Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
23.11.1916
Ur. Tadeusz Hołuj (zm. 1985), prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta (Wiersze z obozu; Królestwo bez ziemi; Drzewo rodzi owoc; Powrót).

23.11.1922
Ur. Maria Ginter, polska malarka i pisarka, tłumaczka, żołnierz AK, więzień Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego, zawodowy kierowca ciężarówki; uprawiała narciarstwo, szybownictwo i jeździectwo, uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych, zdobywczyni pierwszych miejsc w 5 ogólnopolskich zawodach hippicznych, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w tenisie w 1949 r.; (obrazy: Konie w deszczu; cykl Wszechświat; Centaur; książki: Life in Both Hands; Galopem na przełaj; Z wiatrem pod wiatr; Ali baba i jego pieskie życie; Po rosie, po grudzie; Pół wieku wspomnień); zm. 26.08.2011.

23.11.1927
Zm. Stanisław Przybyszewski, dramaturg i powieściopisarz, eseista, inicjator otwarcia w Gdańsku polskiego gimnazjum oraz utworzenia „Naszego Domu”; (Confiteor; poematy prozą: Totenmesse; De profundis; Nad morzem; Androgyne; powieści: Homo sapiens; Dzieci Szatana; Synowie ziemi; Krzyk; dramaty: Złote runo; Śnieg ; pamiętniki: Moi współcześni); ur. 07.05.1868.

23.11.1933
Ur. Krzysztof Penderecki, polski dyrygent i kompozytor; (Tren – Ofiarom Hiroszimy; Pasja wg św. Łukasza; Jutrznia; Magnificat; Diabły z Loudun; Raj utracony).

23.11.1924
Ur. Aleksander Małachowski, publicysta, działacz polityczny; żołnierz AK, więziony przez NKWD; po wojnie prezes Klubu Krzywego Koła, od 1980 związany z "Solidarnością", współzałożyciel Unii Pracy, poseł na Sejm, wicemarszałek; współpracownik Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, czasopism społeczno-kulturalnych; zm. 26.01.2004.

23.11.1885
Rozpoczął się proces działaczy Wielkiego Proletariatu; zakończył się 20.12; Ludwik Waryński został skazany na 16 lat katorgi.

23.11.1970
Zm. Alf Prøysen, norweski pisarz, kompozytor, autor nowel, ballad i piosenek, światową sławę przyniósł mu cykl książek dla dzieci o maleńkiej pani Flakonik; ur. 23.07.1914.

23.11.1976
Zm. André Malraux, francuski pisarz i polityk, archeolog i orientalista; (Zdobywcy; Droga królewska; Dola człowiecza; Czasy pogardy; Czasy nadziei; Przemiana bogów; Głowa z obsydianu; Antypamiętniki; Przemijanie a literatura); ur. 03.11.1901.

23.11.1908
Ur. Konrad Jażdżewski, prof. zw., archeolog, badacz pradziejów Polski i Słowiańszczyzny; w l. 1948–1954 kierował wykopaliskami na Starym Mieście w Gdańsku; (Atlas do pradziejów Słowian; Pradzieje Europy Środkowej); zm. 21.04.1985.

23.11.1963
Zm. Zofia Rajczykowska-Wiśniewska, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; (Adiutanci i generał; Pani na Bałtyku); ur. 02.09.1916.

23.11.1915
Zm. Johannes Trojan, niemiecki pisarz i dziennikarz urodzony w Gdańsku; (Das Wustrower Königsschießen; Zwei Monat Festung; Berliner Bilder; Aus Wald und Heide; Aus Natur und Haus; Aus dem Reich der Flora; Erinnerungen; Fahrten und Wanderungen); ur. 14.08.1837.

23.11.1932
Ur. Hanna Domańska-Lifsches, historyk sztuki, konserwator zabytków, od 1946 r. związana z Sopotem; (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Żydzi znad Gdańskiej Zatoki; Gdański Zakon Synów Przymierza : dzieje żydowskiego wolnomularstwa w Gdańsku i Sopocie : lata 1899–1938; Opowieści sopockich kamienic; „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” : dzieje wolnomularzy Gdańska i Sopotu XVIII-XXI; Magiczny Sopot; Tajemniczy Sopot; Sopockie rozmaitości); zm. 10.09.2009.
O Bibliotece

 
   
Stulecie chaosu

Stulecie chaosu
Alternatywne dzieje XX wieku

Wielu z nas chyba interesuje problematyka alternatywnych rozwiązań, tak zwane „gdybanie”. Co by się uzyskało, gdyby postąpiło się odmiennie niż zazwyczaj, podjęło inną decyzję, wybrało inną drogę, w danym momencie zaplanowało inaczej, albo właśnie wtedy zadziałało spontanicznie. Co by się stało gdyby w naszym życiu pojawiły się inne osoby, albo i te same tylko gdzie indziej i kiedy indziej, spotkały nas inne wydarzenia. Co właściwie rządzi naszym małym światem jak i tym wielkim: plan, przypadek, okoliczności, podłość, szaleństwo, rozum, pragnienia, dobre intencje?

Witold M. Orłowski zastanawia się nad rolą mniejszych i większych zdarzeń, zjawisk, decyzji jednostek w historii XX wieku. Pokazuje, że tak samo jak jedno posunięcie człowieka może diametralnie zmienić jego życie, tak jedna decyzja wielkiego przywódcy może wpłynąć na losy społeczności, mieć wpływ na różnorodne globalne procesy. Orłowski decyduje się na intelektualną grę z historią XX wieku, którą wpierw przedstawia czytelnikowi w bardzo interesujący sposób, nie stroniąc od anegdot i ciekawostek. W swojej książce ukazuje całą panoramę społeczno-polityczno-gospodarczą dziejów minionego wieku, a następnie próbuje skonstruować alternatywny model wypadków. I tak obok historii rzeczywistej mamy Trzeci Rzym, kiedy to Włochy odgrywają znacząca rolę w Europie, panowanie Tysiącletniej Rzeszy po zdobyciu przez Hitlera Moskwy, możliwe dzieje Czerwonej Europy i scenariusz Przebudzonego Smoka – wizję chińskiej potęgi gospodarczej. Jak w tych wszystkich  alternatywnych światach rysuje się byt Polski, warto się przekonać sięgając po tę pracę na pewno historyczną, bo autor nie bawi się tu faktami, nie przeinacza zdarzeń, pokazuje możliwe konsekwencje określonych działań, rolę określonych okoliczności.

Stulecie chaosu to ciekawa lektura na długie jesienne wieczory, inspirująca do refleksji nad trybami historii, nad alternatywnymi wydarzeniami, które na całe szczęście nie wydarzyły się, choć może i niewiele brakowało. Los to czy przypadek? 
L.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Witold M. Orłowski, Stulecie chaosu. Alternatywne dzieje XX wieku, Warszawa 2006. Pozycja ukazała się w Wydawnictwie Naukowym i Literackim OPEN. Stron 537.

Wrzesień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520983     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768