Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
23.11.1916
Ur. Tadeusz Hołuj (zm. 1985), prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta (Wiersze z obozu; Królestwo bez ziemi; Drzewo rodzi owoc; Powrót).

23.11.1922
Ur. Maria Ginter, polska malarka i pisarka, tłumaczka, żołnierz AK, więzień Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego, zawodowy kierowca ciężarówki; uprawiała narciarstwo, szybownictwo i jeździectwo, uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych, zdobywczyni pierwszych miejsc w 5 ogólnopolskich zawodach hippicznych, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w tenisie w 1949 r.; (obrazy: Konie w deszczu; cykl Wszechświat; Centaur; książki: Life in Both Hands; Galopem na przełaj; Z wiatrem pod wiatr; Ali baba i jego pieskie życie; Po rosie, po grudzie; Pół wieku wspomnień); zm. 26.08.2011.

23.11.1927
Zm. Stanisław Przybyszewski, dramaturg i powieściopisarz, eseista, inicjator otwarcia w Gdańsku polskiego gimnazjum oraz utworzenia „Naszego Domu”; (Confiteor; poematy prozą: Totenmesse; De profundis; Nad morzem; Androgyne; powieści: Homo sapiens; Dzieci Szatana; Synowie ziemi; Krzyk; dramaty: Złote runo; Śnieg ; pamiętniki: Moi współcześni); ur. 07.05.1868.

23.11.1933
Ur. Krzysztof Penderecki, polski dyrygent i kompozytor; (Tren – Ofiarom Hiroszimy; Pasja wg św. Łukasza; Jutrznia; Magnificat; Diabły z Loudun; Raj utracony).

23.11.1924
Ur. Aleksander Małachowski, publicysta, działacz polityczny; żołnierz AK, więziony przez NKWD; po wojnie prezes Klubu Krzywego Koła, od 1980 związany z "Solidarnością", współzałożyciel Unii Pracy, poseł na Sejm, wicemarszałek; współpracownik Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, czasopism społeczno-kulturalnych; zm. 26.01.2004.

23.11.1885
Rozpoczął się proces działaczy Wielkiego Proletariatu; zakończył się 20.12; Ludwik Waryński został skazany na 16 lat katorgi.

23.11.1970
Zm. Alf Prøysen, norweski pisarz, kompozytor, autor nowel, ballad i piosenek, światową sławę przyniósł mu cykl książek dla dzieci o maleńkiej pani Flakonik; ur. 23.07.1914.

23.11.1976
Zm. André Malraux, francuski pisarz i polityk, archeolog i orientalista; (Zdobywcy; Droga królewska; Dola człowiecza; Czasy pogardy; Czasy nadziei; Przemiana bogów; Głowa z obsydianu; Antypamiętniki; Przemijanie a literatura); ur. 03.11.1901.

23.11.1908
Ur. Konrad Jażdżewski, prof. zw., archeolog, badacz pradziejów Polski i Słowiańszczyzny; w l. 1948–1954 kierował wykopaliskami na Starym Mieście w Gdańsku; (Atlas do pradziejów Słowian; Pradzieje Europy Środkowej); zm. 21.04.1985.

23.11.1963
Zm. Zofia Rajczykowska-Wiśniewska, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; (Adiutanci i generał; Pani na Bałtyku); ur. 02.09.1916.

23.11.1915
Zm. Johannes Trojan, niemiecki pisarz i dziennikarz urodzony w Gdańsku; (Das Wustrower Königsschießen; Zwei Monat Festung; Berliner Bilder; Aus Wald und Heide; Aus Natur und Haus; Aus dem Reich der Flora; Erinnerungen; Fahrten und Wanderungen); ur. 14.08.1837.

23.11.1932
Ur. Hanna Domańska-Lifsches, historyk sztuki, konserwator zabytków, od 1946 r. związana z Sopotem; (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Żydzi znad Gdańskiej Zatoki; Gdański Zakon Synów Przymierza : dzieje żydowskiego wolnomularstwa w Gdańsku i Sopocie : lata 1899–1938; Opowieści sopockich kamienic; „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” : dzieje wolnomularzy Gdańska i Sopotu XVIII-XXI; Magiczny Sopot; Tajemniczy Sopot; Sopockie rozmaitości); zm. 10.09.2009.
O Bibliotece

 
   
Ameryka i ŚwiatRozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym

Zbigniew Brzeziński – były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za kadencji Jimy’ego Cartera, profesor na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Nowym Jorku oraz Brent Scowcroft również doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Geralda Forda oraz George’a H.W. Busha rozmawiają z Davidem Ignatiusem – dziennikarzem „The Washington Post” na temat polityki w sensie globalnym i współczesnej roli Ameryki w świecie.

Książka jest nie tylko doskonałą lekcją dyplomacji daną czytelnikowi, dzięki refleksjom dwóch najbardziej wpływowych postaci Białego Domu, ale pokazuje także, jak wiele zbieżnych poglądów, dotyczących sytuacji politycznych i społecznych, łączy republikanina i demokratę, a więc ludzi odmiennych biegunów światopoglądowych. Scowcroft i Brzeziński nie rozmawiają o roli Stanów Zjednoczonych z pozycji obywateli głoszących prymat swojego państwa nad innymi krajami. Wpisują Amerykę w krąg zjawisk, tendencji, przekształceń ekonomiczno-społecznych zgodnie z zasadą, że owocna komunikacja jest rezultatem strategii obserwacji, a przede wszystkim słuchania, tego co świat ma nam do powiedzenia i w jaki sposób to czyni.

Dyplomaci pokazują współczesny świat jako niestabilny, płynny, a jednocześnie otwarty i inspirujący do tworzenia struktur poziomych w komunikacji, ponieważ piramidalne układy władzy w erze globalizmu, kiedy nie można skutecznie zapanować nad informacją powoli tracą swoją siłę. Świat dwubiegunowy po likwidacji żelaznej kurtyny przeminął i należy nauczyć się skutecznie funkcjonować w świecie rozproszonych powiązań. Jak się okazuje, świat pozornie bez bloków i barier nie do przekroczenia bywa znacznie trudniejszy do ogarnięcia.

Rozmówcy redefiniują tu znaczenie prymatu Ameryki, dyskutują nad problemami Bliskiego oraz Dalekiego Wschodu, zastanawiają się nad rosnącą rolą Europy w globalnej gospodarce i polityce, dostrzegają znaczenie społeczeństwa obywatelskiego, które długo ewoluuje od czasów rewolucji francuskiej i coraz odważniej domaga się prawa głosu za sprawą powszechnego dostępu do informacji. Dyskusja ta uzmysławia przede wszystkim wagę sensownego dialogu i realnego planowania, równowagę między celami i środkami, niezbywalne prawo każdego obywatela do podkreślania swojej godności osobistej jako najistotniejszego warunku wolności.

L.A.

Zbigniew Brzeziński, Brent Scowcroft, Ameryka i Świat. Rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym. Moderował David Ignatius, przeł. Dariusz Rossowski, Łódź 2009. Książka ukazała się w serii „My i Świat” w Wydawnictwie „Aha!”.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej ( Targ Rakowy 5/6)

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520983     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768