Gdańsk, Targ Rakowy 5/6  
 
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

 
Katalogi
 OnLine
Zasoby
 Cyfrowe

Słownik
  pisarzy
   Wybrzeża

Pomorska Sieć
  Informacji
   Regionalnej

  
Aktualności

Kalendarium
20.06.1930
Ur. Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka, artystka tkaczka, malarka, twórczyni rzeźb z tkanin, tzw. abakany; wystawiała w najbardziej prestiżowych galeriach świata; (Figury; Głowy; Tłumy; Embriologia; Katharsis; Przestrzeń Smoka; Gry wojenne).

20.06.1819
Ur. Jacques Offenbach, francuski kompozytor pochodzenia niemieckiego, twórca operetki francuskiej; (Orfeusz w piekle; Piękna Helena; Życie paryskie; Wielka księżna Gerolstein; Opowieści Hoffmanna); zm. 5.10.1880.

20.06.1989
Zm. George Bidwell, pisarz urodzony w Anglii, tworzący od 1945 w Polsce; (Golibroda króla Hiszpanii; Pod piracką flagą; My z łaski Bożej król Anglii; Korsarz admirałem; Najcenniejszy klejnot); ur. 3.05.1905.

20.06.2008
Zm. Piotr Łazarkiewicz, polski reżyser, scenarzysta, producent, krytyk, wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej; (filmy dokumentalne: Mantra; Kontrapunkt; Fala; Wielka woda; filmy fabularne: Kocham kino; W środku Europy; Odjazd; Pora na czarownice; serial tv: Samo niebo); ur. 13.03.1954.

20.06.1931
Ur. Urszula Kozioł, poetka, powieściopisarka, dramatopisarka; (W rytmie korzeni; Biało i duszno; Król malowany; Z poczekalni (wybór felietonów) oraz Osobnego sny i przypowieści; Trzy światy; Noli me tangere; Postoje słowa; Stany nieoczywistości; Supliki; Horrendum; Fuga 1955-2010).

20.06.1994
Zm. Jerzy Stankiewicz, prof. Wydz. Architektury Politechniki Gdańskiej; zaangażowany w odbudowę zabytków Gdańska ze zniszczeń wojennych, autor cennych prac z historii budownictwa, fortyfikacji i zabytków Gdańska; (współautor Gdańsk rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia; rozdz. poświęcone architekturze i urbanistyce w wielotomowej Historii Gdańska pod redakcją Edmunda Cieślaka); ur. 11.11.1923.

20.06.1910
Ur. Kazimierz Kubik, pedagog, historyk oświaty, współorganizator i prof. zw. Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, od 1970 Uniwersytetu Gdańskiego, działacz społeczny; (Polska szkoła prywatna w dawnym Gdańsku; Historia szkolnictwa morskiego w Polsce; Trzy wieki nauki gdańskiej); zm. 19.06.1986.

20.06.1912
W Gdańsku rozpoczął się I zjazd kaszubski; przybyło 50 delegatów z Kaszub i innych regionów Polski; pod zarzutem separatyzmu nie doszło do utworzenia Towarzystwa Młodokszubów.
O Bibliotece

 
   
Vertical
Vertical
 
Kto z nas nie zadawał pytania o strukturę świata, jego cel i sens, co było na początku i czym jest kres. Naukowe badania pozwoliły odpowiedzieć tylko na niektóre z tych pytań i umieściły człowieka w ewolucyjnym łańcuchu zdarzeń.
Powieść Rafała Kosika pokazuje światy, w których nie ma żadnego pewnego punktu odniesienia, nikt nie zna własnych korzeni, przeszłość stanowi nieodgadnioną próżnię, a przyszłość bez przeszłości nie istnieje. Jedynymi realnymi bytami są miasta i ich mieszkańcy.
Książkę Kosika można określić jako odyseję. Aby poznać siebie i otaczający świat, trzeba wyruszyć w podróż i umieć walczyć z przeciwnościami losu lub przypadku, ale to wyprawa w nieznane, bo  nawet nie sposób ustalić natury tych przeszkód. Znajdują się jednak odważni, którzy w poszukiwaniu sensu gotowi są na wszelkie ryzyko. Niezwykła to podróż, bo wprost do Nieba. Innej możliwości zresztą nie ma, bowiem w tym świecie wszędzie rozciąga się Nieboskłon. Może to jedyny pewnik?
Jak egzystuje społeczność, która nie zna prawdy o sobie samej? Jak funkcjonuje państwo-miasto, które stwarza iluzję, bo jakaś prawda przecież istnieć musi, aby móc żyć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w powieści Rafała Kosika. Należy tu zaznaczyć, że Vertical to nie tylko smakowita i ambitna polska literatura science fiction, ale również interesująca antyutopia, która pokazuje mechanizmy władzy w świecie pozbawionym punktu constans.
 
Książka dostępna w Wypożyczalni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy5/6)
 
Rafał Kosik, Vertical, Warszawa 2006. Stron 316. Książka ukazała się  w wydawnictwie „Powergraph”.
Styczeń 2007
 

Dodatki

Wokół Biblioteki

Liczba odwiedzin: 1530392     Web Majster  
©Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Mozilla-0 Preferowana przegladarka MSIE 6.0+, rozdzielczoeść 1024x768