Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
23.11.1916
Ur. Tadeusz Hołuj (zm. 1985), prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta (Wiersze z obozu; Królestwo bez ziemi; Drzewo rodzi owoc; Powrót).

23.11.1922
Ur. Maria Ginter, polska malarka i pisarka, tłumaczka, żołnierz AK, więzień Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego, zawodowy kierowca ciężarówki; uprawiała narciarstwo, szybownictwo i jeździectwo, uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych, zdobywczyni pierwszych miejsc w 5 ogólnopolskich zawodach hippicznych, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w tenisie w 1949 r.; (obrazy: Konie w deszczu; cykl Wszechświat; Centaur; książki: Life in Both Hands; Galopem na przełaj; Z wiatrem pod wiatr; Ali baba i jego pieskie życie; Po rosie, po grudzie; Pół wieku wspomnień); zm. 26.08.2011.

23.11.1927
Zm. Stanisław Przybyszewski, dramaturg i powieściopisarz, eseista, inicjator otwarcia w Gdańsku polskiego gimnazjum oraz utworzenia „Naszego Domu”; (Confiteor; poematy prozą: Totenmesse; De profundis; Nad morzem; Androgyne; powieści: Homo sapiens; Dzieci Szatana; Synowie ziemi; Krzyk; dramaty: Złote runo; Śnieg ; pamiętniki: Moi współcześni); ur. 07.05.1868.

23.11.1933
Ur. Krzysztof Penderecki, polski dyrygent i kompozytor; (Tren – Ofiarom Hiroszimy; Pasja wg św. Łukasza; Jutrznia; Magnificat; Diabły z Loudun; Raj utracony).

23.11.1924
Ur. Aleksander Małachowski, publicysta, działacz polityczny; żołnierz AK, więziony przez NKWD; po wojnie prezes Klubu Krzywego Koła, od 1980 związany z "Solidarnością", współzałożyciel Unii Pracy, poseł na Sejm, wicemarszałek; współpracownik Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, czasopism społeczno-kulturalnych; zm. 26.01.2004.

23.11.1885
Rozpoczął się proces działaczy Wielkiego Proletariatu; zakończył się 20.12; Ludwik Waryński został skazany na 16 lat katorgi.

23.11.1970
Zm. Alf Prøysen, norweski pisarz, kompozytor, autor nowel, ballad i piosenek, światową sławę przyniósł mu cykl książek dla dzieci o maleńkiej pani Flakonik; ur. 23.07.1914.

23.11.1976
Zm. André Malraux, francuski pisarz i polityk, archeolog i orientalista; (Zdobywcy; Droga królewska; Dola człowiecza; Czasy pogardy; Czasy nadziei; Przemiana bogów; Głowa z obsydianu; Antypamiętniki; Przemijanie a literatura); ur. 03.11.1901.

23.11.1908
Ur. Konrad Jażdżewski, prof. zw., archeolog, badacz pradziejów Polski i Słowiańszczyzny; w l. 1948–1954 kierował wykopaliskami na Starym Mieście w Gdańsku; (Atlas do pradziejów Słowian; Pradzieje Europy Środkowej); zm. 21.04.1985.

23.11.1963
Zm. Zofia Rajczykowska-Wiśniewska, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; (Adiutanci i generał; Pani na Bałtyku); ur. 02.09.1916.

23.11.1915
Zm. Johannes Trojan, niemiecki pisarz i dziennikarz urodzony w Gdańsku; (Das Wustrower Königsschießen; Zwei Monat Festung; Berliner Bilder; Aus Wald und Heide; Aus Natur und Haus; Aus dem Reich der Flora; Erinnerungen; Fahrten und Wanderungen); ur. 14.08.1837.

23.11.1932
Ur. Hanna Domańska-Lifsches, historyk sztuki, konserwator zabytków, od 1946 r. związana z Sopotem; (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Żydzi znad Gdańskiej Zatoki; Gdański Zakon Synów Przymierza : dzieje żydowskiego wolnomularstwa w Gdańsku i Sopocie : lata 1899–1938; Opowieści sopockich kamienic; „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” : dzieje wolnomularzy Gdańska i Sopotu XVIII-XXI; Magiczny Sopot; Tajemniczy Sopot; Sopockie rozmaitości); zm. 10.09.2009.
O Bibliotece

 
   
Krwawa setka

Krwawa setka

Dlaczego tak lubimy sięgać po kryminały? A któż to raczy wiedzieć na pewno? Może smakujemy atmosferę niepewności, napięcia, może solidaryzujemy się z ofiarą lub sympatyzujemy z przestępcą, bo taki jakiś do nas podobny...A może tak cenimy nieustępliwych i prawych detektywów, którzy tropią ślady morderców z iście szewską pasją i nie zaprzestaną swoich śledczych działań aż do ostatecznego rozwiązania zagadki. 

Jedno jest na pewno najważniejsze, tak zwany dobry kryminał musi zniewolić już od samego początku, od pierwszych kilku stron. Takie właśnie kryminały próbują zaprezentować, ale nie streścić Wojciech Józef Burszta i Mariusz Czubaj w swoim subiektywnym wyborze stu najważniejszych powieści kryminalnych. Starają się tu także wyróżnić rodzaje literatury kryminalnej, wspominają o adaptacjach filmowych wybranych utworów. Wśród wspomnianych w pracy autorów krwawych powieści znajdziemy klasyków: od Edgara Allana Poego po Aghatę Chriestie, pisarzy powieści sensacyjnych i takie nazwiska jak m.in. Robert Ludlum, Tom Clancy, Frederick Forsyth, John Le Carré, czy powszechnie znane tak jak: Dorothy Uhnak, Stephen King, Thomas Harris, Boris Akunin, José Carlos Somoza, Harlan Coben i wiele innych.    Cennym uzupełnieniem książki są rozmowy z wybranymi pisarzami, które zostały opublikowane na łamach Polityki.

Autorzy z wyraźną sympatią zwracają się do czytelników swojej pracy:
[...]Nasza książka to przede wszystkim - mamy nadzieję – gratka dla fanów. Dla ludzi takich jak my. Którzy jak my zaczytują się w kryminałach, widzą ich mocne i słabe strony, chcą od nich czegoś więcej niż tylko prostej przyjemności czytania. To także przewodnik po historii gatunków literatury sensacyjnej, który być może pozwoli komuś odnaleźć kolejną ulubioną, a dotychczas przeoczoną książkę. Tak pomyślane opracowanie wypełni oczywistą lukę na naszym rynku wydawniczym i zarazem jest publikacją unikatową w skali europejskiej.
[...] A teraz Czytelniku, zachęcamy Cię do własnego śledztwa. Mamy nadzieję, że w gąszczu omawianych utworów znajdziesz te, które sam bardzo lubisz, i odkryjesz takie, które staną na półce wśród ulubionych krwawych tytułów.
I jak tu można się oprzeć takiej zachęcie...? 
L.

Wojciech Józef Bursza, Mariusz Czubaj, Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych, Warszawa 2007. Książka ukazała się w wydawnictwie Muza SA. Stron 285.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Lipiec 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520983     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768