Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Plac zabaw

Plac zabaw

W życiu układa się różnie. Jak mówią „raz na wozie, a raz pod wozem”. Często pozostajemy w określonych relacjach, związkach i podejmujemy określone kroki, starając się wybrać takie rozwiązanie, które będzie swoistym kompromisem, nie skrzywdzi żadnej ze stron. Każda decyzja kosztuje, jej cena bywa niekiedy zupełnie niewymierna, za wysoka, czasami niesprawiedliwa. 

O cenie trudnej drogi traktuje powieść Marka Kochana Plac zabaw.
Co się stanie, kiedy mężczyzna podejmie tak zwaną „męską decyzję” i zostanie w domu z dzieckiem na straży domowego ogniska, a małżonka zacznie samodzielnie utrzymywać dom? Jak wpłynie na życie tej rodziny odwrócenie ról społecznych? Co ujawni się w psychice opiekuńczego ojca i przejętej aktywnością zawodową matki?

Kochan w swojej książce napisanej pół żartem, pół serio, dowcipnie a zarazem z pewną dozą goryczy pokazuje świat niespełnionych ludzkich marzeń, ambicji, rozszczepienie między skrajnymi emocjami: miłością a nienawiścią, pragnieniem samorealizacji a koniecznością obowiązku, złością a poczuciem winy.   

Autor powieści uświadamia czytelnikowi, że istnieją miejsca oswojone, w których człowiek czuje się dobrze, bezpiecznie, do których chce wracać, bo niosą dobre wspomnienia, ciepłą atmosferę. Główny bohater książki – ojciec odnajduje takie miejsce na placu zabaw, w piaskownicy. Odnajduje z konieczności, ale i z miłości do dziecka. Jaki obszar oswaja matka? Co się dzieje z przestrzenią między mężem, a żoną, jakie kamienie rzuca pod nogi tym dwojgu ludziom współczesny świat, jakimi kamieniami rzucają oni sami w siebie? Warto poznać odpowiedzi na te pytania, czytając tę szczególną prozę najlepiej we własnym miejscu oswojonym.
L.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

M. Kochan, Plac zabaw, Warszawa 2007. Książka ukazała się w serii „Archipelagi” w wydawnictwie  W.A.B. Stron 421.

Październik 2007 

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768