Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Do widzenia gawrony

Do widzenia gawrony

Jarosław Marek Rymkiewicz w swoim tomiku kreuje niezwykłe światy natury, zawieszone między bytem a niebytem, między „tu i teraz”, a Absolutem. W ogrodzie w Milanówku ”idą dokądś ślimaki – mają cel lub nie / Śni im się jarzębina jeśli coś się śni / Same się otwierają niewidzialne drzwi”(cykl Ogród w Milanówku). Natura w poezji Rymkiewicza uwodzi uchylonymi drzwiami, kusi - prześlizgnąć się przez tę tajemną szparę, czy też pozostać u wrót sacrum? Co jest za progiem: piękno, Bóg, śmierć, dusza ślimaka, polujący kot?

Rymkiewicz, kontemplując przyrodę, rozważa znaczenie słowa „być”. Czy jest możliwe, że w ogrodzie „wszystko istnieje tylko dla zabawy”(cykl Ogród w Milanówku), kto się nami bawi, jeżeli bawi się ktoś? Ogrody pełne widm, zanikających obrazów. Widmowe sosenki, sikorki, widmowy chrust i mgła. Trochę są, a trochę ich nie ma. „Wszystko jest albo nie jest bo brak mu pewności / Jest to istnienie – jedna z jego możliwości”(cykl Ogród w Milanówku). Spotykamy tu światy możliwe, światy być może przyszłe,  zwierzęce postacie tak zjawiskowe i ulotne w swoim bycie jak znikomki z poezji Leśmiana. W ogrodach tych należy stąpać delikatnie, z uwagą, aby nie zadeptać duszka, nie potrącić Boga Jałowca, nie przeszkodzić miłosnym zalotom hortensji i kota. To miejsce, gdzie „Bóg wychodzi z ukrycia”(Przez wiadukt w dół po schodkach), gdzie nicość spotyka się z wiecznością. Tu przyroda objawia swoje absolutne oblicze pełne sprzeczności: „jesteś tym co mnie nie chce i tym co mnie wzywa/jesteś trochę prawdziwa trochę nieprawdziwa[...] Jesteś w spadaniu liści w ich podziemnym gniciu/W ich podziemiach – tym właśnie co tam jest w ukryciu” (Zagajnik). Czy w tych ogrodach mieszka prawda, jak płynie czas, kto lub co tu bytuje i kim jest „ten co bytu zna drugą połowę”. Te właśnie tajemnice próbuje odkryć przed Tobą Czytelniku poeta, który „idzie znikąd”.
L.
 
Jarosław Marek Rymkiewicz, Do widzenia gawrony, Warszawa 2006. Tomik ukazał się w Wydawnictwie Sic! Stron 75.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej(Targ Rakowy 5/6)

Lipiec 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768