Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Wytępić całe to bydło
Wytępić całe to bydło
 
Tytuł książki Svena Lindqvista nawiązuje do „Jądra ciemności” Josepha Conrada Korzeniowskiego. Bydło, zdaniem Kurtza - bohatera powieści Conrada, to ci wszyscy inni i obcy - słabsi, gorsi, nie posiadający wiedzy ani władzy, nie znający cywilizacji. To dzikusy, którzy zajmują przestrzeń zupełnie bezpodstawnie i nie zasługują, by żyć. Szwedzki dziennikarz przejmuje lęki Conrada dotyczące kondycji tzw. człowieka cywilizowanego, który czyni zło, krzewiąc idee postępu. Podąża więc do Afryki śladami dziewiętnastowiecznych kolonizatorów, aby poznać atmosferę i tamtą przestrzeń tak pożądaną przez europejskich poszukiwaczy skarbów. Podejmuje refleksje podnoszone przez Conrada na temat roli człowieka w poddanym mu świecie. Przywołuje historię kolonizacji Afryki i Ameryki, idee rasy i ewolucji gatunków i tym samym dostrzega pogardę, przedmiotowe traktowanie człowieka i potrzebę dominacji, a nawet bycia bogiem.
Esej ten można traktować jako podróż intelektualną, pytanie o humanizm Europy, która szczyci się swoją antropocentryczną kulturą i osiągnięciami świadczącymi o nieustannym postępie cywilizacyjnym. Autor tropi pewien paradoks: wysoki poziom rozwoju intelektualnego, a jednocześnie barbarzyństwo w zdobywaniu nowych terenów władzy, krwawe szaleństwo eksploracji. Dziennikarz pokazuje zatracenie się cywilizacji europejskiej między żądzą władzy i pieniądza a godnością i człowieczeństwem w ogóle. W książce tej znajdziemy wiele wątpliwości związanych z niebezpiecznym marzeniem o homogenicznym świecie czy próbę zbadania przyczyn rasizmu, który rozkwitł w XX w., a powstał na gruncie dziewiętnastowiecznych rozważań na temat różnic gatunkowych. Lindqvist dziwi się tu przekonaniu Europejczyka o jego naturalnej wyższości i nieuzasadnionym utożsamianiu siły militarnej z przewagą intelektualną i biologiczną. I chyba między wierszami pyta, czy polowanie na ludzi trwa nadal.
L.A.
Sven Lindqvist, Wytępić całe to bydło, przeł. Milena Haykowska. Książka ukazała się w wydawnictwie "W. A. B." w serii „Terra Incognita”. Stron 242.
Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (filia nr 28) (ul. Targ Rakowy 5/6)
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768