Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Człowiek to nie jest piękne zwierzę
Człowiek to nie jest piękne zwierzę


Barbara Skarga - filozof postrzega człowieka przez pryzmat tradycji arystotelesowskiej jako animal rationale ze wszystkimi tego konsekwencjami. Rozum bywa ułomny, nie myśli doskonale, błądzi, pyta, manipuluje innymi, domaga się należnych praw, ale także przywilejów. Daje ważną samoświadomość, poczucie bezpieczeństwa, ale kusi też możliwością eksperymentu nie zawsze etycznego. Profesor nie idealizuje tu homo sapiens, nie doszukuje się piękna tam, gdzie go nie ma, bo często odzywają się w nas drapieżne instynkty, odruchy gwałtownej natury. Stara się znaleźć idee, uczucia, związki, relacje, sensy w życiu, aby pokazać co konstytuuje człowieka.

W tym zbiorze artykułów znajdziemy m.in. rozmyślania o miłości i nienawiści jako dwóch siłach inspirujących człowieka w różnorodny sposób, o przemocy, demagogii, autorytecie, granicach, obywatelstwie, wolności. Ukazany tu człowiek stanowi część społeczeństwa i gdyby nawet ukrywał się w monadzie, szukał samotności instynkt społeczny zmobilizuje go do przekroczenia swojej odrębności i do zaangażowania, choćby nawet w celach jedynie osobistych. Nie ma bowiem człowieka poza społeczeństwem – twierdzi Skarga i pokazuje Europejczyka, który układa porządek społeczny oczywiście z różnymi skutkami, skłonnego do przekraczania granic, marzącego o władzy absolutnej i jednej prawdzie. Przedstawia pewne sprzeczności ludzkiej natury, która paradoksalnie rozwija się na drodze przemocy, z napięcia pomiędzy „mogę” i „chcę”, „można” i „nie wolno”. Człowiek nieustannie dokonuje transgresji, przekracza granice innych, ale przede wszystkim swoje własne, zaskakuje tym samego siebie i społeczeństwo, w sposób bardziej lub mniej świadomy wchodzi na drogę aktu twórczego. Nieustannie kreuje samego siebie lub wpływa na otaczającą go społeczność a tym samym bierze głęboki oddech życia.

Skarga w swych erudycyjnych esejach jak zwykle zachęca do refleksji nad sensem egzystencji świadomej i aktywnej jednocześnie, która wie dokąd zmierza, jaką drogę wybierze i określa bariery do pokonania. Bo życie ma więcej barw, kiedy możemy powiedzieć za Augustem Comtem: „wiedzieć by przewidywać, przewidywać by działać”.
L.

B. Skarga, Człowiek to nie jest piękne zwierzę, Kraków 2007. Stron 245. Książka ukazała się w Wydawnictwie „Znak”.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Filia nr 28) (Targ Rakowy 5/6) oraz w Filii nr 21.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768