Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
24.11.1987
Zm. Karol Bunsch, pisarz, autor powieści historycznych; (cykl Powieści piastowskich; O Zawiszy Czarnym; trylogia: Olimpias; aforyzmy: Myśli); ur. 22.02.1898.

24.11.1908
Ur. Aleksander Ford, właśc. Mosze Lifszyc, polski reżyser filmowy, organizator polskiego przemysłu filmowego; od 1968 r. na emigracji; (Nad ranem; Tętno polskiego Manchesteru; Legion ulicy; Droga młodych; Ulica graniczna; Młodość Chopina; Piątka z ulicy Barskiej; Ósmy dzień tygodnia; Krzyżacy; Sie sind frei, Doktor Korczak); zm. 4.04.1980.

24.11.1849
Ur. Frances Eliza Burnett, angielska powieściopisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży; (Mały lord; Mała księżniczka; Tajemniczy ogród); zm. 29.10.1924.

24.11.1875
Ur. Ksawery Dunikowski, polski rzeźbiarz i malarz; (rzeźby z cyklu: Człowiek i Głowy wawelskie; Grobowiec Bolesława Śmiałego; Autoportret; Czterej Ewangeliści; cykle malarskie: Oświęcim i Muzyka; projekty: Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny i Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie); zm. 26.01.1964.

24.11.2011
Zm. Andrzej Mandalian, poeta, scenarzysta, tłumacz; (Płomienie; Krajobraz z kometą; Egzorcyzmy; Czerwona orkiestra; Strzęp całunu; Poemat odjazdu; współaut. Wiosna sześciolatki); ur. 06.12.1926.

24.11.1826
Ur. Carlo Collodi, włoski prozaik, publicysta i satyryk; (Pinokio, przygody drewnianego pajaca); zm. 26.10.1890.

24.11.1891
Ur. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka, dramatopisarka, po wybuchu II wojny przebywała we Francji, następnie w Anglii; (Niebieskie migdały; Pocałunki; Cisza leśna; Krystalizacje; Szkicownik poetycki; Gołąb ofiarny); zm. 09.07.1945.

24.11.1930
Na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej nastąpiła zmiana ustroju prawnego Gdyni z samorządowego na komisaryczny (DzURP 1930, nr 80, poz. 630). Od tej chwili funkcje prezydenta, przewodniczącego Rady Miejskiej i starosty grodzkiego skupione zostały w ręku Komisarza Rządu, mianowanego przez ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z ministrem Przemysłu i Handlu i ministrem Skarbu. Stanowisko to od 1933 do września 1939 zajmował Franciszek Sokół.

24.11.1994
W hali sportowo-widowiskowej Stoczni Gdańskiej przy ul. Jana z Kolna wybuchł pożar w trakcie koncertu rockowego zespołu „Golden Life”; wskutek zawalenia dachu i poparzeń zginęło 7 osób, poparzonych zostało 179.
O Bibliotece

 
   
WYJĄTKOWE CZASY

WYJĄTKOWE CZASY

Michael Cunningham to jeden z najznamienitszych, współczesnych pisarzy amerykańskich. Jego Godziny zostały nagrodzone Nagrodą Pulitzera oraz PEN/Faulkner Award. Tę powieść o Virgini Woolf – a raczej o Pani Dolloway tejże autorki - znają prawie wszyscy. Choć to może dzięki doskonałej ekranizacji Stephena Daldry’ego z Meryl Strzep, Nicole Kidman i Julianne Moore w rolach głównych. Wracając do Cunninghama - opowiadanie White Angel, będące częścią Domu na krańcach świata – znalazło się w antologii najlepszych opowiadań amerykańskich. Kolejne – Wyjątkowe czasy - znalazło się na liście bestsellerów “Washington Post”. Czemu tyle piszę o poprzednich utworach. Bo mam przed sobą nową książkę Cunninghama. Trzeba więc sprawdzić, czy Autor utrzymuje równie wysoki poziom, jak poprzednio. Poza tym, Wyjątkowe czasy to zbiór trzech opowieści – tak więc chyba każdy znajdzie coś dla siebie...

W maszynie opisuje zderzenie człowieka z przytłaczającą rzeczywistością industrializacji. W Dziecięcej krucjacie powrześniowy Nowy York zmaga się z falą zamachów terrorystycznych. Nietypowa piękność ukazuje antyutopijną wizję podróży międzyplanetarnych i kontaktów Ziemian z mieszkańcami innych planet. Wszystko to przesycone jest poezją Walta Whitmana, amerykańskiego wieszcza i wizjonera, którego wiersze wywarły ogromny wpływ na życie bohaterów każdej z tych historii.” W sumie więc “Wyjątkowe czasy to poruszająca refleksja nad losami Ameryki, rozwojem ludzkości i kryzysem społeczeństwa”

Wyjątkowe czasy” Autor Michael Cunningham, przełożyły: Maja Charkiewicz i Anna Kamińska; pozycja ukazała się nakładem Domu Wydawniczego REBIS. Poznań 2006

Książka dostępna jest w Wypożyczalni Biblioteki Głównej

Sierpień 2006 

ZW

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1521002     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768