Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Czarnobyl. Spowiedź reportera

Czarnobyl. Spowiedź reportera

Być może niewielu z nas pamięta, że kwiecień to miesiąc, w którym zdarzyła się tragedia o charakterze globalnym. Nikt nie jest w stanie przewidzieć w pełni skutków awarii w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku, ponieważ tak naprawdę nie ma kompletnych informacji na temat skali skażenia. Wiadomo jednak, że czas półrozpadu plutonu w ziemi wynosi średnio dwadzieścia cztery tysiące lat, a katastrofa nuklearna, bo tak postrzegany jest wypadek czarnobylski, nie pozostanie bez wpływu na środowisko naturalne nie tylko w bezpośredniej strefie skażenia.

Igor Kostin laureat pięciu nagród „World Press Photo”, stały współpracownik takich pism jak: „Time”,  „Newsweek”, „Paris-Match”, „Libération” i „Stern” jako fotoreporter dokumentował przebieg akcji ratunkowej po awarii w elektrowni na Ukrainie, jeszcze w ówczesnym Związku Radzieckim. Spowiedź reportera jest wstrząsającą relacją z miejsca zdarzenia, a jednocześnie hołdem oddanym wszystkim likwidatorom, którzy często gołymi rękami bądź łopatami wynosili radioaktywny grafit, aby inni pracujący nieustannie w strefie skażenia mogli budować sarkofag, który uratował Europę przed dalekosiężnymi skutkami promieniowania. Kostin przekazuje fakty, pokazuje rozmiar tragedii. Czytelnik na przykład może dowiedzieć się, że na wysokości trzystu metrów nad reaktorem poziom radioaktywności dochodził do tysiąca osiemset rentgenów na godzinę. W takich warunkach piloci helikopterów chorowali już w ciągu jednego lotu, maszyny przestawały funkcjonować, pozostawał więc człowiek – robot biologiczny.

Igor Kostin, obecnie cierpiący na chorobę popromienną, na swoich fotografiach opatrzonych komentarzem ukazuje świat dorodnej roślinności, kwitnącej jabłoni i bzu, które jednak nie pachną, pól i łąk śmierci, gdzie radioaktywność przekracza trzysta razy dopuszczalną normę. Album wypełniają zdjęcia ludzi niczego nieświadomych, bo radioaktywność jest niewidzialnym wrogiem, ale i ludzi cierpiących, wysiedlanych z rodzinnych wiosek, także schorowanych i tych którzy pozostali mimo wszystko...

„[...] Zrobiłem wiele fotoreportaży w mojej karierze zawodowej, ale to Czarnobyl zmienił moje życie, zrobił ze mnie innego człowieka. Dziś trudno mi żyć wśród innych. Nie rozumiem ich problemów: pogoń za pieniędzmi, szarzyzna dnia, banalne sprawy. Jest to niczym wobec ogromu nieszczęścia, jakie widziałem. Ta katastrofa odmieniła mnie moralnie.”
W książce Kostrina obraz mówi więcej niż słowo, bo katastrofa bywa przecież niewyrażalna, szczególnie wtedy gdy przeraża swoim ogromem.
L.

Igor Kostin, Czarnobyl. Spowiedź reportera,  przeł. Wiktoria Melech, Warszawa 2006. Stron 239. Książka ukazała się w Wydawnictwie Albatros Andrzej Kuryłowicz.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Kwiecień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768