Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
22.02.1810
Ur. Fryderyk Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista; zm. 17.10.1849. Niektóre źródła podają datę urodzin 1.03.

22.02.2000
Zm. Halina Auderska, powieściopisarka, dramatopisarka, autorka słuchowisk radiowych, publicystka, leksykograf; (Ścieżka przez pole; Ptasi gościniec; Babie lato); ur. 3.07.1904.

22.02.1857
Ur. Robert Baden-Powell (zm. 1941), gen. brytyjski, organizator chłopięcych oddziałów pomocniczych podczas wojny burskiej, a następnie drużyn skautów w Wielkiej Brytanii. 9.08.1907 r. zakończył się obóz na wyspie Browse’a; wydarzenie to uważane jest za początek skautingu.

22.02.1987
Zm. Andy Warhol, właśc. Andrew Warhola, amerykański plastyk, twórca pop-art, grafik, malarz i reż. filmowy; (Marylin Monroe; Liz Taylor; Butelki Coca-Coli; Puszki zupy pomidorowej Campbell’s); ur. 06.08.1927.

22.02.1992
Zm. Tadeusz Łomnicki, polski aktor i reżyser, prof. i rektor PWST w Warszawie (1971-1981), autor dramatów i esejów; (role filmowe m.in.: w Panu Wołodyjowskim i Potopie J. Hoffmana; Piątce z ulicy Barskiej; Pierwszym dniu wolności A. Forda; Pokoleniu; Niewinnych czarodziejach i Człowieku z marmuru A. Wajdy; Opowieści o „Dziadach” Adama Mickiewicza : Lawa T. Konwickiego; dramat Noe i jego menażeria; zbiór wspomnień i esejów Spotkania teatralne); ur.18.07.1927.

22.02.1848
Wybuchła tzw. rewolucja lutowa (22–24.02) we Francji, w wyniku której powstała II Republika. Wydarzenia we Francji uważane są za początek Wiosny Ludów w Europie.

22.02.1983
Zm. Mieczysław Jastrun, polski poeta, prozaik, eseista i tłumacz; (Rzecz ludzka; Fuga temporum; Z innego świata światło; Mickiewicz; Poeta i dworzanin : rzecz o Janie Kochanowskim; Dzienniki i wspomnienia; Smuga światła; Wizerunki : szkice literackie; Między słowem a milczeniem; Piękna choroba); ur. 29.10.1903.

22.02.1988
Zm. Stefan Majchrowski, polski prozaik, autor słuchowisk i adaptacji radiowych; (opowieści biograficzne: Pan Sienkiewicz; Pan Fredro; Dickens; O Julianie Niemcewiczu; Wincenty Pol; Opowieść o Józefie Wybickim; Niezwykłe postacie z czasów powstania listopadowego; powieści: Kopia i warkocze; Jezioro czarownic; Taniec nad jeziorem) ; ur. 13.03.1908.

22.02.1932
Ur. Anka Kowalska, poetka, powieściopisarka i dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL; (poezje: Credo najmniejsze; Wiersze z obozu internowanych; Racja stanu; powieść: Pestka); zm. 29.06.2008.

22.02.1805
Ur. Robert Reinick, poeta i malarz, do 1825 mieszkał w Gdańsku; muzykę do jego utworów skomponowali m.in. F. Schubert, R. Schumann, J. Brahms; zm. 7.02.1852.

22.02.1788
Ur. Arthur Schopenhauer, filozof; urodził się i spędził pierwszych 5 lat życia w Gdańsku; (Świat jako wola i przedstawienie; O wolności woli ludzkiej; O podstawie moralności); zm. 20.09.1860.

22.02.2007
Zm. Andrzej Balicki (ur. 1944), prof. dr hab., kierownik Katedry Statystyki UG, nauczyciel akademicki, współtwórca i pierwszy rektor (w l. 1999–2002) Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku.
O Bibliotece

 
   
Gdybym ci kiedyś powiedziała

Gdybym ci kiedyś powiedziała

Gdybym ci kiedyś powiedziała, że czuję się jak Kopciuszek, którego noga nie mieści się w pantofelku; że nieustannie myję swoje czarne włosy z nadzieją, że zmienią kolor i wreszcie będę blondynką; że moja babka to czarownica; że  matka jest zimna jak Królowa Śniegu ...

Judy Budnitz, amerykańska pisarka, której recenzowana tu powieść została doceniona  m.in. na łamach The Washington Times i The New York Times Book Reviev jest mistrzynią w malowaniu portretów ludzkiej psychiki. Ujawnia wszystko, co skryte, wewnętrzne, duchowe, metafizyczne, niepojęte. A czyni to w masce onirycznej opowieści, w klimacie baśni, subtelnych bajkowych aluzji.
I tak toczą się historie opowiadane właściwie niewiadomo komu, może właśnie Tobie Czytelniku?

Bohaterkami tej baśni są trzy kobiety: matka, córka i wnuczka. Każda prowadzi swój monolog, często równorzędnie. Patrzą na siebie same i na siebie nawzajem  z różnych perspektyw. Opowiadają swoje życie być może sobie wzajemnie, tylko że siebie nie słyszą, bo wytwarza się między nimi niewidzialny mur, a może temu komuś, czyjej obecności tak bardzo pragną..., ale życie to nie baśń
i nie zawsze można spotkać złotą rybkę.

Budnitz wykorzystuje tu motyw baśniowej wędrówki. Cała historia zaczyna się opowieścią matki, która w latach wczesnej młodości opuszcza rodzinną zaczarowaną wieś, chcąc wyrwać się ze świata nieprzeniknionej, zniewalającej kobiety natury. I jak przystało na baśń przez ciemne lasy, w których kryje się dom Baby Jagi wędruje młoda zagubiona dusza i tylko marzenie jest jej drogowskazem. Mija światy, które nie mają nic wspólnego z logiką, gdzie „drzewa chodzą na ludzkich nogach, domy skaczą na kurzych łapach, wsie
i oceany znikają bez śladu”. Pragnienie wydostania się z niepojętego świata chaosu prowadzi ją za wielką wodę, do ogromnego miasta. I tu pisarka rozwija historię dziewczyny, właściwie jej życia wewnętrznego. Poznajemy jej tęsknoty, pragnienia, niepokoje, mniej lub bardziej świadome lęki i to, co przeraża ją najbardziej – świat czarów, który zabrała ze sobą do świata logiki. Jak się okazuje nie można pozbyć się swoich korzeni, a może daru widzenia, tego, czego inni nie dostrzegają. Jak radzi sobie w tym Nowym Świecie ona i jej rodzina? O czym mówią i do kogo te trzy kobiety, których korzenie sięgają innych światów?  

Powieść Judy Budnitz uświadamia czytelnikowi, że każdy z nas ma swoją historię do opowiedzenia Temu Komuś, trzeba tylko go spotkać. Po lekturze tej niezwykłej książki ciśnie się na usta fraza: Gdybym Ci kiedyś powiedziała, jeżeli pozwolisz...
L.

Judy Budnitz, Gdybym ci kiedyś powiedziała, przeł. [z ang.] Jolanta Kozak, Kraków 2007. Stron 385. Pozycja ukazała się w wydawnictwie „Znak” w serii Proza.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Czerwiec 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1523470     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768