Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Banknoty Polskie Niezwykła historia kraju i pieniądza

Banknoty Polskie

Niezwykła historia kraju i pieniądza

Rysopis

Lat 19 – 1887 r.

Wzrost 1 – 1887 m. 75 cm

Twarz czysta

Oczy szare

Włosy ciemnoblond

Bokobrody jasnoblond rzadkie

Brwi ciemnoblond schodzące się

Broda ciemnoblond

Wąsy jasnoblond

Nos normalny

Usta normalne

Zęby nie wszystkie

Podbródek okrągły

Szczególne znamiona:

1)Twarz czysta, tylko brwi zrastają się nad nosem, 2) Na końcu prawego ucha brodawka.

Ten “Rysopis” właściwie zaczyna się tak:

Państwowy przestępca

Józef Piłsudski Szlachcic

To list gończy, wydany przez carską policję w 1887 roku i powtórzony jako dokument historyczny w 1928 roku – na dziesięciolecie Państwa Polskiego... Faksymile tego dokumentu i wielu, wielu innych, mapki, plany, ciekawostki, krótkie biogramy znanych osobistości – znajdziemy w skoroszycie pt. “Banknoty polskie...” Co tydzień we wtorek brałem do rąk kolejny numer “Gazety Wyborczej” i... I dowiadywałem się nowych dla mnie rzeczy, bawiłem przy lekturze doniesień prasowych z epoki. Ale przede wszystkim – oczywiście – oglądałem reprodukcje banknotów... W zeszycie jest ich zawsze kilka – a jeden reprodukowany w całości, w naturalnej wielkości i barwach...Można więc oglądać i podziwiać talary, marki, korony, złote, guldeny... Od pierwszych polskich pieniędzy papierowych, wprowadzonego 16 sierpnia 1794 r. na polecenie Tadeusza Kościuszki. Były to Bilety Skarbowe o nominale od 5 do 1000 złotych polskich. Są pieniądze piękne, są i siermiężne, jednostronne, nadrukowane na innych (to z czasów inflacji). Są guldeny Wolnego Miasta Gdańska, korony z Zaboru Austriackiego z nominałem w dziewięciu (!) językach. Są i bilety z okresu Powstań – Listopadowego i Styczniowego. Są wreszcie i okupacyjne, niemieckie “młynarki” (to od nazwiska prezydenta Banku Emisyjnego Feliksa Młynarskiego). Można obejrzeć “górala” – tego z piosenki “siekiera, motyka, piłka gwóźdź – masz górala i mnie puść..”

Doprawdy, niezwykła to historia Narodu, jego gospodarki na przestrzeni kilku wieków...Barwna, wciągająca, z pewnością nie znuży suchymi faktami i datami...

“Banknoty polskie. Niezwykła historia kraju i pieniądza” Skoroszyt zawierający 22 zeszyty dołączane do “Gazety Wyborczej”. Reprodukcje banknotów wykonała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Tekst – Prof. dr hab. Wojciech Morawski – Kierownik Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, opracowanie plastyczne Czesław Miłczak – artysta plastyk; wypisy z prasy – Paweł Waszczyk z pisma “Mówią Wieki”

Pozycja dostępna w Czytelni Czasopism Biblioteki Głównej – Targ Rakowy 5/6

Październik 2006 r. zw

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768