Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
22.02.1810
Ur. Fryderyk Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor i pianista; zm. 17.10.1849. Niektóre źródła podają datę urodzin 1.03.

22.02.2000
Zm. Halina Auderska, powieściopisarka, dramatopisarka, autorka słuchowisk radiowych, publicystka, leksykograf; (Ścieżka przez pole; Ptasi gościniec; Babie lato); ur. 3.07.1904.

22.02.1857
Ur. Robert Baden-Powell (zm. 1941), gen. brytyjski, organizator chłopięcych oddziałów pomocniczych podczas wojny burskiej, a następnie drużyn skautów w Wielkiej Brytanii. 9.08.1907 r. zakończył się obóz na wyspie Browse’a; wydarzenie to uważane jest za początek skautingu.

22.02.1987
Zm. Andy Warhol, właśc. Andrew Warhola, amerykański plastyk, twórca pop-art, grafik, malarz i reż. filmowy; (Marylin Monroe; Liz Taylor; Butelki Coca-Coli; Puszki zupy pomidorowej Campbell’s); ur. 06.08.1927.

22.02.1992
Zm. Tadeusz Łomnicki, polski aktor i reżyser, prof. i rektor PWST w Warszawie (1971-1981), autor dramatów i esejów; (role filmowe m.in.: w Panu Wołodyjowskim i Potopie J. Hoffmana; Piątce z ulicy Barskiej; Pierwszym dniu wolności A. Forda; Pokoleniu; Niewinnych czarodziejach i Człowieku z marmuru A. Wajdy; Opowieści o „Dziadach” Adama Mickiewicza : Lawa T. Konwickiego; dramat Noe i jego menażeria; zbiór wspomnień i esejów Spotkania teatralne); ur.18.07.1927.

22.02.1848
Wybuchła tzw. rewolucja lutowa (22–24.02) we Francji, w wyniku której powstała II Republika. Wydarzenia we Francji uważane są za początek Wiosny Ludów w Europie.

22.02.1983
Zm. Mieczysław Jastrun, polski poeta, prozaik, eseista i tłumacz; (Rzecz ludzka; Fuga temporum; Z innego świata światło; Mickiewicz; Poeta i dworzanin : rzecz o Janie Kochanowskim; Dzienniki i wspomnienia; Smuga światła; Wizerunki : szkice literackie; Między słowem a milczeniem; Piękna choroba); ur. 29.10.1903.

22.02.1988
Zm. Stefan Majchrowski, polski prozaik, autor słuchowisk i adaptacji radiowych; (opowieści biograficzne: Pan Sienkiewicz; Pan Fredro; Dickens; O Julianie Niemcewiczu; Wincenty Pol; Opowieść o Józefie Wybickim; Niezwykłe postacie z czasów powstania listopadowego; powieści: Kopia i warkocze; Jezioro czarownic; Taniec nad jeziorem) ; ur. 13.03.1908.

22.02.1932
Ur. Anka Kowalska, poetka, powieściopisarka i dziennikarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL; (poezje: Credo najmniejsze; Wiersze z obozu internowanych; Racja stanu; powieść: Pestka); zm. 29.06.2008.

22.02.1805
Ur. Robert Reinick, poeta i malarz, do 1825 mieszkał w Gdańsku; muzykę do jego utworów skomponowali m.in. F. Schubert, R. Schumann, J. Brahms; zm. 7.02.1852.

22.02.1788
Ur. Arthur Schopenhauer, filozof; urodził się i spędził pierwszych 5 lat życia w Gdańsku; (Świat jako wola i przedstawienie; O wolności woli ludzkiej; O podstawie moralności); zm. 20.09.1860.

22.02.2007
Zm. Andrzej Balicki (ur. 1944), prof. dr hab., kierownik Katedry Statystyki UG, nauczyciel akademicki, współtwórca i pierwszy rektor (w l. 1999–2002) Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku.
O Bibliotece

 
   
Letnia Przeprawa

Letnia Przeprawa

„Pro captu lectoris habent sua fata libelli” powiedział kiedyś Terentianus Maurus…To znaczy, że to od Czytelników zależą losy książek. Okazuje się jednak, że nie tylko od nich. Autor tu omawianej książki, zdecydował, że nie nadaje się ona do druku. Była to jego pierwsza powieść...
Truman Capote (właściwie Truman Streckfus Persons) urodził się 30.09.1924 r. w Nowym Orleanie. Jego ojciec trafił do więzienia, po rozwodzie matka stoczyła prawdziwą walkę o prawo opieki nad Trumanem. Chłopiec przebywał u krewnych, potem zamieszkał z matką i jej drugim mężem w Nowym Jorku. Ojczym był kubańskim biznesmenem – po nim Truman przyjął nazwisko. Zaczął pisać bardzo wcześnie. Już pierwsze opowiadania, drukowane w Harper’s Bazaar” przyniosły mu uznanie zarówno krytyki, jak i Czytelników. Miał wtedy zaledwie dwadzieścia parę lat...Jego sławę ugruntowały powieści: debiutancka „Inne głosy, inne ściany” (1948 r.) i „”Harfa traw” (1951 r.). Jego kolejne utwory to „Zatrzaśnij ostatnie drzwi”, „Psy szczekają”, „Drzewo nocy”. Najsłynniejsze zaś to „Śniadanie u Tiffany’ego” i „Z zimną krwią” – opowieść o zamordowaniu farmerskiej rodziny w Kansas. Pisarz był dwukrotnym laureatem O’Henry Memorial Short Story Prize (amerykańskiej nagrody w dziedzinie opowiadań). Został też członkiem National Institute of Arts and Letters.
Pisarz miał smutny schyłek życia – pił, narkotyzował się, zrobił się strasznie złośliwy – odsunęli się od niego prawie wszyscy. Do końca próbował mu pomóc Alan U. Schwarz – prawnik. Gdy autor „Letniej przeprawy” zmarł 25.08.1984 r. – Schwarz został pełnomocnikiem Zarządu Powierniczego Literackiej Spuścizny Trumana Capote. Zdołał kupić odnaleziony w dawnym mieszkaniu pisarza rękopis – przejrzał go i po konsultacjach – zdecydował o publikacji. To właśnie „Letnia przeprawa”. Habent sua fata libelli...
Dla mnie każda książka to początek podróży...Prowadzi do innych tego autora – lub skłania do przyjrzenia się innym pozycjom danego Wydawnictwa. W przypadku „Letniej przeprawy” aż chce się wrócić do „Z zimną krwią” i „Śniadania...” Tym razem lektura może nas zawieść do kina.
„Śniadanie u Tiffany’ego” to film Blake’a Edwardsa z 1961 r. Główne role zagrali w nim Audrey Hepburn i Georg Peppard. Ich finałowy pocałunek w deszczu przeszedł do historii kina, zaś ścieżka dźwiękowa Henry’ego Maniniego i piosenka „Moon River” zostały nagrodzone Oscarem.
Obecnie na ekranach kin gości film „Capote” – o pracy pisarza nad powieścią „Z zimną krwią” i jego relacjach z Perrym Smithem – jednym z zabójców. Film powstał na podstawie biografii Capote’a napisanej przez Geralda Clarke’a. Reżyseruje uznany dokumentalista Bennet Miller, scenariusz napisał Dan Futterman. Pisarza zagrał Philips Seymour Hoffman, a Smitha - Clinton Collins Jr. Clarke zdobył już Nagrodę Stowarzyszenia Przyjaciół Bibliotek Amerykańskich (Scriptor Award). Film zaś już uhonorowano Nagrodą Krytyków za 2005 r. w USA. Wymieniany jest też w gronie kandydatów do Oscara w różnych kategoriach…Pojawił się też nowy film – Douglasa Mc’Gratha „Infamous”. Capote’a gra Toby Jones, Smitha Daniel Craig. W obsadzie są też Sandra Bullock i Jeff Daniels.
Letnia przeprawa” - Autor Truman Capote; przełożyła Katarzyna Bieńkowska. Stron 128
Pozycja ukazała się nakładem Warszawskiego Wydawnictwa Literackiego Muza SA 2006

Książka dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

                                                                          
Wrzesień 2006    
ZW

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1523470     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768