Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Szczęście Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne
Johnathan Haidt, profesor psychologii na Uniwersytecie w Wirginii, w swojej książce okrzykniętej bestsellerem o szczęściu pokazuje czytelnikowi człowieka złożonego z dwóch stałych elementów: jeźdźca i słonia. Wyobraźmy teraz sobie słonia w słynnym składzie porcelany. Jak przejść przez taki skład nie demolując go całkowicie? Czy to w ogóle jest możliwe? Jak się okazuje wszystko zależy od jeźdźca. W każdym z nas dominuje emocjonalny słoń, który prze w kierunku składu porcelany prawie na oślep, bo jego inteligencja emocjonalna bądź intuicja dostrzega tam nowe możliwości. W końcu od tego mamy jeźdźca, aby uczynił słonia ostrożniejszym, aby ten wielki zwierz nie zadeptał swojego szczęścia.

Psycholog nie podaje żadnych recept na szczęśliwe życie. Zastrzega, że bagaż szczęścia niesiemy przede wszystkim w sobie. Otaczający świat oczywiście na nas wpływa, ale to od nas zależy co z tym światem zrobimy. Jak się zachowamy, kiedy odnajdziemy własny skład porcelany? Najwięcej zależy od genów, bo to w nich dziedziczymy tak subiektywne poczucie szczęścia. I to chyba jedyny akcent pesymistyczny w tej książce, która niewiele ma wspólnego z wykładem akademickim, choć ujawnia bezdyskusyjnie erudycję pisarza. Autor przyznaje się do swoich słabości, chwilowych kryzysów emocjonalnych bez wstydu i niepotrzebnej kokieterii. Szuka szczęścia wszędzie i wszędzie go znajduje: w równowadze i umiarze, modlitwie, rozsądnych czyli realnych planach życiowych, miłości, pracy, zaangażowaniu społecznym, rozwoju indywidualnym i w wielu innych aktywnościach, aż serce rośnie. I nie można tu pominąć bardzo sugestywnej myśli Haidta: „[...] jeśli użyjemy metafory >>życie jest podróżą<< to poprowadzi nas ona ku kilku wnioskom: trzeba rozpoznać teren, wybrać kierunek, znaleźć miłych towarzyszy i cieszyć się wędrówką, bo może nic nas nie czekać u jej kresu.”
L.A.

Johnathan Haidt, Szczęście. Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne, przekł. [z ang.] Agnieszka Nowak, Gdańsk 2006. Stron 453. Pozycja ukazała się w Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6) i w filiach nr 21, 60
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768