Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Tajga

Tajga
Tamtego lata w Kajewie


Wyobraź sobie Czytelniku taką oto sytuację. Masz kilka lub kilkanaście lat. W środku nocy budzi Cię łomot do drzwi, do Twojego domu w mroźną noc wdzierają się umundurowani ludzie z bronią w ręku i każą całej Twojej rodzinie natychmiast się spakować i opuścić ciepłe łóżko. W nerwowej krzątaninie słyszysz szloch matki, jej błagalne prośby o odroczenie jakiegoś wyroku. Nie rozumiesz, co się dzieje. Przydałby się  w takiej chwili ojciec, ale wiesz, że teraz walczy na wojnie za ojczyznę, a właściwie od dawna nie dał znaku życia. W końcu wsadzają Cię do bydlęcych wagonów i jedziesz gdzieś w nieznane, podobno do jakiejś tajgi. Nie wiesz dlaczego i po co, nie masz co jeść, bo ostatni kawałek chleba skończył się już dawno, a Ty jedziesz wciąż i wciąż bez końca. Boisz się. Jest niewiarygodnie zimno, w końcu zdajesz sobie sprawę, że ktoś obok przypomina sopel lodu i ktoś inny – ten umundurowany po prostu wyrzuca go z wagonu... Na szczęście to nie była Twoja matka, ale kto będzie następny? 

Zbigniew Domino w trzecim tomie swojej syberyjskiej epopei powraca we wspomnieniach do tematyki syberyjskiego zesłania. Książka ta stanowi kontynuację przetłumaczonej już na język francuski, ukraiński i rosyjski Syberiady polskiej oraz Czasu kukułczych gniazd – pozycji uhonorowanej nagrodą im. Władysława Reymonta. Całą trylogię można  określić jako literacki dokument czasów minionych, próbę wypełniania białych plam historii, podjęcie tematu bardzo niewygodnego w okresie PRL-u. 

Po lekturze wspomnień Zbigniewa Domina przypominają mi się opowieści mojej babci, która jako mała dziewczynka rąbała drzewa w tajdze, bo tak chciał los..., bo ludzie walczyli ze sobą w imię pokrętnych ideologii lub przeciwko nim. Domino w trzecim tomie swojego cyklu pokazuje właśnie cały absurd tej sytuacji: cierpienie tych najbardziej niewinnych – dzieci, którym pomarły matki z głodu, chorób, z zimna. Stałą obecność śmierci, utracone normalne dzieciństwo, wyobcowanie, lęk. Przedstawia również syberyjską codzienność, rzeczywistość łagru już w okresie po umowie Sikorski-Majski, po ogłoszeniu „amnestii” dla polskich zesłańców, którzy żyli już tylko nadzieją powrotu do Polski, marzeniem ucieczki. Ale „[...]uciec – nie ma dokąd, wszędzie bezbrzeżna tajga”. I te słowa gdzieś krążące głęboko w świadomości: „Tutaj będziecie żyć i umierać. Tajga matuszka bolszaja, dla wszystkich miejsca starczy”.
L.

Pozycja ta jak i cały cykl dostępne w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6). 

Zbigniew Domino, Tajga. Tamtego lata w Kajewie, Warszawa 2007. Książka ukazała się w Wydawnictwie Studio EMKA. Stron 250.


Wrzesień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519381     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768