Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
…I poniosły konie

…I poniosły konie

   Włodzimierz Odojewski jest znany przede wszystkim jako pisarz, poruszający w swoich utworach wątek ukraiński. Tomik opowiadań zatytułowany …I poniosły konie pokazuje nieco inne oblicze prozy tego autora, choć konsekwentnie porusza problematykę kresów.

   To książka także dla tych, którzy w natłoku codziennych obowiązków nie znajdują czasu, aby skupić się na lekturze rozbudowanej fabuły.

   Opowiadania oczarowują niezwykle ozdobną zmysłową frazą, nastrojem nostalgii, atmosferą tajemnicy i niedopowiedzenia. Utwór Zaklinanie meduzy rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące kwestii, jak rozpoznać wielkość twórcy i kunszt pisarski. Odojewski w pięciu stronach tekstu potrafi zamknąć cały świat ludzkich tęsknot, marzeń skreślonych przez los. Tu ból łączy się z zachwytem nad pięknem, szczęście z rozpaczą, ciepłe wspomnienie z nieznośną rzeczywistością. Opowiadanie to aż prowokuje, aby zacytować choćby jego fragment:

Iść, iść nie zatrzymywać się, nigdy się nie cofnąć, z podniesioną wysoko głową! Tylko tam to było, tam się spełniło. Jeszcze potem były długie spacery nad rzeką w jednostajnej, pogłębiającej się szarości późnego popołudnia, już innej niż szarość popołudnia wczesnego, […] zamglonej, mającej wkrótce zanurzyć się w mrok. I dopiero wtedy słowa pełne znaczenia i powagi. O życiu okrutnym, o niemożności wyrwania się z zaklętego kręgu przeznaczenia, o zawiłościach ścieżek losu, z których zejść nie sposób. I dotyk jej dłoni, i spojrzenia przynoszące otuchę. Och, jakaż ulga! A w końcu był zawsze jeszcze twój szept wzywający mnie do ciebie. Później za szybą okna, przy którym staliśmy, ten sam ogród w głębokiej ciemności, kiedy jednak było widać śnieg na liściach i krzewach, i krążące w wąskich alejkach duchy.

Drogi Czytelniku, aby dowiedzieć się, co zdarzyło się przedtem, a co stało się potem wystarczy sięgnąć po ten zbiór opowieści niezwykłych.
Włodzimierz Odojewski, …I poniosły konie, Twój Styl. Wydawnictwo Książkowe, Warszawa 2006. Stron 262.

Pozycja dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)
Październik 2006
L.

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768