Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Człowiek-umysł-maszyna Rozmowy o twórczości i inteligencji

Człowiek-umysł-maszyna
Rozmowy o twórczości i  inteligencji

Leopold Staff napisał, że jedyną godną rzeczą na świecie jest twórczość, a szczytem twórczości jest tworzenie samego siebie. Myśl ta mogłaby stać się mottem wywiadu rzeki Janka Sowy psychologa, filozofa i polonisty z Edwardem Nęcką psychologiem twórczości, inteligencji i procesów poznawczych. Mistrz i uczeń rozmawiają tu m.in. o życiu twórczym, rodzajach motywacji, roli autorytetów w kształtowaniu osobowości, umiejętności rozwiązywania nowych problemów, empatii, rodzajach inteligencji i pamięci.

Wielu z nas wolałoby może pozostać z przekonaniem, że „iskierka twórczości” jest sprawą metafizyczną, niepojętą tajemnicą, szałem weny twórczej, aktem sączącym się całkowicie z czeluści nieświadomego, a poziom inteligencji darem niebios. Warto chyba jednak sprawdzić choćby z czystej ciekawości, jak psychologowie definiują pojęcia twórczości i inteligencji. Jaką funkcję pełnią tu emocje, zadaniowość, uwaga, skłonność do przekraczania barier lękowych? Co właściwie w życiu bywa ważniejsze: wysoki poziom sprawności w wykonywaniu określonych zadań czy inteligencja społeczna?

Po lekturze tej książki można dojść do wniosku, że żadne umiejętności nie są z góry dane, do końca ustalone. Człowiek nieustannie pracuje nad sobą, rozwija się albo traci, to co wcześniej uzyskał. Oczywiście ważne jest, jak został wychowany, kogo spotkał na swojej drodze, ale to co najistotniejsze zależy wyłącznie od niego samego. Przecież „szczytem twórczości jest tworzenie samego siebie”.  
L.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

E. Nęcka, J. Sowa, Człowiek-umysł-maszyna. Rozmowy o twórczości i inteligencji, Kraków 2005. Książka ukazała się w Wydawnictwie Znak. Stron 247.

Październik 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768