Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Jasne niejasne

Julia Hartwig w swoim tomiku zastanawia się nad wagą słowa. Wierzy bowiem, że nie można pisać byle jak. Jeśli poeta chce uzyskać błękit w słowie, to powinien udźwignąć i słowo i barwę. Słowo w jakiś tajemniczy, niejasny sposób wiąże się z życiem. Nie wypada mówić byle jak i żyć byle jak. Nadajemy ludziom imiona, rzeczom nazwy, bo łatwiej nam żyć pośród tego, co nazwane, ale tęsknimy za tym, co nieokreślone, szukamy naszego sekretnego imienia. Zachowujemy bowiem gdzieś cichą świadomość, że to wszystko, co nazwane i tak nie trwa wiecznie. Być może to, co niejasne kusi tajemnicą wieczności?

Hartwig skłania czytelnika do refleksji nad wyrażalnością świata, swoich uczuć i doznań, gdyż jesteśmy zawieszeni miedzy przeszłością, a „podminowaną drogą przyszłości”, między tym co już okazało się jasne, a tym co niewiadome, a w ostateczności spotka nas kres. I czy w tym ostatnim momencie będziemy mieli coś do oznajmienia bliskiemu człowiekowi? Może już trzeba zacząć budzić naszą duszę, bo przecież […] „Tyle jest do zrobienia/ tyle do zapisania/ I trochę do lubienia/ i wiele do gniewu i złości” („Obudź się”). A świat jest tak bogaty, pełen „nieodradowanych radości”, „nieodwdzięczonych darów”, „niedopowiedzianych zaklęć” („Nieod- Niewy- Niedo-”). Poetka daje do zrozumienia, że świat zmienia się wraz z jego wypowiedzeniem. Świat wypowiadany przedstawia się inaczej niż ten realny, czasami warto odejść od pryncypiów i powiedzieć komuś miłe słowo, które nie musi być od razu potwierdzeniem faktów, ale może stać się wyrazem sympatii, przyjaźni. Bo tak naprawdę nie ma czasu na milczenie…

L.A.

Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Julia Hartwig, Jasne niejasne, Kraków 2009. Tomik ukazał się w wydawnictwie "a5".

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768