Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Krwawa setka

Krwawa setka

Dlaczego tak lubimy sięgać po kryminały? A któż to raczy wiedzieć na pewno? Może smakujemy atmosferę niepewności, napięcia, może solidaryzujemy się z ofiarą lub sympatyzujemy z przestępcą, bo taki jakiś do nas podobny...A może tak cenimy nieustępliwych i prawych detektywów, którzy tropią ślady morderców z iście szewską pasją i nie zaprzestaną swoich śledczych działań aż do ostatecznego rozwiązania zagadki. 

Jedno jest na pewno najważniejsze, tak zwany dobry kryminał musi zniewolić już od samego początku, od pierwszych kilku stron. Takie właśnie kryminały próbują zaprezentować, ale nie streścić Wojciech Józef Burszta i Mariusz Czubaj w swoim subiektywnym wyborze stu najważniejszych powieści kryminalnych. Starają się tu także wyróżnić rodzaje literatury kryminalnej, wspominają o adaptacjach filmowych wybranych utworów. Wśród wspomnianych w pracy autorów krwawych powieści znajdziemy klasyków: od Edgara Allana Poego po Aghatę Chriestie, pisarzy powieści sensacyjnych i takie nazwiska jak m.in. Robert Ludlum, Tom Clancy, Frederick Forsyth, John Le Carré, czy powszechnie znane tak jak: Dorothy Uhnak, Stephen King, Thomas Harris, Boris Akunin, José Carlos Somoza, Harlan Coben i wiele innych.    Cennym uzupełnieniem książki są rozmowy z wybranymi pisarzami, które zostały opublikowane na łamach Polityki.

Autorzy z wyraźną sympatią zwracają się do czytelników swojej pracy:
[...]Nasza książka to przede wszystkim - mamy nadzieję – gratka dla fanów. Dla ludzi takich jak my. Którzy jak my zaczytują się w kryminałach, widzą ich mocne i słabe strony, chcą od nich czegoś więcej niż tylko prostej przyjemności czytania. To także przewodnik po historii gatunków literatury sensacyjnej, który być może pozwoli komuś odnaleźć kolejną ulubioną, a dotychczas przeoczoną książkę. Tak pomyślane opracowanie wypełni oczywistą lukę na naszym rynku wydawniczym i zarazem jest publikacją unikatową w skali europejskiej.
[...] A teraz Czytelniku, zachęcamy Cię do własnego śledztwa. Mamy nadzieję, że w gąszczu omawianych utworów znajdziesz te, które sam bardzo lubisz, i odkryjesz takie, które staną na półce wśród ulubionych krwawych tytułów.
I jak tu można się oprzeć takiej zachęcie...? 
L.

Wojciech Józef Bursza, Mariusz Czubaj, Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych, Warszawa 2007. Książka ukazała się w wydawnictwie Muza SA. Stron 285.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Lipiec 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768