Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Melancholia sprzeciwu
Książka zaskakująca, pełna niepokoju, po jej zamknięciu rodzą się pytania, jak można żyć i nie żyć jednocześnie, bezwolnie topić się we własnej bierności. Węgierski pisarz László Krasznahorkai prezentuje świat entropii, rozkładu. Atmosfera powieści przywodzi na myśl Dżumę Camusa. Po mieście pośród śmieci wędrują bezpańskie koty, coraz częściej ukazują się zaniepokojone czymś szczury, roznoszą się plotki o niepokojących zjawiskach. Nie tylko mroczny doskonale budowany nastrój kojarzy się z tekstem francuskiego twórcy. Również refleksje o ludzkiej egzystencji dotykają podobnych problemów. Krasznahorkai pyta o godność istnienia w świecie, któremu brakuje pokory, racjonalności, dobrego smaku, a przede wszystkim ładu. Tu wszystko ulega chaosowi, daje się ponieść przypadkowi, wszystkie znaki na ziemi i niebie świadczą o zbliżającej się katastrofie, ale nikt nie zamierza zapobiec rychłemu nieszczęściu. Tylko dziecko ma odwagę powiedzieć: „Ja chciałbym być wariatem i powiedzieć królowi, że jego królestwo jest do niczego”.

Już sam tytuł tej polityczno-egzystencjalnej przypowieści zawiera w sobie antynomię. Jak może łączyć się melancholia ze sprzeciwem, bierność z buntem, bezradność z działaniem? Więcej tu tytułowej melancholii niż sprzeciwu, ale miejsce na bunt też się znajdzie a także refleksja nad mechanizmem rewolucji. Kto skorzysta na melancholii społeczności miasteczka, kogo nie wystraszy wizja Sądu Ostatecznego, jakie mechanizmy i skrywane namiętności ujawni sytuacja zagrożenia i w końcu, kto przejmie władzę w miasteczku, gdzie cichymi władcami są przemykające nocą koty i co ma z tym wspólnego pewien wypchany wieloryb? Na wartką akcję próżno tu liczyć, ale powieść inspiruje do refleksji nad kondycją człowieka pogrążonego w bezczynności, który nie potrafi powiedzieć rozkładającemu się światu „nie” ani nie znajduje odwagi, aby samodzielnie próbować przełamać otaczający go chaos.

Książka nominowana w Polsce do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2008. Ważny głos w literaturze. Lektura raczej trudna, bo każe penetrować filozoficzną głębię, przebijać się przez głęboką warstwę melancholii zawartą w światopoglądzie bohaterów i w pewnie celowym zwolnionym rytmie narracji. Skutecznie jednak inspiruje do myślenia nad swoją rolą w społeczeństwie, nad własną postawą wobec wyzwań, jakie niesie życie.
L.A.

László Krasznahorkai, Melancholia sprzeciwu, przeł. [z węg.] Elżbieta Sobolewska, Warszawa 2007. Stron 406. Książka ukazała się w wydawnictwie W.A.B. w serii „Don Kichot i Sancho Pansa”.

Pozycja dostępna w Filiach nr 1, 2, 6, 14, 19, 22, 26, 44, 50, 62
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768