Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Miłość szczęśliwa i inne wiersze
Muszę przyznać, ze sięgnęłam po ten tomik nie tylko przez wzgląd na fakt, że wybory wierszy Szymborskiej, to rzecz rzadka (do tej pory jedynie cztery, w tym jeden w języku włoskim), ale przede wszystkim zaskoczył mnie sam tytuł. Literatura żywi się bowiem głównie cudzym nieszczęściem, a najczęściej nieodwzajemnioną miłością lub tragiczną. Często czytelnik bierze do ręki książkę, oczekując na niezwykły dramat, sensacyjne wątki, zawiłe intrygi i nieprzewidywalność zdarzeń. Szczęście, nawet to fikcyjne, tak nie intryguje.

Tomik noblistki każe się zastanowić, czy można w ogóle mówić o miłości szczęśliwej bądź nieszczęśliwej. Ile w ogóle jest szczęścia w miłości, skoro uczucie to ma tak różne odcienie, jak każda skrajna emocja? W wyselekcjonowanych przez Ryszarda Krynickiego utworach Szymborskiej, może na przekór optymistycznemu tytułowi, znajdziemy wiele o tej ciemnej stronie miłości: o tęsknocie, lęku przed utratą i samej utracie, o Wieży Babel – rzeczywistości nieporozumień, nieprzenikalności serc, zazdrości. Nie brakuje tu jednak romantycznych wzruszeń: wspólnego milczenia i tych spojrzeń w oczy, czułych snów, podobieństwa z zapatrzenia, wspólnego oglądania chmur, zadziwienia Jej/Jego pięknem czy zażyłości rodzącej się z kochania Tego Kogoś ze wszystkimi słabościami, wadami, mrokami duszy. W końcu „nic dwa razy się nie zdarza”.
L.A.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Wisława Szymborska, Miłość szczęśliwa i inne wiersze, wiersze wybrał Ryszard Krynicki, Kraków 2007. Stron 80.
Tomik ukazał się w Wydawnictwie a5 w serii Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5, t.57.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768