Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Szczęście Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne
Johnathan Haidt, profesor psychologii na Uniwersytecie w Wirginii, w swojej książce okrzykniętej bestsellerem o szczęściu pokazuje czytelnikowi człowieka złożonego z dwóch stałych elementów: jeźdźca i słonia. Wyobraźmy teraz sobie słonia w słynnym składzie porcelany. Jak przejść przez taki skład nie demolując go całkowicie? Czy to w ogóle jest możliwe? Jak się okazuje wszystko zależy od jeźdźca. W każdym z nas dominuje emocjonalny słoń, który prze w kierunku składu porcelany prawie na oślep, bo jego inteligencja emocjonalna bądź intuicja dostrzega tam nowe możliwości. W końcu od tego mamy jeźdźca, aby uczynił słonia ostrożniejszym, aby ten wielki zwierz nie zadeptał swojego szczęścia.

Psycholog nie podaje żadnych recept na szczęśliwe życie. Zastrzega, że bagaż szczęścia niesiemy przede wszystkim w sobie. Otaczający świat oczywiście na nas wpływa, ale to od nas zależy co z tym światem zrobimy. Jak się zachowamy, kiedy odnajdziemy własny skład porcelany? Najwięcej zależy od genów, bo to w nich dziedziczymy tak subiektywne poczucie szczęścia. I to chyba jedyny akcent pesymistyczny w tej książce, która niewiele ma wspólnego z wykładem akademickim, choć ujawnia bezdyskusyjnie erudycję pisarza. Autor przyznaje się do swoich słabości, chwilowych kryzysów emocjonalnych bez wstydu i niepotrzebnej kokieterii. Szuka szczęścia wszędzie i wszędzie go znajduje: w równowadze i umiarze, modlitwie, rozsądnych czyli realnych planach życiowych, miłości, pracy, zaangażowaniu społecznym, rozwoju indywidualnym i w wielu innych aktywnościach, aż serce rośnie. I nie można tu pominąć bardzo sugestywnej myśli Haidta: „[...] jeśli użyjemy metafory >>życie jest podróżą<< to poprowadzi nas ona ku kilku wnioskom: trzeba rozpoznać teren, wybrać kierunek, znaleźć miłych towarzyszy i cieszyć się wędrówką, bo może nic nas nie czekać u jej kresu.”
L.A.

Johnathan Haidt, Szczęście. Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne, przekł. [z ang.] Agnieszka Nowak, Gdańsk 2006. Stron 453. Pozycja ukazała się w Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6) i w filiach nr 21, 60
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768