Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
…I poniosły konie

…I poniosły konie

   Włodzimierz Odojewski jest znany przede wszystkim jako pisarz, poruszający w swoich utworach wątek ukraiński. Tomik opowiadań zatytułowany …I poniosły konie pokazuje nieco inne oblicze prozy tego autora, choć konsekwentnie porusza problematykę kresów.

   To książka także dla tych, którzy w natłoku codziennych obowiązków nie znajdują czasu, aby skupić się na lekturze rozbudowanej fabuły.

   Opowiadania oczarowują niezwykle ozdobną zmysłową frazą, nastrojem nostalgii, atmosferą tajemnicy i niedopowiedzenia. Utwór Zaklinanie meduzy rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące kwestii, jak rozpoznać wielkość twórcy i kunszt pisarski. Odojewski w pięciu stronach tekstu potrafi zamknąć cały świat ludzkich tęsknot, marzeń skreślonych przez los. Tu ból łączy się z zachwytem nad pięknem, szczęście z rozpaczą, ciepłe wspomnienie z nieznośną rzeczywistością. Opowiadanie to aż prowokuje, aby zacytować choćby jego fragment:

Iść, iść nie zatrzymywać się, nigdy się nie cofnąć, z podniesioną wysoko głową! Tylko tam to było, tam się spełniło. Jeszcze potem były długie spacery nad rzeką w jednostajnej, pogłębiającej się szarości późnego popołudnia, już innej niż szarość popołudnia wczesnego, […] zamglonej, mającej wkrótce zanurzyć się w mrok. I dopiero wtedy słowa pełne znaczenia i powagi. O życiu okrutnym, o niemożności wyrwania się z zaklętego kręgu przeznaczenia, o zawiłościach ścieżek losu, z których zejść nie sposób. I dotyk jej dłoni, i spojrzenia przynoszące otuchę. Och, jakaż ulga! A w końcu był zawsze jeszcze twój szept wzywający mnie do ciebie. Później za szybą okna, przy którym staliśmy, ten sam ogród w głębokiej ciemności, kiedy jednak było widać śnieg na liściach i krzewach, i krążące w wąskich alejkach duchy.

Drogi Czytelniku, aby dowiedzieć się, co zdarzyło się przedtem, a co stało się potem wystarczy sięgnąć po ten zbiór opowieści niezwykłych.
Włodzimierz Odojewski, …I poniosły konie, Twój Styl. Wydawnictwo Książkowe, Warszawa 2006. Stron 262.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)
Październik 2006
L.

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768