Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Reisefieber

Reisefieber

Dolegliwość w rodzaju „reisefieber” definiowana bywa jako choroba lokomocyjna bądź jako lęk przed zmianą przestrzeni, a właściwie przed znalezieniem się w niespodziewanych, bo całkowicie niezaplanowanych sytuacjach, które zwykle przytrafiają się w nieznanych miejscach, właśnie dlatego, że przestrzeń jest całkiem inna, jeszcze nie odkryta. Zdarza się więc, iż zamiast ciekawości wkracza lęk tak naprawdę przed samym sobą, przed własną bezradnością, która nagle może okazać się tak silna, że aż kompromitująca we własnych oczach. I tak to już bywa, nakręca się spirala, powstaje lęk przed lękiem.

Daniela - bohatera powieści Mikołaja Łozińskiego - poznajemy, kiedy wyrusza w podróż, aby poznać swoją matkę, której właściwie nie znał. Cały paradoks tej sytuacji polega na tym, że czyni to dopiero po jej śmierci. Tu samoistnie nasuwa się pytanie: dlaczego nie wcześniej? Czy można odrobić lekcję, kiedy nie da już się cofnąć czasu? Jak żyć z czymś, czego nie można zmienić, bo przemknęło w czasie, nie zostało uchwycone?

Podróż literackiej postaci, opisana przez Łozińskiego bardzo ascetycznym językiem, można interpretować jako zapis zmagania się z lękami, które powracają jak bumerang coraz intensywniej, kiedy Daniel stara się poznać przestrzeń matki. 38-letni człowiek staje się bezradny, ale nie wobec faktów dotyczących swojej rodzicielki, ale wobec wiedzy o sobie samym.

Jestem przekonana, że Czytelnika zaskoczy w tej książce przede wszystkim szczegółowość psychologicznej obserwacji, bardzo sprawne prowadzenie dialogu wewnętrznego postaci i wyrafinowana konstrukcja jego myśli, zwłaszcza, że pisarz jest dużo młodszy od bohatera swojej powieści.
L.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Mikołaj Łoziński, Reisefieber, Kraków 2006. Książka ukazała się w Wydawnictwie Znak w serii Proza. Stron 161.


Listopad 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768