Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Fioletowa krowa

Fioletowa krowa

333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej

Antologia

 

Nie będę ukrywać, że biorąc do ręki ten wybór utworów humorystycznych Stanisław Barańczaka, miałam skojarzenie z pewną „fioletową czekoladą” . Aby jednak w tym miejscu nie popełnić kryptoreklamy, powinnam dodać, że nawiedziły mnie także inne refleksje „parafilozoficzne” w rodzaju: co by się stało z przetworami mlecznymi, gdyby krowa była rzeczywiście fioletowa? Niestety, a może na szczęście recenzowana tu książka nie porusza problematyki żywnościowej ani ekologicznej. Barańczak prowadzi nas ścieżkami absurdu od fioletowej krowy w samym tytule poczynając i wyrafinowanego dowcipu wbrew utartym stereotypom na temat angielskiego humoru.

 

I tak w antologii znajdziemy dwa spisy treści: pierwszy-Jak miałaby wyglądać ta książka, gdyby autor wyboru nie wpadł w ostatniej chwili na pomysł, aby ułożyć wszystko w porządku tematycznym, a nie chronologiczno-alfabetycznym i drugi: Jak miałaby wyglądać ta książka, gdyby autor wyboru nie wpadł w ostatniej chwili na pomysł, aby ułożyć wszystko w porządku tematycznym, a nie chronologiczno-alfabetycznym. Wesoła, żeby nie powiedzieć sympatycznie złośliwa gra z czytelnikiem zaczyna się od porównywania spisów treści i doszukiwania się tego, czego w nich nie ma. Jak się okazuje, naprawdę „diabeł tkwi w szczegółach”. Drążąc dalej zdradliwe spisy treści, można zatrzymać oko na smakowitych tytułach: Co każda kobieta wiedzieć powinna (i czego prawie każda prędzej czy później się dowiaduje, Refleksje na temat przełamywania lodów przy nawiązywaniu stosunków towarzyskich czy Historia Henia Żurka, który żuł Kawałki Sznurka i wskutek tego wyzionął Ducha w Młodym Wieku oraz w Straszliwych Męczarniach. Nie można też nie wspomnieć o Nagrobku dentysty-entuzjasty lub Przyśpiewce bezczelnego młodzika. Podział tematyczny porusza bardzo poważną problematykę egzystencjalną. Dostrzeżemy tu same kłopoty na przykład: nr 1 z naturą ludzką (ciało obniża nam poziom) i nr 2 z naturą ludzką (... a dusza rwie się nad poziomy) albo kłopot ze śmiercią (na niej zawsze można polegać). Wśród wyselekcjonowanej tu radosnej twórczości w znaczeniu jak najbardziej pozytywnym oczywiście, zostali tu ujęci tacy twórcy jak: Edward Lear, Lewis Carrol, Thomas Hardy, John Updike, John Donne, E. E. Cummings, William Shakespeare i wielu innych w tym także anonimowych.

 

Stanisław Barańczak we wstępie przyznaje się, iż dola tłumacza przekładającego liryki wcale nie jest tak radosna jak by się to na pozór wydawało. [...]Czytelnik niniejszej książki nie powinien automatycznie zakładać, że np. Edward Lear rzeczywiście napisał po angielsku limeryki zaczynające się od słów: „Pewien rybak z greckiej wyspy Korfu w jamę ustną wtłaczał bryły torfu” albo „Dama z miasta Padua, bryła sadła, na twarz padła, wiążąc sznurowadła”. W pierwszym wypadku jedyną bodaj zbieżnością przekładu z oryginałem jest nazwa „Korfu” użyta w charakterze rymu, ponieważ jednak rasowy limeryk musi iść właśnie za logiką rozwoju wydarzeń narzuconą przez rym pierwszej linijki, tłumacza logika ta zaprowadziła w stronę „torfu” i związanych z nim ekscesów greckiego rybaka, która to akcja liryczna na poziomie dosłownych odpowiedniości nie ma prawie nic – poza ogólnym duchem czystego nonsensu – wspólnego z tym, co dzieje się u Leara.”

 

Jedno jest pewne, nonsens ten bawi doskonale i dlatego antologia ta ma wiele wspólnego z fioletową krową i przetworami żywnościowymi, „fioletową czekoladą” i wszelką inną grą myśli i znaczeń.

L.

 

Stanisław Barańczak, Fioletowa krowa. 333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej, Kraków 2007. Książka ukazała się w Wydawnictwie a5. Stron 315.

 

 

 Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

 

Sierpień 2007

 

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768