Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
23.11.1916
Ur. Tadeusz Hołuj (zm. 1985), prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta (Wiersze z obozu; Królestwo bez ziemi; Drzewo rodzi owoc; Powrót).

23.11.1922
Ur. Maria Ginter, polska malarka i pisarka, tłumaczka, żołnierz AK, więzień Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego, zawodowy kierowca ciężarówki; uprawiała narciarstwo, szybownictwo i jeździectwo, uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych, zdobywczyni pierwszych miejsc w 5 ogólnopolskich zawodach hippicznych, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w tenisie w 1949 r.; (obrazy: Konie w deszczu; cykl Wszechświat; Centaur; książki: Life in Both Hands; Galopem na przełaj; Z wiatrem pod wiatr; Ali baba i jego pieskie życie; Po rosie, po grudzie; Pół wieku wspomnień); zm. 26.08.2011.

23.11.1927
Zm. Stanisław Przybyszewski, dramaturg i powieściopisarz, eseista, inicjator otwarcia w Gdańsku polskiego gimnazjum oraz utworzenia „Naszego Domu”; (Confiteor; poematy prozą: Totenmesse; De profundis; Nad morzem; Androgyne; powieści: Homo sapiens; Dzieci Szatana; Synowie ziemi; Krzyk; dramaty: Złote runo; Śnieg ; pamiętniki: Moi współcześni); ur. 07.05.1868.

23.11.1933
Ur. Krzysztof Penderecki, polski dyrygent i kompozytor; (Tren – Ofiarom Hiroszimy; Pasja wg św. Łukasza; Jutrznia; Magnificat; Diabły z Loudun; Raj utracony).

23.11.1924
Ur. Aleksander Małachowski, publicysta, działacz polityczny; żołnierz AK, więziony przez NKWD; po wojnie prezes Klubu Krzywego Koła, od 1980 związany z "Solidarnością", współzałożyciel Unii Pracy, poseł na Sejm, wicemarszałek; współpracownik Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, czasopism społeczno-kulturalnych; zm. 26.01.2004.

23.11.1885
Rozpoczął się proces działaczy Wielkiego Proletariatu; zakończył się 20.12; Ludwik Waryński został skazany na 16 lat katorgi.

23.11.1970
Zm. Alf Prøysen, norweski pisarz, kompozytor, autor nowel, ballad i piosenek, światową sławę przyniósł mu cykl książek dla dzieci o maleńkiej pani Flakonik; ur. 23.07.1914.

23.11.1976
Zm. André Malraux, francuski pisarz i polityk, archeolog i orientalista; (Zdobywcy; Droga królewska; Dola człowiecza; Czasy pogardy; Czasy nadziei; Przemiana bogów; Głowa z obsydianu; Antypamiętniki; Przemijanie a literatura); ur. 03.11.1901.

23.11.1908
Ur. Konrad Jażdżewski, prof. zw., archeolog, badacz pradziejów Polski i Słowiańszczyzny; w l. 1948–1954 kierował wykopaliskami na Starym Mieście w Gdańsku; (Atlas do pradziejów Słowian; Pradzieje Europy Środkowej); zm. 21.04.1985.

23.11.1963
Zm. Zofia Rajczykowska-Wiśniewska, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; (Adiutanci i generał; Pani na Bałtyku); ur. 02.09.1916.

23.11.1915
Zm. Johannes Trojan, niemiecki pisarz i dziennikarz urodzony w Gdańsku; (Das Wustrower Königsschießen; Zwei Monat Festung; Berliner Bilder; Aus Wald und Heide; Aus Natur und Haus; Aus dem Reich der Flora; Erinnerungen; Fahrten und Wanderungen); ur. 14.08.1837.

23.11.1932
Ur. Hanna Domańska-Lifsches, historyk sztuki, konserwator zabytków, od 1946 r. związana z Sopotem; (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Żydzi znad Gdańskiej Zatoki; Gdański Zakon Synów Przymierza : dzieje żydowskiego wolnomularstwa w Gdańsku i Sopocie : lata 1899–1938; Opowieści sopockich kamienic; „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” : dzieje wolnomularzy Gdańska i Sopotu XVIII-XXI; Magiczny Sopot; Tajemniczy Sopot; Sopockie rozmaitości); zm. 10.09.2009.
O Bibliotece

 
   
Wytępić całe to bydło
Wytępić całe to bydło
 
Tytuł książki Svena Lindqvista nawiązuje do „Jądra ciemności” Josepha Conrada Korzeniowskiego. Bydło, zdaniem Kurtza - bohatera powieści Conrada, to ci wszyscy inni i obcy - słabsi, gorsi, nie posiadający wiedzy ani władzy, nie znający cywilizacji. To dzikusy, którzy zajmują przestrzeń zupełnie bezpodstawnie i nie zasługują, by żyć. Szwedzki dziennikarz przejmuje lęki Conrada dotyczące kondycji tzw. człowieka cywilizowanego, który czyni zło, krzewiąc idee postępu. Podąża więc do Afryki śladami dziewiętnastowiecznych kolonizatorów, aby poznać atmosferę i tamtą przestrzeń tak pożądaną przez europejskich poszukiwaczy skarbów. Podejmuje refleksje podnoszone przez Conrada na temat roli człowieka w poddanym mu świecie. Przywołuje historię kolonizacji Afryki i Ameryki, idee rasy i ewolucji gatunków i tym samym dostrzega pogardę, przedmiotowe traktowanie człowieka i potrzebę dominacji, a nawet bycia bogiem.
Esej ten można traktować jako podróż intelektualną, pytanie o humanizm Europy, która szczyci się swoją antropocentryczną kulturą i osiągnięciami świadczącymi o nieustannym postępie cywilizacyjnym. Autor tropi pewien paradoks: wysoki poziom rozwoju intelektualnego, a jednocześnie barbarzyństwo w zdobywaniu nowych terenów władzy, krwawe szaleństwo eksploracji. Dziennikarz pokazuje zatracenie się cywilizacji europejskiej między żądzą władzy i pieniądza a godnością i człowieczeństwem w ogóle. W książce tej znajdziemy wiele wątpliwości związanych z niebezpiecznym marzeniem o homogenicznym świecie czy próbę zbadania przyczyn rasizmu, który rozkwitł w XX w., a powstał na gruncie dziewiętnastowiecznych rozważań na temat różnic gatunkowych. Lindqvist dziwi się tu przekonaniu Europejczyka o jego naturalnej wyższości i nieuzasadnionym utożsamianiu siły militarnej z przewagą intelektualną i biologiczną. I chyba między wierszami pyta, czy polowanie na ludzi trwa nadal.
L.A.
Sven Lindqvist, Wytępić całe to bydło, przeł. Milena Haykowska. Książka ukazała się w wydawnictwie "W. A. B." w serii „Terra Incognita”. Stron 242.
Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (filia nr 28) (ul. Targ Rakowy 5/6)
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1520983     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768