Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Pochwała Narcyza O miłości bezstronnej

Pochwała Narcyza
O miłości bezstronnej

Daniel Szabataj Milo, myśliciel i artysta, wykładowca wyższej szkoły nauk społecznych w Paryżu (École des Hautes Études en Sciences Sociales) zaproponował swoim czytelnikom popularnonaukową, a nawet miejscami dowcipną rozprawkę właściwie nie do końca o Narcyzie, ale rozprawkę z Narcyzem, którego dostrzegamy codziennie o poranku w łazienkowym lustrze, myjąc, dajmy na to, zęby. Milo pisze „[...] nasz Narcyz nikogo nie pozostawiał obojętnym! Dowodzi tego jego pośmiertna kariera - kto zapomniałby o młodzieńcu, który zakochał się we własnym odbiciu i z tej miłości umarł?”. Autor tej popularyzatorskiej pozycji zarzuca kulturze, iż oczerniła biednego chłopca, otoczyła go wzgardą, posądziła o najgorsze i wykorzystała do niecnych celów, w czym celował Zygmunt Freud. Milo zdecydował się na rehabilitację postaci skrytykowanej we wszelkiej formie i na różnorodne sposoby. Próbuje udowodnić (z jakim skutkiem - warto sprawdzić), że Narcyz wcale nie kochał się w sam w sobie, dążył do doskonałości, cenił piękno i był ...monogamistą. Przyjął odważną i godną podziwu postawę bezkompromisowego zdobywcy: „Nektar albo nic”, „Ty albo nikt”.

Według Milo prawdziwymi narcyzami jesteśmy my wszyscy, a najbardziej dzieci, koty, wielkie drapieżniki i ...kobiety fatalne. Lektura ta pokrzepia, szczególnie  po przeczytaniu takiego zdania: „każdy człowiek może mieć swoje pięć minut megalomanii”. Jednak zaraz po tych pełnych otuchy słowach autor zrównuje wszelkich megalomanów z przysłowiową ziemią, przywołując psychologiczne uwarunkowania tego rodzaju zachowania.

„Pochwała Narcyza” ma kilka ujmujących czytelnika walorów: oryginalny styl wypowiedzi, liczne odwołania do literatury i psychologii oraz szczególnie cenny atut: dystans do przedstawianego problemu. Być może właśnie dlatego teksty Milo zostały już do tej pory przetłumaczone na kilka języków.
L.

Daniel Szabataj Milo, Pochwała narcyza. O miłości bezstronnej, przełożyła z francuskiego Agata Gołębiewska, Warszawa 2006. Książka ukazała się w Wydawnictwie „Jaworski”. Stron 135.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Sierpień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768