Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
TSOTSI

TSOTSI

„Prawdziwy skarb, napisany przez jednego z najwybitniejszych pisarzy naszych czasów, wstrząsający i wzruszający.”

Financial Times

„Wybitne osiągnięcie”

The Times

„Pierwszorzędny kandydat do Literackiej lub pokojowej Nagrody Nobla”

New Yorker

To opinie o powieści Tsotsi Athola Fugarda. Jest to zresztą jedyna powieść tego południowoafrykańskiego dramatopisarza. “Bohater powieści to młody przywódca ulicznego gangu w czarnym getcie Johannesburga. Jego imię oznacza po prostu zbir. Pozbawiony korzeni żyje chwilą, teraźniejszością; bez skrupułów zabija i kradnie. Pewnej nocy zupełnie nieoczekiwanie trafia w jego ręce niemowlę, które całe jego dotychczasowe życie przewraca do góry nogami. Zaczyna przypominać sobie własne nieszczęsne dzieciństwo, co go ponownie uczłowiecza; odkrywając własną przeszłość, odnajduje w sobie także miłość.

Fugard – urodzony w 1932 roku – jest jednym z największych współczesnych dramaturgów - a także aktorem teatralnym i filmowym (role m.in. w Gandhim i Polach śmierci. Przerwał studia, pływał jako marynarz, potem pracował jako dziennikarz, sekretarz sądowy i inspicjent. W 1956 r ożenił się i w 1959 wyjechał z RPA do Londynu. Tam – we wrześniu 1960 r. zaczął pisać powieść. Zapisywał wszystkie kawałki papieru, jakie wpadły mu w ręce. Ale ostatecznie – po dwóch latach – zrezygnował z publikacji – uznał ją za zbyt słabą...Na szczęście – za namową żony – nie zniszczył rękopisu. W 1978 roku badacze natknęli się na powieść – a jeden z nich – Stephebn Gray – powtórnie ją zredagował. Fugard zgodził się na publikację. W 1980 roku książka zdobyła uznanie w USA, RPA i Wielkiej Brytanii.

Po kolejnych dwudziestu latach zainteresował się nią południowoafrykański reżyser Gavin Hood. Jego film Tsotsi zdobył szereg nagród już w 2005roku, a 2006 zdobył Oscara za najlepszy film zagraniczny. W sumie naliczyłem dwanaście (!) nagród i nominacji – w USA, Europie i Afryce...

“Tsotsi” Autor Athol Fugard, z języka angielskiego przełożył Paweł Cichawa; pozycja wyszła nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

Książka dostępna jest w Wypożyczalni Biblioteki Głównej

Sierpień 2006 

ZW

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768