Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Gesty
Gesty zdradzają uczucia lub bywają tylko wyuczonymi zasadami tak zwanego dobrego wychowania, czasem wpisują się w określony rytuał zachowań konkretnej osoby. Gesty zwykle naznaczone są informacją, oczekują odpowiedzi, choć zdarzają się też te puste, z których nic nie wynika mimo nadziei, jaką niosą.

Bohater powieści Ignacego Karpowicza obawia się wszelkich gestów, unika wszystkiego, co świadczyłoby o jego skrywanych emocjach czy potrzebach. Żyje w lęku, iż na jego gest ktoś nagle odpowie, a on mimo swoich czterdziestu lat nie jest gotów na przyjęcie odpowiedzi. Samotnik, właściwie człowiek-wyspa albo człowiek-ślimak zamknięty w skorupie własnej pamięci nieustannie analizuje wspomnienia, dokonuje głębokiego oglądu swojego życia, a tym samym właściwie ostatecznego rozliczenia.

Książka Karpowicza to powieść o tym jak można zgubić swój czas, przeoczyć wszystko co najcenniejsze, umrzeć już za życia. Pisarz pokazuje, iż istnieją takie stany, kiedy gest nawleczenia igły swojej matce urasta do rangi wydarzenia, kiedy żyje się przeszłością, bowiem teraźniejszość jest pusta, pozbawiona gestów z treścią. Bohater pozostaje w sferze gdybania: „co by było, gdyby…” i całkowicie zdaje sobie sprawę ze swojej stagnacji, życia w odrętwieniu, z braku miejsca, w którym mógłby się schronić i z tęsknoty za kimś, komu mógłby powierzyć swoje marzenia, obawy, cele.

I można by razem z bohaterem dochodzić przyczyn takiej biernej postawy, upatrując jej choćby w postaci śniącej matki w geście gardy, wyrażającym zamknięcie, zakaz zbliżania, ale Karpowicz pozostawia interpretację tej egzystencji czytelnikowi. Młodego człowieka stawia zaś przed ostatecznymi rozwiązaniami, wobec których musi wreszcie się opowiedzieć. Czy mu się to uda...?
L.A.

I. Karpowicz, Gesty, Kraków 2008. Stron 260. Książka wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Pozycja dostępna w filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku nr 1, 2, 6, 8, 14, 19, 26, 28, 44, 50, 62
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768