Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Do widzenia gawrony

Do widzenia gawrony

Jarosław Marek Rymkiewicz w swoim tomiku kreuje niezwykłe światy natury, zawieszone między bytem a niebytem, między „tu i teraz”, a Absolutem. W ogrodzie w Milanówku ”idą dokądś ślimaki – mają cel lub nie / Śni im się jarzębina jeśli coś się śni / Same się otwierają niewidzialne drzwi”(cykl Ogród w Milanówku). Natura w poezji Rymkiewicza uwodzi uchylonymi drzwiami, kusi - prześlizgnąć się przez tę tajemną szparę, czy też pozostać u wrót sacrum? Co jest za progiem: piękno, Bóg, śmierć, dusza ślimaka, polujący kot?

Rymkiewicz, kontemplując przyrodę, rozważa znaczenie słowa „być”. Czy jest możliwe, że w ogrodzie „wszystko istnieje tylko dla zabawy”(cykl Ogród w Milanówku), kto się nami bawi, jeżeli bawi się ktoś? Ogrody pełne widm, zanikających obrazów. Widmowe sosenki, sikorki, widmowy chrust i mgła. Trochę są, a trochę ich nie ma. „Wszystko jest albo nie jest bo brak mu pewności / Jest to istnienie – jedna z jego możliwości”(cykl Ogród w Milanówku). Spotykamy tu światy możliwe, światy być może przyszłe,  zwierzęce postacie tak zjawiskowe i ulotne w swoim bycie jak znikomki z poezji Leśmiana. W ogrodach tych należy stąpać delikatnie, z uwagą, aby nie zadeptać duszka, nie potrącić Boga Jałowca, nie przeszkodzić miłosnym zalotom hortensji i kota. To miejsce, gdzie „Bóg wychodzi z ukrycia”(Przez wiadukt w dół po schodkach), gdzie nicość spotyka się z wiecznością. Tu przyroda objawia swoje absolutne oblicze pełne sprzeczności: „jesteś tym co mnie nie chce i tym co mnie wzywa/jesteś trochę prawdziwa trochę nieprawdziwa[...] Jesteś w spadaniu liści w ich podziemnym gniciu/W ich podziemiach – tym właśnie co tam jest w ukryciu” (Zagajnik). Czy w tych ogrodach mieszka prawda, jak płynie czas, kto lub co tu bytuje i kim jest „ten co bytu zna drugą połowę”. Te właśnie tajemnice próbuje odkryć przed Tobą Czytelniku poeta, który „idzie znikąd”.
L.
 
Jarosław Marek Rymkiewicz, Do widzenia gawrony, Warszawa 2006. Tomik ukazał się w Wydawnictwie Sic! Stron 75.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej(Targ Rakowy 5/6)

Lipiec 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768