Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
26.09.1947
Zm. Hugh Lofting (ur. 1886), amerykański pisarz i ilustrator, autor książek dla dzieci; (Doktor Dolittle i jego zwierzęta; Podróże doktora Dolittle).

26.09.1888
Ur. Thomas Stearns Eliot, angielski poeta, dramaturg, krytyk literacki, eseista, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1948; (Ziemia jałowa; Mord w katedrze; Popielec; Wydrążeni ludzie); zm. 4.01.1965.

26.09.1978
Zm. Jan Parandowski (ur. 1895), polski prozaik i tłumacz (Mitologia; Wojna trojańska).

26.09.-7.10.1981
Odbyła się druga tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Wybrane zostały krajowe władze Związku. Przewodniczącym Komisji Krajowej został Lech Wałęsa.

26.09.1991
Zm. Jerzy Afanasjew, poeta, prozaik, współzałożyciel teatru studenckiego Bim Bom w Gdańsku, kierownik artystyczny, reżyser i aktor teatru „Cyrku Rodziny Afanasjeff”; (Radosna twórczość; Szklarz wieczności; Poczta Afanasjewa; Miasto chleba : miniatury poetyckie); ur. 11.09.1932.

26.09.1858
Poświęcony został katolicki kościół pw. św. Jadwigi w Gdańsku Nowym Porcie.

26.09.2009
Zm. Zygmunt Chychła, gdańszczanin, bokser, pierwszy powojenny polski medalista olimpijski (Helsinki ’52), mistrz Europy (Mediolan ’51 i Warszawa ’53); siłą wcielony do Wehrmachtu, uciekł do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa; od 2003 r. Honorowy Obywatel Gdańska; ur. 5.11.1926.

26.09.1887
Ur. Leon Miszewski, ksiądz katolicki, wybitny działacz Polonii gdańskiej w okresie międzywojennym, poseł do Volkstagu gdańskiego; (współaut. Tragiczna przyszłość Polonii gdańskiej); zm. 25.01.1930.
O Bibliotece

 
   
Pozostać przy zdrowych zmysłach

Pozostać przy zdrowych zmysłach
Jak nie stracić głowy w stresie współczesnego życia

 

Psychiatra Raj Persaud, profesor jednej z londyńskich klinik, pracownik Johns Hopkins Hospital w Baltimore napisał książkę, która wywołała znaczne zamieszanie w środowisku psychoterapeutów. Dość wyraźnie bowiem  sugeruje unikanie specjalistycznych gabinetów psychologicznych, wykazując, że w pełni ukształtowany charakter nie poddaje się tak łatwo przekształceniom na psychoanalitycznej kozetce, jak próbują to zwykle udowadniać fachowcy. Jakiekolwiek zmiany wymagają stałej i samodzielnej pracy nad własną osobowością, osoba trzecia może stanowić jedynie motywację bądź impuls. Jeżeli chcemy coś w sobie zmienić, wszystko zależy wyłącznie od nas samych.
Persaud w swojej książce rozważa, jego zdaniem, najistotniejsze warunki trwałego zdrowia psychicznego: równowagę między emocjami a samokontrolą, wiarę w swoje możliwości i szacunek dla siebie czyli samoakceptację, sprawność radzenia sobie w środowisku, umiejętną ocenę rzeczywistości            i dbałość o poczucie własnej autonomii. Jak pisze autor „jednym z zasadniczych celów tej książki jest nauczenie czytelnika, by akceptował siebie i nie zadręczał ciągłą samokrytyką; inaczej mówiąc – czuł się dobrze w swojej skórze.” Przypomina tu także, że związki z innymi ukazują stosunek do własnej osoby, ukazuje znaczenie przyjaźni i innych więzi emocjonalnych, radzi jak dbać         o jakość związku, by okazał się trwały. Poradnik ten nie stanowi jednak gotowej recepty na szczęśliwe życie. Jego autor uświadamia czytelnikowi, że drogę do szczęścia każdy musi znaleźć indywidualnie i na pewno jest w stanie samodzielnie to uczynić, gdyż jasno sformułowany cel inspiruje do jego realizacji. 
L.

Książka dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Raj Persaud, Pozostać przy zdrowych zmysłach. Jak nie stracić głowy w stresie współczesnego życia, Warszawa 2006. Stron 588.
Pozycja opublikowana w serii Psychologia na co dzień przez wydawnictwo Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza.

Grudzień 2006

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1519388     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768