Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.02.1920
Ur. Lucjan Wolanowski, dziennikarz, reportażysta, prozaik; (Ośmiornica; Księżyc nad Tahiti; Dalej niż daleko; Poczta do Nigdy-Nigdy; Walizka z przygodami); zm. 20.02.2006.

26.02.1927
„Mazurek Dąbrowskiego” został oficjalnie polskim hymnem narodowym.

26.02.1994
Zm. Stanisław Swen Czachorowski, polski poeta, prozaik; (Ani litera, ani ja; Białe semafory; Wieczerza ludzka; opowiadania: Pejzaż Gnojnej Góry); ur. 13.11.1920.

26.02.1846
Ur. Bill Buffalo, właśc. William F. Cody, traper, zwiadowca armii amerykańskiej, twórca i główny bohater objazdowego widowiska o Dzikim Zachodzie; na podstawie historii z jego życia powstały filmy i utwory literackie; zm. 10.01.1917.

26.02.1802
Ur. Victor Marie Hugo, francuski poeta, dramaturg, powieściopisarz, polityk, przywódca i teoretyk romantyzmu oraz rysownik; (powieści: Han z Islandii; Katedra Marii Panny w Paryżu; Nędznicy; Pracownicy morza; Człowiek śmiechu; sztuki: Maria Delorme; Król się bawi; Lukrecja Borgia; Ruy Blass; szkice: Ren; William Shakespeare; Historia zbrodni : zeznanie świadka; Literatura i polityka; poezje: Chłosta; Legenda wieków; Poezje polityczne; Liryki i poematy; Poezje wybrane; Poematy wybrane); zm. 22.05.1885.

26.02.1805
Ur. Rudolf Freitag, artysta rzeźbiarz, uczeń Thorwaldsena, kolekcjoner; przyczynił się do utworzenia w 1872 r. pierwszego w Gdańsku muzeum sztuki, dziś Muzeum Narodowe; zm. 19.05.1890.

26.02.1998
Zm. Józef Milewski, działacz społeczny i regionalny, badacz i kronikarz Kociewia, krajoznawca; (Dzieje wsi powiatu starogardzkiego; Kociewie w latach okupacji hitlerowskiej 1939–1945; Pojezierze Kociewskie i okolice); ur. 18.02.1914.

26.02.1585
Król Stefan Batory wydał przywilej dla Gdańska znoszący postanowienia Konstytucji Karnkowskiego (z dn. 20. lipca 1570).
O Bibliotece

 
   
Żywoty świętych osiedlowych
Żywoty świętych osiedlowych


Bo tak już na Osiedlu jest, że budzisz się, człowieku, a tu chaos wokół ciebie wiruje, chwycić się nie ma czego, twardego pod nogami szukasz – a go nie ma! No to myślisz, żeby, jakiś porządek z tym zrobić chyba, co nie? Jedno od drugiego trzeba porozdzielać, żeby wiadomo było, co „Na początku...”, a co „potem...” i „następnie...”

Bo tak już jest na tym Osiedlu - blokowisku, gdzie nawet diabeł nie mówi dobranoc, że właściwie wszystko zaczyna się od nowa. Dzieje się nowe Genezis malowane słowem i dopuszczone przez Stwórcę. Lidia Amejko pokazuje przestrzeń, jaka dopiero się staje, nabiera nowych sensów, które nadają zwykli-niezwykli ludzie. W betonowym świecie dzieje się wszystko, grzech staje się drogą ku świętości, cierpienie przynosi ulgę, beznadzieja odkrywa nadzieję. Zwykła krawcowa, ochraniarz czy haker mogą tu dokonać rzeczy wielkich tzn. „od pustki zbawić się samemu każdego dnia” dzięki własnej wyobraźni.

Co zrobić, kiedy słowa się banalizują, stają się towarem, ulegają zużyciu? Nadchodzi czas na nowe stwarzanie przez grzeszników, „tu i teraz” z materii już danej, czasem z resztek, w czasie z góry określonym. A wszystko to za zgodą Najwyższego, który w tym zbiorze legend o ludziach wyrzuconych poza nawias społeczeństwa, nie żałuje swojej obecności. Boga tu pełno: zjeżdża windą, nie śpi, czuwa, kawę-szatana popija, wysyła swoich aniołów, troszczy się o tych zapomnianych, pozostawionych samym sobie, wyklętych nawet przez diabła.
Jak można tu stać się świętym, jak stwarzać na nowo, w końcu jak spotkać Stwórcę? Jak przeżyć godnie w świecie, w którym paradoksalnie możliwe jest odebranie komuś godności? Żeby to sprawdzić należy wybrać się na to Osiedle za sprawą kart tej książki.

Lidia Amejko przed Czytelnikiem otwiera też sferę literackiego genesis, bawi się słowem na poziomie pisowni i znaczenia, gra intertekstualnie, kreuje nowych świętych: Szopenchałera Męczennika, Chajdegera Dobrodzieja Bezdomnych słów, Szymona Chałupnika, tworzy słowom podszewki. A wszystko to czyni z humorem i literackim wdziękiem.
L.A.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Lidia Amejko, Żywoty świętych osiedlowych, il. Barbara Kaczmarek, Warszawa 2007. Książka ukazała się w Serii Archipelagi w Wydawnictwie WAB. Stron 229.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1523773     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768