Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
23.11.1916
Ur. Tadeusz Hołuj (zm. 1985), prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta (Wiersze z obozu; Królestwo bez ziemi; Drzewo rodzi owoc; Powrót).

23.11.1922
Ur. Maria Ginter, polska malarka i pisarka, tłumaczka, żołnierz AK, więzień Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego, zawodowy kierowca ciężarówki; uprawiała narciarstwo, szybownictwo i jeździectwo, uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych, zdobywczyni pierwszych miejsc w 5 ogólnopolskich zawodach hippicznych, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w tenisie w 1949 r.; (obrazy: Konie w deszczu; cykl Wszechświat; Centaur; książki: Life in Both Hands; Galopem na przełaj; Z wiatrem pod wiatr; Ali baba i jego pieskie życie; Po rosie, po grudzie; Pół wieku wspomnień); zm. 26.08.2011.

23.11.1927
Zm. Stanisław Przybyszewski, dramaturg i powieściopisarz, eseista, inicjator otwarcia w Gdańsku polskiego gimnazjum oraz utworzenia „Naszego Domu”; (Confiteor; poematy prozą: Totenmesse; De profundis; Nad morzem; Androgyne; powieści: Homo sapiens; Dzieci Szatana; Synowie ziemi; Krzyk; dramaty: Złote runo; Śnieg ; pamiętniki: Moi współcześni); ur. 07.05.1868.

23.11.1933
Ur. Krzysztof Penderecki, polski dyrygent i kompozytor; (Tren – Ofiarom Hiroszimy; Pasja wg św. Łukasza; Jutrznia; Magnificat; Diabły z Loudun; Raj utracony).

23.11.1924
Ur. Aleksander Małachowski, publicysta, działacz polityczny; żołnierz AK, więziony przez NKWD; po wojnie prezes Klubu Krzywego Koła, od 1980 związany z "Solidarnością", współzałożyciel Unii Pracy, poseł na Sejm, wicemarszałek; współpracownik Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, czasopism społeczno-kulturalnych; zm. 26.01.2004.

23.11.1885
Rozpoczął się proces działaczy Wielkiego Proletariatu; zakończył się 20.12; Ludwik Waryński został skazany na 16 lat katorgi.

23.11.1970
Zm. Alf Prøysen, norweski pisarz, kompozytor, autor nowel, ballad i piosenek, światową sławę przyniósł mu cykl książek dla dzieci o maleńkiej pani Flakonik; ur. 23.07.1914.

23.11.1976
Zm. André Malraux, francuski pisarz i polityk, archeolog i orientalista; (Zdobywcy; Droga królewska; Dola człowiecza; Czasy pogardy; Czasy nadziei; Przemiana bogów; Głowa z obsydianu; Antypamiętniki; Przemijanie a literatura); ur. 03.11.1901.

23.11.1908
Ur. Konrad Jażdżewski, prof. zw., archeolog, badacz pradziejów Polski i Słowiańszczyzny; w l. 1948–1954 kierował wykopaliskami na Starym Mieście w Gdańsku; (Atlas do pradziejów Słowian; Pradzieje Europy Środkowej); zm. 21.04.1985.

23.11.1963
Zm. Zofia Rajczykowska-Wiśniewska, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; (Adiutanci i generał; Pani na Bałtyku); ur. 02.09.1916.

23.11.1915
Zm. Johannes Trojan, niemiecki pisarz i dziennikarz urodzony w Gdańsku; (Das Wustrower Königsschießen; Zwei Monat Festung; Berliner Bilder; Aus Wald und Heide; Aus Natur und Haus; Aus dem Reich der Flora; Erinnerungen; Fahrten und Wanderungen); ur. 14.08.1837.

23.11.1932
Ur. Hanna Domańska-Lifsches, historyk sztuki, konserwator zabytków, od 1946 r. związana z Sopotem; (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Żydzi znad Gdańskiej Zatoki; Gdański Zakon Synów Przymierza : dzieje żydowskiego wolnomularstwa w Gdańsku i Sopocie : lata 1899–1938; Opowieści sopockich kamienic; „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” : dzieje wolnomularzy Gdańska i Sopotu XVIII-XXI; Magiczny Sopot; Tajemniczy Sopot; Sopockie rozmaitości); zm. 10.09.2009.
O Bibliotece

 
   
Czarnobyl. Spowiedź reportera

Czarnobyl. Spowiedź reportera

Być może niewielu z nas pamięta, że kwiecień to miesiąc, w którym zdarzyła się tragedia o charakterze globalnym. Nikt nie jest w stanie przewidzieć w pełni skutków awarii w elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku, ponieważ tak naprawdę nie ma kompletnych informacji na temat skali skażenia. Wiadomo jednak, że czas półrozpadu plutonu w ziemi wynosi średnio dwadzieścia cztery tysiące lat, a katastrofa nuklearna, bo tak postrzegany jest wypadek czarnobylski, nie pozostanie bez wpływu na środowisko naturalne nie tylko w bezpośredniej strefie skażenia.

Igor Kostin laureat pięciu nagród „World Press Photo”, stały współpracownik takich pism jak: „Time”,  „Newsweek”, „Paris-Match”, „Libération” i „Stern” jako fotoreporter dokumentował przebieg akcji ratunkowej po awarii w elektrowni na Ukrainie, jeszcze w ówczesnym Związku Radzieckim. Spowiedź reportera jest wstrząsającą relacją z miejsca zdarzenia, a jednocześnie hołdem oddanym wszystkim likwidatorom, którzy często gołymi rękami bądź łopatami wynosili radioaktywny grafit, aby inni pracujący nieustannie w strefie skażenia mogli budować sarkofag, który uratował Europę przed dalekosiężnymi skutkami promieniowania. Kostin przekazuje fakty, pokazuje rozmiar tragedii. Czytelnik na przykład może dowiedzieć się, że na wysokości trzystu metrów nad reaktorem poziom radioaktywności dochodził do tysiąca osiemset rentgenów na godzinę. W takich warunkach piloci helikopterów chorowali już w ciągu jednego lotu, maszyny przestawały funkcjonować, pozostawał więc człowiek – robot biologiczny.

Igor Kostin, obecnie cierpiący na chorobę popromienną, na swoich fotografiach opatrzonych komentarzem ukazuje świat dorodnej roślinności, kwitnącej jabłoni i bzu, które jednak nie pachną, pól i łąk śmierci, gdzie radioaktywność przekracza trzysta razy dopuszczalną normę. Album wypełniają zdjęcia ludzi niczego nieświadomych, bo radioaktywność jest niewidzialnym wrogiem, ale i ludzi cierpiących, wysiedlanych z rodzinnych wiosek, także schorowanych i tych którzy pozostali mimo wszystko...

„[...] Zrobiłem wiele fotoreportaży w mojej karierze zawodowej, ale to Czarnobyl zmienił moje życie, zrobił ze mnie innego człowieka. Dziś trudno mi żyć wśród innych. Nie rozumiem ich problemów: pogoń za pieniędzmi, szarzyzna dnia, banalne sprawy. Jest to niczym wobec ogromu nieszczęścia, jakie widziałem. Ta katastrofa odmieniła mnie moralnie.”
W książce Kostrina obraz mówi więcej niż słowo, bo katastrofa bywa przecież niewyrażalna, szczególnie wtedy gdy przeraża swoim ogromem.
L.

Igor Kostin, Czarnobyl. Spowiedź reportera,  przeł. Wiktoria Melech, Warszawa 2006. Stron 239. Książka ukazała się w Wydawnictwie Albatros Andrzej Kuryłowicz.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Kwiecień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520983     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768