Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Melancholia sprzeciwu
Książka zaskakująca, pełna niepokoju, po jej zamknięciu rodzą się pytania, jak można żyć i nie żyć jednocześnie, bezwolnie topić się we własnej bierności. Węgierski pisarz László Krasznahorkai prezentuje świat entropii, rozkładu. Atmosfera powieści przywodzi na myśl Dżumę Camusa. Po mieście pośród śmieci wędrują bezpańskie koty, coraz częściej ukazują się zaniepokojone czymś szczury, roznoszą się plotki o niepokojących zjawiskach. Nie tylko mroczny doskonale budowany nastrój kojarzy się z tekstem francuskiego twórcy. Również refleksje o ludzkiej egzystencji dotykają podobnych problemów. Krasznahorkai pyta o godność istnienia w świecie, któremu brakuje pokory, racjonalności, dobrego smaku, a przede wszystkim ładu. Tu wszystko ulega chaosowi, daje się ponieść przypadkowi, wszystkie znaki na ziemi i niebie świadczą o zbliżającej się katastrofie, ale nikt nie zamierza zapobiec rychłemu nieszczęściu. Tylko dziecko ma odwagę powiedzieć: „Ja chciałbym być wariatem i powiedzieć królowi, że jego królestwo jest do niczego”.

Już sam tytuł tej polityczno-egzystencjalnej przypowieści zawiera w sobie antynomię. Jak może łączyć się melancholia ze sprzeciwem, bierność z buntem, bezradność z działaniem? Więcej tu tytułowej melancholii niż sprzeciwu, ale miejsce na bunt też się znajdzie a także refleksja nad mechanizmem rewolucji. Kto skorzysta na melancholii społeczności miasteczka, kogo nie wystraszy wizja Sądu Ostatecznego, jakie mechanizmy i skrywane namiętności ujawni sytuacja zagrożenia i w końcu, kto przejmie władzę w miasteczku, gdzie cichymi władcami są przemykające nocą koty i co ma z tym wspólnego pewien wypchany wieloryb? Na wartką akcję próżno tu liczyć, ale powieść inspiruje do refleksji nad kondycją człowieka pogrążonego w bezczynności, który nie potrafi powiedzieć rozkładającemu się światu „nie” ani nie znajduje odwagi, aby samodzielnie próbować przełamać otaczający go chaos.

Książka nominowana w Polsce do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008. Ważny głos w literaturze. Lektura raczej trudna, bo każe penetrować filozoficzną głębię, przebijać się przez głęboką warstwę melancholii zawartą w światopoglądzie bohaterów i w pewnie celowym zwolnionym rytmie narracji. Skutecznie jednak inspiruje do myślenia nad swoją rolą w społeczeństwie, nad własną postawą wobec wyzwań, jakie niesie życie.
L.A.

László Krasznahorkai, Melancholia sprzeciwu, przeł. [z węg.] Elżbieta Sobolewska, Warszawa 2007. Stron 406. Książka ukazała się w wydawnictwie W.A.B. w serii „Don Kichot i Sancho Pansa”.

Pozycja dostępna w Filiach nr 1, 2, 6, 14, 19, 22, 26, 44, 50, 62
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768