Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Walkiria Chcieliśmy zabić Hitlera
Walkiria
Chcieliśmy zabić Hitlera


Ta bardzo osobista relacja uczestnika spisku wymierzonego przeciw Hitlerowi i jego polityce stanowi ważny głos w historii i w postrzeganiu przemocy w okresie drugiej wojny światowej. Baron Philipp Freiherr von Boeselager - niemiecki oficer, który był ostatnim świadkiem buntu wśród dowódców armii Rzeszy i nie został wydany przez współspiskowców - konfrontuje własne doświadczenia z frontu wschodniego z wizjami wojennymi Hitlera. Fűhrera przedstawia tu w zderzeniu z taktykami i praktykami wojny jako amatora, „pozbawionego sumienia estetę”. Oprócz coraz bardziej napiętej atmosfery wśród wyższego dowództwa świadomego nadchodzącej klęski i swojego uczestnictwa w ludobójczym reżimie, von Boeselager podkreśla honor i ofiarność żołnierzy niemieckich wobec swoich podwładnych i organizatorów operacji „Walkiria”. Znajdziemy tu również refleksje o istocie barbarzyństwa, narastające wątpliwości w sens wojny, relacje z pola walki, zapis strachu i niepewności podczas prób zamachu na Hitlera.

Ta opowieść, właściwie pamiętnik minionych wydarzeń z okresu hitlerowskich Niemiec wpisuje się w działalność von Boeselagera już po wojnie na rzecz młodych obywateli Niemiec i Francji, aby w pełni świadomie uczestniczyli w życiu społeczno-politycznym swoich narodów, by nie dopuścić do wykreowania okoliczności sprzyjających eskalacji przemocy, tak jak miało to miejsce w 1933, kiedy Hitler przejął władzę w Niemczech. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że Francja przyznała von Boeselagerowi Order Oficera Legii Honorowej w hołdzie tym, którzy stawili opór reżimowi.
L.A.

P. F. von Boeselager Walkiria. Chcieliśmy zabić Hitlera. Wspomnienia jedynego ocalałego uczestnika spisku, z jęz. fr. przeł. Oskar Hedemann. Katowice 2009, Stron 131. Wspomnienia ukazały się w Wydawnictwie Sonia Draga.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Filia nr 28) (Targ Rakowy 5/6).
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768