Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Gdybym ci kiedyś powiedziała

Gdybym ci kiedyś powiedziała

Gdybym ci kiedyś powiedziała, że czuję się jak Kopciuszek, którego noga nie mieści się w pantofelku; że nieustannie myję swoje czarne włosy z nadzieją, że zmienią kolor i wreszcie będę blondynką; że moja babka to czarownica; że  matka jest zimna jak Królowa Śniegu ...

Judy Budnitz, amerykańska pisarka, której recenzowana tu powieść została doceniona  m.in. na łamach The Washington Times i The New York Times Book Reviev jest mistrzynią w malowaniu portretów ludzkiej psychiki. Ujawnia wszystko, co skryte, wewnętrzne, duchowe, metafizyczne, niepojęte. A czyni to w masce onirycznej opowieści, w klimacie baśni, subtelnych bajkowych aluzji.
I tak toczą się historie opowiadane właściwie niewiadomo komu, może właśnie Tobie Czytelniku?

Bohaterkami tej baśni są trzy kobiety: matka, córka i wnuczka. Każda prowadzi swój monolog, często równorzędnie. Patrzą na siebie same i na siebie nawzajem  z różnych perspektyw. Opowiadają swoje życie być może sobie wzajemnie, tylko że siebie nie słyszą, bo wytwarza się między nimi niewidzialny mur, a może temu komuś, czyjej obecności tak bardzo pragną..., ale życie to nie baśń
i nie zawsze można spotkać złotą rybkę.

Budnitz wykorzystuje tu motyw baśniowej wędrówki. Cała historia zaczyna się opowieścią matki, która w latach wczesnej młodości opuszcza rodzinną zaczarowaną wieś, chcąc wyrwać się ze świata nieprzeniknionej, zniewalającej kobiety natury. I jak przystało na baśń przez ciemne lasy, w których kryje się dom Baby Jagi wędruje młoda zagubiona dusza i tylko marzenie jest jej drogowskazem. Mija światy, które nie mają nic wspólnego z logiką, gdzie „drzewa chodzą na ludzkich nogach, domy skaczą na kurzych łapach, wsie
i oceany znikają bez śladu”. Pragnienie wydostania się z niepojętego świata chaosu prowadzi ją za wielką wodę, do ogromnego miasta. I tu pisarka rozwija historię dziewczyny, właściwie jej życia wewnętrznego. Poznajemy jej tęsknoty, pragnienia, niepokoje, mniej lub bardziej świadome lęki i to, co przeraża ją najbardziej – świat czarów, który zabrała ze sobą do świata logiki. Jak się okazuje nie można pozbyć się swoich korzeni, a może daru widzenia, tego, czego inni nie dostrzegają. Jak radzi sobie w tym Nowym Świecie ona i jej rodzina? O czym mówią i do kogo te trzy kobiety, których korzenie sięgają innych światów?  

Powieść Judy Budnitz uświadamia czytelnikowi, że każdy z nas ma swoją historię do opowiedzenia Temu Komuś, trzeba tylko go spotkać. Po lekturze tej niezwykłej książki ciśnie się na usta fraza: Gdybym Ci kiedyś powiedziała, jeżeli pozwolisz...
L.

Judy Budnitz, Gdybym ci kiedyś powiedziała, przeł. [z ang.] Jolanta Kozak, Kraków 2007. Stron 385. Pozycja ukazała się w wydawnictwie „Znak” w serii Proza.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Czerwiec 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768