Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Przewodnik po kulturze nowoczesnej dla inteligentnych

Przewodnik po kulturze nowoczesnej dla inteligentnych

   Niektóre książki prowokują czytelnika, zanim sięgnie do spisu treści, aby zapoznać się z zawartością, złośliwie z nim igrają tytułem lub okładką, tym nieokreślonym czymś... Przewodnik po kulturze nowoczesnej poirytował mnie sformułowaniem dla inteligentnych. Zdecydowałam się więc sięgnąć po lekturę. Ostatecznie nikt mi oficjalnie poziomu IQ nie mierzył. Pomyślałam, że może warto się przekonać, czy podołam...
 
   I co się okazało? Już we wstępie autor – angielski profesor filozofii i estetyki, teoretyk konserwatyzmu – zaznacza, iż jego zamiarem nie było bynajmniej stworzenie „uczonego elaboratu o fastfoodach, czapeczkach bejsbolowych i chromowanych cadillacach”. Roger Scruton co obiecał to i uczynił. W jego pracy możemy dowiedzieć się m.in. w jaki sposób wybór konkretnej pasty do zębów odzwierciedla przynależność kulturową i czym jest „desakralizacja procesu reprodukcyjnego”(jakkolwiek to brzmi?!)
 
   Scruton próbuje pokazać, że człowiek nie żyje w próżni, odczuwa wpływ kultury, a właściwie jej kryzysu. Autor tej eseistycznej formy wypowiedzi zderza ze sobą dwa światy: rzeczywistość celu, zysku i rywalizacji z tak ubogą już dzisiaj sferą bezcelowości, bezużyteczności, piękna moralnego i estetycznego. Pisze o znaczeniu bezinteresownej namiętności, przyjaźni, o czynnościach wykonywanych razem w celu bycia razem. Jak przystało na konserwatystę, Scruton często przyjmuje dydaktyczny ton, ale nie ujmuje to barwy formułowanym tu refleksjom. Doskonale czyta się jego rozważania prowadzone pięknym nie akademickim, ale literackim językiem. Rozmyślania te dotyczą roli globalizacji, religii, mitu, fotografii i filmu, kiczu, wyobraźni i fantazjowania, władzy, dekonstrukcji, kultury młodzieżowej we współczesnej pop-kulturze. Tak szeroki zakres zagadnień pozwala zadać temu filozofowi pytanie, jak powinniśmy żyć w świecie upadku wartości. Czy Scrutonowi udało się wyjaśnić tę kwestię? Aby przekonać się o tym, warto podążyć za nim myślą.
  Roger Scruton, Przewodnik po kulturze nowoczesnej dla inteligentnych, przekład Jerzy Prokopiuk, Jan Przybył, Wydawnictwo Thesaurus, Łódź-Wrocław 2006. Stron 223.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Październik 2006 L.

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768