Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy

Dlaczego życie płynie szybciej,

gdy się starzejemy

“Od początku lat osiemdziesiątych XX wieku tę część pamięci, w której przechowujemy wydarzenia ze swojego życia osobistego, określa się w psychologii nazwą pamięć autobiograficzna. Jest to kronika naszego życia, długi rejestr, do którego się odwołujemy, gdy ktoś nas pyta o pierwsze wspomnienie, o to, jak wyglądał dom naszego dzieciństwa bądź jaką książkę czytaliśmy ostatnio. (...) Pamięć autobiograficzna posługuje się własnymi, zagadkowymi prawami. Dlaczego nie zawiera prawie nic z okresu przed naszym trzecim bądź czwartym rokiem życia? Dlaczego przeżyte przykrości zawsze zostają zapisane atramentem, którego nie da się wymazać? Dlaczego doznane upokorzenia przez wiele lat pozostają zarejestrowane z precyzją godną oficjalnego sprawozdania? (...) Od czasu do czasu własna pamięć sprawia nam niespodziankę. Jakiś zapach przypomina komuś coś, o czy nie myślał od trzydziestu lat. Ulica, na której dana osoba była po raz ostatni w wieku siedmiu lat, skurczyła się nagle nie do poznania. Bywa, że ktoś w podeszłym wieku ma przed oczyma wspomnienia z dzieciństwa wyraźniej niż wtedy, gdy miał czterdzieści lat. Są to jedynie przykłady doznań, jakich pamięć dostarcza powszechnie. Chcielibyśmy również zrozumieć, (...) w jaki sposób powstaje wrażenie deja vu oraz jak to możliwe, że w miarę jak się starzejemy, wydaje nam się, iż czas biegnie coraz szybciej.”

To jest tekst z okładki książki... Jeśli już rzeczywiście muszę pamiętać wszystko, co złe, gdy faktycznie ostatnie pięć lat minęło mi nie wiadomo kiedy a cztery lata liceum to cała epoka...I ponieważ znowu nie przyniosłem ze sklepu wszystkiego, co miałem w planie – to niech się przynajmniej dowiem, dlaczego tak jest...

Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy. O pamięci autobiograficznej Autor Douwe Draaisma; przełożyła Ewa Jusewicz-Kalter. Pozycja ukazała się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego w serii Biblioteka Myśli Współczesnej.

Książka dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Gdańsk Targ Rakowy 5/6

Październik 2006 r. zw

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768