Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Opowieści chłodnego morza
Bohaterowie opowiadań Pawła Huellego próbują szukać swojego miejsca i jednocześnie własnej prawdy, która da im nowe życie. Bardzo wielu z nich podróż w stronę upragnionej wolności. Znajdziemy tu historię Czeczenów, menonnitów, niewolnika na służbie w Szwecji, postaci uwięzionych w trudnej religijności nie na ich miarę lub w konkretnym politycznym systemie. Prawda nie jest tu jednak pojmowana naiwnie jako siła wyłącznie wyzwalająca, czyste źródło, w którym kąpiel przyniesie oczyszczenie. Wybrzeżowy pisarz pokazuje prawdy, wymagające pewnej dojrzałości, aby umieć przyjąć wszystko to, co trudne bądź niejednoznaczne. Przywołuje także nieustannie prawdę boską niepoznawalną „tu i teraz”. „Każdemu wolno wiedzieć tyle, ile mu przeznaczono” – twierdzi bohater jednego z opowiadań, a tym samym uświadamia, że wiedza przede wszystkim ta egzystencjalna waży i nie każdego stać na udźwignięcie prawdy.

Opowiadania w zebranym tomie to teksty, które pytają o język prawdy. Mamy tu różnorodne komunikaty: tekst Pisma Świętego, alfabet brajla, znaki z obozów koncentracyjnych wyryte na ciele, ślady odmrożeń, informacje przekazywane przez megafon, konspiracyjne biuletyny, sny-marzenia i wreszcie milczenie. Odnajdziemy tu zderzenia różnych kultur, religii, odmiennych języków. Pisarz pyta, jak można wyrazić prawdę uniwersalną - jeżeli taka istnieje - w rozmaitych formach komunikatu. Jak nie zgubić tego, co najistotniejsze w różnorodności przekazu, a przede wszystkim jak porozumieć się i zrozumieć siebie wzajemnie w świecie Wieży Babel? A wszystko to w klimacie chłodnej bryzy Bałtyku, tak jakby wiatr od morza orzeźwiał bohaterów będących w drodze do Prawdy. Niewykluczone, że morze jako chrześcijański symbol życia doczesnego ma przypominać postaciom, a także czytelnikom, o tamtej stronie, być może bardziej prawdziwej...
L.A.

Paweł Huelle, Opowieści chłodnego morza, Kraków 2008. Stron 221. Książka ukazała się w wydawnictwie „Znak”.

Pozycja dostępna w Filiach nr 1, 2, 6, 7, 8, 9, 11, 13, 14, 16, 18, 19, 22, 26, 28, 43, 44, 46, 57, 62, 65
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768