Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
22.11.1916
Zm. Jack London, właśc. John Griffith (ur. 1876), pisarz amerykański; (Zew krwi; Biały Kieł; Martin Eden; Mieszkańcy otchłani).

22.11.1827
Ur. Karol Józef Teofil Estreicher, bibliotekarz, bibliograf, historyk literatury i teatru; (Bibliografia polska; Teatra w Polsce); zm. 30.09.1908.

22.11.1928
Ur. Krystyna Siesicka, polska powieściopisarka, autorka książek dla młodzieży; (Jezioro osobliwości; Przez dziurkę od klucza; Zapałka na zakręcie; Fotoplastykon; Falbanki; Wachlarze; Woalki; Pejzaż sentymentalny; ...nie ma z kim tańczyć...).

22.11.1869
Ur. André Gide, francuski pisarz, tłumacz, krytyk literacki i pianista amator; laureat literackiej Nagrody Nobla w 1947; (Notes sur Chopin; Dziennik; Pokarmy ziemskie; Prometeusz źle skowany; Lochy Watykanu; Jeżeli nie umiera ziarno; Symfonia pastoralna); zm. 19.02.1951.

22.11.1890
Ur. Charles de Gaulle, francuski mąż stanu, generał; uczestnik I wojny światowej, w czasie II wojny oranizator oddziałów francuskich na terenie Wielkiej Brytanii, przywódca sił zbrojnych Wolnych Francuzów; prezydent 1958-1969, dążył do przywrócenia Francji pozycji mocarstwa; (Pamiętniki nadziei); zm. 9.11.1970

22.11.2000
Zm. Piotr Kotow, rosyjskojęzyczny poeta, kilkadziesiąt lat związany z Gdańskiem; w l. 1941–1957 przebywał w sowieckich łagrach; (Z tamtego brzegu; Ślady; Stara pieśń; Widziałem Kotłas i Workutę; W obozowym szpitalu i w Adaku : wspomnienia z łagrów; W krainie Władcy Mórz : rosyjskie bajki i opowieści; antologia: Na ustach : dwujęzyczny tom wierszy poetów gdańskich); ur. 25.08.1919.

22.11.1937
Ur. Wojciech Kiedrowski, redaktor, wydawca i działacz kaszubski; zm. 18.04.2011.
O Bibliotece

 
   
Tajga

Tajga
Tamtego lata w Kajewie


Wyobraź sobie Czytelniku taką oto sytuację. Masz kilka lub kilkanaście lat. W środku nocy budzi Cię łomot do drzwi, do Twojego domu w mroźną noc wdzierają się umundurowani ludzie z bronią w ręku i każą całej Twojej rodzinie natychmiast się spakować i opuścić ciepłe łóżko. W nerwowej krzątaninie słyszysz szloch matki, jej błagalne prośby o odroczenie jakiegoś wyroku. Nie rozumiesz, co się dzieje. Przydałby się  w takiej chwili ojciec, ale wiesz, że teraz walczy na wojnie za ojczyznę, a właściwie od dawna nie dał znaku życia. W końcu wsadzają Cię do bydlęcych wagonów i jedziesz gdzieś w nieznane, podobno do jakiejś tajgi. Nie wiesz dlaczego i po co, nie masz co jeść, bo ostatni kawałek chleba skończył się już dawno, a Ty jedziesz wciąż i wciąż bez końca. Boisz się. Jest niewiarygodnie zimno, w końcu zdajesz sobie sprawę, że ktoś obok przypomina sopel lodu i ktoś inny – ten umundurowany po prostu wyrzuca go z wagonu... Na szczęście to nie była Twoja matka, ale kto będzie następny? 

Zbigniew Domino w trzecim tomie swojej syberyjskiej epopei powraca we wspomnieniach do tematyki syberyjskiego zesłania. Książka ta stanowi kontynuację przetłumaczonej już na język francuski, ukraiński i rosyjski Syberiady polskiej oraz Czasu kukułczych gniazd – pozycji uhonorowanej nagrodą im. Władysława Reymonta. Całą trylogię można  określić jako literacki dokument czasów minionych, próbę wypełniania białych plam historii, podjęcie tematu bardzo niewygodnego w okresie PRL-u. 

Po lekturze wspomnień Zbigniewa Domina przypominają mi się opowieści mojej babci, która jako mała dziewczynka rąbała drzewa w tajdze, bo tak chciał los..., bo ludzie walczyli ze sobą w imię pokrętnych ideologii lub przeciwko nim. Domino w trzecim tomie swojego cyklu pokazuje właśnie cały absurd tej sytuacji: cierpienie tych najbardziej niewinnych – dzieci, którym pomarły matki z głodu, chorób, z zimna. Stałą obecność śmierci, utracone normalne dzieciństwo, wyobcowanie, lęk. Przedstawia również syberyjską codzienność, rzeczywistość łagru już w okresie po umowie Sikorski-Majski, po ogłoszeniu „amnestii” dla polskich zesłańców, którzy żyli już tylko nadzieją powrotu do Polski, marzeniem ucieczki. Ale „[...]uciec – nie ma dokąd, wszędzie bezbrzeżna tajga”. I te słowa gdzieś krążące głęboko w świadomości: „Tutaj będziecie żyć i umierać. Tajga matuszka bolszaja, dla wszystkich miejsca starczy”.
L.

Pozycja ta jak i cały cykl dostępne w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6). 

Zbigniew Domino, Tajga. Tamtego lata w Kajewie, Warszawa 2007. Książka ukazała się w Wydawnictwie Studio EMKA. Stron 250.


Wrzesień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520952     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768