Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
23.11.1916
Ur. Tadeusz Hołuj (zm. 1985), prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta (Wiersze z obozu; Królestwo bez ziemi; Drzewo rodzi owoc; Powrót).

23.11.1922
Ur. Maria Ginter, polska malarka i pisarka, tłumaczka, żołnierz AK, więzień Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego, zawodowy kierowca ciężarówki; uprawiała narciarstwo, szybownictwo i jeździectwo, uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych, zdobywczyni pierwszych miejsc w 5 ogólnopolskich zawodach hippicznych, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w tenisie w 1949 r.; (obrazy: Konie w deszczu; cykl Wszechświat; Centaur; książki: Life in Both Hands; Galopem na przełaj; Z wiatrem pod wiatr; Ali baba i jego pieskie życie; Po rosie, po grudzie; Pół wieku wspomnień); zm. 26.08.2011.

23.11.1927
Zm. Stanisław Przybyszewski, dramaturg i powieściopisarz, eseista, inicjator otwarcia w Gdańsku polskiego gimnazjum oraz utworzenia „Naszego Domu”; (Confiteor; poematy prozą: Totenmesse; De profundis; Nad morzem; Androgyne; powieści: Homo sapiens; Dzieci Szatana; Synowie ziemi; Krzyk; dramaty: Złote runo; Śnieg ; pamiętniki: Moi współcześni); ur. 07.05.1868.

23.11.1933
Ur. Krzysztof Penderecki, polski dyrygent i kompozytor; (Tren – Ofiarom Hiroszimy; Pasja wg św. Łukasza; Jutrznia; Magnificat; Diabły z Loudun; Raj utracony).

23.11.1924
Ur. Aleksander Małachowski, publicysta, działacz polityczny; żołnierz AK, więziony przez NKWD; po wojnie prezes Klubu Krzywego Koła, od 1980 związany z "Solidarnością", współzałożyciel Unii Pracy, poseł na Sejm, wicemarszałek; współpracownik Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, czasopism społeczno-kulturalnych; zm. 26.01.2004.

23.11.1885
Rozpoczął się proces działaczy Wielkiego Proletariatu; zakończył się 20.12; Ludwik Waryński został skazany na 16 lat katorgi.

23.11.1970
Zm. Alf Prøysen, norweski pisarz, kompozytor, autor nowel, ballad i piosenek, światową sławę przyniósł mu cykl książek dla dzieci o maleńkiej pani Flakonik; ur. 23.07.1914.

23.11.1976
Zm. André Malraux, francuski pisarz i polityk, archeolog i orientalista; (Zdobywcy; Droga królewska; Dola człowiecza; Czasy pogardy; Czasy nadziei; Przemiana bogów; Głowa z obsydianu; Antypamiętniki; Przemijanie a literatura); ur. 03.11.1901.

23.11.1908
Ur. Konrad Jażdżewski, prof. zw., archeolog, badacz pradziejów Polski i Słowiańszczyzny; w l. 1948–1954 kierował wykopaliskami na Starym Mieście w Gdańsku; (Atlas do pradziejów Słowian; Pradzieje Europy Środkowej); zm. 21.04.1985.

23.11.1963
Zm. Zofia Rajczykowska-Wiśniewska, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; (Adiutanci i generał; Pani na Bałtyku); ur. 02.09.1916.

23.11.1915
Zm. Johannes Trojan, niemiecki pisarz i dziennikarz urodzony w Gdańsku; (Das Wustrower Königsschießen; Zwei Monat Festung; Berliner Bilder; Aus Wald und Heide; Aus Natur und Haus; Aus dem Reich der Flora; Erinnerungen; Fahrten und Wanderungen); ur. 14.08.1837.

23.11.1932
Ur. Hanna Domańska-Lifsches, historyk sztuki, konserwator zabytków, od 1946 r. związana z Sopotem; (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Żydzi znad Gdańskiej Zatoki; Gdański Zakon Synów Przymierza : dzieje żydowskiego wolnomularstwa w Gdańsku i Sopocie : lata 1899–1938; Opowieści sopockich kamienic; „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” : dzieje wolnomularzy Gdańska i Sopotu XVIII-XXI; Magiczny Sopot; Tajemniczy Sopot; Sopockie rozmaitości); zm. 10.09.2009.
O Bibliotece

 
   
Fioletowa krowa

Fioletowa krowa

333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej

Antologia

 

Nie będę ukrywać, że biorąc do ręki ten wybór utworów humorystycznych Stanisław Barańczaka, miałam skojarzenie z pewną „fioletową czekoladą” . Aby jednak w tym miejscu nie popełnić kryptoreklamy, powinnam dodać, że nawiedziły mnie także inne refleksje „parafilozoficzne” w rodzaju: co by się stało z przetworami mlecznymi, gdyby krowa była rzeczywiście fioletowa? Niestety, a może na szczęście recenzowana tu książka nie porusza problematyki żywnościowej ani ekologicznej. Barańczak prowadzi nas ścieżkami absurdu od fioletowej krowy w samym tytule poczynając i wyrafinowanego dowcipu wbrew utartym stereotypom na temat angielskiego humoru.

 

I tak w antologii znajdziemy dwa spisy treści: pierwszy-Jak miałaby wyglądać ta książka, gdyby autor wyboru nie wpadł w ostatniej chwili na pomysł, aby ułożyć wszystko w porządku tematycznym, a nie chronologiczno-alfabetycznym i drugi: Jak miałaby wyglądać ta książka, gdyby autor wyboru nie wpadł w ostatniej chwili na pomysł, aby ułożyć wszystko w porządku tematycznym, a nie chronologiczno-alfabetycznym. Wesoła, żeby nie powiedzieć sympatycznie złośliwa gra z czytelnikiem zaczyna się od porównywania spisów treści i doszukiwania się tego, czego w nich nie ma. Jak się okazuje, naprawdę „diabeł tkwi w szczegółach”. Drążąc dalej zdradliwe spisy treści, można zatrzymać oko na smakowitych tytułach: Co każda kobieta wiedzieć powinna (i czego prawie każda prędzej czy później się dowiaduje, Refleksje na temat przełamywania lodów przy nawiązywaniu stosunków towarzyskich czy Historia Henia Żurka, który żuł Kawałki Sznurka i wskutek tego wyzionął Ducha w Młodym Wieku oraz w Straszliwych Męczarniach. Nie można też nie wspomnieć o Nagrobku dentysty-entuzjasty lub Przyśpiewce bezczelnego młodzika. Podział tematyczny porusza bardzo poważną problematykę egzystencjalną. Dostrzeżemy tu same kłopoty na przykład: nr 1 z naturą ludzką (ciało obniża nam poziom) i nr 2 z naturą ludzką (... a dusza rwie się nad poziomy) albo kłopot ze śmiercią (na niej zawsze można polegać). Wśród wyselekcjonowanej tu radosnej twórczości w znaczeniu jak najbardziej pozytywnym oczywiście, zostali tu ujęci tacy twórcy jak: Edward Lear, Lewis Carrol, Thomas Hardy, John Updike, John Donne, E. E. Cummings, William Shakespeare i wielu innych w tym także anonimowych.

 

Stanisław Barańczak we wstępie przyznaje się, iż dola tłumacza przekładającego liryki wcale nie jest tak radosna jak by się to na pozór wydawało. [...]Czytelnik niniejszej książki nie powinien automatycznie zakładać, że np. Edward Lear rzeczywiście napisał po angielsku limeryki zaczynające się od słów: „Pewien rybak z greckiej wyspy Korfu w jamę ustną wtłaczał bryły torfu” albo „Dama z miasta Padua, bryła sadła, na twarz padła, wiążąc sznurowadła”. W pierwszym wypadku jedyną bodaj zbieżnością przekładu z oryginałem jest nazwa „Korfu” użyta w charakterze rymu, ponieważ jednak rasowy limeryk musi iść właśnie za logiką rozwoju wydarzeń narzuconą przez rym pierwszej linijki, tłumacza logika ta zaprowadziła w stronę „torfu” i związanych z nim ekscesów greckiego rybaka, która to akcja liryczna na poziomie dosłownych odpowiedniości nie ma prawie nic – poza ogólnym duchem czystego nonsensu – wspólnego z tym, co dzieje się u Leara.”

 

Jedno jest pewne, nonsens ten bawi doskonale i dlatego antologia ta ma wiele wspólnego z fioletową krową i przetworami żywnościowymi, „fioletową czekoladą” i wszelką inną grą myśli i znaczeń.

L.

 

Stanisław Barańczak, Fioletowa krowa. 333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej, Kraków 2007. Książka ukazała się w Wydawnictwie a5. Stron 315.

 

 

 Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

 

Sierpień 2007

 

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520983     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768