Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
23.11.1916
Ur. Tadeusz Hołuj (zm. 1985), prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta (Wiersze z obozu; Królestwo bez ziemi; Drzewo rodzi owoc; Powrót).

23.11.1922
Ur. Maria Ginter, polska malarka i pisarka, tłumaczka, żołnierz AK, więzień Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego, zawodowy kierowca ciężarówki; uprawiała narciarstwo, szybownictwo i jeździectwo, uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych, zdobywczyni pierwszych miejsc w 5 ogólnopolskich zawodach hippicznych, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w tenisie w 1949 r.; (obrazy: Konie w deszczu; cykl Wszechświat; Centaur; książki: Life in Both Hands; Galopem na przełaj; Z wiatrem pod wiatr; Ali baba i jego pieskie życie; Po rosie, po grudzie; Pół wieku wspomnień); zm. 26.08.2011.

23.11.1927
Zm. Stanisław Przybyszewski, dramaturg i powieściopisarz, eseista, inicjator otwarcia w Gdańsku polskiego gimnazjum oraz utworzenia „Naszego Domu”; (Confiteor; poematy prozą: Totenmesse; De profundis; Nad morzem; Androgyne; powieści: Homo sapiens; Dzieci Szatana; Synowie ziemi; Krzyk; dramaty: Złote runo; Śnieg ; pamiętniki: Moi współcześni); ur. 07.05.1868.

23.11.1933
Ur. Krzysztof Penderecki, polski dyrygent i kompozytor; (Tren – Ofiarom Hiroszimy; Pasja wg św. Łukasza; Jutrznia; Magnificat; Diabły z Loudun; Raj utracony).

23.11.1924
Ur. Aleksander Małachowski, publicysta, działacz polityczny; żołnierz AK, więziony przez NKWD; po wojnie prezes Klubu Krzywego Koła, od 1980 związany z "Solidarnością", współzałożyciel Unii Pracy, poseł na Sejm, wicemarszałek; współpracownik Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, czasopism społeczno-kulturalnych; zm. 26.01.2004.

23.11.1885
Rozpoczął się proces działaczy Wielkiego Proletariatu; zakończył się 20.12; Ludwik Waryński został skazany na 16 lat katorgi.

23.11.1970
Zm. Alf Prøysen, norweski pisarz, kompozytor, autor nowel, ballad i piosenek, światową sławę przyniósł mu cykl książek dla dzieci o maleńkiej pani Flakonik; ur. 23.07.1914.

23.11.1976
Zm. André Malraux, francuski pisarz i polityk, archeolog i orientalista; (Zdobywcy; Droga królewska; Dola człowiecza; Czasy pogardy; Czasy nadziei; Przemiana bogów; Głowa z obsydianu; Antypamiętniki; Przemijanie a literatura); ur. 03.11.1901.

23.11.1908
Ur. Konrad Jażdżewski, prof. zw., archeolog, badacz pradziejów Polski i Słowiańszczyzny; w l. 1948–1954 kierował wykopaliskami na Starym Mieście w Gdańsku; (Atlas do pradziejów Słowian; Pradzieje Europy Środkowej); zm. 21.04.1985.

23.11.1963
Zm. Zofia Rajczykowska-Wiśniewska, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; (Adiutanci i generał; Pani na Bałtyku); ur. 02.09.1916.

23.11.1915
Zm. Johannes Trojan, niemiecki pisarz i dziennikarz urodzony w Gdańsku; (Das Wustrower Königsschießen; Zwei Monat Festung; Berliner Bilder; Aus Wald und Heide; Aus Natur und Haus; Aus dem Reich der Flora; Erinnerungen; Fahrten und Wanderungen); ur. 14.08.1837.

23.11.1932
Ur. Hanna Domańska-Lifsches, historyk sztuki, konserwator zabytków, od 1946 r. związana z Sopotem; (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Żydzi znad Gdańskiej Zatoki; Gdański Zakon Synów Przymierza : dzieje żydowskiego wolnomularstwa w Gdańsku i Sopocie : lata 1899–1938; Opowieści sopockich kamienic; „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” : dzieje wolnomularzy Gdańska i Sopotu XVIII-XXI; Magiczny Sopot; Tajemniczy Sopot; Sopockie rozmaitości); zm. 10.09.2009.
O Bibliotece

 
   
Gdybym ci kiedyś powiedziała

Gdybym ci kiedyś powiedziała

Gdybym ci kiedyś powiedziała, że czuję się jak Kopciuszek, którego noga nie mieści się w pantofelku; że nieustannie myję swoje czarne włosy z nadzieją, że zmienią kolor i wreszcie będę blondynką; że moja babka to czarownica; że  matka jest zimna jak Królowa Śniegu ...

Judy Budnitz, amerykańska pisarka, której recenzowana tu powieść została doceniona  m.in. na łamach The Washington Times i The New York Times Book Reviev jest mistrzynią w malowaniu portretów ludzkiej psychiki. Ujawnia wszystko, co skryte, wewnętrzne, duchowe, metafizyczne, niepojęte. A czyni to w masce onirycznej opowieści, w klimacie baśni, subtelnych bajkowych aluzji.
I tak toczą się historie opowiadane właściwie niewiadomo komu, może właśnie Tobie Czytelniku?

Bohaterkami tej baśni są trzy kobiety: matka, córka i wnuczka. Każda prowadzi swój monolog, często równorzędnie. Patrzą na siebie same i na siebie nawzajem  z różnych perspektyw. Opowiadają swoje życie być może sobie wzajemnie, tylko że siebie nie słyszą, bo wytwarza się między nimi niewidzialny mur, a może temu komuś, czyjej obecności tak bardzo pragną..., ale życie to nie baśń
i nie zawsze można spotkać złotą rybkę.

Budnitz wykorzystuje tu motyw baśniowej wędrówki. Cała historia zaczyna się opowieścią matki, która w latach wczesnej młodości opuszcza rodzinną zaczarowaną wieś, chcąc wyrwać się ze świata nieprzeniknionej, zniewalającej kobiety natury. I jak przystało na baśń przez ciemne lasy, w których kryje się dom Baby Jagi wędruje młoda zagubiona dusza i tylko marzenie jest jej drogowskazem. Mija światy, które nie mają nic wspólnego z logiką, gdzie „drzewa chodzą na ludzkich nogach, domy skaczą na kurzych łapach, wsie
i oceany znikają bez śladu”. Pragnienie wydostania się z niepojętego świata chaosu prowadzi ją za wielką wodę, do ogromnego miasta. I tu pisarka rozwija historię dziewczyny, właściwie jej życia wewnętrznego. Poznajemy jej tęsknoty, pragnienia, niepokoje, mniej lub bardziej świadome lęki i to, co przeraża ją najbardziej – świat czarów, który zabrała ze sobą do świata logiki. Jak się okazuje nie można pozbyć się swoich korzeni, a może daru widzenia, tego, czego inni nie dostrzegają. Jak radzi sobie w tym Nowym Świecie ona i jej rodzina? O czym mówią i do kogo te trzy kobiety, których korzenie sięgają innych światów?  

Powieść Judy Budnitz uświadamia czytelnikowi, że każdy z nas ma swoją historię do opowiedzenia Temu Komuś, trzeba tylko go spotkać. Po lekturze tej niezwykłej książki ciśnie się na usta fraza: Gdybym Ci kiedyś powiedziała, jeżeli pozwolisz...
L.

Judy Budnitz, Gdybym ci kiedyś powiedziała, przeł. [z ang.] Jolanta Kozak, Kraków 2007. Stron 385. Pozycja ukazała się w wydawnictwie „Znak” w serii Proza.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Czerwiec 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520983     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768