Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Gdybym ci kiedyś powiedziała

Gdybym ci kiedyś powiedziała

Gdybym ci kiedyś powiedziała, że czuję się jak Kopciuszek, którego noga nie mieści się w pantofelku; że nieustannie myję swoje czarne włosy z nadzieją, że zmienią kolor i wreszcie będę blondynką; że moja babka to czarownica; że  matka jest zimna jak Królowa Śniegu ...

Judy Budnitz, amerykańska pisarka, której recenzowana tu powieść została doceniona  m.in. na łamach The Washington Times i The New York Times Book Reviev jest mistrzynią w malowaniu portretów ludzkiej psychiki. Ujawnia wszystko, co skryte, wewnętrzne, duchowe, metafizyczne, niepojęte. A czyni to w masce onirycznej opowieści, w klimacie baśni, subtelnych bajkowych aluzji.
I tak toczą się historie opowiadane właściwie niewiadomo komu, może właśnie Tobie Czytelniku?

Bohaterkami tej baśni są trzy kobiety: matka, córka i wnuczka. Każda prowadzi swój monolog, często równorzędnie. Patrzą na siebie same i na siebie nawzajem  z różnych perspektyw. Opowiadają swoje życie być może sobie wzajemnie, tylko że siebie nie słyszą, bo wytwarza się między nimi niewidzialny mur, a może temu komuś, czyjej obecności tak bardzo pragną..., ale życie to nie baśń
i nie zawsze można spotkać złotą rybkę.

Budnitz wykorzystuje tu motyw baśniowej wędrówki. Cała historia zaczyna się opowieścią matki, która w latach wczesnej młodości opuszcza rodzinną zaczarowaną wieś, chcąc wyrwać się ze świata nieprzeniknionej, zniewalającej kobiety natury. I jak przystało na baśń przez ciemne lasy, w których kryje się dom Baby Jagi wędruje młoda zagubiona dusza i tylko marzenie jest jej drogowskazem. Mija światy, które nie mają nic wspólnego z logiką, gdzie „drzewa chodzą na ludzkich nogach, domy skaczą na kurzych łapach, wsie
i oceany znikają bez śladu”. Pragnienie wydostania się z niepojętego świata chaosu prowadzi ją za wielką wodę, do ogromnego miasta. I tu pisarka rozwija historię dziewczyny, właściwie jej życia wewnętrznego. Poznajemy jej tęsknoty, pragnienia, niepokoje, mniej lub bardziej świadome lęki i to, co przeraża ją najbardziej – świat czarów, który zabrała ze sobą do świata logiki. Jak się okazuje nie można pozbyć się swoich korzeni, a może daru widzenia, tego, czego inni nie dostrzegają. Jak radzi sobie w tym Nowym Świecie ona i jej rodzina? O czym mówią i do kogo te trzy kobiety, których korzenie sięgają innych światów?  

Powieść Judy Budnitz uświadamia czytelnikowi, że każdy z nas ma swoją historię do opowiedzenia Temu Komuś, trzeba tylko go spotkać. Po lekturze tej niezwykłej książki ciśnie się na usta fraza: Gdybym Ci kiedyś powiedziała, jeżeli pozwolisz...
L.

Judy Budnitz, Gdybym ci kiedyś powiedziała, przeł. [z ang.] Jolanta Kozak, Kraków 2007. Stron 385. Pozycja ukazała się w wydawnictwie „Znak” w serii Proza.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Czerwiec 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768