Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.




O Bibliotece

















 
   
Śmierć na śmierć nie umiera Myśli wybrane

Śmierć na śmierć nie umiera

 Myśli wybrane

 

 

Nie wielu z nas potrafi mówić o śmierci, często więc pozostaje siła ciszy, słowo modlitwy, pamięć Jej, Jego twarzy, gestu, śmiechu... i to nigdy nie dające się wyjaśnić pytanie dlaczego?

Ksiądz Jan Twardowski podejmuje ten trudny temat z nadzieją oswojenia śmierci, dotknięcia tajemnicy. Myśli tu zawarte pochodzą z wywiadów przeprowadzonych z Ojcem a także z homilii i kazań okolicznościowych wygłoszonych w różnym okresie. Ten wybór refleksji duchownego zostaje zaprezentowany czytelnikowi w szczególnej oprawie graficznej – na tle zdjęć ze starych Powązek. Przewracając karty tej niezwykłej książki, w której oprócz ważnych refleksji odnajdujemy fotografie pięknych nagrobków, możemy próbować dostrzec światy „drugiego brzegu”. Do tego zachęca nas właśnie Twardowski, który uważa, iż możliwy jest duchowy dialog z bliskimi zmarłymi: Pytani –  na pewno w jakiś sposób nam odpowiedzą

Oddajmy już głos poecie, aby przekonać się, że tak niedefiniowalne, budzące grozę i konieczne zjawisko daje się jednak zawrzeć w słowie. 

 

Żal  że się za mało kochało

że  się myślało o sobie

że się już nie zdążyło

że było za późno

 

[..]Śmierć jest tak ważna, że się nie powtórzy.

 

[...]Przez śmierć człowiek stał się tajemnicą. Pokazał się takim, jakim go sobie wyobraziliśmy. Okazał się głębszy, miał jeszcze swoje inne życie, tajemniczą samotność, swoje cierpienie, własne spotkania z Bogiem, do którego należał.

L.

 

Książka dostępna w Czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

 

Jan Twardowski, Śmierć na śmierć nie umiera. Myśli wybrane, wybór                  i opracowanie Aleksandra Iwanowska, PW „Wiedza Powszechna”, Warszawa 2005. Stron 66.

 

Listopad 2006

 

Dodatki

Wokół Biblioteki









Liczba odwiedzin: 1519389     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768