Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Miasteczko Świat

Miasteczko Świat

Tomik Ewy Lipskiej zatytułowany „Miasteczko Świat” stanowi wybór utworów z trzech najnowszych tomików autorki: „Ja” (2003), „Gdzie indziej” (2005), „Drzazga” (2006). Tytuł tego wyboru nie jest przypadkowy, bowiem tematyka  zawartych tu wierszy skupia się na problemie wzajemnego przenikania do tej pory odległych od siebie wymiarów. Świat dotąd w rozmiarze „mikro” stał się dostępny w skali „makro”. W poezji Lipskiej wszystko jest pod ręką, dzieje się zbyt wiele, świat wkroczył na peryferie, może nawet całkiem nieproszony. Wdarł się niczym drzazga, intruz konieczny i nachalny o wielu różnorodnych twarzach. Ten makro-świat w poezji Lipskiej ma oblicze grilla, McDonalda, obrzydliwych napisów na murach, cyfrowego aparatu, który upamiętnia pożar traw, kochanki pod postacią myszy optycznej albo dziewczyny tak chłodnej i automatycznej w swoim zachowaniu jak elektroniczna zabawka. Łatwo dostępny świat to także liturgia przedświątecznych zakupów, pomieszanie z poplątanym czyli „Św. Mikołaj udający człowieka” i tym samym chmary Mikołajów oblegające konsumpcyjne miasta tak gęsto, że już nikt nie wątpi w ich autentyczny byt. Małżeństwo z samochodem, miłość z komputerem, religijność za stołem. Zwiadowcze samoloty bez pilota, łóżko bez kochanka, tanie bilety easyJet, pulchne anioły na stoiskach, ptak z instrukcją obsługi, głos z playbacku. Nawet potop na nic się już nie zda, bo groźba ingerencji wielkiej wody w dziwny porządek rzeczy w dobie terroryzmu na nikim nie robi wrażenia. Niebo też zajęte, na lotnisku tłumy, Noe zamyślony: czy warto w ogóle zabierać coś z tego świata do samolotu ostatniej szansy?
L.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)


Ewa Lipska, Miasteczko Świat, przekład na jęz. ros. Anatol Roitman, posł. Jerzy Pomianowski, Kraków 2007. Tomik ukazał się w Wydawnictwie Literackim w Serii Dwujęzycznej. Tekst równolegle w jęz. ros. Stron 122.


Listopad 2007


 

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768