Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
23.11.1916
Ur. Tadeusz Hołuj (zm. 1985), prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta (Wiersze z obozu; Królestwo bez ziemi; Drzewo rodzi owoc; Powrót).

23.11.1922
Ur. Maria Ginter, polska malarka i pisarka, tłumaczka, żołnierz AK, więzień Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego, zawodowy kierowca ciężarówki; uprawiała narciarstwo, szybownictwo i jeździectwo, uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych, zdobywczyni pierwszych miejsc w 5 ogólnopolskich zawodach hippicznych, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w tenisie w 1949 r.; (obrazy: Konie w deszczu; cykl Wszechświat; Centaur; książki: Life in Both Hands; Galopem na przełaj; Z wiatrem pod wiatr; Ali baba i jego pieskie życie; Po rosie, po grudzie; Pół wieku wspomnień); zm. 26.08.2011.

23.11.1927
Zm. Stanisław Przybyszewski, dramaturg i powieściopisarz, eseista, inicjator otwarcia w Gdańsku polskiego gimnazjum oraz utworzenia „Naszego Domu”; (Confiteor; poematy prozą: Totenmesse; De profundis; Nad morzem; Androgyne; powieści: Homo sapiens; Dzieci Szatana; Synowie ziemi; Krzyk; dramaty: Złote runo; Śnieg ; pamiętniki: Moi współcześni); ur. 07.05.1868.

23.11.1933
Ur. Krzysztof Penderecki, polski dyrygent i kompozytor; (Tren – Ofiarom Hiroszimy; Pasja wg św. Łukasza; Jutrznia; Magnificat; Diabły z Loudun; Raj utracony).

23.11.1924
Ur. Aleksander Małachowski, publicysta, działacz polityczny; żołnierz AK, więziony przez NKWD; po wojnie prezes Klubu Krzywego Koła, od 1980 związany z "Solidarnością", współzałożyciel Unii Pracy, poseł na Sejm, wicemarszałek; współpracownik Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, czasopism społeczno-kulturalnych; zm. 26.01.2004.

23.11.1885
Rozpoczął się proces działaczy Wielkiego Proletariatu; zakończył się 20.12; Ludwik Waryński został skazany na 16 lat katorgi.

23.11.1970
Zm. Alf Prøysen, norweski pisarz, kompozytor, autor nowel, ballad i piosenek, światową sławę przyniósł mu cykl książek dla dzieci o maleńkiej pani Flakonik; ur. 23.07.1914.

23.11.1976
Zm. André Malraux, francuski pisarz i polityk, archeolog i orientalista; (Zdobywcy; Droga królewska; Dola człowiecza; Czasy pogardy; Czasy nadziei; Przemiana bogów; Głowa z obsydianu; Antypamiętniki; Przemijanie a literatura); ur. 03.11.1901.

23.11.1908
Ur. Konrad Jażdżewski, prof. zw., archeolog, badacz pradziejów Polski i Słowiańszczyzny; w l. 1948–1954 kierował wykopaliskami na Starym Mieście w Gdańsku; (Atlas do pradziejów Słowian; Pradzieje Europy Środkowej); zm. 21.04.1985.

23.11.1963
Zm. Zofia Rajczykowska-Wiśniewska, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; (Adiutanci i generał; Pani na Bałtyku); ur. 02.09.1916.

23.11.1915
Zm. Johannes Trojan, niemiecki pisarz i dziennikarz urodzony w Gdańsku; (Das Wustrower Königsschießen; Zwei Monat Festung; Berliner Bilder; Aus Wald und Heide; Aus Natur und Haus; Aus dem Reich der Flora; Erinnerungen; Fahrten und Wanderungen); ur. 14.08.1837.

23.11.1932
Ur. Hanna Domańska-Lifsches, historyk sztuki, konserwator zabytków, od 1946 r. związana z Sopotem; (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Żydzi znad Gdańskiej Zatoki; Gdański Zakon Synów Przymierza : dzieje żydowskiego wolnomularstwa w Gdańsku i Sopocie : lata 1899–1938; Opowieści sopockich kamienic; „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” : dzieje wolnomularzy Gdańska i Sopotu XVIII-XXI; Magiczny Sopot; Tajemniczy Sopot; Sopockie rozmaitości); zm. 10.09.2009.
O Bibliotece

 
   
Człowiek to nie jest piękne zwierzę
Człowiek to nie jest piękne zwierzę


Barbara Skarga - filozof postrzega człowieka przez pryzmat tradycji arystotelesowskiej jako animal rationale ze wszystkimi tego konsekwencjami. Rozum bywa ułomny, nie myśli doskonale, błądzi, pyta, manipuluje innymi, domaga się należnych praw, ale także przywilejów. Daje ważną samoświadomość, poczucie bezpieczeństwa, ale kusi też możliwością eksperymentu nie zawsze etycznego. Profesor nie idealizuje tu homo sapiens, nie doszukuje się piękna tam, gdzie go nie ma, bo często odzywają się w nas drapieżne instynkty, odruchy gwałtownej natury. Stara się znaleźć idee, uczucia, związki, relacje, sensy w życiu, aby pokazać co konstytuuje człowieka.

W tym zbiorze artykułów znajdziemy m.in. rozmyślania o miłości i nienawiści jako dwóch siłach inspirujących człowieka w różnorodny sposób, o przemocy, demagogii, autorytecie, granicach, obywatelstwie, wolności. Ukazany tu człowiek stanowi część społeczeństwa i gdyby nawet ukrywał się w monadzie, szukał samotności instynkt społeczny zmobilizuje go do przekroczenia swojej odrębności i do zaangażowania, choćby nawet w celach jedynie osobistych. Nie ma bowiem człowieka poza społeczeństwem – twierdzi Skarga i pokazuje Europejczyka, który układa porządek społeczny oczywiście z różnymi skutkami, skłonnego do przekraczania granic, marzącego o władzy absolutnej i jednej prawdzie. Przedstawia pewne sprzeczności ludzkiej natury, która paradoksalnie rozwija się na drodze przemocy, z napięcia pomiędzy „mogę” i „chcę”, „można” i „nie wolno”. Człowiek nieustannie dokonuje transgresji, przekracza granice innych, ale przede wszystkim swoje własne, zaskakuje tym samego siebie i społeczeństwo, w sposób bardziej lub mniej świadomy wchodzi na drogę aktu twórczego. Nieustannie kreuje samego siebie lub wpływa na otaczającą go społeczność a tym samym bierze głęboki oddech życia.

Skarga w swych erudycyjnych esejach jak zwykle zachęca do refleksji nad sensem egzystencji świadomej i aktywnej jednocześnie, która wie dokąd zmierza, jaką drogę wybierze i określa bariery do pokonania. Bo życie ma więcej barw, kiedy możemy powiedzieć za Augustem Comtem: „wiedzieć by przewidywać, przewidywać by działać”.
L.

B. Skarga, Człowiek to nie jest piękne zwierzę, Kraków 2007. Stron 245. Książka ukazała się w Wydawnictwie „Znak”.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Filia nr 28) (Targ Rakowy 5/6) oraz w Filii nr 21.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520983     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768