Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Pozostać przy zdrowych zmysłach

Pozostać przy zdrowych zmysłach
Jak nie stracić głowy w stresie współczesnego życia

 

Psychiatra Raj Persaud, profesor jednej z londyńskich klinik, pracownik Johns Hopkins Hospital w Baltimore napisał książkę, która wywołała znaczne zamieszanie w środowisku psychoterapeutów. Dość wyraźnie bowiem  sugeruje unikanie specjalistycznych gabinetów psychologicznych, wykazując, że w pełni ukształtowany charakter nie poddaje się tak łatwo przekształceniom na psychoanalitycznej kozetce, jak próbują to zwykle udowadniać fachowcy. Jakiekolwiek zmiany wymagają stałej i samodzielnej pracy nad własną osobowością, osoba trzecia może stanowić jedynie motywację bądź impuls. Jeżeli chcemy coś w sobie zmienić, wszystko zależy wyłącznie od nas samych.
Persaud w swojej książce rozważa, jego zdaniem, najistotniejsze warunki trwałego zdrowia psychicznego: równowagę między emocjami a samokontrolą, wiarę w swoje możliwości i szacunek dla siebie czyli samoakceptację, sprawność radzenia sobie w środowisku, umiejętną ocenę rzeczywistości            i dbałość o poczucie własnej autonomii. Jak pisze autor „jednym z zasadniczych celów tej książki jest nauczenie czytelnika, by akceptował siebie i nie zadręczał ciągłą samokrytyką; inaczej mówiąc – czuł się dobrze w swojej skórze.” Przypomina tu także, że związki z innymi ukazują stosunek do własnej osoby, ukazuje znaczenie przyjaźni i innych więzi emocjonalnych, radzi jak dbać         o jakość związku, by okazał się trwały. Poradnik ten nie stanowi jednak gotowej recepty na szczęśliwe życie. Jego autor uświadamia czytelnikowi, że drogę do szczęścia każdy musi znaleźć indywidualnie i na pewno jest w stanie samodzielnie to uczynić, gdyż jasno sformułowany cel inspiruje do jego realizacji. 
L.

Książka dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6)

Raj Persaud, Pozostać przy zdrowych zmysłach. Jak nie stracić głowy w stresie współczesnego życia, Warszawa 2006. Stron 588.
Pozycja opublikowana w serii Psychologia na co dzień przez wydawnictwo Jacek Santorski & Co Agencja Wydawnicza.

Grudzień 2006

 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768