Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Ten Inny

Ten Inny

„Nie jest po prostu podróżnikiem i nie jest po prostu reporterem. Jest nadzwyczaj przenikliwym obserwatorem dziejów współczesnych i chce być najbardziej jak tylko można obserwatorem bezpośrednim.” Tak mówi o Ryszardzie Kapuścińskim jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofów – Leszek Kołakowski. Cóż ja mogę dodać? Nie będę nic więcej pisał, nie wymienię tytułów książek...Mogę tylko powiedzieć, że „Ten Inny” to tym razem nie mistrzowskie reportaże – a zbiór sześciu wykładów, wygłoszonych przez Autora „Cesarza” w Wiedniu, Grazu i Krakowie.
Warto po książkę sięgnąć. Po pierwsze dlatego, że to, jak zwykle u Kapuścińskiego, piękna proza. Przede wszystkim jednak jest to olbrzymi materiał do przemyśleń. Sam tom, czy raczej tomik – niewielki (siedemdziesiąt kilka stron), do przeczytania w jeden wieczór. Ale nie warto się śpieszyć – trzeba raczej powoli odkrywać przy lekturze własne uczucia wobec Innych, zastanawiać się, jakim Innym jestem „ja” dla ludzi. ”Ja” - Europejczyk, „ja” - mężczyzna czy kobieta, dojrzały, młody czy starzec...
Wspomniałem, że tym razem nie „przemycę” w recenzji informacji o Autorze – kiedy się urodził i jakie książki wydał. Wspomnę tylko, że we wszelkich relacjach o nim spotkać można opisy Jego niezwykłego ciepła i życzliwości. I mogę to poświadczyć, bo po kilku zamienionych z nim zdaniach otrzymałem autograf kończący się: „...bardzo serdecznie. R. Kapuściński”. Ta rozmowa miała miejsce 13.05.2004 r., gdy pisarz otrzymywał doktorat „honoris causa” Uniwersytetu Gdańskiego.
Tytuł – „Ten Inny”. Kapuściński – nie reportażysta – lecz „inny”...Dodać jeszcze trzeba, że słowa Leszka Kołakowskiego z początku tego teksu zaczerpnąłem z okładki książki „Prawa natury” (WL, Kraków 2006). To tom poezji Kapuścińskiego. Jest tam kilkadziesiąt utworów – między innymi ten o poezji właśnie:
***
               Poezja coś takiego w niektórych  ludziach przez
jakiś czas coś wewnątrz
             To nie ma nic wspólnego z niczym

Jeszcze jeden Kapuściński – poeta. Ale to zupełnie inna historia...

Ten Inny” - autor Ryszard Kapuściński. Pozycja ukazała się nakładem Wydawnictwa „Znak”. Kraków 2006 r.

Książka dostępna jest w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy)

Wrzesień 2006 
ZW

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768