Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Prognozy trzydziestu myślicieli o przyszłości
Prognozy trzydziestu myślicieli o przyszłości


Początek każdego roku, nowa data skłania do refleksji, co przyniesie ze sobą czas. Kiedy coś się zaczyna, intryguje tajemnicą, sferą nieprzewidzianego, uchylonymi drzwiami w stronę możliwości.

Przyszłość z natury rzeczy jest obszarem pobudzającym wyobraźnię, inspiruje do marzeń, tworzenia nowych wizji często z obszaru science-fiction, ale przecież właśnie odwaga intelektu czy szaleństwo wyobraźni jest motorem rozwoju wszelkich nauk i sztuk.

Książka, jako zbiór wypowiedzi różnych ludzi nauki, stanowi interdyscyplinarną dyskusję na temat szans i zagrożeń, jakie niosą ze sobą różnorodne społeczne zjawiska współczesności, postęp w naukach medycznych czy możliwości technologiczne. O swoich wizjach zdarzeń mówią tu m.in. Francis Fukuyama, Richard Dawkins, Umberto Eco, Daniel Goleman. Oczywiście więcej w tym zbiorze pytań i subiektywnych opinii niż formułowanych z przekonaniem sądów. I tak znajdziemy tu marzenia o kosmicznych windach, zimnej syntezie, polityce prowadzonej przez kobiety, terapii genetycznej, obowiązkowych lekcjach empatii w szkole. Po raz pierwszy w tego rodzaju publikacji niewiele tu katastrofizmu, więcej optymistycznego przekonania w racjonalną i moralną naturę człowieka, wiary w ludzką potrzebę dążenia do doskonałości, a tym samym ulepszania skomplikowanego świata materii i podnoszenia jakości życia.
Prognozy te pokazują, że czas i materia to zmienne tego świata, człowiek zaś i jego pragnienie owocnego funkcjonowania w społeczeństwie, bycie dla kogoś, nie tylko dla samego siebie, to stała napędzająca wszelki rozwój: technologiczny i etyczny.
L.A.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)


Prognozy trzydziestu myślicieli o przyszłości, red. Sian Griffiths, wstęp Jonathan Weiner, tłum. [z ang.] Tomasz Piwowarczyk, Poznań 2006. Książka ukazała się w serii Antropos w Wydawnictwie Zysk i S-ka. Stron 346.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768