Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Niepokorne święte

Niepokorne święte


Grudniowy czas sprzyja refleksji nad sferą sakralną, zatrzymaniu się na dłuższą chwilą w pędzie dnia codziennego po to, aby dojrzeć coś innego oprócz  przestrzeni zamkniętej w „tu i teraz”. Książka Joanny Petry Mroczkowskiej daje taką możliwość. Sam tytuł może wydawać się prowokujący. Czy świętość ma prawo kojarzyć się z brakiem pokory?

Mroczkowska pokazuje portrety kobiet na drodze do świętości, walczących z przeciwnościami losu, uwarunkowaniami społeczno-historycznymi, uświadamia ich ważną rolę w kształtowaniu się Kościoła nie tylko jako instytucji, ale przede wszystkim jako wspólnoty nie tylko wyznaniowej. Przedstawiona tu działalność takich świętych jak: Joanny d’Arc, Teresy z Lisieux, Edyty Stein, czy wybitnych kobiet zapisanych w polskich dziejach: Jadwigi Śląskiej, Jadwigi Wawelskiej, matki Urszuli Ledóchowskiej,  Stanisławy Leszczyńskiej, każe podziwiać ich zaangażowanie, misję, inteligencję, często także wyostrzony zmysł polityczny.

Jak powoli zdobywana świętość wpływa na życie? Gdzie kończy się pokora, a zaczyna walka o dobro? Jak można udowodnić, że kobiecość nie jest symbolem słabości, ale nieograniczoną możliwością, mostem między starym a nowym, miłością i nieujarzmioną siłą, która jednoczy skłóconych i pogubionych? Te i inne kwestie wyjaśnia dwadzieścia wybranych z dziejów powszechnych życiorysów kobiet, oddanych służbie Bogu i swojej społeczności.
L.

Joanna Petry Mroczkowska, Niepokorne święte, Kraków 2007. Książka ukazała się w wydawnictwie „Znak”. Stron 308.


Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy5/6)

Grudzień 2007

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768