Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Ameryka i ŚwiatRozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym

Zbigniew Brzeziński – były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za kadencji Jimy’ego Cartera, profesor na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Nowym Jorku oraz Brent Scowcroft również doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Geralda Forda oraz George’a H.W. Busha rozmawiają z Davidem Ignatiusem – dziennikarzem „The Washington Post” na temat polityki w sensie globalnym i współczesnej roli Ameryki w świecie.

Książka jest nie tylko doskonałą lekcją dyplomacji daną czytelnikowi, dzięki refleksjom dwóch najbardziej wpływowych postaci Białego Domu, ale pokazuje także, jak wiele zbieżnych poglądów, dotyczących sytuacji politycznych i społecznych, łączy republikanina i demokratę, a więc ludzi odmiennych biegunów światopoglądowych. Scowcroft i Brzeziński nie rozmawiają o roli Stanów Zjednoczonych z pozycji obywateli głoszących prymat swojego państwa nad innymi krajami. Wpisują Amerykę w krąg zjawisk, tendencji, przekształceń ekonomiczno-społecznych zgodnie z zasadą, że owocna komunikacja jest rezultatem strategii obserwacji, a przede wszystkim słuchania, tego co świat ma nam do powiedzenia i w jaki sposób to czyni.

Dyplomaci pokazują współczesny świat jako niestabilny, płynny, a jednocześnie otwarty i inspirujący do tworzenia struktur poziomych w komunikacji, ponieważ piramidalne układy władzy w erze globalizmu, kiedy nie można skutecznie zapanować nad informacją powoli tracą swoją siłę. Świat dwubiegunowy po likwidacji żelaznej kurtyny przeminął i należy nauczyć się skutecznie funkcjonować w świecie rozproszonych powiązań. Jak się okazuje, świat pozornie bez bloków i barier nie do przekroczenia bywa znacznie trudniejszy do ogarnięcia.

Rozmówcy redefiniują tu znaczenie prymatu Ameryki, dyskutują nad problemami Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu, zastanawiają się nad rosnącą rolą Europy w globalnej gospodarce i polityce, dostrzegają znaczenie społeczeństwa obywatelskiego, które długo ewoluuje od czasów rewolucji francuskiej i coraz odważniej domaga się prawa głosu za sprawą powszechnego dostępu do informacji. Dyskusja ta uzmysławia przede wszystkim wagę sensownego dialogu i realnego planowania, równowagę między celami i środkami, niezbywalne prawo każdego obywatela do podkreślania swojej godności osobistej jako najistotniejszego warunku wolności.

L.A.

Zbigniew Brzeziński, Brent Scowcroft, Ameryka i Świat. Rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym. Moderował David Ignatius, przeł. Dariusz Rossowski, Łódź 2009. Książka ukazała się w serii „My i Świat” w Wydawnictwie „Aha!”.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej ( Targ Rakowy 5/6)

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768