Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
23.11.1916
Ur. Tadeusz Hołuj (zm. 1985), prozaik, poeta, dramatopisarz, publicysta (Wiersze z obozu; Królestwo bez ziemi; Drzewo rodzi owoc; Powrót).

23.11.1922
Ur. Maria Ginter, polska malarka i pisarka, tłumaczka, żołnierz AK, więzień Pawiaka, uczestniczka powstania warszawskiego, zawodowy kierowca ciężarówki; uprawiała narciarstwo, szybownictwo i jeździectwo, uczestniczyła w rajdach i wyścigach samochodowych, zdobywczyni pierwszych miejsc w 5 ogólnopolskich zawodach hippicznych, brązowa medalistka Mistrzostw Polski w tenisie w 1949 r.; (obrazy: Konie w deszczu; cykl Wszechświat; Centaur; książki: Life in Both Hands; Galopem na przełaj; Z wiatrem pod wiatr; Ali baba i jego pieskie życie; Po rosie, po grudzie; Pół wieku wspomnień); zm. 26.08.2011.

23.11.1927
Zm. Stanisław Przybyszewski, dramaturg i powieściopisarz, eseista, inicjator otwarcia w Gdańsku polskiego gimnazjum oraz utworzenia „Naszego Domu”; (Confiteor; poematy prozą: Totenmesse; De profundis; Nad morzem; Androgyne; powieści: Homo sapiens; Dzieci Szatana; Synowie ziemi; Krzyk; dramaty: Złote runo; Śnieg ; pamiętniki: Moi współcześni); ur. 07.05.1868.

23.11.1933
Ur. Krzysztof Penderecki, polski dyrygent i kompozytor; (Tren – Ofiarom Hiroszimy; Pasja wg św. Łukasza; Jutrznia; Magnificat; Diabły z Loudun; Raj utracony).

23.11.1924
Ur. Aleksander Małachowski, publicysta, działacz polityczny; żołnierz AK, więziony przez NKWD; po wojnie prezes Klubu Krzywego Koła, od 1980 związany z "Solidarnością", współzałożyciel Unii Pracy, poseł na Sejm, wicemarszałek; współpracownik Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, czasopism społeczno-kulturalnych; zm. 26.01.2004.

23.11.1885
Rozpoczął się proces działaczy Wielkiego Proletariatu; zakończył się 20.12; Ludwik Waryński został skazany na 16 lat katorgi.

23.11.1970
Zm. Alf Prøysen, norweski pisarz, kompozytor, autor nowel, ballad i piosenek, światową sławę przyniósł mu cykl książek dla dzieci o maleńkiej pani Flakonik; ur. 23.07.1914.

23.11.1976
Zm. André Malraux, francuski pisarz i polityk, archeolog i orientalista; (Zdobywcy; Droga królewska; Dola człowiecza; Czasy pogardy; Czasy nadziei; Przemiana bogów; Głowa z obsydianu; Antypamiętniki; Przemijanie a literatura); ur. 03.11.1901.

23.11.1908
Ur. Konrad Jażdżewski, prof. zw., archeolog, badacz pradziejów Polski i Słowiańszczyzny; w l. 1948–1954 kierował wykopaliskami na Starym Mieście w Gdańsku; (Atlas do pradziejów Słowian; Pradzieje Europy Środkowej); zm. 21.04.1985.

23.11.1963
Zm. Zofia Rajczykowska-Wiśniewska, polska pisarka, autorka utworów dla dzieci i młodzieży; (Adiutanci i generał; Pani na Bałtyku); ur. 02.09.1916.

23.11.1915
Zm. Johannes Trojan, niemiecki pisarz i dziennikarz urodzony w Gdańsku; (Das Wustrower Königsschießen; Zwei Monat Festung; Berliner Bilder; Aus Wald und Heide; Aus Natur und Haus; Aus dem Reich der Flora; Erinnerungen; Fahrten und Wanderungen); ur. 14.08.1837.

23.11.1932
Ur. Hanna Domańska-Lifsches, historyk sztuki, konserwator zabytków, od 1946 r. związana z Sopotem; (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie; Żydzi znad Gdańskiej Zatoki; Gdański Zakon Synów Przymierza : dzieje żydowskiego wolnomularstwa w Gdańsku i Sopocie : lata 1899–1938; Opowieści sopockich kamienic; „Eugenia pod Ukoronowanym Lwem” : dzieje wolnomularzy Gdańska i Sopotu XVIII-XXI; Magiczny Sopot; Tajemniczy Sopot; Sopockie rozmaitości); zm. 10.09.2009.




O Bibliotece

















 
   
Przewodnik po kulturze nowoczesnej dla inteligentnych

Przewodnik po kulturze nowoczesnej dla inteligentnych

   Niektóre książki prowokują czytelnika, zanim sięgnie do spisu treści, aby zapoznać się z zawartością, złośliwie z nim igrają tytułem lub okładką, tym nieokreślonym czymś... Przewodnik po kulturze nowoczesnej poirytował mnie sformułowaniem dla inteligentnych. Zdecydowałam się więc sięgnąć po lekturę. Ostatecznie nikt mi oficjalnie poziomu IQ nie mierzył. Pomyślałam, że może warto się przekonać, czy podołam...
 
   I co się okazało? Już we wstępie autor – angielski profesor filozofii i estetyki, teoretyk konserwatyzmu – zaznacza, iż jego zamiarem nie było bynajmniej stworzenie „uczonego elaboratu o fastfoodach, czapeczkach bejsbolowych i chromowanych cadillacach”. Roger Scruton co obiecał to i uczynił. W jego pracy możemy dowiedzieć się m.in. w jaki sposób wybór konkretnej pasty do zębów odzwierciedla przynależność kulturową i czym jest „desakralizacja procesu reprodukcyjnego”(jakkolwiek to brzmi?!)
 
   Scruton próbuje pokazać, że człowiek nie żyje w próżni, odczuwa wpływ kultury, a właściwie jej kryzysu. Autor tej eseistycznej formy wypowiedzi zderza ze sobą dwa światy: rzeczywistość celu, zysku i rywalizacji z tak ubogą już dzisiaj sferą bezcelowości, bezużyteczności, piękna moralnego i estetycznego. Pisze o znaczeniu bezinteresownej namiętności, przyjaźni, o czynnościach wykonywanych razem w celu bycia razem. Jak przystało na konserwatystę, Scruton często przyjmuje dydaktyczny ton, ale nie ujmuje to barwy formułowanym tu refleksjom. Doskonale czyta się jego rozważania prowadzone pięknym nie akademickim, ale literackim językiem. Rozmyślania te dotyczą roli globalizacji, religii, mitu, fotografii i filmu, kiczu, wyobraźni i fantazjowania, władzy, dekonstrukcji, kultury młodzieżowej we współczesnej pop-kulturze. Tak szeroki zakres zagadnień pozwala zadać temu filozofowi pytanie, jak powinniśmy żyć w świecie upadku wartości. Czy Scrutonowi udało się wyjaśnić tę kwestię? Aby przekonać się o tym, warto podążyć za nim myślą.
  Roger Scruton, Przewodnik po kulturze nowoczesnej dla inteligentnych, przekład Jerzy Prokopiuk, Jan Przybył, Wydawnictwo Thesaurus, Łódź-Wrocław 2006. Stron 223.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Październik 2006 L.

 

Dodatki

Wokół Biblioteki









Liczba odwiedzin: 1520983     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768