Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Wytępić całe to bydło
Wytępić całe to bydło
 
Tytuł książki Svena Lindqvista nawiązuje do „Jądra ciemności” Josepha Conrada Korzeniowskiego. Bydło, zdaniem Kurtza - bohatera powieści Conrada, to ci wszyscy inni i obcy - słabsi, gorsi, nie posiadający wiedzy ani władzy, nie znający cywilizacji. To dzikusy, którzy zajmują przestrzeń zupełnie bezpodstawnie i nie zasługują, by żyć. Szwedzki dziennikarz przejmuje lęki Conrada dotyczące kondycji tzw. człowieka cywilizowanego, który czyni zło, krzewiąc idee postępu. Podąża więc do Afryki śladami dziewiętnastowiecznych kolonizatorów, aby poznać atmosferę i tamtą przestrzeń tak pożądaną przez europejskich poszukiwaczy skarbów. Podejmuje refleksje podnoszone przez Conrada na temat roli człowieka w poddanym mu świecie. Przywołuje historię kolonizacji Afryki i Ameryki, idee rasy i ewolucji gatunków i tym samym dostrzega pogardę, przedmiotowe traktowanie człowieka i potrzebę dominacji, a nawet bycia bogiem.
Esej ten można traktować jako podróż intelektualną, pytanie o humanizm Europy, która szczyci się swoją antropocentryczną kulturą i osiągnięciami świadczącymi o nieustannym postępie cywilizacyjnym. Autor tropi pewien paradoks: wysoki poziom rozwoju intelektualnego, a jednocześnie barbarzyństwo w zdobywaniu nowych terenów władzy, krwawe szaleństwo eksploracji. Dziennikarz pokazuje zatracenie się cywilizacji europejskiej między żądzą władzy i pieniądza a godnością i człowieczeństwem w ogóle. W książce tej znajdziemy wiele wątpliwości związanych z niebezpiecznym marzeniem o homogenicznym świecie czy próbę zbadania przyczyn rasizmu, który rozkwitł w XX w., a powstał na gruncie dziewiętnastowiecznych rozważań na temat różnic gatunkowych. Lindqvist dziwi się tu przekonaniu Europejczyka o jego naturalnej wyższości i nieuzasadnionym utożsamianiu siły militarnej z przewagą intelektualną i biologiczną. I chyba między wierszami pyta, czy polowanie na ludzi trwa nadal.
L.A.
Sven Lindqvist, Wytępić całe to bydło, przeł. Milena Haykowska. Książka ukazała się w wydawnictwie "W. A. B." w serii „Terra Incognita”. Stron 242.
Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (filia nr 28) (ul. Targ Rakowy 5/6)
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768