Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Na brzegu

Na brzegu

Życie przypomina rozgrywkę na szachownicy. Zawsze jeden wygrywa, a drugi przegrywa. Remis zdarza się rzadko. W takiej grze zwykle trzeba udowodnić, że białe jest czarne, a czarne-białe, choć obaj gracze wiedzą, że prawda jest całkiem inna. Nie ma tylko samej czerni albo tylko bieli. W grze o przetrwanie, można zaprzeczyć wszystkiemu i wszystko doprowadzić do absurdu. Wzrok takiego szachisty zwykle staje się zimny i pusty. Taki gracz nie życzy zła nikomu, ale ma przekonanie, że w walce o życie w świecie, w którym wszyscy są nieuczciwi, niesprawiedliwi i źli, aby przeżyć, trzeba być takim samym jak inni. Trzeba stać się graczem na miarę przeciwnika.
Taka refleksja o świecie wydaje się być szczególnie smutna i przerażająca, gdy rodzi się w umyśle dziecka i kiedy mały człowiek w samoobronie musi przyjąć tego rodzaju strategię jako zasadę życia. 

Rubén Gallego – pacjent sowieckiego zakładu psychoneurologicznego przeznaczonego dla inwalidów, osób o różnym stopniu niepełnosprawności umysłowej i fizycznej lub po prostu ludzi niewygodnych politycznie, nieużytecznych dla systemu – pokazuje przyczyny takiego pojmowania świata przez dzieci. W końcu w przyrodzie nie dzieje się nic bez przyczyny. Konkretne warunki, sytuacje i zachowania wywołują określone reakcje. Ruben i jego przyjaciel Misza, doświadczający nieustannie własnej bezradności w kalectwie  i bierności, pogardy a nawet wrogości osób zdrowych, w tym personelu zakładu, który teoretycznie miał się opiekować, a nie pastwić nad swoimi podopiecznymi, przyjęli maski graczy. Zajęli pozycje pragmatyczne, skoro życie dorosłych jest grą, a każdy z nich udaje, że czyni to co powinien, to dlaczego oni mają być pionkami? Niezgoda na pojęcie dobra, które zakłada, że ktoś dobry radzi sobie sam, przynosi innym pożytek i dzięki temu inni mają z nim dobrze, bo tak naprawdę zyskują tzw. święty spokój, skazuje obu chłopców na bycie złymi z definicji. I tak właśnie są traktowani. Jak radzą sobie z nieustannym poczuciem winy: „Jemy cudze jedzenie, zmuszamy innych, żeby nam pomagali”, z głodem, poniżeniem? Która strategia przetrwania sprawdza się najlepiej? Jak toczy się taka gra? Co oznacza tytułowe „na brzegu”? Jeśli masz odwagę Czytelniku, sprawdź sam.
L.

Ruben Gallégo, Na brzegu, przeł. z ros. Katarzyna Maria Janowska, Kraków 2007. Stron 371. Książka ukazała się wydawnictwie „Znak”.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Maj 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768