Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
22.11.1916
Zm. Jack London, właśc. John Griffith (ur. 1876), pisarz amerykański; (Zew krwi; Biały Kieł; Martin Eden; Mieszkańcy otchłani).

22.11.1827
Ur. Karol Józef Teofil Estreicher, bibliotekarz, bibliograf, historyk literatury i teatru; (Bibliografia polska; Teatra w Polsce); zm. 30.09.1908.

22.11.1928
Ur. Krystyna Siesicka, polska powieściopisarka, autorka książek dla młodzieży; (Jezioro osobliwości; Przez dziurkę od klucza; Zapałka na zakręcie; Fotoplastykon; Falbanki; Wachlarze; Woalki; Pejzaż sentymentalny; ...nie ma z kim tańczyć...).

22.11.1869
Ur. André Gide, francuski pisarz, tłumacz, krytyk literacki i pianista amator; laureat literackiej Nagrody Nobla w 1947; (Notes sur Chopin; Dziennik; Pokarmy ziemskie; Prometeusz źle skowany; Lochy Watykanu; Jeżeli nie umiera ziarno; Symfonia pastoralna); zm. 19.02.1951.

22.11.1890
Ur. Charles de Gaulle, francuski mąż stanu, generał; uczestnik I wojny światowej, w czasie II wojny oranizator oddziałów francuskich na terenie Wielkiej Brytanii, przywódca sił zbrojnych Wolnych Francuzów; prezydent 1958-1969, dążył do przywrócenia Francji pozycji mocarstwa; (Pamiętniki nadziei); zm. 9.11.1970

22.11.2000
Zm. Piotr Kotow, rosyjskojęzyczny poeta, kilkadziesiąt lat związany z Gdańskiem; w l. 1941–1957 przebywał w sowieckich łagrach; (Z tamtego brzegu; Ślady; Stara pieśń; Widziałem Kotłas i Workutę; W obozowym szpitalu i w Adaku : wspomnienia z łagrów; W krainie Władcy Mórz : rosyjskie bajki i opowieści; antologia: Na ustach : dwujęzyczny tom wierszy poetów gdańskich); ur. 25.08.1919.

22.11.1937
Ur. Wojciech Kiedrowski, redaktor, wydawca i działacz kaszubski; zm. 18.04.2011.
O Bibliotece

 
   
Żywoty świętych osiedlowych
Żywoty świętych osiedlowych


Bo tak już na Osiedlu jest, że budzisz się, człowieku, a tu chaos wokół ciebie wiruje, chwycić się nie ma czego, twardego pod nogami szukasz – a go nie ma! No to myślisz, żeby, jakiś porządek z tym zrobić chyba, co nie? Jedno od drugiego trzeba porozdzielać, żeby wiadomo było, co „Na początku...”, a co „potem...” i „następnie...”

Bo tak już jest na tym Osiedlu - blokowisku, gdzie nawet diabeł nie mówi dobranoc, że właściwie wszystko zaczyna się od nowa. Dzieje się nowe Genezis malowane słowem i dopuszczone przez Stwórcę. Lidia Amejko pokazuje przestrzeń, jaka dopiero się staje, nabiera nowych sensów, które nadają zwykli-niezwykli ludzie. W betonowym świecie dzieje się wszystko, grzech staje się drogą ku świętości, cierpienie przynosi ulgę, beznadzieja odkrywa nadzieję. Zwykła krawcowa, ochraniarz czy haker mogą tu dokonać rzeczy wielkich tzn. „od pustki zbawić się samemu każdego dnia” dzięki własnej wyobraźni.

Co zrobić, kiedy słowa się banalizują, stają się towarem, ulegają zużyciu? Nadchodzi czas na nowe stwarzanie przez grzeszników, „tu i teraz” z materii już danej, czasem z resztek, w czasie z góry określonym. A wszystko to za zgodą Najwyższego, który w tym zbiorze legend o ludziach wyrzuconych poza nawias społeczeństwa, nie żałuje swojej obecności. Boga tu pełno: zjeżdża windą, nie śpi, czuwa, kawę-szatana popija, wysyła swoich aniołów, troszczy się o tych zapomnianych, pozostawionych samym sobie, wyklętych nawet przez diabła.
Jak można tu stać się świętym, jak stwarzać na nowo, w końcu jak spotkać Stwórcę? Jak przeżyć godnie w świecie, w którym paradoksalnie możliwe jest odebranie komuś godności? Żeby to sprawdzić należy wybrać się na to Osiedle za sprawą kart tej książki.

Lidia Amejko przed Czytelnikiem otwiera też sferę literackiego genesis, bawi się słowem na poziomie pisowni i znaczenia, gra intertekstualnie, kreuje nowych świętych: Szopenchałera Męczennika, Chajdegera Dobrodzieja Bezdomnych słów, Szymona Chałupnika, tworzy słowom podszewki. A wszystko to czyni z humorem i literackim wdziękiem.
L.A.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Lidia Amejko, Żywoty świętych osiedlowych, il. Barbara Kaczmarek, Warszawa 2007. Książka ukazała się w Serii Archipelagi w Wydawnictwie WAB. Stron 229.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520952     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768