Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Człowiek to nie jest piękne zwierzę
Człowiek to nie jest piękne zwierzę


Barbara Skarga - filozof postrzega człowieka przez pryzmat tradycji arystotelesowskiej jako animal rationale ze wszystkimi tego konsekwencjami. Rozum bywa ułomny, nie myśli doskonale, błądzi, pyta, manipuluje innymi, domaga się należnych praw, ale także przywilejów. Daje ważną samoświadomość, poczucie bezpieczeństwa, ale kusi też możliwością eksperymentu nie zawsze etycznego. Profesor nie idealizuje tu homo sapiens, nie doszukuje się piękna tam, gdzie go nie ma, bo często odzywają się w nas drapieżne instynkty, odruchy gwałtownej natury. Stara się znaleźć idee, uczucia, związki, relacje, sensy w życiu, aby pokazać co konstytuuje człowieka.

W tym zbiorze artykułów znajdziemy m.in. rozmyślania o miłości i nienawiści jako dwóch siłach inspirujących człowieka w różnorodny sposób, o przemocy, demagogii, autorytecie, granicach, obywatelstwie, wolności. Ukazany tu człowiek stanowi część społeczeństwa i gdyby nawet ukrywał się w monadzie, szukał samotności instynkt społeczny zmobilizuje go do przekroczenia swojej odrębności i do zaangażowania, choćby nawet w celach jedynie osobistych. Nie ma bowiem człowieka poza społeczeństwem – twierdzi Skarga i pokazuje Europejczyka, który układa porządek społeczny oczywiście z różnymi skutkami, skłonnego do przekraczania granic, marzącego o władzy absolutnej i jednej prawdzie. Przedstawia pewne sprzeczności ludzkiej natury, która paradoksalnie rozwija się na drodze przemocy, z napięcia pomiędzy „mogę” i „chcę”, „można” i „nie wolno”. Człowiek nieustannie dokonuje transgresji, przekracza granice innych, ale przede wszystkim swoje własne, zaskakuje tym samego siebie i społeczeństwo, w sposób bardziej lub mniej świadomy wchodzi na drogę aktu twórczego. Nieustannie kreuje samego siebie lub wpływa na otaczającą go społeczność a tym samym bierze głęboki oddech życia.

Skarga w swych erudycyjnych esejach jak zwykle zachęca do refleksji nad sensem egzystencji świadomej i aktywnej jednocześnie, która wie dokąd zmierza, jaką drogę wybierze i określa bariery do pokonania. Bo życie ma więcej barw, kiedy możemy powiedzieć za Augustem Comtem: „wiedzieć by przewidywać, przewidywać by działać”.
L.

B. Skarga, Człowiek to nie jest piękne zwierzę, Kraków 2007. Stron 245. Książka ukazała się w Wydawnictwie „Znak”.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Filia nr 28) (Targ Rakowy 5/6) oraz w Filii nr 21.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768