Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
23.11.1916
Ur. Tadeusz Hołuj (zm. 1985), prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta (Wiersze z obozu; Królestwo bez ziemi; Drzewo rodzi owoc; Powrót).

23.11.1922
Ur. Maria Ginter, polska malarka i pisarka, tłumaczka, żołnierz AK, więzień Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego, zawodowy kierowca ciężarówki; uprawiała narciarstwo, szybownictwo i jeździectwo, uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych, zdobywczyni pierwszych miejsc w 5 ogólnopolskich zawodach hippicznych, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w tenisie w 1949 r.; (obrazy: Konie w deszczu; cykl Wszechświat; Centaur; książki: Life in Both Hands; Galopem na przełaj; Z wiatrem pod wiatr; Ali baba i jego pieskie życie; Po rosie, po grudzie; Pół wieku wspomnień); zm. 26.08.2011.

23.11.1927
Zm. Stanisław Przybyszewski, dramaturg i powieściopisarz, eseista, inicjator otwarcia w Gdańsku polskiego gimnazjum oraz utworzenia „Naszego Domu”; (Confiteor; poematy prozą: Totenmesse; De profundis; Nad morzem; Androgyne; powieści: Homo sapiens; Dzieci Szatana; Synowie ziemi; Krzyk; dramaty: Złote runo; Śnieg ; pamiętniki: Moi współcześni); ur. 07.05.1868.

23.11.1933
Ur. Krzysztof Penderecki, polski dyrygent i kompozytor; (Tren – Ofiarom Hiroszimy; Pasja wg św. Łukasza; Jutrznia; Magnificat; Diabły z Loudun; Raj utracony).

23.11.1924
Ur. Aleksander Małachowski, publicysta, działacz polityczny; żołnierz AK, więziony przez NKWD; po wojnie prezes Klubu Krzywego Koła, od 1980 związany z "Solidarnością", współzałożyciel Unii Pracy, poseł na Sejm, wicemarszałek; współpracownik Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, czasopism społeczno-kulturalnych; zm. 26.01.2004.

23.11.1885
Rozpoczął się proces działaczy Wielkiego Proletariatu; zakończył się 20.12; Ludwik Waryński został skazany na 16 lat katorgi.

23.11.1970
Zm. Alf Prøysen, norweski pisarz, kompozytor, autor nowel, ballad i piosenek, światową sławę przyniósł mu cykl książek dla dzieci o maleńkiej pani Flakonik; ur. 23.07.1914.

23.11.1976
Zm. André Malraux, francuski pisarz i polityk, archeolog i orientalista; (Zdobywcy; Droga królewska; Dola człowiecza; Czasy pogardy; Czasy nadziei; Przemiana bogów; Głowa z obsydianu; Antypamiętniki; Przemijanie a literatura); ur. 03.11.1901.

23.11.1908
Ur. Konrad Jażdżewski, prof. zw., archeolog, badacz pradziejów Polski i Słowiańszczyzny; w l. 1948–1954 kierował wykopaliskami na Starym Mieście w Gdańsku; (Atlas do pradziejów Słowian; Pradzieje Europy Środkowej); zm. 21.04.1985.

23.11.1963
Zm. Zofia Rajczykowska-Wiśniewska, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; (Adiutanci i generał; Pani na Bałtyku); ur. 02.09.1916.

23.11.1915
Zm. Johannes Trojan, niemiecki pisarz i dziennikarz urodzony w Gdańsku; (Das Wustrower Königsschießen; Zwei Monat Festung; Berliner Bilder; Aus Wald und Heide; Aus Natur und Haus; Aus dem Reich der Flora; Erinnerungen; Fahrten und Wanderungen); ur. 14.08.1837.

23.11.1932
Ur. Hanna Domańska-Lifsches, historyk sztuki, konserwator zabytków, od 1946 r. związana z Sopotem; (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Żydzi znad Gdańskiej Zatoki; Gdański Zakon Synów Przymierza : dzieje żydowskiego wolnomularstwa w Gdańsku i Sopocie : lata 1899–1938; Opowieści sopockich kamienic; „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” : dzieje wolnomularzy Gdańska i Sopotu XVIII-XXI; Magiczny Sopot; Tajemniczy Sopot; Sopockie rozmaitości); zm. 10.09.2009.
O Bibliotece

 
   
Dziwne teleskopy
Daniel Kalder zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po Rosji. Ustawia swoje teleskopy w taki sposób, aby zobaczyć nie tylko otaczającą go rosyjską przestrzeń, ale zajrzeć także w głąb rosyjskiej duszy. Smaczku obserwacjom autora dodaje fakt, że Kalder urodził się w Szkocji, więc zachowuje dystans wobec świata, którego nie zna, a jednocześnie zdradza zafascynowanie tym wszystkim, co uznaje za oryginalne i rzadkie.
 
Pisarz - patrząc na Rosję okiem z zewnątrz - przygląda się relacji między zbiorowością a jednostką, gdyż kraj ten historycznie kojarzy mu się z kolektywizacją. Osobiście ceni odwagę w realizacji indywidualnych dążeń i wypowiadaniu kontrowersyjnych racji, bezkompromisowość nawet za cenę zmiany całego życia. Jak pisze, uwielbia pasjonatów, dziwaków i szaleńców.
 
W podróży spotyka różne fascynujące postacie, często nie zgadza się z ich światopoglądem, spojrzeniem na życie, nie dzieli ich pasji ani obsesji. Zakłada, że tworzą swoje własne światy, ale wychodzi z założenia, że nie ma prawa negować innych wyobrażeń. Chce przyjrzeć się tym indywidualnym przestrzeniom dokładniej, decyduje się wejść do tych światów. Co ważne, jest w pełni świadomy, że aby poznać wszystko to, co nowe nie można z góry tego zanegować. Podąża więc w drogę z nowo poznanymi ludźmi, przemierza dalekie krainy Rosji i jednocześnie sfery umysłu i idei swoich towarzyszy. W ten sposób poznajemy Diggersa – władcę moskiewskich tuneli, Eduarda – tropiącego z kamerą ślady zła, Wissariona – człowieka, który stał się nowym Mesjaszem i architekta – budowniczego najwyższej na świecie drewnianej wieży za północnym kołem podbiegunowym
Kalder, obserwując swoich towarzyszy podróży i ich cele, które prowadzą w stronę konkretnych działań, przygląda się nie tylko światopoglądowi tych postaci, ale bada rosyjską mentalność. Stawia pytania o historyczne dziedzictwo Rosji, jej wpływ na myślenie Rosjan, lęk przed indywidualizmem, lekceważenie twórczych dusz, bezradność wobec wolności, a jednocześnie zauważa determinację w działaniu, rewolucyjne skłonności i odwagę w realizacji zaskakujących często marzeń czy wizji. Cóż, rosyjska dialektyka?
 
Trudno książkę tę nazwać reportażem, bo sam autor przyznaje, że zapisy rozmów z bohaterami tej - można by rzec - małej odysei nie są do końca autentyczne, raczej stanowią efekt obserwacji, zapis zapamiętanych myśli. Znajdziemy tu wiele refleksji dotyczących współczesnej Rosji, efektów także mentalnych pierestrojki, przyjrzymy się również Ukrainie i podziemiom Moskwy. Niewątpliwym walorem pisarstwa Kaldera jest poczucie humoru, złośliwość przypisywana ludziom inteligentnym i ciekawość świata, która przynosi ze sobą barwne obrazy i ciekawe analizy rosyjskiej rzeczywistości.
L.A.
 
Pozycja dostępna w Wypożyczalni Filii nr 28 (Targ Rakowy 5/6)
  1. Kalder, Dziwne teleskopy, przeł. Maciej Ignaczak, Wołowiec 2010. Książka ukazała się w wydawnictwie „Czarne”. Stron 510.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520983     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768