Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Zrozumieć siebie i innych
Zrozumieć siebie i innych
 
Powszechnie wiadomo, że nikt z nas nie funkcjonuje w próżni. Żyjemy w zmieniającym się nieustannie środowisku społecznym i próbujemy odkryć przyczyny tych zmian, a przede wszystkim dostosować się do nowych okoliczności. Ten najnowszy podręcznik psychologii poznania społecznego ukazuje skomplikowany odbiór społecznych relacji, sposoby ich dekodowania, rozumienia i interpretacji.
Świat społeczny, zdaniem autora książki, nie jest stałą obiektywną. Obserwacja odbiorcy bywa również kreacją. Z podręcznika dowiemy się, jak bardzo dostosowujemy świat do własnych oczekiwań, jak tendencyjnie postrzegamy innych, przypisując im cechy przez nas wymarzone bądź odrzucane. Iloma iluzjami karmimy swój umysł, aby świat wydał się piękniejszy i lepszy a przez to bardziej przyjazny w adaptacji i jak wiele musimy pokonać stereotypów, by dotrzeć do prawdy o sobie i innych. Poznamy również efekt aureoli, zasady współpracującej komunikacji i mowy pozawerbalnej, meandry pamięci społecznej, oddziaływanie myślenia kategorialnego.
Książka, choć funkcjonuje jako pozycja naukowa, została napisana bardzo przystępnym językiem, tym samym w pełni realizuje jasność i precyzję zasad komunikacji społecznej. Czytelnik nie utknie więc w zawiłej terminologii. Lektura ta ponadto inspiruje do refleksji nad naszą osobistą zdolnością funkcjonowania w grupie i w relacjach dużo bardziej intymnych. Możemy przyjrzeć się tu różnorodnym strategiom psychologicznym oswajania świata: tym pesymistycznym i optymistycznym, metodom kreowania własnego spojrzenia na siebie i świat oraz roli społecznego lustra.
L.A.
Gordon B. Moskowitz, Zrozumieć siebie i innych, przekł. Anna Sawicka-Chrapkowicz, Jacek Suchecki, Sopot 2009. Książka ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Stron 757.
Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (filia nr 28) (ul. Targ Rakowy 5/6) oraz w filii nr 11(Czerwony Dwór 21).
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768