Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Najwspanialsze widowisko świata Świadectwa ewolucji
Książkę Richarda Dawkinsa z pewnością można nazwać popularnonaukowym hymnem na cześć przyrody, piękna i funkcjonalności natury. Badacz w sposób bardzo przystępny przybliża czytelnikom prawa i mechanizmy ewolucji, zasady doboru naturalnego. W ten sposób neguje jednocześnie – jak sam mówi - naszą „gatunkową pyszałkowatość”, która skłania człowieka do głoszenia tez o człowieku jako koronie stworzenia.
Czytając tę lekturę poznamy różne ciekawostki przyrodnicze: np. co mają wspólnego szkielety pterodaktyla, nietoperza i człowieka, dlaczego materię postrzegamy jako nieprzenikalną, jak wygląda transfer genów między zwierzętami i innymi mikroorganizmami, jak wpłynęła walka o byt na kondycję i rozwój gatunków. Można chyba bez cienia wątpliwości stwierdzić, że brytyjski naukowiec napisał księgę życia. Pełno tu niesamowitych widowisk przyrody. Poruszamy się niczym biologiczni detektywi śladami ewolucji, poznajemy nowe gatunki roślin i zwierząt, szukamy między nimi związków i dowodów ewolucyjnych. Dostrzegamy piękno w skomplikowanych zjawiskach przyrody, graniczących z nieprawdopodobieństwem. To, co wydaje się jednak bardzo skomplikowane w ewolucji okazuje się proste, ale wymagające czasu, aby powstały złożone następstwa prowadzące do powstania tak niezwykłych i funkcjonalnych tworów natury.
Dawkins przyznaje, że książka powstała na przekór tezom kreacjonistów, którzy wywierają coraz silniejszy wpływ na postrzeganie pochodzenia człowieka. Wyraża zażenowanie, iż we współczesnej rzeczywistości tak ceniącej badania i dokonania naukowe, teorię ewolucji powoli wypiera kreacjonizm i wielu ludzi na świecie jest przekonanych, że dinozaury i człowiek żyli w tym samym okresie. Przywołuje tu badania projektu „Eurobarometru” z 2005 roku, które objęło próbkę osób z 32 krajów Unii Europejskiej w tym także Turcję. Testy te pokazują niewiedzę albo lekceważenie informacji z zakresu biologii i pochodzenia człowieka.
L.A.
Pozycja dostępna w Czytelniach Filiach: nr 28 (Targ Rakowy 5/6) i 29 (Obrońców Wybrzeża 2)
  1. Dawkins, Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji, przeł. Piotr J. Szwajcer, Stare Groszki, Warszawa 2010. Stron 551. Książka ukazała się w wydawnictwie „CiS”.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768