Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Krwawa setka

Krwawa setka

Dlaczego tak lubimy sięgać po kryminały? A któż to raczy wiedzieć na pewno? Może smakujemy atmosferę niepewności, napięcia, może solidaryzujemy się z ofiarą lub sympatyzujemy z przestępcą, bo taki jakiś do nas podobny...A może tak cenimy nieustępliwych i prawych detektywów, którzy tropią ślady morderców z iście szewską pasją i nie zaprzestaną swoich śledczych działań aż do ostatecznego rozwiązania zagadki. 

Jedno jest na pewno najważniejsze, tak zwany dobry kryminał musi zniewolić już od samego początku, od pierwszych kilku stron. Takie właśnie kryminały próbują zaprezentować, ale nie streścić Wojciech Józef Burszta i Mariusz Czubaj w swoim subiektywnym wyborze stu najważniejszych powieści kryminalnych. Starają się tu także wyróżnić rodzaje literatury kryminalnej, wspominają o adaptacjach filmowych wybranych utworów. Wśród wspomnianych w pracy autorów krwawych powieści znajdziemy klasyków: od Edgara Allana Poego po Aghatę Chriestie, pisarzy powieści sensacyjnych i takie nazwiska jak m.in. Robert Ludlum, Tom Clancy, Frederick Forsyth, John Le Carré, czy powszechnie znane tak jak: Dorothy Uhnak, Stephen King, Thomas Harris, Boris Akunin, José Carlos Somoza, Harlan Coben i wiele innych.    Cennym uzupełnieniem książki są rozmowy z wybranymi pisarzami, które zostały opublikowane na łamach Polityki.

Autorzy z wyraźną sympatią zwracają się do czytelników swojej pracy:
[...]Nasza książka to przede wszystkim - mamy nadzieję – gratka dla fanów. Dla ludzi takich jak my. Którzy jak my zaczytują się w kryminałach, widzą ich mocne i słabe strony, chcą od nich czegoś więcej niż tylko prostej przyjemności czytania. To także przewodnik po historii gatunków literatury sensacyjnej, który być może pozwoli komuś odnaleźć kolejną ulubioną, a dotychczas przeoczoną książkę. Tak pomyślane opracowanie wypełni oczywistą lukę na naszym rynku wydawniczym i zarazem jest publikacją unikatową w skali europejskiej.
[...] A teraz Czytelniku, zachęcamy Cię do własnego śledztwa. Mamy nadzieję, że w gąszczu omawianych utworów znajdziesz te, które sam bardzo lubisz, i odkryjesz takie, które staną na półce wśród ulubionych krwawych tytułów.
I jak tu można się oprzeć takiej zachęcie...? 
L.

Wojciech Józef Bursza, Mariusz Czubaj, Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych, Warszawa 2007. Książka ukazała się w wydawnictwie Muza SA. Stron 285.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Lipiec 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768