Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Tajga

Tajga
Tamtego lata w Kajewie


Wyobraź sobie Czytelniku taką oto sytuację. Masz kilka lub kilkanaście lat. W środku nocy budzi Cię łomot do drzwi, do Twojego domu w mroźną noc wdzierają się umundurowani ludzie z bronią w ręku i każą całej Twojej rodzinie natychmiast się spakować i opuścić ciepłe łóżko. W nerwowej krzątaninie słyszysz szloch matki, jej błagalne prośby o odroczenie jakiegoś wyroku. Nie rozumiesz, co się dzieje. Przydałby się  w takiej chwili ojciec, ale wiesz, że teraz walczy na wojnie za ojczyznę, a właściwie od dawna nie dał znaku życia. W końcu wsadzają Cię do bydlęcych wagonów i jedziesz gdzieś w nieznane, podobno do jakiejś tajgi. Nie wiesz dlaczego i po co, nie masz co jeść, bo ostatni kawałek chleba skończył się już dawno, a Ty jedziesz wciąż i wciąż bez końca. Boisz się. Jest niewiarygodnie zimno, w końcu zdajesz sobie sprawę, że ktoś obok przypomina sopel lodu i ktoś inny – ten umundurowany po prostu wyrzuca go z wagonu... Na szczęście to nie była Twoja matka, ale kto będzie następny? 

Zbigniew Domino w trzecim tomie swojej syberyjskiej epopei powraca we wspomnieniach do tematyki syberyjskiego zesłania. Książka ta stanowi kontynuację przetłumaczonej już na język francuski, ukraiński i rosyjski Syberiady polskiej oraz Czasu kukułczych gniazd – pozycji uhonorowanej nagrodą im. Władysława Reymonta. Całą trylogię można  określić jako literacki dokument czasów minionych, próbę wypełniania białych plam historii, podjęcie tematu bardzo niewygodnego w okresie PRL-u. 

Po lekturze wspomnień Zbigniewa Domina przypominają mi się opowieści mojej babci, która jako mała dziewczynka rąbała drzewa w tajdze, bo tak chciał los..., bo ludzie walczyli ze sobą w imię pokrętnych ideologii lub przeciwko nim. Domino w trzecim tomie swojego cyklu pokazuje właśnie cały absurd tej sytuacji: cierpienie tych najbardziej niewinnych – dzieci, którym pomarły matki z głodu, chorób, z zimna. Stałą obecność śmierci, utracone normalne dzieciństwo, wyobcowanie, lęk. Przedstawia również syberyjską codzienność, rzeczywistość łagru już w okresie po umowie Sikorski-Majski, po ogłoszeniu „amnestii” dla polskich zesłańców, którzy żyli już tylko nadzieją powrotu do Polski, marzeniem ucieczki. Ale „[...]uciec – nie ma dokąd, wszędzie bezbrzeżna tajga”. I te słowa gdzieś krążące głęboko w świadomości: „Tutaj będziecie żyć i umierać. Tajga matuszka bolszaja, dla wszystkich miejsca starczy”.
L.

Pozycja ta jak i cały cykl dostępne w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6). 

Zbigniew Domino, Tajga. Tamtego lata w Kajewie, Warszawa 2007. Książka ukazała się w Wydawnictwie Studio EMKA. Stron 250.


Wrzesień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768