Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
22.02.1810
Ur. Fryderyk Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista; zm. 17.10.1849. Niektóre źródła podają datę urodzin 1.03.

22.02.2000
Zm. Halina Auderska, powieściopisarka, dramatopisarka, autorka słuchowisk radiowych, publicystka, leksykograf; (Ścieżka przez pole; Ptasi gościniec; Babie lato); ur. 3.07.1904.

22.02.1857
Ur. Robert Baden-Powell (zm. 1941), gen. brytyjski, organizator chłopięcych oddziałów pomocniczych podczas wojny burskiej, a następnie drużyn skautów w Wielkiej Brytanii. 9.08.1907 r. zakończył się obóz na wyspie Browse’a; wydarzenie to uważane jest za początek skautingu.

22.02.1987
Zm. Andy Warhol, właśc. Andrew Warhola, amerykański plastyk, twórca pop-art, grafik, malarz i reż. filmowy; (Marylin Monroe; Liz Taylor; Butelki Coca-Coli; Puszki zupy pomidorowej Campbell’s); ur. 06.08.1927.

22.02.1992
Zm. Tadeusz Łomnicki, polski aktor i reżyser, prof. i rektor PWST w Warszawie (1971-1981), autor dramatów i esejów; (role filmowe m.in.: w Panu Wołodyjowskim i Potopie J. Hoffmana; Piątce z ulicy Barskiej; Pierwszym dniu wolności A. Forda; Pokoleniu; Niewinnych czarodziejach i Człowieku z marmuru A. Wajdy; Opowieści o „Dziadach” Adama Mickiewicza : Lawa T. Konwickiego; dramat Noe i jego menażeria; zbiór wspomnień i esejów Spotkania teatralne); ur.18.07.1927.

22.02.1848
Wybuchła tzw. rewolucja lutowa (22–24.02) we Francji, w wyniku której powstała II Republika. Wydarzenia we Francji uważane są za początek Wiosny Ludów w Europie.

22.02.1983
Zm. Mieczysław Jastrun, polski poeta, prozaik, eseista i tłumacz; (Rzecz ludzka; Fuga temporum; Z innego świata światło; Mickiewicz; Poeta i dworzanin : rzecz o Janie Kochanowskim; Dzienniki i wspomnienia; Smuga światła; Wizerunki : szkice literackie; Między słowem a milczeniem; Piękna choroba); ur. 29.10.1903.

22.02.1988
Zm. Stefan Majchrowski, polski prozaik, autor słuchowisk i adaptacji radiowych; (opowieści biograficzne: Pan Sienkiewicz; Pan Fredro; Dickens; O Julianie Niemcewiczu; Wincenty Pol; Opowieść o Józefie Wybickim; Niezwykłe postacie z czasów powstania listopadowego; powieści: Kopia i warkocze; Jezioro czarownic; Taniec nad jeziorem) ; ur. 13.03.1908.

22.02.1932
Ur. Anka Kowalska, poetka, powieściopisarka i dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL; (poezje: Credo najmniejsze; Wiersze z obozu internowanych; Racja stanu; powieść: Pestka); zm. 29.06.2008.

22.02.1805
Ur. Robert Reinick, poeta i malarz, do 1825 mieszkał w Gdańsku; muzykę do jego utworów skomponowali m.in. F. Schubert, R. Schumann, J. Brahms; zm. 7.02.1852.

22.02.1788
Ur. Arthur Schopenhauer, filozof; urodził się i spędził pierwszych 5 lat życia w Gdańsku; (Świat jako wola i przedstawienie; O wolności woli ludzkiej; O podstawie moralności); zm. 20.09.1860.

22.02.2007
Zm. Andrzej Balicki (ur. 1944), prof. dr hab., kierownik Katedry Statystyki UG, nauczyciel akademicki, współtwórca i pierwszy rektor (w l. 1999–2002) Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku.
O Bibliotece

 
   
Ameryka i ŚwiatRozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym

Zbigniew Brzeziński – były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za kadencji Jimy’ego Cartera, profesor na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Nowym Jorku oraz Brent Scowcroft również doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Geralda Forda oraz George’a H.W. Busha rozmawiają z Davidem Ignatiusem – dziennikarzem „The Washington Post” na temat polityki w sensie globalnym i współczesnej roli Ameryki w świecie.

Książka jest nie tylko doskonałą lekcją dyplomacji daną czytelnikowi, dzięki refleksjom dwóch najbardziej wpływowych postaci Białego Domu, ale pokazuje także, jak wiele zbieżnych poglądów, dotyczących sytuacji politycznych i społecznych, łączy republikanina i demokratę, a więc ludzi odmiennych biegunów światopoglądowych. Scowcroft i Brzeziński nie rozmawiają o roli Stanów Zjednoczonych z pozycji obywateli głoszących prymat swojego państwa nad innymi krajami. Wpisują Amerykę w krąg zjawisk, tendencji, przekształceń ekonomiczno-społecznych zgodnie z zasadą, że owocna komunikacja jest rezultatem strategii obserwacji, a przede wszystkim słuchania, tego co świat ma nam do powiedzenia i w jaki sposób to czyni.

Dyplomaci pokazują współczesny świat jako niestabilny, płynny, a jednocześnie otwarty i inspirujący do tworzenia struktur poziomych w komunikacji, ponieważ piramidalne układy władzy w erze globalizmu, kiedy nie można skutecznie zapanować nad informacją powoli tracą swoją siłę. Świat dwubiegunowy po likwidacji żelaznej kurtyny przeminął i należy nauczyć się skutecznie funkcjonować w świecie rozproszonych powiązań. Jak się okazuje, świat pozornie bez bloków i barier nie do przekroczenia bywa znacznie trudniejszy do ogarnięcia.

Rozmówcy redefiniują tu znaczenie prymatu Ameryki, dyskutują nad problemami Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu, zastanawiają się nad rosnącą rolą Europy w globalnej gospodarce i polityce, dostrzegają znaczenie społeczeństwa obywatelskiego, które długo ewoluuje od czasów rewolucji francuskiej i coraz odważniej domaga się prawa głosu za sprawą powszechnego dostępu do informacji. Dyskusja ta uzmysławia przede wszystkim wagę sensownego dialogu i realnego planowania, równowagę między celami i środkami, niezbywalne prawo każdego obywatela do podkreślania swojej godności osobistej jako najistotniejszego warunku wolności.

L.A.

Zbigniew Brzeziński, Brent Scowcroft, Ameryka i Świat. Rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym. Moderował David Ignatius, przeł. Dariusz Rossowski, Łódź 2009. Książka ukazała się w serii „My i Świat” w Wydawnictwie „Aha!”.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej ( Targ Rakowy 5/6)

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1523470     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768