Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Reisefieber

Reisefieber

Dolegliwość w rodzaju „reisefieber” definiowana bywa jako choroba lokomocyjna bądź jako lęk przed zmianą przestrzeni, a właściwie przed znalezieniem się w niespodziewanych, bo całkowicie niezaplanowanych sytuacjach, które zwykle przytrafiają się w nieznanych miejscach, właśnie dlatego, że przestrzeń jest całkiem inna, jeszcze nie odkryta. Zdarza się więc, iż zamiast ciekawości wkracza lęk tak naprawdę przed samym sobą, przed własną bezradnością, która nagle może okazać się tak silna, że aż kompromitująca we własnych oczach. I tak to już bywa, nakręca się spirala, powstaje lęk przed lękiem.

Daniela - bohatera powieści Mikołaja Łozińskiego - poznajemy, kiedy wyrusza w podróż, aby poznać swoją matkę, której właściwie nie znał. Cały paradoks tej sytuacji polega na tym, że czyni to dopiero po jej śmierci. Tu samoistnie nasuwa się pytanie: dlaczego nie wcześniej? Czy można odrobić lekcję, kiedy nie da już się cofnąć czasu? Jak żyć z czymś, czego nie można zmienić, bo przemknęło w czasie, nie zostało uchwycone?

Podróż literackiej postaci, opisana przez Łozińskiego bardzo ascetycznym językiem, można interpretować jako zapis zmagania się z lękami, które powracają jak bumerang coraz intensywniej, kiedy Daniel stara się poznać przestrzeń matki. 38-letni człowiek staje się bezradny, ale nie wobec faktów dotyczących swojej rodzicielki, ale wobec wiedzy o sobie samym.

Jestem przekonana, że Czytelnika zaskoczy w tej książce przede wszystkim szczegółowość psychologicznej obserwacji, bardzo sprawne prowadzenie dialogu wewnętrznego postaci i wyrafinowana konstrukcja jego myśli, zwłaszcza, że pisarz jest dużo młodszy od bohatera swojej powieści.
L.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Mikołaj Łoziński, Reisefieber, Kraków 2006. Książka ukazała się w Wydawnictwie Znak w serii Proza. Stron 161.


Listopad 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768