Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
22.02.1810
Ur. Fryderyk Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista; zm. 17.10.1849. Niektóre źródła podają datę urodzin 1.03.

22.02.2000
Zm. Halina Auderska, powieściopisarka, dramatopisarka, autorka słuchowisk radiowych, publicystka, leksykograf; (Ścieżka przez pole; Ptasi gościniec; Babie lato); ur. 3.07.1904.

22.02.1857
Ur. Robert Baden-Powell (zm. 1941), gen. brytyjski, organizator chłopięcych oddziałów pomocniczych podczas wojny burskiej, a następnie drużyn skautów w Wielkiej Brytanii. 9.08.1907 r. zakończył się obóz na wyspie Browse’a; wydarzenie to uważane jest za początek skautingu.

22.02.1987
Zm. Andy Warhol, właśc. Andrew Warhola, amerykański plastyk, twórca pop-art, grafik, malarz i reż. filmowy; (Marylin Monroe; Liz Taylor; Butelki Coca-Coli; Puszki zupy pomidorowej Campbell’s); ur. 06.08.1927.

22.02.1992
Zm. Tadeusz Łomnicki, polski aktor i reżyser, prof. i rektor PWST w Warszawie (1971-1981), autor dramatów i esejów; (role filmowe m.in.: w Panu Wołodyjowskim i Potopie J. Hoffmana; Piątce z ulicy Barskiej; Pierwszym dniu wolności A. Forda; Pokoleniu; Niewinnych czarodziejach i Człowieku z marmuru A. Wajdy; Opowieści o „Dziadach” Adama Mickiewicza : Lawa T. Konwickiego; dramat Noe i jego menażeria; zbiór wspomnień i esejów Spotkania teatralne); ur.18.07.1927.

22.02.1848
Wybuchła tzw. rewolucja lutowa (22–24.02) we Francji, w wyniku której powstała II Republika. Wydarzenia we Francji uważane są za początek Wiosny Ludów w Europie.

22.02.1983
Zm. Mieczysław Jastrun, polski poeta, prozaik, eseista i tłumacz; (Rzecz ludzka; Fuga temporum; Z innego świata światło; Mickiewicz; Poeta i dworzanin : rzecz o Janie Kochanowskim; Dzienniki i wspomnienia; Smuga światła; Wizerunki : szkice literackie; Między słowem a milczeniem; Piękna choroba); ur. 29.10.1903.

22.02.1988
Zm. Stefan Majchrowski, polski prozaik, autor słuchowisk i adaptacji radiowych; (opowieści biograficzne: Pan Sienkiewicz; Pan Fredro; Dickens; O Julianie Niemcewiczu; Wincenty Pol; Opowieść o Józefie Wybickim; Niezwykłe postacie z czasów powstania listopadowego; powieści: Kopia i warkocze; Jezioro czarownic; Taniec nad jeziorem) ; ur. 13.03.1908.

22.02.1932
Ur. Anka Kowalska, poetka, powieściopisarka i dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL; (poezje: Credo najmniejsze; Wiersze z obozu internowanych; Racja stanu; powieść: Pestka); zm. 29.06.2008.

22.02.1805
Ur. Robert Reinick, poeta i malarz, do 1825 mieszkał w Gdańsku; muzykę do jego utworów skomponowali m.in. F. Schubert, R. Schumann, J. Brahms; zm. 7.02.1852.

22.02.1788
Ur. Arthur Schopenhauer, filozof; urodził się i spędził pierwszych 5 lat życia w Gdańsku; (Świat jako wola i przedstawienie; O wolności woli ludzkiej; O podstawie moralności); zm. 20.09.1860.

22.02.2007
Zm. Andrzej Balicki (ur. 1944), prof. dr hab., kierownik Katedry Statystyki UG, nauczyciel akademicki, współtwórca i pierwszy rektor (w l. 1999–2002) Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku.
O Bibliotece

 
   
Fioletowa krowa

Fioletowa krowa

333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej

Antologia

 

Nie będę ukrywać, że biorąc do ręki ten wybór utworów humorystycznych Stanisław Barańczaka, miałam skojarzenie z pewną „fioletową czekoladą” . Aby jednak w tym miejscu nie popełnić kryptoreklamy, powinnam dodać, że nawiedziły mnie także inne refleksje „parafilozoficzne” w rodzaju: co by się stało z przetworami mlecznymi, gdyby krowa była rzeczywiście fioletowa? Niestety, a może na szczęście recenzowana tu książka nie porusza problematyki żywnościowej ani ekologicznej. Barańczak prowadzi nas ścieżkami absurdu od fioletowej krowy w samym tytule poczynając i wyrafinowanego dowcipu wbrew utartym stereotypom na temat angielskiego humoru.

 

I tak w antologii znajdziemy dwa spisy treści: pierwszy-Jak miałaby wyglądać ta książka, gdyby autor wyboru nie wpadł w ostatniej chwili na pomysł, aby ułożyć wszystko w porządku tematycznym, a nie chronologiczno-alfabetycznym i drugi: Jak miałaby wyglądać ta książka, gdyby autor wyboru nie wpadł w ostatniej chwili na pomysł, aby ułożyć wszystko w porządku tematycznym, a nie chronologiczno-alfabetycznym. Wesoła, żeby nie powiedzieć sympatycznie złośliwa gra z czytelnikiem zaczyna się od porównywania spisów treści i doszukiwania się tego, czego w nich nie ma. Jak się okazuje, naprawdę „diabeł tkwi w szczegółach”. Drążąc dalej zdradliwe spisy treści, można zatrzymać oko na smakowitych tytułach: Co każda kobieta wiedzieć powinna (i czego prawie każda prędzej czy później się dowiaduje, Refleksje na temat przełamywania lodów przy nawiązywaniu stosunków towarzyskich czy Historia Henia Żurka, który żuł Kawałki Sznurka i wskutek tego wyzionął Ducha w Młodym Wieku oraz w Straszliwych Męczarniach. Nie można też nie wspomnieć o Nagrobku dentysty-entuzjasty lub Przyśpiewce bezczelnego młodzika. Podział tematyczny porusza bardzo poważną problematykę egzystencjalną. Dostrzeżemy tu same kłopoty na przykład: nr 1 z naturą ludzką (ciało obniża nam poziom) i nr 2 z naturą ludzką (... a dusza rwie się nad poziomy) albo kłopot ze śmiercią (na niej zawsze można polegać). Wśród wyselekcjonowanej tu radosnej twórczości w znaczeniu jak najbardziej pozytywnym oczywiście, zostali tu ujęci tacy twórcy jak: Edward Lear, Lewis Carrol, Thomas Hardy, John Updike, John Donne, E. E. Cummings, William Shakespeare i wielu innych w tym także anonimowych.

 

Stanisław Barańczak we wstępie przyznaje się, iż dola tłumacza przekładającego liryki wcale nie jest tak radosna jak by się to na pozór wydawało. [...]Czytelnik niniejszej książki nie powinien automatycznie zakładać, że np. Edward Lear rzeczywiście napisał po angielsku limeryki zaczynające się od słów: „Pewien rybak z greckiej wyspy Korfu w jamę ustną wtłaczał bryły torfu” albo „Dama z miasta Padua, bryła sadła, na twarz padła, wiążąc sznurowadła”. W pierwszym wypadku jedyną bodaj zbieżnością przekładu z oryginałem jest nazwa „Korfu” użyta w charakterze rymu, ponieważ jednak rasowy limeryk musi iść właśnie za logiką rozwoju wydarzeń narzuconą przez rym pierwszej linijki, tłumacza logika ta zaprowadziła w stronę „torfu” i związanych z nim ekscesów greckiego rybaka, która to akcja liryczna na poziomie dosłownych odpowiedniości nie ma prawie nic – poza ogólnym duchem czystego nonsensu – wspólnego z tym, co dzieje się u Leara.”

 

Jedno jest pewne, nonsens ten bawi doskonale i dlatego antologia ta ma wiele wspólnego z fioletową krową i przetworami żywnościowymi, „fioletową czekoladą” i wszelką inną grą myśli i znaczeń.

L.

 

Stanisław Barańczak, Fioletowa krowa. 333 najsławniejsze okazy angielskiej i amerykańskiej poezji niepoważnej, Kraków 2007. Książka ukazała się w Wydawnictwie a5. Stron 315.

 

 

 Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

 

Sierpień 2007

 

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1523470     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768