Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Najwspanialsze widowisko świata Świadectwa ewolucji
Książkę Richarda Dawkinsa z pewnością można nazwać popularnonaukowym hymnem na cześć przyrody, piękna i funkcjonalności natury. Badacz w sposób bardzo przystępny przybliża czytelnikom prawa i mechanizmy ewolucji, zasady doboru naturalnego. W ten sposób neguje jednocześnie – jak sam mówi - naszą „gatunkową pyszałkowatość”, która skłania człowieka do głoszenia tez o człowieku jako koronie stworzenia.
Czytając tę lekturę poznamy różne ciekawostki przyrodnicze: np. co mają wspólnego szkielety pterodaktyla, nietoperza i człowieka, dlaczego materię postrzegamy jako nieprzenikalną, jak wygląda transfer genów między zwierzętami i innymi mikroorganizmami, jak wpłynęła walka o byt na kondycję i rozwój gatunków. Można chyba bez cienia wątpliwości stwierdzić, że brytyjski naukowiec napisał księgę życia. Pełno tu niesamowitych widowisk przyrody. Poruszamy się niczym biologiczni detektywi śladami ewolucji, poznajemy nowe gatunki roślin i zwierząt, szukamy między nimi związków i dowodów ewolucyjnych. Dostrzegamy piękno w skomplikowanych zjawiskach przyrody, graniczących z nieprawdopodobieństwem. To, co wydaje się jednak bardzo skomplikowane w ewolucji okazuje się proste, ale wymagające czasu, aby powstały złożone następstwa prowadzące do powstania tak niezwykłych i funkcjonalnych tworów natury.
Dawkins przyznaje, że książka powstała na przekór tezom kreacjonistów, którzy wywierają coraz silniejszy wpływ na postrzeganie pochodzenia człowieka. Wyraża zażenowanie, iż we współczesnej rzeczywistości tak ceniącej badania i dokonania naukowe, teorię ewolucji powoli wypiera kreacjonizm i wielu ludzi na świecie jest przekonanych, że dinozaury i człowiek żyli w tym samym okresie. Przywołuje tu badania projektu „Eurobarometru” z 2005 roku, które objęło próbkę osób z 32 krajów Unii Europejskiej w tym także Turcję. Testy te pokazują niewiedzę albo lekceważenie informacji z zakresu biologii i pochodzenia człowieka.
L.A.
Pozycja dostępna w Czytelniach Filiach: nr 28 (Targ Rakowy 5/6) i 29 (Obrońców Wybrzeża 2)
  1. Dawkins, Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji, przeł. Piotr J. Szwajcer, Stare Groszki, Warszawa 2010. Stron 551. Książka ukazała się w wydawnictwie „CiS”.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768