Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
23.11.1916
Ur. Tadeusz Hołuj (zm. 1985), prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta (Wiersze z obozu; Królestwo bez ziemi; Drzewo rodzi owoc; Powrót).

23.11.1922
Ur. Maria Ginter, polska malarka i pisarka, tłumaczka, żołnierz AK, więzień Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego, zawodowy kierowca ciężarówki; uprawiała narciarstwo, szybownictwo i jeździectwo, uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych, zdobywczyni pierwszych miejsc w 5 ogólnopolskich zawodach hippicznych, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w tenisie w 1949 r.; (obrazy: Konie w deszczu; cykl Wszechświat; Centaur; książki: Life in Both Hands; Galopem na przełaj; Z wiatrem pod wiatr; Ali baba i jego pieskie życie; Po rosie, po grudzie; Pół wieku wspomnień); zm. 26.08.2011.

23.11.1927
Zm. Stanisław Przybyszewski, dramaturg i powieściopisarz, eseista, inicjator otwarcia w Gdańsku polskiego gimnazjum oraz utworzenia „Naszego Domu”; (Confiteor; poematy prozą: Totenmesse; De profundis; Nad morzem; Androgyne; powieści: Homo sapiens; Dzieci Szatana; Synowie ziemi; Krzyk; dramaty: Złote runo; Śnieg ; pamiętniki: Moi współcześni); ur. 07.05.1868.

23.11.1933
Ur. Krzysztof Penderecki, polski dyrygent i kompozytor; (Tren – Ofiarom Hiroszimy; Pasja wg św. Łukasza; Jutrznia; Magnificat; Diabły z Loudun; Raj utracony).

23.11.1924
Ur. Aleksander Małachowski, publicysta, działacz polityczny; żołnierz AK, więziony przez NKWD; po wojnie prezes Klubu Krzywego Koła, od 1980 związany z "Solidarnością", współzałożyciel Unii Pracy, poseł na Sejm, wicemarszałek; współpracownik Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, czasopism społeczno-kulturalnych; zm. 26.01.2004.

23.11.1885
Rozpoczął się proces działaczy Wielkiego Proletariatu; zakończył się 20.12; Ludwik Waryński został skazany na 16 lat katorgi.

23.11.1970
Zm. Alf Prøysen, norweski pisarz, kompozytor, autor nowel, ballad i piosenek, światową sławę przyniósł mu cykl książek dla dzieci o maleńkiej pani Flakonik; ur. 23.07.1914.

23.11.1976
Zm. André Malraux, francuski pisarz i polityk, archeolog i orientalista; (Zdobywcy; Droga królewska; Dola człowiecza; Czasy pogardy; Czasy nadziei; Przemiana bogów; Głowa z obsydianu; Antypamiętniki; Przemijanie a literatura); ur. 03.11.1901.

23.11.1908
Ur. Konrad Jażdżewski, prof. zw., archeolog, badacz pradziejów Polski i Słowiańszczyzny; w l. 1948–1954 kierował wykopaliskami na Starym Mieście w Gdańsku; (Atlas do pradziejów Słowian; Pradzieje Europy Środkowej); zm. 21.04.1985.

23.11.1963
Zm. Zofia Rajczykowska-Wiśniewska, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; (Adiutanci i generał; Pani na Bałtyku); ur. 02.09.1916.

23.11.1915
Zm. Johannes Trojan, niemiecki pisarz i dziennikarz urodzony w Gdańsku; (Das Wustrower Königsschießen; Zwei Monat Festung; Berliner Bilder; Aus Wald und Heide; Aus Natur und Haus; Aus dem Reich der Flora; Erinnerungen; Fahrten und Wanderungen); ur. 14.08.1837.

23.11.1932
Ur. Hanna Domańska-Lifsches, historyk sztuki, konserwator zabytków, od 1946 r. związana z Sopotem; (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Żydzi znad Gdańskiej Zatoki; Gdański Zakon Synów Przymierza : dzieje żydowskiego wolnomularstwa w Gdańsku i Sopocie : lata 1899–1938; Opowieści sopockich kamienic; „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” : dzieje wolnomularzy Gdańska i Sopotu XVIII-XXI; Magiczny Sopot; Tajemniczy Sopot; Sopockie rozmaitości); zm. 10.09.2009.
O Bibliotece

 
   
Szczęście Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne
Johnathan Haidt, profesor psychologii na Uniwersytecie w Wirginii, w swojej książce okrzykniętej bestsellerem o szczęściu pokazuje czytelnikowi człowieka złożonego z dwóch stałych elementów: jeźdźca i słonia. Wyobraźmy teraz sobie słonia w słynnym składzie porcelany. Jak przejść przez taki skład nie demolując go całkowicie? Czy to w ogóle jest możliwe? Jak się okazuje wszystko zależy od jeźdźca. W każdym z nas dominuje emocjonalny słoń, który prze w kierunku składu porcelany prawie na oślep, bo jego inteligencja emocjonalna bądź intuicja dostrzega tam nowe możliwości. W końcu od tego mamy jeźdźca, aby uczynił słonia ostrożniejszym, aby ten wielki zwierz nie zadeptał swojego szczęścia.

Psycholog nie podaje żadnych recept na szczęśliwe życie. Zastrzega, że bagaż szczęścia niesiemy przede wszystkim w sobie. Otaczający świat oczywiście na nas wpływa, ale to od nas zależy co z tym światem zrobimy. Jak się zachowamy, kiedy odnajdziemy własny skład porcelany? Najwięcej zależy od genów, bo to w nich dziedziczymy tak subiektywne poczucie szczęścia. I to chyba jedyny akcent pesymistyczny w tej książce, która niewiele ma wspólnego z wykładem akademickim, choć ujawnia bezdyskusyjnie erudycję pisarza. Autor przyznaje się do swoich słabości, chwilowych kryzysów emocjonalnych bez wstydu i niepotrzebnej kokieterii. Szuka szczęścia wszędzie i wszędzie go znajduje: w równowadze i umiarze, modlitwie, rozsądnych czyli realnych planach życiowych, miłości, pracy, zaangażowaniu społecznym, rozwoju indywidualnym i w wielu innych aktywnościach, aż serce rośnie. I nie można tu pominąć bardzo sugestywnej myśli Haidta: „[...] jeśli użyjemy metafory >>życie jest podróżą<< to poprowadzi nas ona ku kilku wnioskom: trzeba rozpoznać teren, wybrać kierunek, znaleźć miłych towarzyszy i cieszyć się wędrówką, bo może nic nas nie czekać u jej kresu.”
L.A.

Johnathan Haidt, Szczęście. Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne, przekł. [z ang.] Agnieszka Nowak, Gdańsk 2006. Stron 453. Pozycja ukazała się w Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6) i w filiach nr 21, 60
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520983     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768