Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Ten Inny

Ten Inny

„Nie jest po prostu podróżnikiem i nie jest po prostu reporterem. Jest nadzwyczaj przenikliwym obserwatorem dziejów współczesnych i chce być najbardziej jak tylko można obserwatorem bezpośrednim.” Tak mówi o Ryszardzie Kapuścińskim jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofów – Leszek Kołakowski. Cóż ja mogę dodać? Nie będę nic więcej pisał, nie wymienię tytułów książek...Mogę tylko powiedzieć, że „Ten Inny” to tym razem nie mistrzowskie reportaże – a zbiór sześciu wykładów, wygłoszonych przez Autora „Cesarza” w Wiedniu, Grazu i Krakowie.
Warto po książkę sięgnąć. Po pierwsze dlatego, że to, jak zwykle u Kapuścińskiego, piękna proza. Przede wszystkim jednak jest to olbrzymi materiał do przemyśleń. Sam tom, czy raczej tomik – niewielki (siedemdziesiąt kilka stron), do przeczytania w jeden wieczór. Ale nie warto się śpieszyć – trzeba raczej powoli odkrywać przy lekturze własne uczucia wobec Innych, zastanawiać się, jakim Innym jestem „ja” dla ludzi. ”Ja” - Europejczyk, „ja” - mężczyzna czy kobieta, dojrzały, młody czy starzec...
Wspomniałem, że tym razem nie „przemycę” w recenzji informacji o Autorze – kiedy się urodził i jakie książki wydał. Wspomnę tylko, że we wszelkich relacjach o nim spotkać można opisy Jego niezwykłego ciepła i życzliwości. I mogę to poświadczyć, bo po kilku zamienionych z nim zdaniach otrzymałem autograf kończący się: „...bardzo serdecznie. R. Kapuściński”. Ta rozmowa miała miejsce 13.05.2004 r., gdy pisarz otrzymywał doktorat „honoris causa” Uniwersytetu Gdańskiego.
Tytuł – „Ten Inny”. Kapuściński – nie reportażysta – lecz „inny”...Dodać jeszcze trzeba, że słowa Leszka Kołakowskiego z początku tego teksu zaczerpnąłem z okładki książki „Prawa natury” (WL, Kraków 2006). To tom poezji Kapuścińskiego. Jest tam kilkadziesiąt utworów – między innymi ten o poezji właśnie:
***
               Poezja coś takiego w niektórych  ludziach przez
jakiś czas coś wewnątrz
             To nie ma nic wspólnego z niczym

Jeszcze jeden Kapuściński – poeta. Ale to zupełnie inna historia...

Ten Inny” - autor Ryszard Kapuściński. Pozycja ukazała się nakładem Wydawnictwa „Znak”. Kraków 2006 r.

Książka dostępna jest w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy)

Wrzesień 2006 
ZW

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768