Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Prognozy trzydziestu myślicieli o przyszłości
Prognozy trzydziestu myślicieli o przyszłości


Początek każdego roku, nowa data skłania do refleksji, co przyniesie ze sobą czas. Kiedy coś się zaczyna, intryguje tajemnicą, sferą nieprzewidzianego, uchylonymi drzwiami w stronę możliwości.

Przyszłość z natury rzeczy jest obszarem pobudzającym wyobraźnię, inspiruje do marzeń, tworzenia nowych wizji często z obszaru science-fiction, ale przecież właśnie odwaga intelektu czy szaleństwo wyobraźni jest motorem rozwoju wszelkich nauk i sztuk.

Książka, jako zbiór wypowiedzi różnych ludzi nauki, stanowi interdyscyplinarną dyskusję na temat szans i zagrożeń, jakie niosą ze sobą różnorodne społeczne zjawiska współczesności, postęp w naukach medycznych czy możliwości technologiczne. O swoich wizjach zdarzeń mówią tu m.in. Francis Fukuyama, Richard Dawkins, Umberto Eco, Daniel Goleman. Oczywiście więcej w tym zbiorze pytań i subiektywnych opinii niż formułowanych z przekonaniem sądów. I tak znajdziemy tu marzenia o kosmicznych windach, zimnej syntezie, polityce prowadzonej przez kobiety, terapii genetycznej, obowiązkowych lekcjach empatii w szkole. Po raz pierwszy w tego rodzaju publikacji niewiele tu katastrofizmu, więcej optymistycznego przekonania w racjonalną i moralną naturę człowieka, wiary w ludzką potrzebę dążenia do doskonałości, a tym samym ulepszania skomplikowanego świata materii i podnoszenia jakości życia.
Prognozy te pokazują, że czas i materia to zmienne tego świata, człowiek zaś i jego pragnienie owocnego funkcjonowania w społeczeństwie, bycie dla kogoś, nie tylko dla samego siebie, to stała napędzająca wszelki rozwój: technologiczny i etyczny.
L.A.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)


Prognozy trzydziestu myślicieli o przyszłości, red. Sian Griffiths, wstęp Jonathan Weiner, tłum. [z ang.] Tomasz Piwowarczyk, Poznań 2006. Książka ukazała się w serii Antropos w Wydawnictwie Zysk i S-ka. Stron 346.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768