Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Żywoty świętych osiedlowych
Żywoty świętych osiedlowych


Bo tak już na Osiedlu jest, że budzisz się, człowieku, a tu chaos wokół ciebie wiruje, chwycić się nie ma czego, twardego pod nogami szukasz – a go nie ma! No to myślisz, żeby, jakiś porządek z tym zrobić chyba, co nie? Jedno od drugiego trzeba porozdzielać, żeby wiadomo było, co „Na początku...”, a co „potem...” i „następnie...”

Bo tak już jest na tym Osiedlu - blokowisku, gdzie nawet diabeł nie mówi dobranoc, że właściwie wszystko zaczyna się od nowa. Dzieje się nowe Genezis malowane słowem i dopuszczone przez Stwórcę. Lidia Amejko pokazuje przestrzeń, jaka dopiero się staje, nabiera nowych sensów, które nadają zwykli-niezwykli ludzie. W betonowym świecie dzieje się wszystko, grzech staje się drogą ku świętości, cierpienie przynosi ulgę, beznadzieja odkrywa nadzieję. Zwykła krawcowa, ochraniarz czy haker mogą tu dokonać rzeczy wielkich tzn. „od pustki zbawić się samemu każdego dnia” dzięki własnej wyobraźni.

Co zrobić, kiedy słowa się banalizują, stają się towarem, ulegają zużyciu? Nadchodzi czas na nowe stwarzanie przez grzeszników, „tu i teraz” z materii już danej, czasem z resztek, w czasie z góry określonym. A wszystko to za zgodą Najwyższego, który w tym zbiorze legend o ludziach wyrzuconych poza nawias społeczeństwa, nie żałuje swojej obecności. Boga tu pełno: zjeżdża windą, nie śpi, czuwa, kawę-szatana popija, wysyła swoich aniołów, troszczy się o tych zapomnianych, pozostawionych samym sobie, wyklętych nawet przez diabła.
Jak można tu stać się świętym, jak stwarzać na nowo, w końcu jak spotkać Stwórcę? Jak przeżyć godnie w świecie, w którym paradoksalnie możliwe jest odebranie komuś godności? Żeby to sprawdzić należy wybrać się na to Osiedle za sprawą kart tej książki.

Lidia Amejko przed Czytelnikiem otwiera też sferę literackiego genesis, bawi się słowem na poziomie pisowni i znaczenia, gra intertekstualnie, kreuje nowych świętych: Szopenchałera Męczennika, Chajdegera Dobrodzieja Bezdomnych słów, Szymona Chałupnika, tworzy słowom podszewki. A wszystko to czyni z humorem i literackim wdziękiem.
L.A.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Lidia Amejko, Żywoty świętych osiedlowych, il. Barbara Kaczmarek, Warszawa 2007. Książka ukazała się w Serii Archipelagi w Wydawnictwie WAB. Stron 229.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519381     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768