Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Fioletowa krowa

Fioletowa krowa

333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej

Antologia

 

Nie będę ukrywać, że biorąc do ręki ten wybór utworów humorystycznych Stanisław Barańczaka, miałam skojarzenie z pewną „fioletową czekoladą” . Aby jednak w tym miejscu nie popełnić kryptoreklamy, powinnam dodać, że nawiedziły mnie także inne refleksje „parafilozoficzne” w rodzaju: co by się stało z przetworami mlecznymi, gdyby krowa była rzeczywiście fioletowa? Niestety, a może na szczęście recenzowana tu książka nie porusza problematyki żywnościowej ani ekologicznej. Barańczak prowadzi nas ścieżkami absurdu od fioletowej krowy w samym tytule poczynając i wyrafinowanego dowcipu wbrew utartym stereotypom na temat angielskiego humoru.

 

I tak w antologii znajdziemy dwa spisy treści: pierwszy-Jak miałaby wyglądać ta książka, gdyby autor wyboru nie wpadł w ostatniej chwili na pomysł, aby ułożyć wszystko w porządku tematycznym, a nie chronologiczno-alfabetycznym i drugi: Jak miałaby wyglądać ta książka, gdyby autor wyboru nie wpadł w ostatniej chwili na pomysł, aby ułożyć wszystko w porządku tematycznym, a nie chronologiczno-alfabetycznym. Wesoła, żeby nie powiedzieć sympatycznie złośliwa gra z czytelnikiem zaczyna się od porównywania spisów treści i doszukiwania się tego, czego w nich nie ma. Jak się okazuje, naprawdę „diabeł tkwi w szczegółach”. Drążąc dalej zdradliwe spisy treści, można zatrzymać oko na smakowitych tytułach: Co każda kobieta wiedzieć powinna (i czego prawie każda prędzej czy później się dowiaduje, Refleksje na temat przełamywania lodów przy nawiązywaniu stosunków towarzyskich czy Historia Henia Żurka, który żuł Kawałki Sznurka i wskutek tego wyzionął Ducha w Młodym Wieku oraz w Straszliwych Męczarniach. Nie można też nie wspomnieć o Nagrobku dentysty-entuzjasty lub Przyśpiewce bezczelnego młodzika. Podział tematyczny porusza bardzo poważną problematykę egzystencjalną. Dostrzeżemy tu same kłopoty na przykład: nr 1 z naturą ludzką (ciało obniża nam poziom) i nr 2 z naturą ludzką (... a dusza rwie się nad poziomy) albo kłopot ze śmiercią (na niej zawsze można polegać). Wśród wyselekcjonowanej tu radosnej twórczości w znaczeniu jak najbardziej pozytywnym oczywiście, zostali tu ujęci tacy twórcy jak: Edward Lear, Lewis Carrol, Thomas Hardy, John Updike, John Donne, E. E. Cummings, William Shakespeare i wielu innych w tym także anonimowych.

 

Stanisław Barańczak we wstępie przyznaje się, iż dola tłumacza przekładającego liryki wcale nie jest tak radosna jak by się to na pozór wydawało. [...]Czytelnik niniejszej książki nie powinien automatycznie zakładać, że np. Edward Lear rzeczywiście napisał po angielsku limeryki zaczynające się od słów: „Pewien rybak z greckiej wyspy Korfu w jamę ustną wtłaczał bryły torfu” albo „Dama z miasta Padua, bryła sadła, na twarz padła, wiążąc sznurowadła”. W pierwszym wypadku jedyną bodaj zbieżnością przekładu z oryginałem jest nazwa „Korfu” użyta w charakterze rymu, ponieważ jednak rasowy limeryk musi iść właśnie za logiką rozwoju wydarzeń narzuconą przez rym pierwszej linijki, tłumacza logika ta zaprowadziła w stronę „torfu” i związanych z nim ekscesów greckiego rybaka, która to akcja liryczna na poziomie dosłownych odpowiedniości nie ma prawie nic – poza ogólnym duchem czystego nonsensu – wspólnego z tym, co dzieje się u Leara.”

 

Jedno jest pewne, nonsens ten bawi doskonale i dlatego antologia ta ma wiele wspólnego z fioletową krową i przetworami żywnościowymi, „fioletową czekoladą” i wszelką inną grą myśli i znaczeń.

L.

 

Stanisław Barańczak, Fioletowa krowa. 333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej, Kraków 2007. Książka ukazała się w Wydawnictwie a5. Stron 315.

 

 

 Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

 

Sierpień 2007

 

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768