Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Na brzegu

Na brzegu

Życie przypomina rozgrywkę na szachownicy. Zawsze jeden wygrywa, a drugi przegrywa. Remis zdarza się rzadko. W takiej grze zwykle trzeba udowodnić, że białe jest czarne, a czarne-białe, choć obaj gracze wiedzą, że prawda jest całkiem inna. Nie ma tylko samej czerni albo tylko bieli. W grze o przetrwanie, można zaprzeczyć wszystkiemu i wszystko doprowadzić do absurdu. Wzrok takiego szachisty zwykle staje się zimny i pusty. Taki gracz nie życzy zła nikomu, ale ma przekonanie, że w walce o życie w świecie, w którym wszyscy są nieuczciwi, niesprawiedliwi i źli, aby przeżyć, trzeba być takim samym jak inni. Trzeba stać się graczem na miarę przeciwnika.
Taka refleksja o świecie wydaje się być szczególnie smutna i przerażająca, gdy rodzi się w umyśle dziecka i kiedy mały człowiek w samoobronie musi przyjąć tego rodzaju strategię jako zasadę życia. 

Rubén Gallego – pacjent sowieckiego zakładu psychoneurologicznego przeznaczonego dla inwalidów, osób o różnym stopniu niepełnosprawności umysłowej i fizycznej lub po prostu ludzi niewygodnych politycznie, nieużytecznych dla systemu – pokazuje przyczyny takiego pojmowania świata przez dzieci. W końcu w przyrodzie nie dzieje się nic bez przyczyny. Konkretne warunki, sytuacje i zachowania wywołują określone reakcje. Ruben i jego przyjaciel Misza, doświadczający nieustannie własnej bezradności w kalectwie  i bierności, pogardy a nawet wrogości osób zdrowych, w tym personelu zakładu, który teoretycznie miał się opiekować, a nie pastwić nad swoimi podopiecznymi, przyjęli maski graczy. Zajęli pozycje pragmatyczne, skoro życie dorosłych jest grą, a każdy z nich udaje, że czyni to co powinien, to dlaczego oni mają być pionkami? Niezgoda na pojęcie dobra, które zakłada, że ktoś dobry radzi sobie sam, przynosi innym pożytek i dzięki temu inni mają z nim dobrze, bo tak naprawdę zyskują tzw. święty spokój, skazuje obu chłopców na bycie złymi z definicji. I tak właśnie są traktowani. Jak radzą sobie z nieustannym poczuciem winy: „Jemy cudze jedzenie, zmuszamy innych, żeby nam pomagali”, z głodem, poniżeniem? Która strategia przetrwania sprawdza się najlepiej? Jak toczy się taka gra? Co oznacza tytułowe „na brzegu”? Jeśli masz odwagę Czytelniku, sprawdź sam.
L.

Ruben Gallégo, Na brzegu, przeł. z ros. Katarzyna Maria Janowska, Kraków 2007. Stron 371. Książka ukazała się wydawnictwie „Znak”.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Maj 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768