Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Żywoty świętych osiedlowych
Żywoty świętych osiedlowych


Bo tak już na Osiedlu jest, że budzisz się, człowieku, a tu chaos wokół ciebie wiruje, chwycić się nie ma czego, twardego pod nogami szukasz – a go nie ma! No to myślisz, żeby, jakiś porządek z tym zrobić chyba, co nie? Jedno od drugiego trzeba porozdzielać, żeby wiadomo było, co „Na początku...”, a co „potem...” i „następnie...”

Bo tak już jest na tym Osiedlu - blokowisku, gdzie nawet diabeł nie mówi dobranoc, że właściwie wszystko zaczyna się od nowa. Dzieje się nowe Genezis malowane słowem i dopuszczone przez Stwórcę. Lidia Amejko pokazuje przestrzeń, jaka dopiero się staje, nabiera nowych sensów, które nadają zwykli-niezwykli ludzie. W betonowym świecie dzieje się wszystko, grzech staje się drogą ku świętości, cierpienie przynosi ulgę, beznadzieja odkrywa nadzieję. Zwykła krawcowa, ochraniarz czy haker mogą tu dokonać rzeczy wielkich tzn. „od pustki zbawić się samemu każdego dnia” dzięki własnej wyobraźni.

Co zrobić, kiedy słowa się banalizują, stają się towarem, ulegają zużyciu? Nadchodzi czas na nowe stwarzanie przez grzeszników, „tu i teraz” z materii już danej, czasem z resztek, w czasie z góry określonym. A wszystko to za zgodą Najwyższego, który w tym zbiorze legend o ludziach wyrzuconych poza nawias społeczeństwa, nie żałuje swojej obecności. Boga tu pełno: zjeżdża windą, nie śpi, czuwa, kawę-szatana popija, wysyła swoich aniołów, troszczy się o tych zapomnianych, pozostawionych samym sobie, wyklętych nawet przez diabła.
Jak można tu stać się świętym, jak stwarzać na nowo, w końcu jak spotkać Stwórcę? Jak przeżyć godnie w świecie, w którym paradoksalnie możliwe jest odebranie komuś godności? Żeby to sprawdzić należy wybrać się na to Osiedle za sprawą kart tej książki.

Lidia Amejko przed Czytelnikiem otwiera też sferę literackiego genesis, bawi się słowem na poziomie pisowni i znaczenia, gra intertekstualnie, kreuje nowych świętych: Szopenchałera Męczennika, Chajdegera Dobrodzieja Bezdomnych słów, Szymona Chałupnika, tworzy słowom podszewki. A wszystko to czyni z humorem i literackim wdziękiem.
L.A.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Lidia Amejko, Żywoty świętych osiedlowych, il. Barbara Kaczmarek, Warszawa 2007. Książka ukazała się w Serii Archipelagi w Wydawnictwie WAB. Stron 229.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768