Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Dziwne teleskopy
Daniel Kalder zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po Rosji. Ustawia swoje teleskopy w taki sposób, aby zobaczyć nie tylko otaczającą go rosyjską przestrzeń, ale zajrzeć także w głąb rosyjskiej duszy. Smaczku obserwacjom autora dodaje fakt, że Kalder urodził się w Szkocji, więc zachowuje dystans wobec świata, którego nie zna, a jednocześnie zdradza zafascynowanie tym wszystkim, co uznaje za oryginalne i rzadkie.
 
Pisarz - patrząc na Rosję okiem z zewnątrz - przygląda się relacji między zbiorowością a jednostką, gdyż kraj ten historycznie kojarzy mu się z kolektywizacją. Osobiście ceni odwagę w realizacji indywidualnych dążeń i wypowiadaniu kontrowersyjnych racji, bezkompromisowość nawet za cenę zmiany całego życia. Jak pisze, uwielbia pasjonatów, dziwaków i szaleńców.
 
W podróży spotyka różne fascynujące postacie, często nie zgadza się z ich światopoglądem, spojrzeniem na życie, nie dzieli ich pasji ani obsesji. Zakłada, że tworzą swoje własne światy, ale wychodzi z założenia, że nie ma prawa negować innych wyobrażeń. Chce przyjrzeć się tym indywidualnym przestrzeniom dokładniej, decyduje się wejść do tych światów. Co ważne, jest w pełni świadomy, że aby poznać wszystko to, co nowe nie można z góry tego zanegować. Podąża więc w drogę z nowo poznanymi ludźmi, przemierza dalekie krainy Rosji i jednocześnie sfery umysłu i idei swoich towarzyszy. W ten sposób poznajemy Diggersa – władcę moskiewskich tuneli, Eduarda – tropiącego z kamerą ślady zła, Wissariona – człowieka, który stał się nowym Mesjaszem i architekta – budowniczego najwyższej na świecie drewnianej wieży za północnym kołem podbiegunowym
Kalder, obserwując swoich towarzyszy podróży i ich cele, które prowadzą w stronę konkretnych działań, przygląda się nie tylko światopoglądowi tych postaci, ale bada rosyjską mentalność. Stawia pytania o historyczne dziedzictwo Rosji, jej wpływ na myślenie Rosjan, lęk przed indywidualizmem, lekceważenie twórczych dusz, bezradność wobec wolności, a jednocześnie zauważa determinację w działaniu, rewolucyjne skłonności i odwagę w realizacji zaskakujących często marzeń czy wizji. Cóż, rosyjska dialektyka?
 
Trudno książkę tę nazwać reportażem, bo sam autor przyznaje, że zapisy rozmów z bohaterami tej - można by rzec - małej odysei nie są do końca autentyczne, raczej stanowią efekt obserwacji, zapis zapamiętanych myśli. Znajdziemy tu wiele refleksji dotyczących współczesnej Rosji, efektów także mentalnych pierestrojki, przyjrzymy się również Ukrainie i podziemiom Moskwy. Niewątpliwym walorem pisarstwa Kaldera jest poczucie humoru, złośliwość przypisywana ludziom inteligentnym i ciekawość świata, która przynosi ze sobą barwne obrazy i ciekawe analizy rosyjskiej rzeczywistości.
L.A.
 
Pozycja dostępna w Wypożyczalni Filii nr 28 (Targ Rakowy 5/6)
  1. Kalder, Dziwne teleskopy, przeł. Maciej Ignaczak, Wołowiec 2010. Książka ukazała się w wydawnictwie „Czarne”. Stron 510.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768