Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
22.11.1916
Zm. Jack London, właśc. John Griffith (ur. 1876), pisarz amerykański; (Zew krwi; Biały Kieł; Martin Eden; Mieszkańcy otchłani).

22.11.1827
Ur. Karol Józef Teofil Estreicher, bibliotekarz, bibliograf, historyk literatury i teatru; (Bibliografia polska; Teatra w Polsce); zm. 30.09.1908.

22.11.1928
Ur. Krystyna Siesicka, polska powieściopisarka, autorka książek dla młodzieży; (Jezioro osobliwości; Przez dziurkę od klucza; Zapałka na zakręcie; Fotoplastykon; Falbanki; Wachlarze; Woalki; Pejzaż sentymentalny; ...nie ma z kim tańczyć...).

22.11.1869
Ur. André Gide, francuski pisarz, tłumacz, krytyk literacki i pianista amator; laureat literackiej Nagrody Nobla w 1947; (Notes sur Chopin; Dziennik; Pokarmy ziemskie; Prometeusz źle skowany; Lochy Watykanu; Jeżeli nie umiera ziarno; Symfonia pastoralna); zm. 19.02.1951.

22.11.1890
Ur. Charles de Gaulle, francuski mąż stanu, generał; uczestnik I wojny światowej, w czasie II wojny oranizator oddziałów francuskich na terenie Wielkiej Brytanii, przywódca sił zbrojnych Wolnych Francuzów; prezydent 1958-1969, dążył do przywrócenia Francji pozycji mocarstwa; (Pamiętniki nadziei); zm. 9.11.1970

22.11.2000
Zm. Piotr Kotow, rosyjskojęzyczny poeta, kilkadziesiąt lat związany z Gdańskiem; w l. 1941–1957 przebywał w sowieckich łagrach; (Z tamtego brzegu; Ślady; Stara pieśń; Widziałem Kotłas i Workutę; W obozowym szpitalu i w Adaku : wspomnienia z łagrów; W krainie Władcy Mórz : rosyjskie bajki i opowieści; antologia: Na ustach : dwujęzyczny tom wierszy poetów gdańskich); ur. 25.08.1919.

22.11.1937
Ur. Wojciech Kiedrowski, redaktor, wydawca i działacz kaszubski; zm. 18.04.2011.
O Bibliotece

 
   
Miasteczko Świat

Miasteczko Świat

Tomik Ewy Lipskiej zatytułowany „Miasteczko Świat” stanowi wybór utworów z trzech najnowszych tomików autorki: „Ja” (2003), „Gdzie indziej” (2005), „Drzazga” (2006). Tytuł tego wyboru nie jest przypadkowy, bowiem tematyka  zawartych tu wierszy skupia się na problemie wzajemnego przenikania do tej pory odległych od siebie wymiarów. Świat dotąd w rozmiarze „mikro” stał się dostępny w skali „makro”. W poezji Lipskiej wszystko jest pod ręką, dzieje się zbyt wiele, świat wkroczył na peryferie, może nawet całkiem nieproszony. Wdarł się niczym drzazga, intruz konieczny i nachalny o wielu różnorodnych twarzach. Ten makro-świat w poezji Lipskiej ma oblicze grilla, McDonalda, obrzydliwych napisów na murach, cyfrowego aparatu, który upamiętnia pożar traw, kochanki pod postacią myszy optycznej albo dziewczyny tak chłodnej i automatycznej w swoim zachowaniu jak elektroniczna zabawka. Łatwo dostępny świat to także liturgia przedświątecznych zakupów, pomieszanie z poplątanym czyli „Św. Mikołaj udający człowieka” i tym samym chmary Mikołajów oblegające konsumpcyjne miasta tak gęsto, że już nikt nie wątpi w ich autentyczny byt. Małżeństwo z samochodem, miłość z komputerem, religijność za stołem. Zwiadowcze samoloty bez pilota, łóżko bez kochanka, tanie bilety easyJet, pulchne anioły na stoiskach, ptak z instrukcją obsługi, głos z playbacku. Nawet potop na nic się już nie zda, bo groźba ingerencji wielkiej wody w dziwny porządek rzeczy w dobie terroryzmu na nikim nie robi wrażenia. Niebo też zajęte, na lotnisku tłumy, Noe zamyślony: czy warto w ogóle zabierać coś z tego świata do samolotu ostatniej szansy?
L.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)


Ewa Lipska, Miasteczko Świat, przekład na jęz. ros. Anatol Roitman, posł. Jerzy Pomianowski, Kraków 2007. Tomik ukazał się w Wydawnictwie Literackim w Serii Dwujęzycznej. Tekst równolegle w jęz. ros. Stron 122.


Listopad 2007


 

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520952     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768