Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Miasto białych kart

Co się stanie, kiedy obywatele zagłosują inaczej niż oczekuje tego jedna doskonała władza?

W jaki sposób można manipulować społeczeństwem? Jak wygląda świat, w którym sfera rządząca traktuje wyborców jak „dzieci, które nie powinny bawić się zapałkami”?

José Saramago w książce - będącej w pewnym sensie kontynuacją „Miasta ślepców”, choć doskonale czyta się tę powieść jako tekst autonomiczny - przedstawia władzę totalitarną, która ukrywa się pod maską demokracji, urn wyborczych oczekujących tylko na właściwe głosy. Autor doskonale kreuje napięcie, niepokojącą atmosferę zbuntowanego miasta odseparowanego na życzenie władz od reszty potulnego społeczeństwa. „Miasto białych kart” przypomina „Dżumę” Camusa. Tylko że tu dzieje się inna tragedia, ale równie ważna jest wolność i godność. W mieście tym toczy się walka o przetrwanie naporu władzy mszczącej się na niepokornych obywatelach, którzy śmieli zagłosować białymi kartkami. Plan jest prosty. Buntownicy zostawieni na pastwę losu, poznając smak anarchii, chaosu, wykluczenia mają zatęsknić za władzą. Niestety, obywatele za władzą jednak nie tęsknią, środki okazałe się niewystarczające. Władza nie ustaje w usiłowaniach sprowadzenia pogubionych obywateli na „właściwą drogę”. Toczą się batalie propagandowe, rozpoczynają się tajne i jawne śledztwa oraz dziwne zamachy terrorystyczne. W końcu należy znaleźć winnego, tak zwany niebezpieczny element, który nie musi mieć nawet nic wspólnego z buntem, ale doskonale nadaje się na kozła ofiarnego. Przecież trzeba skończyć z tym bezczelnym miastem, zarzewiem buntu, z dzieciakami z zapałkami.

Saramago wnikliwie pokazuje mechanizmy posługującej się terrorem władzy, która z ofiary potrafi uczynić kata. „Miasto białych kart” swoją antyutopijną wymową nawiązuje do „Roku 1984” Orwella. Portugalski pisarz obnaża zasady propagandy, siłę niedopowiedzeń, przewróconą i całkowicie zdemontowaną na potrzeby władzy hierarchię wartości, chore i przebiegłe gry sytemu. Laureat Nagrody Nobla pyta, czy można z taką władzą wygrać. Rozwikłanie tej zagadki należy tu do czytelnika.

L.A.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6) i w filiach nr: 6, 7, 11, 13, 14, 19, 26, 44, 57.

José Saramago, Miasto białych kart, przeł. Wojciech Charchalis, Poznań 2009. Książka ukazała się w wydawnictwie "Rebis" w serii Mistrzowie Literatury.

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768