Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
23.11.1916
Ur. Tadeusz Hołuj (zm. 1985), prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta (Wiersze z obozu; Królestwo bez ziemi; Drzewo rodzi owoc; Powrót).

23.11.1922
Ur. Maria Ginter, polska malarka i pisarka, tłumaczka, żołnierz AK, więzień Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego, zawodowy kierowca ciężarówki; uprawiała narciarstwo, szybownictwo i jeździectwo, uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych, zdobywczyni pierwszych miejsc w 5 ogólnopolskich zawodach hippicznych, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w tenisie w 1949 r.; (obrazy: Konie w deszczu; cykl Wszechświat; Centaur; książki: Life in Both Hands; Galopem na przełaj; Z wiatrem pod wiatr; Ali baba i jego pieskie życie; Po rosie, po grudzie; Pół wieku wspomnień); zm. 26.08.2011.

23.11.1927
Zm. Stanisław Przybyszewski, dramaturg i powieściopisarz, eseista, inicjator otwarcia w Gdańsku polskiego gimnazjum oraz utworzenia „Naszego Domu”; (Confiteor; poematy prozą: Totenmesse; De profundis; Nad morzem; Androgyne; powieści: Homo sapiens; Dzieci Szatana; Synowie ziemi; Krzyk; dramaty: Złote runo; Śnieg ; pamiętniki: Moi współcześni); ur. 07.05.1868.

23.11.1933
Ur. Krzysztof Penderecki, polski dyrygent i kompozytor; (Tren – Ofiarom Hiroszimy; Pasja wg św. Łukasza; Jutrznia; Magnificat; Diabły z Loudun; Raj utracony).

23.11.1924
Ur. Aleksander Małachowski, publicysta, działacz polityczny; żołnierz AK, więziony przez NKWD; po wojnie prezes Klubu Krzywego Koła, od 1980 związany z "Solidarnością", współzałożyciel Unii Pracy, poseł na Sejm, wicemarszałek; współpracownik Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, czasopism społeczno-kulturalnych; zm. 26.01.2004.

23.11.1885
Rozpoczął się proces działaczy Wielkiego Proletariatu; zakończył się 20.12; Ludwik Waryński został skazany na 16 lat katorgi.

23.11.1970
Zm. Alf Prøysen, norweski pisarz, kompozytor, autor nowel, ballad i piosenek, światową sławę przyniósł mu cykl książek dla dzieci o maleńkiej pani Flakonik; ur. 23.07.1914.

23.11.1976
Zm. André Malraux, francuski pisarz i polityk, archeolog i orientalista; (Zdobywcy; Droga królewska; Dola człowiecza; Czasy pogardy; Czasy nadziei; Przemiana bogów; Głowa z obsydianu; Antypamiętniki; Przemijanie a literatura); ur. 03.11.1901.

23.11.1908
Ur. Konrad Jażdżewski, prof. zw., archeolog, badacz pradziejów Polski i Słowiańszczyzny; w l. 1948–1954 kierował wykopaliskami na Starym Mieście w Gdańsku; (Atlas do pradziejów Słowian; Pradzieje Europy Środkowej); zm. 21.04.1985.

23.11.1963
Zm. Zofia Rajczykowska-Wiśniewska, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; (Adiutanci i generał; Pani na Bałtyku); ur. 02.09.1916.

23.11.1915
Zm. Johannes Trojan, niemiecki pisarz i dziennikarz urodzony w Gdańsku; (Das Wustrower Königsschießen; Zwei Monat Festung; Berliner Bilder; Aus Wald und Heide; Aus Natur und Haus; Aus dem Reich der Flora; Erinnerungen; Fahrten und Wanderungen); ur. 14.08.1837.

23.11.1932
Ur. Hanna Domańska-Lifsches, historyk sztuki, konserwator zabytków, od 1946 r. związana z Sopotem; (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Żydzi znad Gdańskiej Zatoki; Gdański Zakon Synów Przymierza : dzieje żydowskiego wolnomularstwa w Gdańsku i Sopocie : lata 1899–1938; Opowieści sopockich kamienic; „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” : dzieje wolnomularzy Gdańska i Sopotu XVIII-XXI; Magiczny Sopot; Tajemniczy Sopot; Sopockie rozmaitości); zm. 10.09.2009.
O Bibliotece

 
   
Melancholia sprzeciwu
Książka zaskakująca, pełna niepokoju, po jej zamknięciu rodzą się pytania, jak można żyć i nie żyć jednocześnie, bezwolnie topić się we własnej bierności. Węgierski pisarz László Krasznahorkai prezentuje świat entropii, rozkładu. Atmosfera powieści przywodzi na myśl Dżumę Camusa. Po mieście pośród śmieci wędrują bezpańskie koty, coraz częściej ukazują się zaniepokojone czymś szczury, roznoszą się plotki o niepokojących zjawiskach. Nie tylko mroczny doskonale budowany nastrój kojarzy się z tekstem francuskiego twórcy. Również refleksje o ludzkiej egzystencji dotykają podobnych problemów. Krasznahorkai pyta o godność istnienia w świecie, któremu brakuje pokory, racjonalności, dobrego smaku, a przede wszystkim ładu. Tu wszystko ulega chaosowi, daje się ponieść przypadkowi, wszystkie znaki na ziemi i niebie świadczą o zbliżającej się katastrofie, ale nikt nie zamierza zapobiec rychłemu nieszczęściu. Tylko dziecko ma odwagę powiedzieć: „Ja chciałbym być wariatem i powiedzieć królowi, że jego królestwo jest do niczego”.

Już sam tytuł tej polityczno-egzystencjalnej przypowieści zawiera w sobie antynomię. Jak może łączyć się melancholia ze sprzeciwem, bierność z buntem, bezradność z działaniem? Więcej tu tytułowej melancholii niż sprzeciwu, ale miejsce na bunt też się znajdzie a także refleksja nad mechanizmem rewolucji. Kto skorzysta na melancholii społeczności miasteczka, kogo nie wystraszy wizja Sądu Ostatecznego, jakie mechanizmy i skrywane namiętności ujawni sytuacja zagrożenia i w końcu, kto przejmie władzę w miasteczku, gdzie cichymi władcami są przemykające nocą koty i co ma z tym wspólnego pewien wypchany wieloryb? Na wartką akcję próżno tu liczyć, ale powieść inspiruje do refleksji nad kondycją człowieka pogrążonego w bezczynności, który nie potrafi powiedzieć rozkładającemu się światu „nie” ani nie znajduje odwagi, aby samodzielnie próbować przełamać otaczający go chaos.

Książka nominowana w Polsce do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008. Ważny głos w literaturze. Lektura raczej trudna, bo każe penetrować filozoficzną głębię, przebijać się przez głęboką warstwę melancholii zawartą w światopoglądzie bohaterów i w pewnie celowym zwolnionym rytmie narracji. Skutecznie jednak inspiruje do myślenia nad swoją rolą w społeczeństwie, nad własną postawą wobec wyzwań, jakie niesie życie.
L.A.

László Krasznahorkai, Melancholia sprzeciwu, przeł. [z węg.] Elżbieta Sobolewska, Warszawa 2007. Stron 406. Książka ukazała się w wydawnictwie W.A.B. w serii „Don Kichot i Sancho Pansa”.

Pozycja dostępna w Filiach nr 1, 2, 6, 14, 19, 22, 26, 44, 50, 62
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520983     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768