Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.




O Bibliotece

















 
   
Zrozumieć siebie i innych
Zrozumieć siebie i innych
 
Powszechnie wiadomo, że nikt z nas nie funkcjonuje w próżni. Żyjemy w zmieniającym się nieustannie środowisku społecznym i próbujemy odkryć przyczyny tych zmian, a przede wszystkim dostosować się do nowych okoliczności. Ten najnowszy podręcznik psychologii poznania społecznego ukazuje skomplikowany odbiór społecznych relacji, sposoby ich dekodowania, rozumienia i interpretacji.
Świat społeczny, zdaniem autora książki, nie jest stałą obiektywną. Obserwacja odbiorcy bywa również kreacją. Z podręcznika dowiemy się, jak bardzo dostosowujemy świat do własnych oczekiwań, jak tendencyjnie postrzegamy innych, przypisując im cechy przez nas wymarzone bądź odrzucane. Iloma iluzjami karmimy swój umysł, aby świat wydał się piękniejszy i lepszy a przez to bardziej przyjazny w adaptacji i jak wiele musimy pokonać stereotypów, by dotrzeć do prawdy o sobie i innych. Poznamy również efekt aureoli, zasady współpracującej komunikacji i mowy pozawerbalnej, meandry pamięci społecznej, oddziaływanie myślenia kategorialnego.
Książka, choć funkcjonuje jako pozycja naukowa, została napisana bardzo przystępnym językiem, tym samym w pełni realizuje jasność i precyzję zasad komunikacji społecznej. Czytelnik nie utknie więc w zawiłej terminologii. Lektura ta ponadto inspiruje do refleksji nad naszą osobistą zdolnością funkcjonowania w grupie i w relacjach dużo bardziej intymnych. Możemy przyjrzeć się tu różnorodnym strategiom psychologicznym oswajania świata: tym pesymistycznym i optymistycznym, metodom kreowania własnego spojrzenia na siebie i świat oraz roli społecznego lustra.
L.A.
Gordon B. Moskowitz, Zrozumieć siebie i innych, przekł. Anna Sawicka-Chrapkowicz, Jacek Suchecki, Sopot 2009. Książka ukazała się nakładem Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego. Stron 757.
Pozycja dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (filia nr 28) (ul. Targ Rakowy 5/6) oraz w filii nr 11(Czerwony Dwór 21).
 

Dodatki

Wokół Biblioteki









Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768