Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Banknoty Polskie Niezwykła historia kraju i pieniądza

Banknoty Polskie

Niezwykła historia kraju i pieniądza

Rysopis

Lat 19 – 1887 r.

Wzrost 1 – 1887 m. 75 cm

Twarz czysta

Oczy szare

Włosy ciemnoblond

Bokobrody jasnoblond rzadkie

Brwi ciemnoblond schodzące się

Broda ciemnoblond

Wąsy jasnoblond

Nos normalny

Usta normalne

Zęby nie wszystkie

Podbródek okrągły

Szczególne znamiona:

1)Twarz czysta, tylko brwi zrastają się nad nosem, 2) Na końcu prawego ucha brodawka.

Ten “Rysopis” właściwie zaczyna się tak:

Państwowy przestępca

Józef Piłsudski Szlachcic

To list gończy, wydany przez carską policję w 1887 roku i powtórzony jako dokument historyczny w 1928 roku – na dziesięciolecie Państwa Polskiego... Faksymile tego dokumentu i wielu, wielu innych, mapki, plany, ciekawostki, krótkie biogramy znanych osobistości – znajdziemy w skoroszycie pt. “Banknoty polskie...” Co tydzień we wtorek brałem do rąk kolejny numer “Gazety Wyborczej” i... I dowiadywałem się nowych dla mnie rzeczy, bawiłem przy lekturze doniesień prasowych z epoki. Ale przede wszystkim – oczywiście – oglądałem reprodukcje banknotów... W zeszycie jest ich zawsze kilka – a jeden reprodukowany w całości, w naturalnej wielkości i barwach...Można więc oglądać i podziwiać talary, marki, korony, złote, guldeny... Od pierwszych polskich pieniędzy papierowych, wprowadzonego 16 sierpnia 1794 r. na polecenie Tadeusza Kościuszki. Były to Bilety Skarbowe o nominale od 5 do 1000 złotych polskich. Są pieniądze piękne, są i siermiężne, jednostronne, nadrukowane na innych (to z czasów inflacji). Są guldeny Wolnego Miasta Gdańska, korony z Zaboru Austriackiego z nominałem w dziewięciu (!) językach. Są i bilety z okresu Powstań – Listopadowego i Styczniowego. Są wreszcie i okupacyjne, niemieckie “młynarki” (to od nazwiska prezydenta Banku Emisyjnego Feliksa Młynarskiego). Można obejrzeć “górala” – tego z piosenki “siekiera, motyka, piłka gwóźdź – masz górala i mnie puść..”

Doprawdy, niezwykła to historia Narodu, jego gospodarki na przestrzeni kilku wieków...Barwna, wciągająca, z pewnością nie znuży suchymi faktami i datami...

“Banknoty polskie. Niezwykła historia kraju i pieniądza” Skoroszyt zawierający 22 zeszyty dołączane do “Gazety Wyborczej”. Reprodukcje banknotów wykonała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Tekst – Prof. dr hab. Wojciech Morawski – Kierownik Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, opracowanie plastyczne Czesław Miłczak – artysta plastyk; wypisy z prasy – Paweł Waszczyk z pisma “Mówią Wieki”

Pozycja dostępna w Czytelni Czasopism Biblioteki Głównej – Targ Rakowy 5/6

Październik 2006 r. zw

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768