Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Stulecie chaosu

Stulecie chaosu
Alternatywne dzieje XX wieku

Wielu z nas chyba interesuje problematyka alternatywnych rozwiązań, tak zwane „gdybanie”. Co by się uzyskało, gdyby postąpiło się odmiennie niż zazwyczaj, podjęło inną decyzję, wybrało inną drogę, w danym momencie zaplanowało inaczej, albo właśnie wtedy zadziałało spontanicznie. Co by się stało gdyby w naszym życiu pojawiły się inne osoby, albo i te same tylko gdzie indziej i kiedy indziej, spotkały nas inne wydarzenia. Co właściwie rządzi naszym małym światem jak i tym wielkim: plan, przypadek, okoliczności, podłość, szaleństwo, rozum, pragnienia, dobre intencje?

Witold M. Orłowski zastanawia się nad rolą mniejszych i większych zdarzeń, zjawisk, decyzji jednostek w historii XX wieku. Pokazuje, że tak samo jak jedno posunięcie człowieka może diametralnie zmienić jego życie, tak jedna decyzja wielkiego przywódcy może wpłynąć na losy społeczności, mieć wpływ na różnorodne globalne procesy. Orłowski decyduje się na intelektualną grę z historią XX wieku, którą wpierw przedstawia czytelnikowi w bardzo interesujący sposób, nie stroniąc od anegdot i ciekawostek. W swojej książce ukazuje całą panoramę społeczno-polityczno-gospodarczą dziejów minionego wieku, a następnie próbuje skonstruować alternatywny model wypadków. I tak obok historii rzeczywistej mamy Trzeci Rzym, kiedy to Włochy odgrywają znacząca rolę w Europie, panowanie Tysiącletniej Rzeszy po zdobyciu przez Hitlera Moskwy, możliwe dzieje Czerwonej Europy i scenariusz Przebudzonego Smoka – wizję chińskiej potęgi gospodarczej. Jak w tych wszystkich  alternatywnych światach rysuje się byt Polski, warto się przekonać sięgając po tę pracę na pewno historyczną, bo autor nie bawi się tu faktami, nie przeinacza zdarzeń, pokazuje możliwe konsekwencje określonych działań, rolę określonych okoliczności.

Stulecie chaosu to ciekawa lektura na długie jesienne wieczory, inspirująca do refleksji nad trybami historii, nad alternatywnymi wydarzeniami, które na całe szczęście nie wydarzyły się, choć może i niewiele brakowało. Los to czy przypadek? 
L.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Witold M. Orłowski, Stulecie chaosu. Alternatywne dzieje XX wieku, Warszawa 2006. Pozycja ukazała się w Wydawnictwie Naukowym i Literackim OPEN. Stron 537.

Wrzesień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768