Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
22.02.1810
Ur. Fryderyk Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista; zm. 17.10.1849. Niektóre źródła podają datę urodzin 1.03.

22.02.2000
Zm. Halina Auderska, powieściopisarka, dramatopisarka, autorka słuchowisk radiowych, publicystka, leksykograf; (Ścieżka przez pole; Ptasi gościniec; Babie lato); ur. 3.07.1904.

22.02.1857
Ur. Robert Baden-Powell (zm. 1941), gen. brytyjski, organizator chłopięcych oddziałów pomocniczych podczas wojny burskiej, a następnie drużyn skautów w Wielkiej Brytanii. 9.08.1907 r. zakończył się obóz na wyspie Browse’a; wydarzenie to uważane jest za początek skautingu.

22.02.1987
Zm. Andy Warhol, właśc. Andrew Warhola, amerykański plastyk, twórca pop-art, grafik, malarz i reż. filmowy; (Marylin Monroe; Liz Taylor; Butelki Coca-Coli; Puszki zupy pomidorowej Campbell’s); ur. 06.08.1927.

22.02.1992
Zm. Tadeusz Łomnicki, polski aktor i reżyser, prof. i rektor PWST w Warszawie (1971-1981), autor dramatów i esejów; (role filmowe m.in.: w Panu Wołodyjowskim i Potopie J. Hoffmana; Piątce z ulicy Barskiej; Pierwszym dniu wolności A. Forda; Pokoleniu; Niewinnych czarodziejach i Człowieku z marmuru A. Wajdy; Opowieści o „Dziadach” Adama Mickiewicza : Lawa T. Konwickiego; dramat Noe i jego menażeria; zbiór wspomnień i esejów Spotkania teatralne); ur.18.07.1927.

22.02.1848
Wybuchła tzw. rewolucja lutowa (22–24.02) we Francji, w wyniku której powstała II Republika. Wydarzenia we Francji uważane są za początek Wiosny Ludów w Europie.

22.02.1983
Zm. Mieczysław Jastrun, polski poeta, prozaik, eseista i tłumacz; (Rzecz ludzka; Fuga temporum; Z innego świata światło; Mickiewicz; Poeta i dworzanin : rzecz o Janie Kochanowskim; Dzienniki i wspomnienia; Smuga światła; Wizerunki : szkice literackie; Między słowem a milczeniem; Piękna choroba); ur. 29.10.1903.

22.02.1988
Zm. Stefan Majchrowski, polski prozaik, autor słuchowisk i adaptacji radiowych; (opowieści biograficzne: Pan Sienkiewicz; Pan Fredro; Dickens; O Julianie Niemcewiczu; Wincenty Pol; Opowieść o Józefie Wybickim; Niezwykłe postacie z czasów powstania listopadowego; powieści: Kopia i warkocze; Jezioro czarownic; Taniec nad jeziorem) ; ur. 13.03.1908.

22.02.1932
Ur. Anka Kowalska, poetka, powieściopisarka i dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL; (poezje: Credo najmniejsze; Wiersze z obozu internowanych; Racja stanu; powieść: Pestka); zm. 29.06.2008.

22.02.1805
Ur. Robert Reinick, poeta i malarz, do 1825 mieszkał w Gdańsku; muzykę do jego utworów skomponowali m.in. F. Schubert, R. Schumann, J. Brahms; zm. 7.02.1852.

22.02.1788
Ur. Arthur Schopenhauer, filozof; urodził się i spędził pierwszych 5 lat życia w Gdańsku; (Świat jako wola i przedstawienie; O wolności woli ludzkiej; O podstawie moralności); zm. 20.09.1860.

22.02.2007
Zm. Andrzej Balicki (ur. 1944), prof. dr hab., kierownik Katedry Statystyki UG, nauczyciel akademicki, współtwórca i pierwszy rektor (w l. 1999–2002) Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku.
O Bibliotece

 
   
Jekyll i Hyde Wielorakie Ja we współczesnym świecie

Literatura przełomu XVIII i XIX wieku podejmuje problematykę nieuchwytności niejednolitego wewnętrznego Ja. Czytelnik odkrywa historie utraconego odbicia w zwierciadle, podąża za upiorami, demonami i sobowtórami. Tropi alter ego, obcego w sobie, dostrzega Meduzę - jedno ciało z dwiema głowami. Wątek ten w pełni rozwija w XX wieku Freud, a za nim podążają pisarze. Książka Rowana i Coopera nawiązuje do „Przedziwnej historii doktora Jekylla i pana Hyde’a” Stevensona, „Sobowtóra” Dostojewskiego, „Jaszczura” Balzaka, „Jądra ciemności” Conrada, „Procesu” Kafki czy „Bladego ognia” Nabokova.

Znajdziemy tu dyskusję nad ugruntowaną przez Kartezjusza jedną z najistotniejszych koncepcji kultury Zachodu, która podkreśla dualizm ciała i ducha, rozdzielenie obserwującego umysłu od obserwowanego obiektu. Autorzy zebranych w publikacji artykułów śledzą rozwój kultury zachodniej, która w epoce postmodernizmu podważyła ten dualizm. Einstein i zasada nieoznaczoności Heisenberga oraz zasada komplementarności Heisenberga i Bohra zaznaczyły istotną rolę względności, nieprzewidywalności, subiektywności i sytuacyjności. Tym sposobem pojawiły się nowe ważne pojęcia takie jak: wielorakość, różnica perspektyw i nieokreśloność ze swoją tajemnicą.

Jak pokazuje przedstawiana tu publikacja także współczesna psychologia przyjęła ten pluralistyczny punkt widzenia, dlatego też różnorodność postaw psychicznych a tym samym wielorakość, dostrzeżona w jednej osobowości nie została omówiona tutaj jako zaburzenie, ale jako zdolność adaptacyjna. Psychologowie zaznaczają istotną potrzebę człowieka współczesnego - umiejętność nadążania za zmianami. Świat w nieustannym ruchu wymaga psychicznej elastyczności, odejścia od skostniałych struktur światopoglądowych, w tym również od psychologicznych schematów. Zdaniem autorów, współcześnie nie można już zachować jednolitej postawy wobec świata. Aby życie przyniosło oczekiwaną jakość warto uformować pluralistyczne Ja, które zależnie od pełnionej roli, w sytuacji globalnych zmian społecznych i ekonomicznych bezkonfliktowo zaadoptuje się do nowych warunków.

Badacze interpretują również w swoich artykułach zdolność dialogową z innymi i z sobą samym, relacje interpersonalne, zjawisko déja vu, nasze alter ego wśród ludzi z którymi się przyjaźnimy lub kochamy, a wszystko to w szerokim kontekście socjologiczno-literackim.

L.A.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

John Rowan, Mick Cooper, Jekyll i Hyde. Wielorakie Ja we współczesnym świecie, przekł. Joanna Kowalczewska, Jacek Suchecki, Gdańsk 2008. Książka ukazała się w Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym. Stron 297.

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1523470     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768