Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Stulecie chaosu

Stulecie chaosu
Alternatywne dzieje XX wieku

Wielu z nas chyba interesuje problematyka alternatywnych rozwiązań, tak zwane „gdybanie”. Co by się uzyskało, gdyby postąpiło się odmiennie niż zazwyczaj, podjęło inną decyzję, wybrało inną drogę, w danym momencie zaplanowało inaczej, albo właśnie wtedy zadziałało spontanicznie. Co by się stało gdyby w naszym życiu pojawiły się inne osoby, albo i te same tylko gdzie indziej i kiedy indziej, spotkały nas inne wydarzenia. Co właściwie rządzi naszym małym światem jak i tym wielkim: plan, przypadek, okoliczności, podłość, szaleństwo, rozum, pragnienia, dobre intencje?

Witold M. Orłowski zastanawia się nad rolą mniejszych i większych zdarzeń, zjawisk, decyzji jednostek w historii XX wieku. Pokazuje, że tak samo jak jedno posunięcie człowieka może diametralnie zmienić jego życie, tak jedna decyzja wielkiego przywódcy może wpłynąć na losy społeczności, mieć wpływ na różnorodne globalne procesy. Orłowski decyduje się na intelektualną grę z historią XX wieku, którą wpierw przedstawia czytelnikowi w bardzo interesujący sposób, nie stroniąc od anegdot i ciekawostek. W swojej książce ukazuje całą panoramę społeczno-polityczno-gospodarczą dziejów minionego wieku, a następnie próbuje skonstruować alternatywny model wypadków. I tak obok historii rzeczywistej mamy Trzeci Rzym, kiedy to Włochy odgrywają znacząca rolę w Europie, panowanie Tysiącletniej Rzeszy po zdobyciu przez Hitlera Moskwy, możliwe dzieje Czerwonej Europy i scenariusz Przebudzonego Smoka – wizję chińskiej potęgi gospodarczej. Jak w tych wszystkich  alternatywnych światach rysuje się byt Polski, warto się przekonać sięgając po tę pracę na pewno historyczną, bo autor nie bawi się tu faktami, nie przeinacza zdarzeń, pokazuje możliwe konsekwencje określonych działań, rolę określonych okoliczności.

Stulecie chaosu to ciekawa lektura na długie jesienne wieczory, inspirująca do refleksji nad trybami historii, nad alternatywnymi wydarzeniami, które na całe szczęście nie wydarzyły się, choć może i niewiele brakowało. Los to czy przypadek? 
L.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Witold M. Orłowski, Stulecie chaosu. Alternatywne dzieje XX wieku, Warszawa 2006. Pozycja ukazała się w Wydawnictwie Naukowym i Literackim OPEN. Stron 537.

Wrzesień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768