Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Przewodnik po kulturze nowoczesnej dla inteligentnych

Przewodnik po kulturze nowoczesnej dla inteligentnych

   Niektóre książki prowokują czytelnika, zanim sięgnie do spisu treści, aby zapoznać się z zawartością, złośliwie z nim igrają tytułem lub okładką, tym nieokreślonym czymś... Przewodnik po kulturze nowoczesnej poirytował mnie sformułowaniem dla inteligentnych. Zdecydowałam się więc sięgnąć po lekturę. Ostatecznie nikt mi oficjalnie poziomu IQ nie mierzył. Pomyślałam, że może warto się przekonać, czy podołam...
 
   I co się okazało? Już we wstępie autor – angielski profesor filozofii i estetyki, teoretyk konserwatyzmu – zaznacza, iż jego zamiarem nie było bynajmniej stworzenie „uczonego elaboratu o fastfoodach, czapeczkach bejsbolowych i chromowanych cadillacach”. Roger Scruton co obiecał to i uczynił. W jego pracy możemy dowiedzieć się m.in. w jaki sposób wybór konkretnej pasty do zębów odzwierciedla przynależność kulturową i czym jest „desakralizacja procesu reprodukcyjnego”(jakkolwiek to brzmi?!)
 
   Scruton próbuje pokazać, że człowiek nie żyje w próżni, odczuwa wpływ kultury, a właściwie jej kryzysu. Autor tej eseistycznej formy wypowiedzi zderza ze sobą dwa światy: rzeczywistość celu, zysku i rywalizacji z tak ubogą już dzisiaj sferą bezcelowości, bezużyteczności, piękna moralnego i estetycznego. Pisze o znaczeniu bezinteresownej namiętności, przyjaźni, o czynnościach wykonywanych razem w celu bycia razem. Jak przystało na konserwatystę, Scruton często przyjmuje dydaktyczny ton, ale nie ujmuje to barwy formułowanym tu refleksjom. Doskonale czyta się jego rozważania prowadzone pięknym nie akademickim, ale literackim językiem. Rozmyślania te dotyczą roli globalizacji, religii, mitu, fotografii i filmu, kiczu, wyobraźni i fantazjowania, władzy, dekonstrukcji, kultury młodzieżowej we współczesnej pop-kulturze. Tak szeroki zakres zagadnień pozwala zadać temu filozofowi pytanie, jak powinniśmy żyć w świecie upadku wartości. Czy Scrutonowi udało się wyjaśnić tę kwestię? Aby przekonać się o tym, warto podążyć za nim myślą.
  Roger Scruton, Przewodnik po kulturze nowoczesnej dla inteligentnych, przekład Jerzy Prokopiuk, Jan Przybył, Wydawnictwo Thesaurus, Łódź-Wrocław 2006. Stron 223.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Październik 2006 L.

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768