Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Miasto białych kart

Co się stanie, kiedy obywatele zagłosują inaczej niż oczekuje tego jedna doskonała władza?

W jaki sposób można manipulować społeczeństwem? Jak wygląda świat, w którym sfera rządząca traktuje wyborców jak „dzieci, które nie powinny bawić się zapałkami”?

José Saramago w książce - będącej w pewnym sensie kontynuacją „Miasta ślepców”, choć doskonale czyta się tę powieść jako tekst autonomiczny - przedstawia władzę totalitarną, która ukrywa się pod maską demokracji, urn wyborczych oczekujących tylko na właściwe głosy. Autor doskonale kreuje napięcie, niepokojącą atmosferę zbuntowanego miasta odseparowanego na życzenie władz od reszty potulnego społeczeństwa. „Miasto białych kart” przypomina „Dżumę” Camusa. Tylko że tu dzieje się inna tragedia, ale równie ważna jest wolność i godność. W mieście tym toczy się walka o przetrwanie naporu władzy mszczącej się na niepokornych obywatelach, którzy śmieli zagłosować białymi kartkami. Plan jest prosty. Buntownicy zostawieni na pastwę losu, poznając smak anarchii, chaosu, wykluczenia mają zatęsknić za władzą. Niestety, obywatele za władzą jednak nie tęsknią, środki okazałe się niewystarczające. Władza nie ustaje w usiłowaniach sprowadzenia pogubionych obywateli na „właściwą drogę”. Toczą się batalie propagandowe, rozpoczynają się tajne i jawne śledztwa oraz dziwne zamachy terrorystyczne. W końcu należy znaleźć winnego, tak zwany niebezpieczny element, który nie musi mieć nawet nic wspólnego z buntem, ale doskonale nadaje się na kozła ofiarnego. Przecież trzeba skończyć z tym bezczelnym miastem, zarzewiem buntu, z dzieciakami z zapałkami.

Saramago wnikliwie pokazuje mechanizmy posługującej się terrorem władzy, która z ofiary potrafi uczynić kata. „Miasto białych kart” swoją antyutopijną wymową nawiązuje do „Roku 1984” Orwella. Portugalski pisarz obnaża zasady propagandy, siłę niedopowiedzeń, przewróconą i całkowicie zdemontowaną na potrzeby władzy hierarchię wartości, chore i przebiegłe gry sytemu. Laureat Nagrody Nobla pyta, czy można z taką władzą wygrać. Rozwikłanie tej zagadki należy tu do czytelnika.

L.A.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6) i w filiach nr: 6, 7, 11, 13, 14, 19, 26, 44, 57.

José Saramago, Miasto białych kart, przeł. Wojciech Charchalis, Poznań 2009. Książka ukazała się w wydawnictwie "Rebis" w serii Mistrzowie Literatury.

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768