Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Człowiek-umysł-maszyna Rozmowy o twórczości i inteligencji

Człowiek-umysł-maszyna
Rozmowy o twórczości i  inteligencji

Leopold Staff napisał, że jedyną godną rzeczą na świecie jest twórczość, a szczytem twórczości jest tworzenie samego siebie. Myśl ta mogłaby stać się mottem wywiadu rzeki Janka Sowy psychologa, filozofa i polonisty z Edwardem Nęcką psychologiem twórczości, inteligencji i procesów poznawczych. Mistrz i uczeń rozmawiają tu m.in. o życiu twórczym, rodzajach motywacji, roli autorytetów w kształtowaniu osobowości, umiejętności rozwiązywania nowych problemów, empatii, rodzajach inteligencji i pamięci.

Wielu z nas wolałoby może pozostać z przekonaniem, że „iskierka twórczości” jest sprawą metafizyczną, niepojętą tajemnicą, szałem weny twórczej, aktem sączącym się całkowicie z czeluści nieświadomego, a poziom inteligencji darem niebios. Warto chyba jednak sprawdzić choćby z czystej ciekawości, jak psychologowie definiują pojęcia twórczości i inteligencji. Jaką funkcję pełnią tu emocje, zadaniowość, uwaga, skłonność do przekraczania barier lękowych? Co właściwie w życiu bywa ważniejsze: wysoki poziom sprawności w wykonywaniu określonych zadań czy inteligencja społeczna?

Po lekturze tej książki można dojść do wniosku, że żadne umiejętności nie są z góry dane, do końca ustalone. Człowiek nieustannie pracuje nad sobą, rozwija się albo traci, to co wcześniej uzyskał. Oczywiście ważne jest, jak został wychowany, kogo spotkał na swojej drodze, ale to co najistotniejsze zależy wyłącznie od niego samego. Przecież „szczytem twórczości jest tworzenie samego siebie”.  
L.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

E. Nęcka, J. Sowa, Człowiek-umysł-maszyna. Rozmowy o twórczości i inteligencji, Kraków 2005. Książka ukazała się w Wydawnictwie Znak. Stron 247.

Październik 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768