Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Świeży smak filozofii

Socrates Café
Świeży smak filozofii
 

Drogi Czytelniku, wyobraź sobie dowolne miejsce w wielkim mieście – kawiarnię, bibliotekę, altanę w parku, w której nieznana sobie grupa osób, zebranych zupełnie przypadkowo toczy intelektualną dyskusję na temat sensu życia. Niemożliwe?! A jednak cuda się zdarzają. Takim cudotwórcą jest Christopher Phillips dziennikarz i filozof jednocześnie, animator niezwykłej  inicjatywy kulturalnej Socrates Café w Stanach Zjednoczonych. Phillips zdecydował się rozwijać myślenie abstrakcyjne niekoniecznie wśród adeptów filozofii, przybliżyć jedną z metod filozoficznych dociekań i wybrał dialog sokratyczny. W ten sposób poprzez zadawanie pytań – zgodnie z założeniem, że nie istnieją pytania niedorzeczne – w miejscu publicznym rodzi się dialog różnych ludzi w rozmaitym wieku, osób różnorodnych profesji i z odmiennym bagażem życiowych doświadczeń. Szaleńczy z pozoru pomysł wyprowadzenia dzisiaj na ulicę filozofii z podręczników akademickich czy sal uniwersyteckich przyniósł satysfakcję nie tylko samemu autorowi. Okazało się, że w świecie uporczywej macdonaldyzacji, wielu z nas potrzebuje chwili refleksji nad własnym życiem, chce określić swoje cele i priorytety. Właściwie można powiedzieć, że ten klub filozoficzny zastąpił w pewnym sensie gabinet psychoterapeutyczny. Dyskusje prowadzone w tak różnorodnym gronie nie dają jednak możliwości rozwiązania problemów, pozwalają na ich dostrzeżenie          i sformułowanie. Bowiem właściwie postawione pytanie, to nawet znacznie więcej niż – jak by się mogło wydawać – klarowna odpowiedź. 
Książka stanowi próbę odtworzenia niektórych interesujących dialogów na różnorodne tematy, ważne dla każdego z nas. Jej lektura pozwala na ułożenie indywidualnej listy pytań, które być może należy zadać samemu sobie, aby mieć odwagę zmienić swoje życie lub poprawić jego jakość, decydując się na ważny albo nawet ryzykowny krok, który być może zmieni wszystko...
L.

Książka dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej(Targ Rakowy 5/6)

Christopher Phillips, Socrates Café. Świeży smak filozofii, Warszawa 2006. Stron 283. Pozycję opublikowało Wydawnictwo Szafa.

Grudzień 2006

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768