Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Śmierć na śmierć nie umiera Myśli wybrane

Śmierć na śmierć nie umiera

 Myśli wybrane

 

 

Nie wielu z nas potrafi mówić o śmierci, często więc pozostaje siła ciszy, słowo modlitwy, pamięć Jej, Jego twarzy, gestu, śmiechu... i to nigdy nie dające się wyjaśnić pytanie dlaczego?

Ksiądz Jan Twardowski podejmuje ten trudny temat z nadzieją oswojenia śmierci, dotknięcia tajemnicy. Myśli tu zawarte pochodzą z wywiadów przeprowadzonych z Ojcem a także z homilii i kazań okolicznościowych wygłoszonych w różnym okresie. Ten wybór refleksji duchownego zostaje zaprezentowany czytelnikowi w szczególnej oprawie graficznej – na tle zdjęć ze starych Powązek. Przewracając karty tej niezwykłej książki, w której oprócz ważnych refleksji odnajdujemy fotografie pięknych nagrobków, możemy próbować dostrzec światy „drugiego brzegu”. Do tego zachęca nas właśnie Twardowski, który uważa, iż możliwy jest duchowy dialog z bliskimi zmarłymi: Pytani –  na pewno w jakiś sposób nam odpowiedzą

Oddajmy już głos poecie, aby przekonać się, że tak niedefiniowalne, budzące grozę i konieczne zjawisko daje się jednak zawrzeć w słowie. 

 

Żal  że się za mało kochało

że  się myślało o sobie

że się już nie zdążyło

że było za późno

 

[..]Śmierć jest tak ważna, że się nie powtórzy.

 

[...]Przez śmierć człowiek stał się tajemnicą. Pokazał się takim, jakim go sobie wyobraziliśmy. Okazał się głębszy, miał jeszcze swoje inne życie, tajemniczą samotność, swoje cierpienie, własne spotkania z Bogiem, do którego należał.

L.

 

Książka dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

 

Jan Twardowski, Śmierć na śmierć nie umiera. Myśli wybrane, wybór                  i opracowanie Aleksandra Iwanowska, PW „Wiedza Powszechna”, Warszawa 2005. Stron 66.

 

Listopad 2006

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768