Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Walkiria Chcieliśmy zabić Hitlera
Walkiria
Chcieliśmy zabić Hitlera


Ta bardzo osobista relacja uczestnika spisku wymierzonego przeciw Hitlerowi i jego polityce stanowi ważny głos w historii i w postrzeganiu przemocy w okresie drugiej wojny światowej. Baron Philipp Freiherr von Boeselager - niemiecki oficer, który był ostatnim świadkiem buntu wśród dowódców armii Rzeszy i nie został wydany przez współspiskowców - konfrontuje własne doświadczenia z frontu wschodniego z wizjami wojennymi Hitlera. Fűhrera przedstawia tu w zderzeniu z taktykami i praktykami wojny jako amatora, „pozbawionego sumienia estetę”. Oprócz coraz bardziej napiętej atmosfery wśród wyższego dowództwa świadomego nadchodzącej klęski i swojego uczestnictwa w ludobójczym reżimie, von Boeselager podkreśla honor i ofiarność żołnierzy niemieckich wobec swoich podwładnych i organizatorów operacji „Walkiria”. Znajdziemy tu również refleksje o istocie barbarzyństwa, narastające wątpliwości w sens wojny, relacje z pola walki, zapis strachu i niepewności podczas prób zamachu na Hitlera.

Ta opowieść, właściwie pamiętnik minionych wydarzeń z okresu hitlerowskich Niemiec wpisuje się w działalność von Boeselagera już po wojnie na rzecz młodych obywateli Niemiec i Francji, aby w pełni świadomie uczestniczyli w życiu społeczno-politycznym swoich narodów, by nie dopuścić do wykreowania okoliczności sprzyjających eskalacji przemocy, tak jak miało to miejsce w 1933, kiedy Hitler przejął władzę w Niemczech. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że Francja przyznała von Boeselagerowi Order Oficera Legii Honorowej w hołdzie tym, którzy stawili opór reżimowi.
L.A.

P. F. von Boeselager Walkiria. Chcieliśmy zabić Hitlera. Wspomnienia jedynego ocalałego uczestnika spisku, z jęz. fr. przeł. Oskar Hedemann. Katowice 2009, Stron 131. Wspomnienia ukazały się w Wydawnictwie Sonia Draga.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Filia nr 28) (Targ Rakowy 5/6).
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768