Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
23.11.1916
Ur. Tadeusz Hołuj (zm. 1985), prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta (Wiersze z obozu; Królestwo bez ziemi; Drzewo rodzi owoc; Powrót).

23.11.1922
Ur. Maria Ginter, polska malarka i pisarka, tłumaczka, żołnierz AK, więzień Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego, zawodowy kierowca ciężarówki; uprawiała narciarstwo, szybownictwo i jeździectwo, uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych, zdobywczyni pierwszych miejsc w 5 ogólnopolskich zawodach hippicznych, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w tenisie w 1949 r.; (obrazy: Konie w deszczu; cykl Wszechświat; Centaur; książki: Life in Both Hands; Galopem na przełaj; Z wiatrem pod wiatr; Ali baba i jego pieskie życie; Po rosie, po grudzie; Pół wieku wspomnień); zm. 26.08.2011.

23.11.1927
Zm. Stanisław Przybyszewski, dramaturg i powieściopisarz, eseista, inicjator otwarcia w Gdańsku polskiego gimnazjum oraz utworzenia „Naszego Domu”; (Confiteor; poematy prozą: Totenmesse; De profundis; Nad morzem; Androgyne; powieści: Homo sapiens; Dzieci Szatana; Synowie ziemi; Krzyk; dramaty: Złote runo; Śnieg ; pamiętniki: Moi współcześni); ur. 07.05.1868.

23.11.1933
Ur. Krzysztof Penderecki, polski dyrygent i kompozytor; (Tren – Ofiarom Hiroszimy; Pasja wg św. Łukasza; Jutrznia; Magnificat; Diabły z Loudun; Raj utracony).

23.11.1924
Ur. Aleksander Małachowski, publicysta, działacz polityczny; żołnierz AK, więziony przez NKWD; po wojnie prezes Klubu Krzywego Koła, od 1980 związany z "Solidarnością", współzałożyciel Unii Pracy, poseł na Sejm, wicemarszałek; współpracownik Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, czasopism społeczno-kulturalnych; zm. 26.01.2004.

23.11.1885
Rozpoczął się proces działaczy Wielkiego Proletariatu; zakończył się 20.12; Ludwik Waryński został skazany na 16 lat katorgi.

23.11.1970
Zm. Alf Prøysen, norweski pisarz, kompozytor, autor nowel, ballad i piosenek, światową sławę przyniósł mu cykl książek dla dzieci o maleńkiej pani Flakonik; ur. 23.07.1914.

23.11.1976
Zm. André Malraux, francuski pisarz i polityk, archeolog i orientalista; (Zdobywcy; Droga królewska; Dola człowiecza; Czasy pogardy; Czasy nadziei; Przemiana bogów; Głowa z obsydianu; Antypamiętniki; Przemijanie a literatura); ur. 03.11.1901.

23.11.1908
Ur. Konrad Jażdżewski, prof. zw., archeolog, badacz pradziejów Polski i Słowiańszczyzny; w l. 1948–1954 kierował wykopaliskami na Starym Mieście w Gdańsku; (Atlas do pradziejów Słowian; Pradzieje Europy Środkowej); zm. 21.04.1985.

23.11.1963
Zm. Zofia Rajczykowska-Wiśniewska, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; (Adiutanci i generał; Pani na Bałtyku); ur. 02.09.1916.

23.11.1915
Zm. Johannes Trojan, niemiecki pisarz i dziennikarz urodzony w Gdańsku; (Das Wustrower Königsschießen; Zwei Monat Festung; Berliner Bilder; Aus Wald und Heide; Aus Natur und Haus; Aus dem Reich der Flora; Erinnerungen; Fahrten und Wanderungen); ur. 14.08.1837.

23.11.1932
Ur. Hanna Domańska-Lifsches, historyk sztuki, konserwator zabytków, od 1946 r. związana z Sopotem; (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Żydzi znad Gdańskiej Zatoki; Gdański Zakon Synów Przymierza : dzieje żydowskiego wolnomularstwa w Gdańsku i Sopocie : lata 1899–1938; Opowieści sopockich kamienic; „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” : dzieje wolnomularzy Gdańska i Sopotu XVIII-XXI; Magiczny Sopot; Tajemniczy Sopot; Sopockie rozmaitości); zm. 10.09.2009.
O Bibliotece

 
   
Na brzegu

Na brzegu

Życie przypomina rozgrywkę na szachownicy. Zawsze jeden wygrywa, a drugi przegrywa. Remis zdarza się rzadko. W takiej grze zwykle trzeba udowodnić, że białe jest czarne, a czarne-białe, choć obaj gracze wiedzą, że prawda jest całkiem inna. Nie ma tylko samej czerni albo tylko bieli. W grze o przetrwanie, można zaprzeczyć wszystkiemu i wszystko doprowadzić do absurdu. Wzrok takiego szachisty zwykle staje się zimny i pusty. Taki gracz nie życzy zła nikomu, ale ma przekonanie, że w walce o życie w świecie, w którym wszyscy są nieuczciwi, niesprawiedliwi i źli, aby przeżyć, trzeba być takim samym jak inni. Trzeba stać się graczem na miarę przeciwnika.
Taka refleksja o świecie wydaje się być szczególnie smutna i przerażająca, gdy rodzi się w umyśle dziecka i kiedy mały człowiek w samoobronie musi przyjąć tego rodzaju strategię jako zasadę życia. 

Rubén Gallego – pacjent sowieckiego zakładu psychoneurologicznego przeznaczonego dla inwalidów, osób o różnym stopniu niepełnosprawności umysłowej i fizycznej lub po prostu ludzi niewygodnych politycznie, nieużytecznych dla systemu – pokazuje przyczyny takiego pojmowania świata przez dzieci. W końcu w przyrodzie nie dzieje się nic bez przyczyny. Konkretne warunki, sytuacje i zachowania wywołują określone reakcje. Ruben i jego przyjaciel Misza, doświadczający nieustannie własnej bezradności w kalectwie  i bierności, pogardy a nawet wrogości osób zdrowych, w tym personelu zakładu, który teoretycznie miał się opiekować, a nie pastwić nad swoimi podopiecznymi, przyjęli maski graczy. Zajęli pozycje pragmatyczne, skoro życie dorosłych jest grą, a każdy z nich udaje, że czyni to co powinien, to dlaczego oni mają być pionkami? Niezgoda na pojęcie dobra, które zakłada, że ktoś dobry radzi sobie sam, przynosi innym pożytek i dzięki temu inni mają z nim dobrze, bo tak naprawdę zyskują tzw. święty spokój, skazuje obu chłopców na bycie złymi z definicji. I tak właśnie są traktowani. Jak radzą sobie z nieustannym poczuciem winy: „Jemy cudze jedzenie, zmuszamy innych, żeby nam pomagali”, z głodem, poniżeniem? Która strategia przetrwania sprawdza się najlepiej? Jak toczy się taka gra? Co oznacza tytułowe „na brzegu”? Jeśli masz odwagę Czytelniku, sprawdź sam.
L.

Ruben Gallégo, Na brzegu, przeł. z ros. Katarzyna Maria Janowska, Kraków 2007. Stron 371. Książka ukazała się wydawnictwie „Znak”.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Maj 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520983     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768