Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Ameryka i ŚwiatRozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym

Zbigniew Brzeziński – były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za kadencji Jimy’ego Cartera, profesor na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Nowym Jorku oraz Brent Scowcroft również doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Geralda Forda oraz George’a H.W. Busha rozmawiają z Davidem Ignatiusem – dziennikarzem „The Washington Post” na temat polityki w sensie globalnym i współczesnej roli Ameryki w świecie.

Książka jest nie tylko doskonałą lekcją dyplomacji daną czytelnikowi, dzięki refleksjom dwóch najbardziej wpływowych postaci Białego Domu, ale pokazuje także, jak wiele zbieżnych poglądów, dotyczących sytuacji politycznych i społecznych, łączy republikanina i demokratę, a więc ludzi odmiennych biegunów światopoglądowych. Scowcroft i Brzeziński nie rozmawiają o roli Stanów Zjednoczonych z pozycji obywateli głoszących prymat swojego państwa nad innymi krajami. Wpisują Amerykę w krąg zjawisk, tendencji, przekształceń ekonomiczno-społecznych zgodnie z zasadą, że owocna komunikacja jest rezultatem strategii obserwacji, a przede wszystkim słuchania, tego co świat ma nam do powiedzenia i w jaki sposób to czyni.

Dyplomaci pokazują współczesny świat jako niestabilny, płynny, a jednocześnie otwarty i inspirujący do tworzenia struktur poziomych w komunikacji, ponieważ piramidalne układy władzy w erze globalizmu, kiedy nie można skutecznie zapanować nad informacją powoli tracą swoją siłę. Świat dwubiegunowy po likwidacji żelaznej kurtyny przeminął i należy nauczyć się skutecznie funkcjonować w świecie rozproszonych powiązań. Jak się okazuje, świat pozornie bez bloków i barier nie do przekroczenia bywa znacznie trudniejszy do ogarnięcia.

Rozmówcy redefiniują tu znaczenie prymatu Ameryki, dyskutują nad problemami Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu, zastanawiają się nad rosnącą rolą Europy w globalnej gospodarce i polityce, dostrzegają znaczenie społeczeństwa obywatelskiego, które długo ewoluuje od czasów rewolucji francuskiej i coraz odważniej domaga się prawa głosu za sprawą powszechnego dostępu do informacji. Dyskusja ta uzmysławia przede wszystkim wagę sensownego dialogu i realnego planowania, równowagę między celami i środkami, niezbywalne prawo każdego obywatela do podkreślania swojej godności osobistej jako najistotniejszego warunku wolności.

L.A.

Zbigniew Brzeziński, Brent Scowcroft, Ameryka i Świat. Rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym. Moderował David Ignatius, przeł. Dariusz Rossowski, Łódź 2009. Książka ukazała się w serii „My i Świat” w Wydawnictwie „Aha!”.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej ( Targ Rakowy 5/6)

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768