Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Pochwała Narcyza O miłości bezstronnej

Pochwała Narcyza
O miłości bezstronnej

Daniel Szabataj Milo, myśliciel i artysta, wykładowca wyższej szkoły nauk społecznych w Paryżu (École des Hautes Études en Sciences Sociales) zaproponował swoim czytelnikom popularnonaukową, a nawet miejscami dowcipną rozprawkę właściwie nie do końca o Narcyzie, ale rozprawkę z Narcyzem, którego dostrzegamy codziennie o poranku w łazienkowym lustrze, myjąc, dajmy na to, zęby. Milo pisze „[...] nasz Narcyz nikogo nie pozostawiał obojętnym! Dowodzi tego jego pośmiertna kariera - kto zapomniałby o młodzieńcu, który zakochał się we własnym odbiciu i z tej miłości umarł?”. Autor tej popularyzatorskiej pozycji zarzuca kulturze, iż oczerniła biednego chłopca, otoczyła go wzgardą, posądziła o najgorsze i wykorzystała do niecnych celów, w czym celował Zygmunt Freud. Milo zdecydował się na rehabilitację postaci skrytykowanej we wszelkiej formie i na różnorodne sposoby. Próbuje udowodnić (z jakim skutkiem - warto sprawdzić), że Narcyz wcale nie kochał się w sam w sobie, dążył do doskonałości, cenił piękno i był ...monogamistą. Przyjął odważną i godną podziwu postawę bezkompromisowego zdobywcy: „Nektar albo nic”, „Ty albo nikt”.

Według Milo prawdziwymi narcyzami jesteśmy my wszyscy, a najbardziej dzieci, koty, wielkie drapieżniki i ...kobiety fatalne. Lektura ta pokrzepia, szczególnie  po przeczytaniu takiego zdania: „każdy człowiek może mieć swoje pięć minut megalomanii”. Jednak zaraz po tych pełnych otuchy słowach autor zrównuje wszelkich megalomanów z przysłowiową ziemią, przywołując psychologiczne uwarunkowania tego rodzaju zachowania.

„Pochwała Narcyza” ma kilka ujmujących czytelnika walorów: oryginalny styl wypowiedzi, liczne odwołania do literatury i psychologii oraz szczególnie cenny atut: dystans do przedstawianego problemu. Być może właśnie dlatego teksty Milo zostały już do tej pory przetłumaczone na kilka języków.
L.

Daniel Szabataj Milo, Pochwała narcyza. O miłości bezstronnej, przełożyła z francuskiego Agata Gołębiewska, Warszawa 2006. Książka ukazała się w Wydawnictwie „Jaworski”. Stron 135.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Sierpień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768