik na przykład może dowiedzieć się, że na wysokości trzystu metrów nad reaktorem poziom radioaktywności dochodził do tysiąca osiemset rentgenów na godzinę. W takich warunkach piloci helikopterów chorowali już w ciągu jednego lotu, maszyny przestawały funkcjonować, pozostawał więc człowiek – robot biologiczny.

Igor Kostin, obecnie cierpiący na chorobę popromienną, na swoich fotografiach opatrzonych komentarzem ukazuje świat dorodnej roślinności, kwitnącej jabłoni i bzu, które jednak nie pachną, pól i łąk śmierci, gdzie radioaktywność przekracza trzysta razy dopuszczalną normę. Album wypełniają zdjęcia ludzi niczego nieświadomych, bo radioaktywność jest niewidzialnym wrogiem, ale i ludzi cierpiących, wysiedlanych z rodzinnych wiosek, także schorowanych i tych którzy pozostali mimo wszystko...

„[...] Zrobiłem wiele fotoreportaży w mojej karierze zawodowej, ale to Czarnobyl zmienił moje życie, zrobił ze mnie innego człowieka. Dziś trudno mi żyć wśród innych. Nie rozumiem ich problemów: pogoń za pieniędzmi, szarzyzna dnia, banalne sprawy. Jest to niczym wobec ogromu nieszczęścia, jakie widziałem. Ta katastrofa odmieniła mnie moralnie.”
W książce Kostrina obraz mówi więcej niż słowo, bo katastrofa bywa przecież niewyrażalna, szczególnie wtedy gdy przeraża swoim ogromem.
L.

Igor Kostin, Czarnobyl. Spowiedź reportera,  przeł. Wiktoria Melech, Warszawa 2006. Stron 239. Książka ukazała się w Wydawnictwie Albatros Andrzej Kuryłowicz.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Kwiecień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768