Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Jasne niejasne

Julia Hartwig w swoim tomiku zastanawia się nad wagą słowa. Wierzy bowiem, że nie można pisać byle jak. Jeśli poeta chce uzyskać błękit w słowie, to powinien udźwignąć i słowo i barwę. Słowo w jakiś tajemniczy, niejasny sposób wiąże się z życiem. Nie wypada mówić byle jak i żyć byle jak. Nadajemy ludziom imiona, rzeczom nazwy, bo łatwiej nam żyć pośród tego, co nazwane, ale tęsknimy za tym, co nieokreślone, szukamy naszego sekretnego imienia. Zachowujemy bowiem gdzieś cichą świadomość, że to wszystko, co nazwane i tak nie trwa wiecznie. Być może to, co niejasne kusi tajemnicą wieczności?

Hartwig skłania czytelnika do refleksji nad wyrażalnością świata, swoich uczuć i doznań, gdyż jesteśmy zawieszeni miedzy przeszłością, a „podminowaną drogą przyszłości”, między tym co już okazało się jasne, a tym co niewiadome, a w ostateczności spotka nas kres. I czy w tym ostatnim momencie będziemy mieli coś do oznajmienia bliskiemu człowiekowi? Może już trzeba zacząć budzić naszą duszę, bo przecież […] „Tyle jest do zrobienia/ tyle do zapisania/ I trochę do lubienia/ i wiele do gniewu i złości” („Obudź się”). A świat jest tak bogaty, pełen „nieodradowanych radości”, „nieodwdzięczonych darów”, „niedopowiedzianych zaklęć” („Nieod- Niewy- Niedo-”). Poetka daje do zrozumienia, że świat zmienia się wraz z jego wypowiedzeniem. Świat wypowiadany przedstawia się inaczej niż ten realny, czasami warto odejść od pryncypiów i powiedzieć komuś miłe słowo, które nie musi być od razu potwierdzeniem faktów, ale może stać się wyrazem sympatii, przyjaźni. Bo tak naprawdę nie ma czasu na milczenie…

L.A.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Julia Hartwig, Jasne niejasne, Kraków 2009. Tomik ukazał się w wydawnictwie "a5".

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768