Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
24.11.1987
Zm. Karol Bunsch, pisarz, autor powieści historycznych; (cykl Powieści piastowskich; O Zawiszy Czarnym; trylogia: Olimpias; aforyzmy: Myśli); ur. 22.02.1898.

24.11.1908
Ur. Aleksander Ford, właśc. Mosze Lifszyc, polski reżyser filmowy, organizator polskiego przemysłu filmowego; od 1968 r. na emigracji; (Nad ranem; Tętno polskiego Manchesteru; Legion ulicy; Droga młodych; Ulica graniczna; Młodość Chopina; Piątka z ulicy Barskiej; Ósmy dzień tygodnia; Krzyżacy; Sie sind frei, Doktor Korczak); zm. 4.04.1980.

24.11.1849
Ur. Frances Eliza Burnett, angielska powieściopisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży; (Mały lord; Mała księżniczka; Tajemniczy ogród); zm. 29.10.1924.

24.11.1875
Ur. Ksawery Dunikowski, polski rzeźbiarz i malarz; (rzeźby z cyklu: Człowiek i Głowy wawelskie; Grobowiec Bolesława Śmiałego; Autoportret; Czterej Ewangeliści; cykle malarskie: Oświęcim i Muzyka; projekty: Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny i Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie); zm. 26.01.1964.

24.11.2011
Zm. Andrzej Mandalian, poeta, scenarzysta, tłumacz; (Płomienie; Krajobraz z kometą; Egzorcyzmy; Czerwona orkiestra; Strzęp całunu; Poemat odjazdu; współaut. Wiosna sześciolatki); ur. 06.12.1926.

24.11.1826
Ur. Carlo Collodi, włoski prozaik, publicysta i satyryk; (Pinokio, przygody drewnianego pajaca); zm. 26.10.1890.

24.11.1891
Ur. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka, dramatopisarka, po wybuchu II wojny przebywała we Francji, następnie w Anglii; (Niebieskie migdały; Pocałunki; Cisza leśna; Krystalizacje; Szkicownik poetycki; Gołąb ofiarny); zm. 09.07.1945.

24.11.1930
Na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej nastąpiła zmiana ustroju prawnego Gdyni z samorządowego na komisaryczny (DzURP 1930, nr 80, poz. 630). Od tej chwili funkcje prezydenta, przewodniczącego Rady Miejskiej i starosty grodzkiego skupione zostały w ręku Komisarza Rządu, mianowanego przez ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z ministrem Przemysłu i Handlu i ministrem Skarbu. Stanowisko to od 1933 do września 1939 zajmował Franciszek Sokół.

24.11.1994
W hali sportowo-widowiskowej Stoczni Gdańskiej przy ul. Jana z Kolna wybuchł pożar w trakcie koncertu rockowego zespołu „Golden Life”; wskutek zawalenia dachu i poparzeń zginęło 7 osób, poparzonych zostało 179.
O Bibliotece

 
   
Człowiek-umysł-maszyna Rozmowy o twórczości i inteligencji

Człowiek-umysł-maszyna
Rozmowy o twórczości i  inteligencji

Leopold Staff napisał, że jedyną godną rzeczą na świecie jest twórczość, a szczytem twórczości jest tworzenie samego siebie. Myśl ta mogłaby stać się mottem wywiadu rzeki Janka Sowy psychologa, filozofa i polonisty z Edwardem Nęcką psychologiem twórczości, inteligencji i procesów poznawczych. Mistrz i uczeń rozmawiają tu m.in. o życiu twórczym, rodzajach motywacji, roli autorytetów w kształtowaniu osobowości, umiejętności rozwiązywania nowych problemów, empatii, rodzajach inteligencji i pamięci.

Wielu z nas wolałoby może pozostać z przekonaniem, że „iskierka twórczości” jest sprawą metafizyczną, niepojętą tajemnicą, szałem weny twórczej, aktem sączącym się całkowicie z czeluści nieświadomego, a poziom inteligencji darem niebios. Warto chyba jednak sprawdzić choćby z czystej ciekawości, jak psychologowie definiują pojęcia twórczości i inteligencji. Jaką funkcję pełnią tu emocje, zadaniowość, uwaga, skłonność do przekraczania barier lękowych? Co właściwie w życiu bywa ważniejsze: wysoki poziom sprawności w wykonywaniu określonych zadań czy inteligencja społeczna?

Po lekturze tej książki można dojść do wniosku, że żadne umiejętności nie są z góry dane, do końca ustalone. Człowiek nieustannie pracuje nad sobą, rozwija się albo traci, to co wcześniej uzyskał. Oczywiście ważne jest, jak został wychowany, kogo spotkał na swojej drodze, ale to co najistotniejsze zależy wyłącznie od niego samego. Przecież „szczytem twórczości jest tworzenie samego siebie”.  
L.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

E. Nęcka, J. Sowa, Człowiek-umysł-maszyna. Rozmowy o twórczości i inteligencji, Kraków 2005. Książka ukazała się w Wydawnictwie Znak. Stron 247.

Październik 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1521002     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768