Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Dziwne teleskopy
Daniel Kalder zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po Rosji. Ustawia swoje teleskopy w taki sposób, aby zobaczyć nie tylko otaczającą go rosyjską przestrzeń, ale zajrzeć także w głąb rosyjskiej duszy. Smaczku obserwacjom autora dodaje fakt, że Kalder urodził się w Szkocji, więc zachowuje dystans wobec świata, którego nie zna, a jednocześnie zdradza zafascynowanie tym wszystkim, co uznaje za oryginalne i rzadkie.
 
Pisarz - patrząc na Rosję okiem z zewnątrz - przygląda się relacji między zbiorowością a jednostką, gdyż kraj ten historycznie kojarzy mu się z kolektywizacją. Osobiście ceni odwagę w realizacji indywidualnych dążeń i wypowiadaniu kontrowersyjnych racji, bezkompromisowość nawet za cenę zmiany całego życia. Jak pisze, uwielbia pasjonatów, dziwaków i szaleńców.
 
W podróży spotyka różne fascynujące postacie, często nie zgadza się z ich światopoglądem, spojrzeniem na życie, nie dzieli ich pasji ani obsesji. Zakłada, że tworzą swoje własne światy, ale wychodzi z założenia, że nie ma prawa negować innych wyobrażeń. Chce przyjrzeć się tym indywidualnym przestrzeniom dokładniej, decyduje się wejść do tych światów. Co ważne, jest w pełni świadomy, że aby poznać wszystko to, co nowe nie można z góry tego zanegować. Podąża więc w drogę z nowo poznanymi ludźmi, przemierza dalekie krainy Rosji i jednocześnie sfery umysłu i idei swoich towarzyszy. W ten sposób poznajemy Diggersa – władcę moskiewskich tuneli, Eduarda – tropiącego z kamerą ślady zła, Wissariona – człowieka, który stał się nowym Mesjaszem i architekta – budowniczego najwyższej na świecie drewnianej wieży za północnym kołem podbiegunowym
Kalder, obserwując swoich towarzyszy podróży i ich cele, które prowadzą w stronę konkretnych działań, przygląda się nie tylko światopoglądowi tych postaci, ale bada rosyjską mentalność. Stawia pytania o historyczne dziedzictwo Rosji, jej wpływ na myślenie Rosjan, lęk przed indywidualizmem, lekceważenie twórczych dusz, bezradność wobec wolności, a jednocześnie zauważa determinację w działaniu, rewolucyjne skłonności i odwagę w realizacji zaskakujących często marzeń czy wizji. Cóż, rosyjska dialektyka?
 
Trudno książkę tę nazwać reportażem, bo sam autor przyznaje, że zapisy rozmów z bohaterami tej - można by rzec - małej odysei nie są do końca autentyczne, raczej stanowią efekt obserwacji, zapis zapamiętanych myśli. Znajdziemy tu wiele refleksji dotyczących współczesnej Rosji, efektów także mentalnych pierestrojki, przyjrzymy się również Ukrainie i podziemiom Moskwy. Niewątpliwym walorem pisarstwa Kaldera jest poczucie humoru, złośliwość przypisywana ludziom inteligentnym i ciekawość świata, która przynosi ze sobą barwne obrazy i ciekawe analizy rosyjskiej rzeczywistości.
L.A.
 
Pozycja dostępna w Wypożyczalni Filii nr 28 (Targ Rakowy 5/6)
  1. Kalder, Dziwne teleskopy, przeł. Maciej Ignaczak, Wołowiec 2010. Książka ukazała się w wydawnictwie „Czarne”. Stron 510.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768