Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
22.02.1810
Ur. Fryderyk Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista; zm. 17.10.1849. Niektóre źródła podają datę urodzin 1.03.

22.02.2000
Zm. Halina Auderska, powieściopisarka, dramatopisarka, autorka słuchowisk radiowych, publicystka, leksykograf; (Ścieżka przez pole; Ptasi gościniec; Babie lato); ur. 3.07.1904.

22.02.1857
Ur. Robert Baden-Powell (zm. 1941), gen. brytyjski, organizator chłopięcych oddziałów pomocniczych podczas wojny burskiej, a następnie drużyn skautów w Wielkiej Brytanii. 9.08.1907 r. zakończył się obóz na wyspie Browse’a; wydarzenie to uważane jest za początek skautingu.

22.02.1987
Zm. Andy Warhol, właśc. Andrew Warhola, amerykański plastyk, twórca pop-art, grafik, malarz i reż. filmowy; (Marylin Monroe; Liz Taylor; Butelki Coca-Coli; Puszki zupy pomidorowej Campbell’s); ur. 06.08.1927.

22.02.1992
Zm. Tadeusz Łomnicki, polski aktor i reżyser, prof. i rektor PWST w Warszawie (1971-1981), autor dramatów i esejów; (role filmowe m.in.: w Panu Wołodyjowskim i Potopie J. Hoffmana; Piątce z ulicy Barskiej; Pierwszym dniu wolności A. Forda; Pokoleniu; Niewinnych czarodziejach i Człowieku z marmuru A. Wajdy; Opowieści o „Dziadach” Adama Mickiewicza : Lawa T. Konwickiego; dramat Noe i jego menażeria; zbiór wspomnień i esejów Spotkania teatralne); ur.18.07.1927.

22.02.1848
Wybuchła tzw. rewolucja lutowa (22–24.02) we Francji, w wyniku której powstała II Republika. Wydarzenia we Francji uważane są za początek Wiosny Ludów w Europie.

22.02.1983
Zm. Mieczysław Jastrun, polski poeta, prozaik, eseista i tłumacz; (Rzecz ludzka; Fuga temporum; Z innego świata światło; Mickiewicz; Poeta i dworzanin : rzecz o Janie Kochanowskim; Dzienniki i wspomnienia; Smuga światła; Wizerunki : szkice literackie; Między słowem a milczeniem; Piękna choroba); ur. 29.10.1903.

22.02.1988
Zm. Stefan Majchrowski, polski prozaik, autor słuchowisk i adaptacji radiowych; (opowieści biograficzne: Pan Sienkiewicz; Pan Fredro; Dickens; O Julianie Niemcewiczu; Wincenty Pol; Opowieść o Józefie Wybickim; Niezwykłe postacie z czasów powstania listopadowego; powieści: Kopia i warkocze; Jezioro czarownic; Taniec nad jeziorem) ; ur. 13.03.1908.

22.02.1932
Ur. Anka Kowalska, poetka, powieściopisarka i dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL; (poezje: Credo najmniejsze; Wiersze z obozu internowanych; Racja stanu; powieść: Pestka); zm. 29.06.2008.

22.02.1805
Ur. Robert Reinick, poeta i malarz, do 1825 mieszkał w Gdańsku; muzykę do jego utworów skomponowali m.in. F. Schubert, R. Schumann, J. Brahms; zm. 7.02.1852.

22.02.1788
Ur. Arthur Schopenhauer, filozof; urodził się i spędził pierwszych 5 lat życia w Gdańsku; (Świat jako wola i przedstawienie; O wolności woli ludzkiej; O podstawie moralności); zm. 20.09.1860.

22.02.2007
Zm. Andrzej Balicki (ur. 1944), prof. dr hab., kierownik Katedry Statystyki UG, nauczyciel akademicki, współtwórca i pierwszy rektor (w l. 1999–2002) Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku.
O Bibliotece

 
   
Dziwne teleskopy
Daniel Kalder zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po Rosji. Ustawia swoje teleskopy w taki sposób, aby zobaczyć nie tylko otaczającą go rosyjską przestrzeń, ale zajrzeć także w głąb rosyjskiej duszy. Smaczku obserwacjom autora dodaje fakt, że Kalder urodził się w Szkocji, więc zachowuje dystans wobec świata, którego nie zna, a jednocześnie zdradza zafascynowanie tym wszystkim, co uznaje za oryginalne i rzadkie.
 
Pisarz - patrząc na Rosję okiem z zewnątrz - przygląda się relacji między zbiorowością a jednostką, gdyż kraj ten historycznie kojarzy mu się z kolektywizacją. Osobiście ceni odwagę w realizacji indywidualnych dążeń i wypowiadaniu kontrowersyjnych racji, bezkompromisowość nawet za cenę zmiany całego życia. Jak pisze, uwielbia pasjonatów, dziwaków i szaleńców.
 
W podróży spotyka różne fascynujące postacie, często nie zgadza się z ich światopoglądem, spojrzeniem na życie, nie dzieli ich pasji ani obsesji. Zakłada, że tworzą swoje własne światy, ale wychodzi z założenia, że nie ma prawa negować innych wyobrażeń. Chce przyjrzeć się tym indywidualnym przestrzeniom dokładniej, decyduje się wejść do tych światów. Co ważne, jest w pełni świadomy, że aby poznać wszystko to, co nowe nie można z góry tego zanegować. Podąża więc w drogę z nowo poznanymi ludźmi, przemierza dalekie krainy Rosji i jednocześnie sfery umysłu i idei swoich towarzyszy. W ten sposób poznajemy Diggersa – władcę moskiewskich tuneli, Eduarda – tropiącego z kamerą ślady zła, Wissariona – człowieka, który stał się nowym Mesjaszem i architekta – budowniczego najwyższej na świecie drewnianej wieży za północnym kołem podbiegunowym
Kalder, obserwując swoich towarzyszy podróży i ich cele, które prowadzą w stronę konkretnych działań, przygląda się nie tylko światopoglądowi tych postaci, ale bada rosyjską mentalność. Stawia pytania o historyczne dziedzictwo Rosji, jej wpływ na myślenie Rosjan, lęk przed indywidualizmem, lekceważenie twórczych dusz, bezradność wobec wolności, a jednocześnie zauważa determinację w działaniu, rewolucyjne skłonności i odwagę w realizacji zaskakujących często marzeń czy wizji. Cóż, rosyjska dialektyka?
 
Trudno książkę tę nazwać reportażem, bo sam autor przyznaje, że zapisy rozmów z bohaterami tej - można by rzec - małej odysei nie są do końca autentyczne, raczej stanowią efekt obserwacji, zapis zapamiętanych myśli. Znajdziemy tu wiele refleksji dotyczących współczesnej Rosji, efektów także mentalnych pierestrojki, przyjrzymy się również Ukrainie i podziemiom Moskwy. Niewątpliwym walorem pisarstwa Kaldera jest poczucie humoru, złośliwość przypisywana ludziom inteligentnym i ciekawość świata, która przynosi ze sobą barwne obrazy i ciekawe analizy rosyjskiej rzeczywistości.
L.A.
 
Pozycja dostępna w Wypożyczalni Filii nr 28 (Targ Rakowy 5/6)
  1. Kalder, Dziwne teleskopy, przeł. Maciej Ignaczak, Wołowiec 2010. Książka ukazała się w wydawnictwie „Czarne”. Stron 510.
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1523470     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768