Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Letnia Przeprawa

Letnia Przeprawa

„Pro captu lectoris habent sua fata libelli” powiedział kiedyś Terentianus Maurus…To znaczy, że to od Czytelników zależą losy książek. Okazuje się jednak, że nie tylko od nich. Autor tu omawianej książki, zdecydował, że nie nadaje się ona do druku. Była to jego pierwsza powieść...
Truman Capote (właściwie Truman Streckfus Persons) urodził się 30.09.1924 r. w Nowym Orleanie. Jego ojciec trafił do więzienia, po rozwodzie matka stoczyła prawdziwą walkę o prawo opieki nad Trumanem. Chłopiec przebywał u krewnych, potem zamieszkał z matką i jej drugim mężem w Nowym Jorku. Ojczym był kubańskim biznesmenem – po nim Truman przyjął nazwisko. Zaczął pisać bardzo wcześnie. Już pierwsze opowiadania, drukowane w Harper’s Bazaar” przyniosły mu uznanie zarówno krytyki, jak i Czytelników. Miał wtedy zaledwie dwadzieścia parę lat...Jego sławę ugruntowały powieści: debiutancka „Inne głosy, inne ściany” (1948 r.) i „”Harfa traw” (1951 r.). Jego kolejne utwory to „Zatrzaśnij ostatnie drzwi”, „Psy szczekają”, „Drzewo nocy”. Najsłynniejsze zaś to „Śniadanie u Tiffany’ego” i „Z zimną krwią” – opowieść o zamordowaniu farmerskiej rodziny w Kansas. Pisarz był dwukrotnym laureatem O’Henry Memorial Short Story Prize (amerykańskiej nagrody w dziedzinie opowiadań). Został też członkiem National Institute of Arts and Letters.
Pisarz miał smutny schyłek życia – pił, narkotyzował się, zrobił się strasznie złośliwy – odsunęli się od niego prawie wszyscy. Do końca próbował mu pomóc Alan U. Schwarz – prawnik. Gdy autor „Letniej przeprawy” zmarł 25.08.1984 r. – Schwarz został pełnomocnikiem Zarządu Powierniczego Literackiej Spuścizny Trumana Capote. Zdołał kupić odnaleziony w dawnym mieszkaniu pisarza rękopis – przejrzał go i po konsultacjach – zdecydował o publikacji. To właśnie „Letnia przeprawa”. Habent sua fata libelli...
Dla mnie każda książka to początek podróży...Prowadzi do innych tego autora – lub skłania do przyjrzenia się innym pozycjom danego Wydawnictwa. W przypadku „Letniej przeprawy” aż chce się wrócić do „Z zimną krwią” i „Śniadania...” Tym razem lektura może nas zawieść do kina.
„Śniadanie u Tiffany’ego” to film Blake’a Edwardsa z 1961 r. Główne role zagrali w nim Audrey Hepburn i Georg Peppard. Ich finałowy pocałunek w deszczu przeszedł do historii kina, zaś ścieżka dźwiękowa Henry’ego Maniniego i piosenka „Moon River” zostały nagrodzone Oscarem.
Obecnie na ekranach kin gości film „Capote” – o pracy pisarza nad powieścią „Z zimną krwią” i jego relacjach z Perrym Smithem – jednym z zabójców. Film powstał na podstawie biografii Capote’a napisanej przez Geralda Clarke’a. Reżyseruje uznany dokumentalista Bennet Miller, scenariusz napisał Dan Futterman. Pisarza zagrał Philips Seymour Hoffman, a Smitha - Clinton Collins Jr. Clarke zdobył już Nagrodę Stowarzyszenia Przyjaciół Bibliotek Amerykańskich (Scriptor Award). Film zaś już uhonorowano Nagrodą Krytyków za 2005 r. w USA. Wymieniany jest też w gronie kandydatów do Oscara w różnych kategoriach…Pojawił się też nowy film – Douglasa Mc’Gratha „Infamous”. Capote’a gra Toby Jones, Smitha Daniel Craig. W obsadzie są też Sandra Bullock i Jeff Daniels.
Letnia przeprawa” - Autor Truman Capote; przełożyła Katarzyna Bieńkowska. Stron 128
Pozycja ukazała się nakładem Warszawskiego Wydawnictwa Literackiego Muza SA 2006

Książka dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

                                                                          
Wrzesień 2006    
ZW

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768