Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Plac zabaw

Plac zabaw

W życiu układa się różnie. Jak mówią „raz na wozie, a raz pod wozem”. Często pozostajemy w określonych relacjach, związkach i podejmujemy określone kroki, starając się wybrać takie rozwiązanie, które będzie swoistym kompromisem, nie skrzywdzi żadnej ze stron. Każda decyzja kosztuje, jej cena bywa niekiedy zupełnie niewymierna, za wysoka, czasami niesprawiedliwa. 

O cenie trudnej drogi traktuje powieść Marka Kochana Plac zabaw.
Co się stanie, kiedy mężczyzna podejmie tak zwaną „męską decyzję” i zostanie w domu z dzieckiem na straży domowego ogniska, a małżonka zacznie samodzielnie utrzymywać dom? Jak wpłynie na życie tej rodziny odwrócenie ról społecznych? Co ujawni się w psychice opiekuńczego ojca i przejętej aktywnością zawodową matki?

Kochan w swojej książce napisanej pół żartem, pół serio, dowcipnie a zarazem z pewną dozą goryczy pokazuje świat niespełnionych ludzkich marzeń, ambicji, rozszczepienie między skrajnymi emocjami: miłością a nienawiścią, pragnieniem samorealizacji a koniecznością obowiązku, złością a poczuciem winy.   

Autor powieści uświadamia czytelnikowi, że istnieją miejsca oswojone, w których człowiek czuje się dobrze, bezpiecznie, do których chce wracać, bo niosą dobre wspomnienia, ciepłą atmosferę. Główny bohater książki – ojciec odnajduje takie miejsce na placu zabaw, w piaskownicy. Odnajduje z konieczności, ale i z miłości do dziecka. Jaki obszar oswaja matka? Co się dzieje z przestrzenią między mężem, a żoną, jakie kamienie rzuca pod nogi tym dwojgu ludziom współczesny świat, jakimi kamieniami rzucają oni sami w siebie? Warto poznać odpowiedzi na te pytania, czytając tę szczególną prozę najlepiej we własnym miejscu oswojonym.
L.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

M. Kochan, Plac zabaw, Warszawa 2007. Książka ukazała się w serii „Archipelagi” w wydawnictwie  W.A.B. Stron 421.

Październik 2007 

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768